یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

موافقان و مخالفان «نقشه راه» آمریکا در قبال ایران


• اسرائیل، امارات و بحرین که در رقابت های منطقه ای با جمهوری اسلامی قرار دارند، از سخنان وزیر خارجه ی آمریکا پشتیبانی کرده اند. هدف «نقشه راه» آمریکا تسلیم شدن کامل جمهوری اسلامی است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱ خرداد ۱٣۹۷ -  ۲۲ می ۲۰۱٨بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه با حمایت از سخنرانی مایک پمپئو، وزیر خارجه ی آمریکا از همه کشورهای جهان خواست تا از سیاست واشنگتن در برابر ایران پیروی کنند.
نتانیاهو در جریان افتتاح سفارتخانه پاراگوئه در بیت‌المقدس با استقبال از سخنان مایک پمپئو گفت: «معتقدیم که این سیاست درست است. باور داریم که این تنها سیاستی است که می‌تواند امنیت در خاورمیانه و صلح در منطقه را تضمین کند. ما تمام کشورها را به پیروی از آمریکا فرا می‌خوانیم، چرا که ایران یک قدرت مهاجم است.»
او همچنین بامداد سه‌شنبه در پیامی توییتری اعلام کرد: «اگر از بیشتر دولت‌ها و رهبران خاورمیانه بپرسیم که مانع اصلی صلح چیست؟ بزرگترین تهدید برای امنیت‌مان چیست؟ آنها سه چیز خواهند گفت: ایران، ایران و ایران.»

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه اعلام کرد به زودی با همتای آمریکایی خود درباره ی برجام گفتگو خواهد کرد.
ماس که برای شرکت در نشست وزرای خارجه ی گروه ۲۰ در پایتخت آرژانتین به سر می‌برد، در پاسخ به خبرنگاران گفت: «من روز چهارشنبه به واشنگتن سفر می‌کنم و با مایک پمپئو دیدار خواهم داشت و از این فرصت برای گفتگوی مستقیم با او درباره ی توافق هسته‌ای استفاده می‌کنم.»
او افزود که آلمان از سخنان آقای پمپئو شگفت زده نشده است زیرا سخنان او حاوی مطالبی بود که پیش از این توسط دونالد ترامپ نیز مطرح شده بود.
وزیر خارجه آلمان درباره ی توافق هسته‌ای به امضا رسیده با ایران گفت: «از آنجا که ما در حال حاضر هیچ جایگزین بهتری نداریم، از این توافق خارج نمی‌شویم... ما نمی‌خواهیم که ایران درگیر برنامه تسلیحات هسته‌ای شود. این کار بسرعت بر منافع امنیتی آلمان و منافع امنیتی اروپا تاثیر می‌گذارد.»

به باور بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا اگرچه قصد آمریکا این بود که پس از خروج از برجام، قراردادی جدید و جامع با ایران منعقد کند اما عقد چنین قراردادی بسیار سخت خواهد بود.
او که به بوئنوس آیرس سفر کرده است روز دوشنبه اعلام کرد: «فکر می‌کنم رسیدن به چنین توافقی در زمانی معقول آسان نباشد... رسیدن به معاهده‌ای بزرگتر با ایران بسیار بسیار سخت خواهد بود.»
او افزود: «مزیت برجام این بود که هدف بسیار روشنی داشت. این توافق از جهان در مقابل بمب هسته‌ای ایران محافظت می‌کرد و در مقابل به ایرانیان امتیازات اقتصادی قابل توجهی می‌داد... اما آمریکایی‌ها به این توافق پشت کردند.» او افزود که قطعا درباره‍ی توافق هسته‌ای ایران در نشست ۲۰ نیز گفتگو خواهد شد.
او گفت: «فکر می‌کنم که درنهایت به تدابیر جدیدی اضافه بر برجام دست یابیم ... اما این کار زمان زیادی می‌برد.»

انور قرقاش، وزیر خارجه امارات متحده عربی اعلام کرد که واشنگتن موضع درستی را در قبال ایران اتخاذ کرده است. او روز دوشنبه در پیامی توییتری نوشت: «یکی کردن تلاش‌هایمان راه درست است تا ایران بیهودگی تهاجم‌ها و توسعه طلبی‌هایش را درک کند.»
وزارت خارجه بحرین نیز حمایت کامل خود را از استراتژی آمریکا در قبال ایران اعلام کرد.
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که استراتژی پمپئو انعکاسی از عزم راسخ برای مقابله با خطر سیاستهای ایران که امنیت و ثبات منطقه را تضعیف می‌کند و شیوه‌ای برای غلبه بر کمبودهای توافق هسته‌ای است.
بحرین در این بیانیه تلاش‌های آمریکا برای تقویت صلح و امنیت در سطح منطقه و بین‌الملل همچنین «تلاش‌های بی‌قید و شرط و انجام تمام اقدامات ممکن برای جلوگیری از گسترش هرج و مرج، تنش و بحران در منطقه» را می‌ستاید.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست