یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ادامه بازداشت ۵۰ فعال عرب در خوزستان


• به گزارش سازمان حقوق بشر اهواز از منابع محلی، حدود ۴۵۰ نفر از دستگیر شدگان اعتراضات فرودین ماه در اهواز با قید ضمانت آزاد شده اما ۵۰ فعال عرب هنوز در زندانهای مختلف بازداشت هستند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۵ خرداد ۱٣۹۷ -  ۲۶ می ۲۰۱٨طبق آخرین اطلاعات رسیده به سازمان حقوق بشر اهواز از منابع محلی ، حدود ۴۵۰ نفر از دستگیر شدگان اعتراضات فرودین ماه در اهواز با قید ضمانت آزاد شده اما ۵۰ فعال عرب هنوز در زندانهای مختلف بازداشت هستند.

برخی ازبازداشت شدگان تازه آزاد شده از زندان شیبان به سازمان حقوق بشر اهواز گفتند که اکثریت قریب به اتفاق بازداشت شدگان هیچ گونه سوء پیشینه در دادگاه های ایران نداشته اند و با قید ضمانت آزاد شده اند اما حدود ۲۰ فعال عرب هنوز در زندان شیبان بازداشت شده و ٣۰ نفر دیگر در زندانهای سپیدار یا بازداشتگاههای سری وزارت اطلاعات در اهواز نگهداری می شوند.

اغلب این بازداشت شدگان در قرنطینه زندان شیبان نگهداری شده بودند و عده ای دیگر در بند ٨ زندان شیبان هنوز بازداشت هستند.

تمامی بازداشت شدگان چند روز قبل از انتقال به زندان مورد بازجویی در سازمان اطلاعات قرار گرفته بودند که مدت بازجویی به حجم اتهام بستگی داشته به نحوی که عده ای یک روز را سپری میکنند و عده ای بیشتر از آن به مدت هفته ها یا ماهها تحت بازجویی وشکنجه قرار می گیرند.

بخشی از بازداشت شدگان در جریان تظاهرات مردمی در خیابان بازداشت شده بودند اما بخش اعظم آنان در خانه هایشان یا محل کار دستگیر شده اند.

کسانی که بعد از تظاهرات در خانه یا محل کار باز داشت شده بودند می گویند که مقامات امنیتی به طرز وحشیانه‌ای وارد خانه میشوند و اقدام به تفتیش کامل منزل می کنند و اقدام به فیلم برداری از عملیات نیز می کنند.

به دلیل حجم بالای بازداشتی ها مقامات قضایی ایران اکثر بازداشت شدگان را با قرار وثیقه آزاد کردند اما مرتب آنان را برای بازجویی به ستاد خبری وزارت اطلاعات در اهواز احضار می کنند یا به داگاه میفرستند.

بیشتر بازداشت شدگان حتی نمی دانستند اتهامات علیه آنان چیست و میگویند که اغلب محاکمات به مدت ٣ دقیقه بوده است.

حجم بالای باز داشت شدگان زندان شیبان را به حالت انفجار در آورده بود و بازداشت شدگان از کیفیت بد غذا و رفتار غیرانسانی و خارج از عرف مقامات زندان و مقامات قضایی شکایت داشتند.

یک از کسانی که اخیرا از زندان شیبان آزاد شده میگوید بیشتر باز داشتی ها از اهواز بودند ولی در میان آنها عده ای نیز از محمره (خرمشهر)، شیبان و شوش بودند. او میگوید که محاکمه وی تنها ٣ دقیقه طول کشید در حالی که نزدیک ٣ ساعت منتظر وقت محاکمه خود بود. قاضی دادگاه وی کامبیز هاشمی رئیس شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب بود. او می افزاید که قاضی حتی اجازه حرف زدن را نداد و فقط توضیحات ارسال شده توسط سازمان اطلاعات یعنی بازجویی ها را میخواند.

در طول مدت بازداشت تمامی زندانیان سیاسی از تلوزیون، رادیو، روزنامه محروم بوده و حتی اجازه تماس با وکیل را نداشته اند. انان از وضعیت بسیار بد غذا، خدمات بهداشتی و پزشکی و مبتلا شدن به بیماریهای واگیر میان اکثر زندانیان صحبت می کنند.

او که چند روزی است آزاد شده میگوید خیلی از بازداشت شدگان آزاد شدند ولی عده ای هنوز بازداشت میباشند و فقط در قرنطینه زندان شیبان نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ نفر زندانی هستند.

او اینک منتظر احضار در دادگاه است به مانند صدها باز داشتی دیگر که سرنوشت مبهمی در انتظار آنهاست.

برای دهها تن از فعالان با سابقه دادگاه تشکیل شده و به اتهام مشارکت و سازماندهی اعتراضات هنوز بازداشت هستند و برای بسیاری از آنان در شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب اهواز پرونده تشکیل شده است.

روزانه تعدادی از بازداشت‌شدگان از زندان مرکزی اهواز در منطقه شیبان به بازداشتگاه وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران منتقل شده و در آنجا با هدف اخذ اعترافات اجباری تحت شکنجه قرار می‌گیرند.

عرب‌های اهوازی از ۲٨ مارس ۲۰۱٨ و در اعتراض به پخش یک برنامه تلویزیونی از شبکه دوم صدا و سیما که وجود عرب‌ها را در اهواز انکار می‌کرد، دست به اعتراض زدند. این اعتراضات بیش از ۱۰ روز به طول انجامید. این اعتراضات به سرعت به اعتراضاتی سراسری علیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم ایران ضد عرب‌های اهواز و همچنین برنامه تغییر ساختار دموگرافیک منطقه به سود مهاجران غیربومی، فقر، بیکاری، محرومیت و به حاشیه رانده شدن عرب‌ها و تلاش برای تبدیل آنها از اکثریت به اقلیت در سرزمین‌های تاریخی‌شان تبدیل شد.

سازمان حقوق بشر اهواز در پایان گزارش خود، ضمن محکوم کردن سرکوب اعتراضات مسالمیت شهروندان عرب ایران و شکنجه بازداشت شدگان، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط ۵۰ فعال دربند و کلیه زندانیان سیاسی شده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست