یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

روی خط جام جهانی ۲۰۱۸
فوتبال ایران از اولین صعود تا جام جهانی روسیه ۲۰۱۸اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۰ خرداد ۱٣۹۷ -  ٣۱ می ۲۰۱٨اخبار روز- بخش ورزشی: تیم ملی فوتبال ایران، از پیدایش جام جهانی تاکنون، توانسته است، در پنچ دوره شرکت کند. جام های جهانی ۱۹۷٨ آرژانتین، ۱۹۹٨ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱٨ روسیه. ایران از سال ۱٣۴۷ (۱۹۶٨) قدرت درجه اول فوتبال آسیا بود، در سال های ۱٣۴۷، ۱٣۵۲، ۱٣۵۶، جام ملتهای آسیا را کسب کرده، نیز، در سال های ۱۹۶۴، ۱۹۷۲، ۱۹۷۶ به عنوان نماینده قاره آسیا در بازی های المپیک توکیو، مونیخ و مونترال حضور داشت. با این وجود فقط توانست یک بار به سال ۱۹۷٨ بعد ازغلبه بر استرالیا، به جام جهانی آرژانتین راه یابد.در آن سال ها، ازقاره آسیا و اقیانوسیه فقط یک تیم می توانست به عنوان نماینده دو قاره پهناور در جام جهانی شرکت کند. اما اینک، سهمیه قاره آسیا ۵ +۱ تیم را در بر می گیرد.

وقتی به آمار و ارقام ثبت شده در تاریخ مراجعه شود، واضح است در جام های جهانی کلاسیک، یعنی دوره های ۱۹٣۰ تا ۱۹۷٨، بجز ایران که از غرب آسیا به جام جهانی صعود کرده بود، تیم های شرق آسیا و در مجموع کره جنوبی و کره شمالی (فقط ۱۹۶۶) نماینده گان قاره آسیا در جام های کلاسیک بوده اند. اما از سال ۱۹٨۲ به بعد برای رشد و توسعه فوتبال در کشورهای موسوم به جهان سوم و در حال رشد از یک سوی و ایجاد بسترهای مختلف سیاسی، تجاری و صنعتی از جانب کشور های صنعتی و صاحب نفوذ در جهان سوم، زمینه های ذهنی و فکری به دلایلی چند رشد و تکامل یافت
• تکامل اندیشه فوتبال در جهان.
• تغییرات فکری و مدیریتی در هرم فیفا.
• توسعه و رشد فوتبال حرفه ای در کشور های جهان سوم و در حال رشد.
• تفوق اندیشه ناسیونالیسم در آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا
• جهش ناگهانی اعراب و کشورهای شرق آسیا در تغییر موازنه سیاسی و ژئو پلتیکی قاره آسیا.
• نیاز بسیاری از حکومت ها به فوتبال برای سرپوش گذاشتن به مشکلات و معضلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و معیشتی در نزد افکارعمومی خود.
• فروش انبوه کالاهای تجارتی از طریق و نفوذ فوتبال در توده ها.
• سرمایه گذاری در فوتبال از جهات فنی، استراتژی.
• رشد و تکامل تئوری های فوتبال.

در چنین اوضاع و احوالی، از سال ۱۹٨۰ تا ۱۹۹۷ (۱٣۶۰ /۱٣۷۶) ایران به جز قهرمانی در فوتبال بازی های آسیائی ۱۹۹۰ پکن، بنا به دلایل ایده ایدئولوژیکی و عقیدتی سهمی از فوتبال جهانی و حتی قاره آسیا در اشکال مختلف آن نداشته است و طی این چهل سال هم نتوانسته به بازهای المپیک صعود کند.

دوره های مختلف
تیم ملی فوتبال ایران درسال ۱۹۷٨ به جام جهانی آرژانتین رفت. قبل از پرواز به آن کشور، در چند دیدار مهم تدارکاتی از جمله در جشنواره رئال مادرید که در آن چند تیم طراز اول جهان حضور داشتند شرکت کرد و سپس در پاریس به میدان رفت. در مجموع با تدارکات خوب به آرژانتین رفت.
ایران در گروهی قرار گرفت که هلند تیم مطرح آن دهه، پرو ،تیم کوبنده آمریکای جنوبی و تیم اسکاتلند حضور داشتند. ایران مسابقه اول را سه بر صفر به هلند واگذار کرد و در مسابقه دوم نیز چهار بریک مغلوب پرو شد و در مسابقه آخر با اسکاتلند یک بر یک مساوی کرد تا کوله بار خود را به سوی تهران ببندد.بعد از مشقت و سختی سال های جنگ با عراق، یک کاسه بودن قدرت، و مشکلات بسیار سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، تیم ملی و فوتبال ملی بعد از حماسه سال ۱۹۶٨ در جام ملت های آسیا در تهران و مقابل تیم اسرائیل، بار دیگرحماسه تاریخی را در جامعه بحران زده ایران تکرار کرد. سرانجام در پی یک تلاش فرسایشی و صعودی پر ماجرا، که در آن جناح های سیاسی رقیب در داخل هیئت حاکمه در کشور، فوتبال را به عنوان وسیله کارزار و جنگ تبلیغاتی علیه یکدیگر انتخاب کردند، در این کارزار، مجلس سازمان تربیت بدنی را، سازمان، فدراسیون فوتبال را، مطبوعات دو جناح هر یک از طیف های رقیب را مسئول ناکامی تیم ملی میدانستد. از سوی دیگر از نقش وزارت اطلاعات در اعمال فشار به بازیکنان نام برده می شد، به ویژه پس از شکست خفت بار از تیم قطر در دوحه. وضعیت سیاسی پیرامون تیم ملی به گونه ای حاد بود، که روزنامه جمهوری اسلامی در مقاله شدیدالحنی تحت عنوان، گوساله های سامری، جناح های سیاسی و در راس آن نماینده گان مجلس را مورد خطاب قرار داد. به هرحال پس از چهار ماه التهاب و دلهره، تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی فرانسه را ه یافت. به سبب راهیابی تیم ملی ایران به جام جهانی ۱۹۹٨ فرانسه، میلیون ها نفر از مردم سراسر ایران به خیابان ها ریختند و حماسه ای که طبق اسناد تاریخ ورزش، فقط پیروزی آلمان در جام جهانی ۱۹۵۴ و آرژانتین در جام جهانی ۱۹٨۶ مکزیک با آن برابری می کرد بوجود آوردند. ایران، قبل از آن که به فرانسه برود، در ایتالیا اردو زد. تومیسلاو ایویج کروات مربی ایران بود. مربی بزرگ و با دانش. ایران در اردوی ایتالیا دریک مسابقه تدارکاتی به مصاف آ.ث رم رفت. آنجا بود که جنگ نهفته قدرت و روابط کور محفلی در کادر رهبری تیم ملی ایران بر سر تصاحب کرسی مربی گری اشکار شد، و احساسات ناسیونالیستی و توقعات و انتظارات مردم عاشق تیم ملی کشورشان، در یک بازی ناجوانمردانه و توطئه آمیز،در بیرون از میدان مسابقه خدشه دار شد، طی یک تبانی درون گروهی، تیم ملی شکست سختی را پذیرفت و شب هنگام بدون این که ایویج شام آخر را سرو کند اخراج شد.
یک هفته بعد از این واقعه، ایران به فرانسه رفت تا هم گروه های خود را ملاقات کند. آمریکا، آلمان و یوگسلاوی (شقه شده). هم گروهی ایران و آمریکا، بازار مباحث سیاسی پیرامون مسابقه این دو کشور را در دنیای خبر و تفسیر گرم کرد. یک سال از ریاست جمهوری محمد خاتمی می گذشت و بیل کلینتون هم در کاخ سفید بود. پیام های غیرمستقیم و اظهارنظرهای دیپلماتیک پیرامون مسابقه ایران و آمریکا از سوی مقامات دو کشور در نزد افکار عمومی رد و بدل می شد. در فرانسه ابتدا ایران در اولین دیدار ستاره گان یوگسلاوی را ملاقات کرد و پس از نود دقیقه بازی را یک بر صفر به حریف اروپائی خود واگذار کرد. پس از آن، روز موعود فرا رسید. ایران و آمریکا!
فیفا برای آن که از گزند داوری در امان بماند، فردی را برای قضاوت این مسابقه برگزید که کشورش حافظ منافع آمریکا در ایران است، یعنی مایر سویسی! پس از دو دهه، آتش بسی در حملات و اتهامات خوب یا بد در نزد دو کشور حکمفرما شد و بازیکنان دو تیم با دسته های گل و نقل و نبات همدیگر در آغوش گرفتند تا داور سویسی با خیالی راحت سوت بازی را به صدا در آورد. وقتی داور سوت پایان مسابقه را زد، تابلو نشان می داد که ایران دو بر یک آمریکا را مغلوب کرده است. در حالیکه در تهران رهبران حکومت خود را متولی این پیروزی می دانستند و مردم هم شادمانی می کردند، در کاخ سفید کلینتون به دنبال تهیه بیانیه ای بود تا این پیروزی را به ایرانیان تبریک بگوید و از بازی جوانمردانه دو تیم به نیکی یاد کند، فیفا نیز فرصت را غنیمت شمرد و آن را مسابقه قرن و سال نامید. ایران در آخرین مسابقه، به دیدار ژرمن ها رفت و هرچه بازیکنان ایران در مقابل ژرمن ها سخاوت و مهربانی نشان دادند و به رسم ایرانی تحفه و هدایا به حریف دادند، اما ژرمن ها در عوض، با دو گل تیم ما را بدرقه میهن کردند. تا کارنامه ایران با یک پیروزی و دو شکست در فرانسه بسته شود.سال ۲۰۰۵ ایران با اقتدار و در گروهی سخت به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان صعود کرد. برانکو ایووانوویچ مربی کنونی پرسپولیس تیم ایران را خوب ساخته و پرداخته کرده بود تا جائی که بازی آخر با ژاپن برای ایران تشریفاتی شد. این تیم آماده قبل از جام جهانی با مشکلات و آسیب دیدگی های متعدد بازیکنان کلیدی آن مواجه شد. که از جمله می توان اشاره کرد:
• نداشتن مسابقات تدارکی مناسب و لازم.
• جوان بودن و نداشتن تجربه تعدادی از بازیکنان.
• فشار سیاسی ناشی از جنگ هسته ای و تبلیغات منفی علیه تیم با توسل به شیوه های مختلف، پی آمد نفی اسرائیل و هولوکاست.
• در حاشیه بودن کارشناسان واقعی (نه صدا و سیمائی) و منتقدین از تیم ملی و مسائل فنی و تاکتیکی آن.
• هرج و مرج و جنگ محفلی مستقیم و غیرمستقیم، متولیان فوتبال و ورزش کشور و عوامل بیرونی آن در داخل کشور و باران روزانه اتهامات و تهدیدها.
• عدم کارشناسی و تجزیه و تحلیل فنی و تاکتیکی و مسائل مبرم تیم توسط کارسناسان، فوتبال نویسان مستقل و عاری از وابستگی به فدراسیون و مربیان صاحب سبک و اندیشه، به لحاظ بافت ایده ئولوژیکی حاکم بر فضای سیاسی جامعه.
• نداشتن نماینده گانی در قلمرو تشکیلاتی، داوری و سازمانی در سطح مسابقات جام جهانی.
• بروز عوامل و حوادث بیش بینی نشده فنی، فیزیکی، تاکتیکی و سیاسی در طول مسابقات.
تیم ایران در این رقابت‌ها ابتدا ٣ بر یک مقابل مکزیک مغلوب شد و در بازی دوم خود مقابل پرتغال هم ۲ بر صفر شکست خورد. این تیم در بازی آخر خود هم مقابل آنگولا به نتیجه‌ای بهتر از یک بر یک دست نیافت. برانکو از آلمان دیگر به ایران بازنگشت و دادکان رئیس فدراسیون در همان آلمان حکم برکناری اش را دریافت کرد و این جام جهانی بدترین روزهای ورزشی علی دایی بود، مردی که بیش از هر فرد دیگری با شدیدترین انتقادات روبرو شد و دیگر هرگز به تیم ملی دعوت نشد.

کارلوس کی روش وارد شد
پس از ناکامی در صعود به جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی فدراسیون فوتبال ایران به دربی زد تا بتواند با آوردن یک مربی طراز اول افتخار حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ را کسب کند. از دیدگاه مسئولین فدراسیون نادیده گرفتن فوتبال و مسایل زیر بنائی آن برای ساختن یک پشتوانه نیرومند و ساختاری برای کسب عناوین بین المللی در آینده اهمیتی نداشت و فقط و فقط حضور در جام جهانی و تبلیغ و ترویج و نشان دادن قدرت سیاسی نظام مهم می نمود.
سرانجام کارلوس کی روش مربی بزرگی بود که بله را گفت و هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت. کی روش موفق شد در یک رقابت تنگاتنگ و در حالی که در بازی آخر با کره جنوبی در خانه این تیم فقط پیروزی می توانست ایران را به برزیل اعزام کند و مساوی یا باخت به منزله حضور در مرحله پلی اف بود کره جنوبی میزبان را با گل قوچان نژاد یک بر صفر شکست دهد و همزمان با شادمانی هواداران روی کار آمدن دولت شیخ حسن روحانی کلیددار در تهران، وی و بازیکنان در سئول جشن صعود بگیرند.

مقدماتی
تیم ملی ایران برای حضور در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ با هدایت کارلوس کی روش در نخستین مرحله در دو بازی رفت و برگشت به مصاف تیم مالدیو رفت. در بازی رفت تیم ایران موفق شد با گل‌های کریم انصاری‌فرد در دقایق ۴ و ۶۱، علی کریمی در دقیقه ۶۸ و سعید دقیقی در دقیقه ۸۶ تیم مالدیو را در ورزشگاه آزادی با نتیجه ۴ بر صفر شکست دهد در بازی برگشت که به میزبانی مالدیو برگزار می‌شد ایران موفق شد با نتیجه ۱–۰ و تک گل محمدرضا خلعتبری در دقیقه ۴۵ تیم مالدیو را شکست دهد و در مجموع با نتیجه ۵–۰ به مرحله بعد راه یابد.

مرحله اول گروهی
در مرحله بعد تیم ایران با تیم‌های قطر، بحرین و اندونزی همگروه شد در این مرحله تیم ملی ایران توانست در ۵ بازی خود با ۳ برد و ۲ تساوی صعودش را قطعی کند تا بازی آخر با قطر در ورزشگاه آزادی در روز ۱۰ اسفند به یک بازی تشریفاتی تبدیل شود. در نهایت ایران با ۱۱ امتیاز، قطر با ۹ امتیاز، بحرین با ۶ امتیاز و اندونزی با ۰ امتیاز در رده‌های ۱ تا ۴ قرار گرفتند. ایران در اولین بازی خود با دو گل جواد نکونام و تک گل آندرانیک تیموریان توانست اندونزی را با نتیجه ۳–۰ شکست دهد بازی با قطر با تساوی به پایان رسید ایران در روز سوم این مسابقات میزبان بحرین بود تیم ملی ایران در این بازی با شش گل جلال حسینی، هادی عقیلی، آندرانیک تیموریان، کریم انصاری‌فرد، غلامرضا رضایی و مجتبی جباری بحرین را شکست داد. ایران در چهارمین بازی خود و در اولین بازی برگشت در منامه به مصاف بحرین رفت و درپایان دو تیم به تساوی ۱–۱ رضایت دادند. در جاکارتا رو در روی اندونزی قرار گرفت و در پایان ایران با نتیجه ۴–۱ اندونزی را شکست داد گل‌های ایران را میلاد میداوودی، مجتبی جباری، غلامرضا رضایی و جواد نکونام از روی نقطه پنالتی به ثمر رساندند. ایران در آخرین بازی خود در ۱۰ اسفند ۱۳۹۰ با قطر به تساوی ۲–۲ رسید و به مرحله بعد صعود کرد. هر دو گل ایران در این بازی توسط اشکان دژاگه، هافبک سابق تیم فولام انگلیس به ثمر رسید و در نتیجه ایران راهی مرحله بعد گشت.

مرحله دوم گروهی
ایران بازی نخست خود را در این مرحله، مقابل تیم ازبکستان در تاشکند با پیروزی ۱–۰ به پایان رساند اما در بازی دوم خود در ورزشگاه آزادی در مقابل قطر با نتیجه ۰–۰ متوقف شد. سپس ایران در مقابل لبنان در بیروت با حساب ۰–۱ نتیجه را به این تیم واگذار کرد. تیم ایران در بازی بعدی خود در آزادی با حساب ۱–۰ کره جنوبی را شکست داد؛ اما در بازی بعدی خود در دور برگشت این رقابت‌ها با حساب ۰–۱ بازی را به ازبکستان در ورزشگاه آزادی واگذار کرد. در خرداد ماه سال ۹۲، تیم ایران در بازی برگشت خود مقابل قطر موفق شد با گل دقیقه ۶۵ رضا قوچان‌نژاد میزبان خود را در ورزشگاه السد با نتیجه ۱–۰ شکست دهد. در بازی بعد، در روز ۲۱ خرداد سال ۹۲ تیم ایران موفق شد در ورزشگاه آزادی تیم لبنان را با نتیجه ۴–۰ شکست دهد آخرین بازی ایران در این رقابت‌ها در روز ۲۸ خرداد ۹۲ در شهر اولسان کره جنوبی مقابل این تیم برگزار شد. در این مسابقه، تیم ایران با تک گل رضا قوچان نژاد و با حساب ۱–۰ مقابل این تیم به برتری رسید و به عنوان سرگروه در گروه خود به جام جهانی صعود کرد.برزیل ۲۰۱۴
ایران با تیم های آرژانتین نیجریه و بوسنی هرزگوین تازه وارد به این رویداد بزرگ جهانی، همگروه شد. تیم ایران در نخستین دیدار با نیجریه به تساوی بدون گل رسید ولی در بازی با آرژانتین در مجموع با ارائه یک بازی دفاعی موفق و هوشیاری در انجام ضدحملات عالی نشان داد ولی سرانجام با تک گل استثنائی لیونل مسی در دقایق پایانی مغلوب حریف بزرگ خود شد.
در گرما گرمی غوطه ور بودن از دیدار با آرژانتین شکست سه بر یک ایران از تیم تازه وارد و گمنام بوسنی هرزگوین را کسی ندید و ایران مثل جام جهانی ۱۹۷٨ و ۲۰۰۶ با کسب همان یک امتیاز به کار خود در این دوره از جام پایان داد.

کارنامه ایران در چهار دوره جام جهانی
۱۹۷٨ مقدماتی انتخابی آسیا
ایران ٣ عربستان سعودی صفر (ریاض)
ایران ۱ سوریه صفر (دمشق)
ایران ۲ عربستان سعودی صفر (شیراز)
ایران ۲ هنگ گنک صفر (هنگ گنک)

دور دوم
ایران صفر کره جنوبی صفر (پوسان)
ایران ۱ استرالیا صفر (ملبورن)
ایران ۱ کویت صفر (تهران)
ایران ۲ کره جنوبی ۲ (تهران)
ایران ٣ هنگ گنک صفر (تهران)
ایران ۱ استرالیا صفر (تهران)
ایران ۲ کویت ۱ (کویت)

آرژانتین / گروه د: ایران. هلند. پرو. اسکاتلند
هلند ٣ ایران صفر
پرو ۴ ایران ۱
ایران ۱ اسکاتلند ۱

بازیکنان ایران در جام جهانی ۱۹۷٨
ناصر حجازی. بهرام مودت. علیرضا کربکندی. حسن نائب آقا .حسن نظری. آندرانیک اسکندریان. جواد اله وردی. محمد شجاعی. علی پروین. ابراهیم قاسمپور. محمد صادقی. نصراله عبدالهی. حسن گازرانی. غفور جهانی. حسن فرکی. ایرج دانائی فرد. بهتاش فریبا. مجید بشکار. حسن روشن. ناصر نورائی. علی قشقائیان. حامد تیموری. مربی، حشمت مهاجرانی.

جام جهانی ۱۹۹٨ فرانسه
مقدماتی انتخابی آسیا/ دور اول
ایران ۱۷ مالدیو صفر (دمشق)
ایران ۷ قرقزیستان صفر (دمشق)
ایران ۱ سوریه صفر (دمشق)
ایران ٣ قرقزیستان ۱ (تهران)
ایران ۹ مالدیو صفر (تهران)
ایران ۲ سوریه۲ (تهران)

دور دوم
ایران ۴ چین ۲ (دالیان،چین)
ایران۱ عربستان سعودی۱ (تهران)
ایران ۱ کویت ۱ (کویت)
ایران ٣ قطر صفر (تهران)
ایران ۴ چین ۱ (تهران)
ایران صفر عربستان سعودی۱ (ریاض)
ایران صفر کویت صفر (تهران)
قطر ۲ ایران صفر (دوحه)
تک بازی حذفی تیم دوم غرب آسیا با تیم دوم شرق آسیادر (یوهور بهریه مالزی)
ژاپن ٣ ایران ۱ (ژاپن به جام جهانی رفت و ایران مجبور بود با قهرمان قاره اقیانوسیه یعنی، استرالیا ، برای تعیین قهرمان پلی آف، مسابقه دهد.
ایران ۱ استرالیا۱ (تهران)
ایران ۲ استرالیا ۲ (سیدنی) ایران به لحاظ گل زده بیشتر در خانه حریف به جام جهانی فرانسه صعود کرد.

فرانسه گروه د: ایران. آمریکا. یوگسلاوی. آلمان
ایران صفر یوگسلاوی ۱
ایران ۲ آمریکا ۱
المان۲ ایران صفر

بازیکنان ایران در جام جهانی ۱۹۹٨ فرانسه
احمد رضا عابدزاده. نیما نگیسا. پرویز برومند. محمد خاکپور. علی اکبر استاداسدی. مهدی پاشازاده. محمدعلی پیروانی. جواد زرینچه. نادر محمدخانی. نعیم سعدآوی. کریم باقری. حمید استیلی. مهدی مهدوی کیا. سیروس دین محمدی. مهردادمیناوند. علیرضا منصوریان. رضا شاهرودی. خدادعزیزی. علی دائی. ستار همدانی. بهرام سراج. علی لطیفی. مربی: جلال طالبی. کمک مربی: بیژن ذولفقارنسب.

جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان/مقدماتی انتخابی آسیا/دور اول
ایران ٣ قطر ۱ (تهران)
ایران ۷ لائوس صفر (لائوس)
ایران صفر اردن ۱ (تهران)
ایران ۲ اردن صفر (امان)
ایران ٣ قطر ۲ (دوحه)
ایران ۷ لائوس صفر (تهران)

دور دوم
ایران صفر بحرین صفر (منامه)
ایران ۲ ژاپن ۱ (تهران)
ایران۲ کره شمالی صفر (پیونک یانک)
ایران ۱ کره شمالی صفر (تهران)
ایران ۱ بحرین صفر (تهران)
ایران ۱ ژاپن ۲ (توکیو)
ایران بعد از پیروزی مقابل بحرین در تهران به جام جهانی صعود کرد. بازی آخر در مقابل ژاپن، برای هر دو تیم جنبه تشریفاتی داشت.

جام جهانی آلمان۲۰۰۶. گروه د: ایران. پرتقال. مکزیک. آنگولا
ایران ۱ مکزیک ٣
پرتغال ۲ ایران صفر
آنگولا ۱ ایران ۱

بازیکنان ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان
ابراهیم میرزاپور. وحید طالب لو. حسن رودباریان. یحیی گل محمدی. امیرحسین صادقی. محمد نصرتی. ستار زارع. حسن کعبی. رحمان رضائی. سهراب بختیاری زاده. مهدی مهدوی کیا. جواد نکونام. علی کریمی.جواد کاظمیان. مهرزاد معدنچی. فریدون زندی. آندرانیک تیموریان. علی دائی. مسعود شجاعی. آرش برهانی. رضا عنایتی. وحید هاشمیان. رسول خطیبی. مربی: برانکو ایوانکویج. مدیر فنی: همایون شاهرخی.کمک مربی: حسین فرکی.

جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل
تیم ملی باز هم مانند دوره‌های قبل و بعد از یک دوره غیبت در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی موفق شد جواز حضور در جام جهانی برزیل را به دست بیاورد.
تیم ملی ایران برای حضور در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ با هدایت کارلوس کی روش در نخستین مرحله در دو بازی رفت و برگشت به مصاف تیم مالدیو رفت و با پیروزی مقابل این تیم به مرحله اول گروهی صعود کرد.
در مرحله بعد تیم ایران با تیم‌های قطر، بحرین و اندونزی همگروه شد در این مرحله تیم ملی ایران توانست در ۵ بازی خود با ۳ برد و ۲ تساوی صعودش را قطعی کند.

نتایج بازی‌های ایران در این مرحله
ایران ۴ -۱ اندونزی
قطر ۰ - ۰ ایران
ایران ۶ - ۰ بحرین
بحرین ۱- ۱ ایران
اندونزی ۱ - ۴ ایران
ایران ۲ - ۲ قطر
در مرحله سوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ایران با تیم های کره جنوبی، ازبکستان، قطر و لبنان هم گروه بود. شاید در ابتدا صعود ایران با بردی که مقابل ازبکستان به دست آورد راحت به نظر میرسید اما پس از شکست مقابل لبنان کار سختی را در دور برگشت مسابقات پیش روی خود دید، اما با بازی های خوب و همچنین برد کره جنوبی در بازی آخر با گل زیبای رضا قوچان نژاد ایران به عنوان تیم اول در گروه خود راهی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شد.
نتایج بازی‌های ایران در این مرحله
ازبکستان ۰ - ۱ ایران
ایران ۰ - ۰ قطر
لبنان ۱ - ۰ ایران
ایران ۱ - ۰ کره جنوبی
ایران ۰ - ۱ ازبکستان
قطر ۰ - ۱ ایران
ایران ۴ - ۰ لبنان
ایران ۱ - ۰ کره جنوبی
ایران در برزیل برابر نیجریه به تساوی بدون گل رسید و با یک گل مغلوب آرژانتین شد و برابر بوسنی هرزگوین نیز سه بر یک مغلوب شد و با یک امتیاز به کار خود پایان داد.

بازیکنان تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴
دروازبانان:
رحمان احمدی، علیرضا حقیقی، دانیل داوری
مدافعان:
مهرداد بیت‌آشور، هاشم بیگ‌زاده، پژمان منتظری، سیدجلال حسینی، امیرحسین صادقی، احمد آل‌نعمه، مهرداد پولادی، حسین ماهینی، خسرو حیدری، محمدرضا خانزاده
هافبک‌ها:
آندرانیک تیموریان، جواد نکونام، قاسم حدادی‌فر، رضا حقیقی‌، بختیار رحمانی، احسان حاج‌صفی
مهاجمان:
اشکان دژآگه، مسعود شجاعی، رضا قوچان‌نژاد، علیرضا جهانبخش، کریم انصاری‌فرد

جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه
تیم ملی بعد جام جهانی برزیل و با هدایت مرد پرتغالی به دنبال این بود تا برای اولین بار در دوره متوالی جام جهانی شرکت کند و در نهایت مردان کی‌روش موفق شدند برای اولین بار این رکورد را به نام ایران ثبت کنند.
تیم ملی در مرحله اول دور گروهی با تیم‌های ترکمنستان، گوام، هند و عمان هم‌گروه شد و در نهایت با ۶ پیروزی و ۲ تساوی به عنوان تیم اول این گروه به مرحله دوم مقدماتی جام جهانی صعود کرد.
نتایج بازی‌های تیم ملی در این مرحله
ترکمنستان ۱ - ۱ ایران
ایران ۶ - ۰ گوام
هند ۰ - ٣ ایران
عمان ۱ - ۱ ایران
ایران ٣ - ۱ ترکمنستان
گوام ۰ - ۶ ایران
ایران ۴ - ۰ هند
ایران ۲ - ۰ عمانتیم ملی در مرحله بعد رقابت‌ها با تیم‌های کره جنوبی، چین، قطر، ازبکستان و سوریه هم‌گروه شد و در حالی که هنوز دو بازی به پایان این مرحله باقی مانده بود، شاگردان کارلوس کی‌روش با ٨ برد و ۲ تساوی و کسب ۲۰ امتیاز صعود خودشان را به جام جهانی روسیه قطعی کردند.
نکته جالب توجه در مورد تیم ملی این است که بعد از برزیل به عنوان دومین تیم در دنیا جواز حضور در روسیه را کسب کرد.
نتایج بازی‌های ایران در این مرحله
ایران ۲ - ۰ قطر
چین ۰ - ۰ ایران
ازبکستان ۰ - ۱ ایران
ایران ۱ - ۰ کره جنوبی
سوریه ۰ - ۰ ایران
قطر ۰ - ۱ ایران
ایران ۱ - ۰ چین
ایران ۲ - ۰ ازبکستان

گروه بندی تیم ایران
اسپانیا, پرتغال, ایران, مراکش


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست