یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

قصه دو زن، یکی با تیر و دیگری با توپ!
«هاجرا خان»: این شرایط تغییر می‌کند؛ الهه بر فراز قله افتخاراخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۹ خرداد ۱٣۹۷ -  ٣۰ می ۲۰۱٨کاپیتان تیم ملی زنان پاکستان، تعصب‌های وطنی را به چالش کشیده و از مبارزه‌ای می‌گوید که برای به ‌رسمیت شناخته‌شدن آغاز کرده است. تعجبی ندارد که هاجرا خان اولین‌بار و در خارج از خانه، در دروازه‌ای که با گچ روی دیوار همسایه کشیده شده بود، بازی کرده و گل هم به ثمر رسانده باشد، در کراچی زنان و به‌خصوص ورزش‌کردن آنها خیلی جدی گرفته نمی‌شود. کراچی مرکز استان سند، پرجمعیت‌ترین شهر پاکستان، در مجاورت دریای عمان قرار گرفته و بیش از ۲۱ میلیون نفر را در خود جای داده است؛ در اینجا فوتبال تسکین‌دهنده دردهای مردان است. هرچند با درخشش افرادی چون خان، شرایط برای نیمه دیگر جامعه نیز در حال بهبود است. از شرح استعدادهای او ذکر همین نکته بس که موفق شد در ۲۰سالگی کاپیتان تیم ملی زنان پاکستان شود؛ خان بهترین بازیکن زن فوتبال پاکستان، عضو یونیسف و اولین لژیونر فوتبال پاکستان – چه مرد و چه زن- است. بعد از ۱۰ سال ورزش حرفه‌ای، استعداد خان فوتبال را به فراتر از هنجارهای تاریخی سختگیرانه کشور برده و آن را به وسیله‌ای برای تغییر بدل کرده است.

شرایط فرهنگی و طرز نگاه به ورزش زنان در پاکستان
اگرچه نباید نشانه‌های پیشرفت پاکستان را نادیده بگیریم اما مسلما پاکستان یکی از کشورهایی است که از نظر فرهنگی دارای شرایط مناسبی برای زنان نبوده و در شاخص جهانی فاصله جنسیتی هم رتبه مناسبی ندارد. تیم‌های مردان این کشور، نه تنها از درآمد بالاتری برخوردارند بلکه در استفاده از امکانات و زمین‌های ورزشی نیز بر تیم زنان اولویت داده می‌شوند. به‌طوری که زنان فوتبالیست مجبورند در زمین‌های کریکت بازی کنند که این مورد، خودبه‌خود مشکلات آنها را حادتر می‌کند. خان در سه باشگاه بوندس‌لیگای آلمان بازی کرده و سابقه حضور در لیگ ملی زنان مالدیو را هم دارد اما هنوز هم هجمه‌هایی از نوع اظهار‌نظر در مورد شکنندگی زنان و شک در مورد اینکه چگونه یک زن می‌تواند بازی مردانه فوتبال را دنبال کند، وجود دارد. خان می‌گوید اگر عکسی همراه با تیم ملی در فیس‌بوک بگذارد، صدها کامنت منفی در مورد اینکه او مسلمان نیست، باعث سرافکندگی کشور است و... زیر آن گذاشته می‌شود. علت این است که آنها اهمیتی به استعدادهایی که دختران دارند یا اعتباری که کسب می‌کنند یا اینکه نماینده تیم ملی هستند، نمی‌دهند.

تعلیق ۶ماهه فوتبال پاکستان و تلاش‌های خان برای زنده‌نگه‌داشتن تیم
خان کودکی آرامی داشت اما همه‌چیز از زمانی که او پا به عرصه فوتبال گذاشته، تغییر کرده است. در تلاش برای توسعه فوتبال پاکستان، او چند ماه گذشته را به سازماندهی مسابقات دوستانه بین‌المللی و مسابقات محلی برای فعال‌نگه‌داشتن تیم پرداخته و این در این حالی است که حمایت ساختاری از او وجود نداشته و فوتبال پاکستان نیز از طرف فیفا به حالت تعلیق درآمده بود که از دخالت‌های دولت این کشور در امور فوتبالی ناشی می‌شد. بر‌اساس گزارش‌های رسیده از پاکستان قوه‌ قضائیه این کشور مدیری برای اداره فدراسیون فوتبال کشور منصوب کرده بود که این امر به نظر فیفا سبب از‌بین‌رفتن استقلال فدراسیون فوتبال پاکستان می‌شد. در‌هر‌صورت، این تعلیق در اسفند ماه سال گذشته لغو شده و دغدغه خان به آماده‌سازی تیم برای حضور قدرتمند در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا تبدیل شده که اواخر تابستان در اندونزی برگزار می‌شود.

تلاش برای تغییر کلیشه‌های رایج در جامعه پاکستان
مبارزه با کلیشه‌هایی که در جامعه پاکستان به یک سنت بدل شده‌اند، ساده نیست اما خان در حال دست‌و‌پنجه نرم‌کردن با این مسئله است. به همین منظور، او به عضویت سازمان عرصه ورزش برابر (EPF) که سازمانی غیرانتفاعی در جهت کاهش نابرابری جنسیتی در ورزش است، درآمده و به همراه زنانی از ۲۹ کشور جهان در این راه قدم بر‌می‌دارد. عمده فعالیت‌های سازمان در پاکستان به پیاده‌روی در کوه‌های بیابانی، سازماندهی دوره‌های فوتبالی در شهرهای کوچک و برگزاری رقابت‌های رکوردشکنی خلاصه می‌شود. خان در این رابطه می‌گوید: «ما در این مورد صحبت می‌کنیم که شرایط فرهنگی کشور چگونه است و اینکه باید هر یک تلاش کنیم و در کار یا ورزش نشان دهیم که می‌توانیم. ما متوجه شدیم همه به طور غیرمستقیم مورد قضاوت‌های ناعادلانه قرار گرفته و به درستی با ما برخورد نمی‌شود. اما تنها راه برای تغییر این شرایط، کارکردن با یکدیگر برای افزایش علم و آگاهی است».

برنامه‌های خان برای کمک به ورزشکاران حرفه‌ای و به‌خصوص زنان
خان تحصیلاتش را در مدرسه اقتصاد لندن به پایان رسانده اما دو رویای تأسیس سازمانی غیردولتی برای مبارزه با بیماری‌های روحی در بین ورزشکاران و آکادمی فوتبالی برای آماده‌سازی دختران از سنین پایین‌تر را در سر دارد. این مصاحبه بعد از اولین سخنرانی او در کنفرانس TED در پاکستان انجام شده که بر ورزشکاران و سلامتی روانی آنها تمرکز داشت. صحبت‌های خان بر شیوع افسردگی بالینی در بین ورزشکاران و تلاش برای مقابله با آن تمرکز داشت. خان به‌طور کنایه‌داری در این مورد می‌گوید: «هنگامی که ورزشکاری آسیب می‌بیند؛ پزشکان، فیزیوتراپیست‌ها و همه اطرافیان برای بهبودی او تلاش می‌کنند؛ بنابراین بازیکن می‌تواند در بازه زمانی مناسب به میدان برگردد اما وقتی به مسائل روحی و روانی مربوط می‌شود، درمان‌کردن به این سادگی نیست» و این‌گونه ادامه می‌دهد: «وقتی شما برخی بیماری‌ها را داشته باشید، ضعیف به تصویر کشیده می‌شوید و از طرفی به عنوان یک ورزشکار ما نباید ضعیف باشیم. این همان تناقضی است که در رابطه با ورزشکاران وجود دارد». خان احساس می‌کند که کمبود الگو و مدیر زن در جامعه پاکستان وجود دارد. برای تشویق بیشتر دختران به ورزش و به امید کمک به ورزش زنان، خان برای متقاعد‌کردن والدین این استعدادهای دختر و پشتیبانی‌کردن از آنها حتی به خانه‌هایشان هم می‌رود. او می‌گوید: «این شرایط تغییر می‌کند؛ به آرامی، اما قطعا تغییر خواهد کرد».

*منبع: گاردین. ترجمه: علی میرزایی شرق
درخشش الهه احمدی در جام جهانی تیراندازی
آن تیر که از جام جهان می‌گذرد

رومینا تیموری - اعتماد
سال ١٣٩٧ انگار سال خوبی برای الهه احمدی به حساب می‌آید. او در روزهای نخست سال رکورد جهانی مسابقات آزاد تفنگ را شکست و این هفته هم در مسابقات جام‌جهانی مونیخ و در ماده تفنگ سه وضعیت به مدال طلا رسید.
احمدی روز یکشنبه در آلمان و در مرحله اول مسابقات با کسب ١١٧٦,٦٣ امتیاز در رده هشتم ایستاد و به فینال رسید. در مرحله فینال اما او کاری کرد کارستان و باکسب ٤٥٥.٤ امتیاز در رده اول ایستاد و قهرمان شد. دونگ چن و بین بین ژانگ نمایندگان چین هم به ترتیب در رده‌های دوم و سوم ایستادند. الهه بعد از کسب این مقام ارزشمند به ایسنا گفت: «مسابقات جام جهانی مونیخ سخت بود. در این مسابقات شرکت‌کنندگان زیادی حضور داشتند و رکوردهای بالایی هم ثبت شد. این مسابقات جهت آماده‌سازی بازی‌های آسیایی و مسابقات قهرمانی جهان بود تا با آمادگی بیشتری در مسابقات مهم پیش رو حاضر شویم. خدا را شکر توانستم در این مسابقات در تفنگ سه وضعیت فینالیست شوم و در فینال هم رکورد خوبی را ثبت کردم. مرحله فینال برای من بسیار سخت بود. این اولین حضورم در فینال مسابقات جهانی، بعد از المپیک لندن بود. بعد از المپیک لندن قوانین تیراندازی تغییر کرد و سخت‌تر شد. من تاکنون در اینگونه فینال‌ها نبودم. خدا را شکر که دست مهربانی خدا یاری‌ام کرد و توانستم سربلند باشم.»
ایران در ماده تفنگ سه‌وضعیت البته دو نماینده دیگر هم داشت که نتوانستند به فینال بیایند مه‌لقا جام‌بزرگ درمرحله اول با ١١٦٨,٥٩ امتیاز در رده سی و نهم قرار گرفت و حذف شد. پیش از او نجمه خدمتی هم با ایستادن در رده سی‌ونهم گروه ۲، حتی به مرحله انتخابی هم نرسید. تفنگ سه‌وضعیت به مسابقاتی گفته می‌شود که تیرانداز باید در سه حالت درازکش، نشسته و ایستاده به اهداف شلیک کند.
الهه احمدی در ورزش ایران یک استثنا محسوب می‌شود. او تنها زن ورزشکار ایرانی است که موفق شده در رشته خودش در صدر جدول رنکینگ فدراسیون جهانی بایستد. الهه در سال ۲۰۱۵ به این مقام ارزشمند دست یافت؛ پس از دریافت مدال طلا در مسابقات فینالیست‌های جهان به میزبانی مونیخ آلمان و سپس نایب‌قهرمانی در مسابقات آسیایی دهلی نو. جایگاه نخست او در رنکینگ فدراسیون جهانی تیراندازی (ISSF) تا ٦ ماه ادامه پیدا کرد و دیگر هیچ زن ایرانی‌ای نتوانست به چنین رتبه‌ای برسد. ‌جدای این، احمدی نخستین مدال‌آور تاریخ ورزش تیراندازی ایران است. او توانسته‌ است با کسب چهار مدال جهانی و دو بار حضور در فینال المپیک از این حیث پرافتخارترین ورزشکار در عرصه تاریخ ورزش بانوان ایران باشد.
تیرانداز٣٦ساله کشورمان در مسابقات المپیک ریو ششم شد و دستش از گرفتن مدال کوتاه ماند اما همین نتیجه تبدیل شد به بهترین مقام تیراندازی ایران در تاریخ المپیک. خودش در مصاحبه‌ای دلیل علاقه‌اش به این ورزش را چنین بیان می‌کند: «من پدرم ارتشی بود و عضو تیم ملی تیراندازی؛ برای همین از سال ٨٠ به کلاس‌های او که مربیگری هم می‌کرد رفتم و علاقه‌مند شدم. برادرم هم تیرانداز است. او در رقابت‌های المپیک در کویت سهمیه گرفت اما به دلیل اختلافات کویت و کمیته المپیک این کشور، از این مرحله حذف شد و نتوانست به المپیک بیاید.» مصطفی احمدی، پدر الهه سال‌هاست که مربی تیم تیراندازی نیروی زمینی ارتش است و همراه این تیم توانسته‌ قهرمانی‌های بسیاری در لیگ برتر تیراندازی کشور کسب کند. الهه هم همانطور که خودش می‌گوید از ابتدای کار تیراندازی، عضو تیم نیروی زمینی ارتش بوده و به همراه این تیم توانسته ‌است بارها مقام نخست لیگ برتر را برای خود کند. حالا الهه با کوله‌باری از تجربه به دنبال رفتن روی سکو در مسابقات المپیک ٢٠٢٠ است. شاید توکیو بتواند او را به رویای کسب مدال در المپیک برساند.

همه مدال‌های الهه احمدی
طلا_ فینال فینالیست‌های جام جهانی ۲۰۱۵، مونیخ آلمان در ماده ۱۰ متر تفنگ بادی
طلا_ جام جهانی ٢٠١٥، گابالا آذربایجان در ماده ۱۰ متر تفنگ بادی
طلا _ جام جهانی ٢٠١٨، مونیخ آلمان در ماده ۵۰ متر تفنگ سه‌وضعیت
نقره _ جام جهانی ۲۰۱۱، سیدنی استرالیا در ماده ۱۰ متر تفنگ بادی
برنز _ جام جهانی ۲۰۱۰، پکن چین در ماده ۵۰ متر تفنگ سه‌وضعیت
نقره _ بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰، گوانگ‌ژو چین در ماده ۵۰ متر تفنگ سه‌وضعیت
نقره _ قهرمانی آسیا ۲۰۱۵، دهلی نو هند در ماده ۱۰ متر بادی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست