یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعتراض شبانه مردم کازرون چندین کشته و زخمی برجای گذاشت


• درگیری شدید چهارشنبه شب میان نیروهای امنیتی و معترضان در کازرون چندین کشته و ده ها زخمی بر جای گذاشت. اعتراضات پراکنده در روز پنجشنبه هم ادامه یافت. نیروهای امنیتی در شهر حضور گسترده دارند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۷ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱۷ می ۲۰۱٨
‍اوضاع در کازرون روز پنجشنبه همچنان ملتهب گزارش شده است.
خیابان های منتهی به میدان مرکزی شهر، موسوم به میدان خیرات، توسط ماموران امنیتی و گارد ضدشورش محاصره شده، اما معترضان بصورت پراکنده در دسته های جداگانه اقدام به تجمع و آتش زدن لاستیک در خیابان کرده اند.
همچنین شلیک گاز اشک آور بصوزت مدام علیه معرضان صورت می گیرد، علیرغم آن مردم همچنان در خیایان ها حضور دارند.
در حالی که بیمارستان کازرون تحت محاصره نیروهای امنیتی فرار دارد و در عمل امکان مراجعه و حضور در بیمارستان نیست، آمار متفاوتی از قربانبان اعتراضات شب گذشته اعلام می شود.
همزمان با ادامه اعتراضات مردمی در روز پنج شنبه، نام دو تن از کشته شدگان شب گذشته در اثر شلیک گلوله تائید شده است. از سوی دیگر گفته می شود در میان زخمی شدگان حال دو تن وخیم اعلام شده و به بیمارستان شیراز انتقال یافته اند.
اعتراضات در کازرون پس از آن وارد فاز خشونت آمیز شد که دادستانی کازرون اقدام به بازداشت ده ها تن از معترضان علیه طرح تجزیه شهرستان کرد و تجمع مردمی برای آزادسازی شهروندان با پاسخ منفی دادستانی و شلیک گلوله مواجه شد.

بازداشت های گسترده

گزارش شده است در تجمع اعتراضی دیروز مردم کازرون دست‌کم ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن از مردم بازداشت شده‌اند. خانواده‌های بازداشت شدگان در برابر ساختمان بنیاد که محل نگهداری دستگیر شدگان بود تجمع کرده و خواهان آزادی همه آن‌ها شدند. نیروهای ضد شورش برای پراکنده کردن مردم، به شلیک هوایی و گاز اشک‌آو روی آوردند.

اعتراضات چهارشنبه شب

چهارشنبه شب درگیری میان نیروهای امنیتی ایران و معترضان در کازرون چندین قربانی برجای گذاشت. در این درگیری‌ها نیروهای امنیتی به طرف معترضان تیراندازی کرده‌اند. شبکه ی خبری یورو نیوز به نقل از برخی منابع محلی گزارش داده است در جریان ناآرامی‌ها ۱ تا ۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند و تعدادی نیز زخمی شده‌اند.
همچنین نیروهای امنیتی ده‌ها نفر را بازداشت کردند. گفته می‌شود معترضان برای نجات دستگیرشدگان به ساختمان محل نگهداری آنها حمله کرده و آنجا را به آتش کشیده‌اند.
در ویدیوهایی که از این تظاهرات منتشر شده معترضان شعار می‌دادند: «دشمن ما همینجاست دروغ میگن آمریکاست» و «از دست نماینده خائن، کازرون فدا شد.»

تظاهرکنندگان به طرح تقسیم کازرون معترضند. نماینده کازرون از جمله کسانی است که از این طرح حمایت می‌کند. بر اساس این طرح، قرار است بخش‌های «قائمیه» و «کوهمره نودان» از کازرون جدا شده و شهرستان جدیدی به نام «کوه چنار» تشکیل شود.

اعتراض مردم کازرون به تقسیم شهرستان از مدت‌ها پیش آغاز شده است. در جریان تظاهراتی که اواخر فروردین ماه سال جاری برگزار شد نیز نیروهای امنیتی و معترضان با یکدیگر درگیر شده بودند.

شاهدان عینی به گزارشگر هرانا گفته اند تظاهرات شب گذشته در چند نقطه شهر وجود داشت که برخلاف معمول با دخالت نیروهای لباس شخصی به خشونت کشیده شد.
این شاهد مطلع تاکید کرد “نیروهای انتظامی از گاز اشک آور استفاده کردند و با کمک نیروهای لباس شخصی تعداد زیادی (دهها) تن بازداشت شدند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست