یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برزیل قهرمان، قول مسی، پا تو کفش ما نکنید، ایران ته نشین و ...اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۲ خرداد ۱٣۹۷ -  ۲ ژوئن ۲۰۱٨پس از لغو دیدار ایران با یونان
فدراسیون فوتبال روابطش را با یونان تعلیق کرد؛ ایران به فیفا شکایت می‌کند

فدراسیون فوتبال ایران درباره دو دیدار برابر یونان و کوزوو بیانیه‌ای صادر کرد.
به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، در این بیانیه آمده است: در پی لغو یک طرفه دیدار آماده‌سازی بین تیم‌های یونان و ایران از سوی فدراسیون فوتبال یونان، بدین وسیله فدراسیون فوتبال ایران اعلام می‌کند:
- لغو این دیدار که برای دوازدهم خرداد و در روز فیفا برنامه‌ریزی شده بود، آسیبی جدی به برنامه تیم ملی فوتبال ایران در مرحله نهایی اردوی آماده سازی جهت حضور در جام جهانی ۲۰۱٨ وارد کرد.
- فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران تاسف عمیق خود را از فقدان احترام، اخلاق و مسوولیت‌پذیری فدراسیون فوتبال یونان در تمامی فرایند هفته‌های اخیر اعلام می‌کند.
- برخلاف ادعاهای اعلام شده، تیم ملی فوتبال ایران همواره آماده بازی در یونان بود، کمااین‌که مستندات رد و بدل شده میان دو فدراسیون حکایت از این موضوع دارد.
- فدراسیون فوتبال ایران با گزارش موضوع به فیفا پیش خواهد رفت و تمامی اقدامات قانونی برای جبران خسارت‌های ایجاد شده در زمینه ورزشی و مالی را انجام خواهد داد.
- تا زمان اقدام فیفا نسبت به این گزارش، فدراسیون فوتبال ایران اعلام می‌کند که روابطش را با فدراسیون فوتبال یونان به حالت تعلیق در می‌آورد.
- فدراسیون فوتبال ایران هم‌چنین اعلام می کند، در زمان مقتضی همه ابزارهای لازم برای یافتن جایگزین به منظور انجام بازی دوستانه در تاریخ دوازدهم خرداد را به کار گرفته شد.
- پس از ارسال چندین دعوت نامه، فدراسیون فوتبال ایران مذاکراتی را با فدراسیون فوتبال کوزوو آغاز کرد و توافق اولیه برای انجام بازی دوستانه در تاریخ دوازدهم خرداد حاصل شد، همان‌طور که رسانه‌های کوزوویی هم این موضوع را اعلام کردند.
- پس از توافق اولیه که فدراسیون فوتبال ایران تمامی خواسته‌های فدراسیون کوزوو (از جمله حمل و نقل، اقامت و سایر) را مورد پذیرش قرار داده بود، خواسته جدید و دقیقه آخر از سوی فدراسیون فوتبال کوزوو مطرح شد که انجام این دیدار را به طور کلی غیرممکن کرد.
- با وجود ناراحتی فراوان، تیم ملی ایران به برنامه آماده‌سازی خود برای جام جهانی با وجود تمامی دشواری‌های که با آن روبه‌رو بوده است ادامه می‌دهد و بازیکنان و کادر فنی تیم ملی قوی تر برای نشان دادن تمامی تعهدشان به اهداف و رویاهای تیم ملی به کار ادامه خواهند داد.
- در پایان فدراسیون فوتبال ایران به صورت رسمی قدردان همه حمایت‌ها، حرفه‌یی‌گری و تعهد فدراسیون فوتبال ترکیه در موارد فوق است

پاسخ یونان به بیانیه فدراسیون فوتبال ایران:
از دلایل لغو بازی مطلع بودید و زمان کافی داشتید، ما بیشتر ضرر کردیم

فدراسیون فوتبال یونان به بیانیه همتای ایرانی و تعلیق روابط دوجانبه به خاطر لغو بازی برنامه‌ریزی شده تیم‌های ملی ۲ کشور در ترکیه پاسخ داد.
در بیانیه رسمی فدراسیون فوتبال یونان آمده است: از سبک و محتوای بیانیه منتشر شده توسط فدراسیون فوتبال ایران به خاطر لغو بازی دوستانه تیم‌های ملی ۲ کشور بسیار متعجب شدیم. به منظور بازگرداندن حقایقی باید موارد زیر را تاکید کنیم:
* هرگز علاوه بر مذاکره صحیح و قانونی طرفین جهت پذیرش بازی دوستانه تیم‌های ملی فوتبال یونان و ایران برای روز ۲ ماه ژوئن (۱۲ خرداد) در شهر استانبول (ترکیه) توافق نامه‌ای از سوی طرف یونانی امضا نشده است.
* مسائل حساس‌برانگیز ملی و وابستگی‌های دینی به مراتب اولویت بر هر رویداد ورزشی دارند.
* امکان لغو بازی دوستانه تیم‌های ملی یونان و ایران در شهر استانبول از ماه گذشته میلادی شروع شده بود. فدراسیون فوتبال ایران در زمان کافی از دلایل اجتناب‌پذیر و بدون ایجاد مسئولیت طبیعی برای فدراسیون فوتبال یونان مطلع بود.
* از آن زمان فدراسیون فوتبال یونان نیز پذیرفت تا ایران گزینه‌ جایگزینی را برای برگزاری بازی دوستانه با هدف دفاع از منافع خود و شرکا انتخاب کند.
* جمع‌بندی: اگر خسارتی ناشی از عدم برگزاری بازی دوستانه پیش آمده باشد در وهله نخست این فدراسیون فوتبال یونان است که متحمل آن شد، زیرا شرایط اقتصادی موردنظر با توجه به فعالیت‌های صورت‌گرفته محقق نشدند. مسئله مهمتر این است که آماده‌سازی تیم ملی فوتبال یونان برای لیگ ملت‌های اروپا را با آسیب مواجه کرد.
* البته این رویدادها را به فیفا ارجاع خواهیم داد.

سرمربی مراکش: برای تفریح به روسیه نمی‌رویم
سرمربی تیم ملی فوتبال مراکش به ستایش از کارلوس کی‌روش پرداخت و او را مربی باهوشی دانست. او از انگیزه بالا برای صعود به دور بعد گفت.
به گزارش ایسنا و به نقل از لوتس، تیم ملی فوتبال مراکش یکی از حریفان ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است. سرمربی مراکش با وجود آن که تیم او در گروه بسیار سختی قرار دارد اما امیدوار به صعود است.
هرو رنارد گفت: در گروه بسیار سختی قرار داریم اما باید به خود ایمان داشته باشیم. نباید از تیم‌های اسپانیا و پرتغال که بازیکنانی چون سرخیو راموس و کریستیانو رونالدو را دارند بترسیم و البته ایران که برای دومین دوره پیاپی به جام جهانی صعود می‌کند. در درجه نخست باید به صعود از گروه خود فکر کنیم و بر این باور هستم که می‌توانیم به چنین چیزی برسیم.
او ادامه داد: قبول دارم که در گروه سختی قرار داریم اما اگر این گونه فکر کنیم که اسپانیا، پرتغال و ایران در رنگینگ از ما بهتر هستند و شانس برابر آنها نداریم پس بهتر است برای زیارت و سیاحت به روسیه برویم. نمی‌خواهم زنگ تفریح دیگر تیم‌ها باشیم. من برای نتیجه گرفتن به روسیه می‌روم. روسیه کشور زیبایی است اما باید بتوانیم زیبایی را در این کشور خلق کنیم. حساب ویژه‌ای روی هواداران خود داریم و باید به بهترین شکل عمل کنیم.
رنارد درباره دیدار دوستانه ایران برابر ترکیه گفت: نکته‌های زیادی از این دیدار یادداشت کرده‌ایم اما در نهایت این یک دیدار دوستانه بود و نباید روی آن زیاد تمرکز کرد. کی‌روش برای چهارمین بار پیاپی است که در جام جهانی شرکت می‌کند که این یک دستاور بزرگ است. او از تجربه بسیار بالایی برخوردار است و مربی باهوشی است. تیم او در جام جهانی آماده خواهد بود و ما هم آماده خواهیم شد.
سرمربی مراکش درباره روز گرفتن بازیکنان گفت: باید متخصصان در این زمینه نظر دهند. وظیفه من این است که تیم را بسیار آماده کنم.

دیدار با کوزوو هم لغو شد
دیدار دوستانه ایران و کوزوو لغو شد.
به گزارش ایسنا، براساس اعلام صفحه توییتر Kosovan football که منتسب به فدراسیون فوتبال کوزوو است، دیدار دوستانه ایران و کوزوو که قرار بود ۱۳ خرداد در استانبول ترکیه برگزار شود، لغو شد.
فدراسیون فوتبال کوزوو با انتشار بیانیه‌ای رسمی دلیل لغو این دیدار را درخواست ایران برای برگزاری بدون تماشاگر این دیدار اعلام کرد که با مخالفت فدراسیون کوزوو مواجه شد.

مسی به رئیس جمهور آرژانتین چه قولی داد؟
کاپیتان تیم ملی فوتبال آرژانتین به رئیس جمهور کشورش قول داد که آلبی سلسته را به جایگاهی که شایسته آن است برساند.
به گزارش ایسنا و به نقل از elsport، تیم ملی فوتبال آرژانتین یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است. تیم ملی آرژانتین که قرار است اردوی آمادگی را در شهر بارسلون اسپانیا برگزار کند، قبل از ترک آرژانتین دیداری با رئیس جمهور این کشور داشت.
مسی در حضور رئیس جمهور کشورش گفت: باید تاکید کنم در مدتی که در آرژانتین بودیم همه از ما حمایت کردند. به شما قول می‌دهم که نهایت تلاش خود را به کار می‌گیریم تا آرژانتین را به جایگاهی که شایسته آن است برسانیم.
او ادامه داد: همچنان که آقای رئیس جمهور گفت در فوتبال گاهی اوقات برنده می‌شوید و گاهی اوقات هم تن به شکست می‌دهید اما باید تاکید کنم که ما از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد و تا آخرین لحظه خواهیم جنگید.
تیم ملی فوتبال آرژانتین با تیم‌های ایسلند، کرواسی و نیجریه هم‌گروه است.

فیفا اجازه روزه گرفتن به داوران را نمی‌دهد
فیفا تاکید کرد که داورانی که قضاوت بازی‌ها را در جام جهانی روسیه بر عهده می‌گیرند نباید روزه بگیرند.
به گزارش ایسنا و به نقل از العاجل، تا جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه تنها دو هفته دیگر باقی مانده است. بازی‌های نخستین جام جهانی روسیه همزمان است با روزهای پایانی ماه رمضان. بسیاری از بازیکنان و داوران مسلمان در روسیه حضور دارند و یکی از دغدغه های جدی آنها ممکن است که روز گرفتن در ماه مبارک رمضان باشد.
جهاد ریشه داور سرشناس مصری اعلام کرد که فیفا تاکید کرده است که داورانی که قضاوت بازی‌ها را در جام جهانی روسیه بر عهده می گیرند نباید روزه بگیرند.
او گفت: فیفا می‌خواهد که یک داور با نهایت آمادگی بدنی و روحی قضاوت کند و به همین خاطر روزه گرفتن را منع کرده است و باید به این تصمیم هم احترام گذاشت.

رکوردهایی که مارکس می‌تواند در جام جهانی بشکند
مدافع تیم ملی فوتبال مکزیک می‌تواند در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به پنج رکورد فوق‌العاده دست یابد.
‌به نقل از آس، رافائل مارکس در حال آماده سازی خود برای تجربه پنجمین جام جهانی اش است. مدافع مکزیکی به همراه تیم‌ ‌ملی کشورش در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حضور خواهد داشت. کاپیتان این تیم می‌تواند نام خود را در کتاب رکوردها در بخشهای مختلفی به ثبت برساند که در ادامه به آنها اشاره میشود.
پنج جام جهانی
مارکس از جام جهانی ۲۰۰۲ کره- ژاپن در همه دوره‌ها حضور داشته است و اکنون نیز می‌تواند در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به میدان برود. اگر این اتفاق رخ دهد با رکورد لوتار ماتئوس آلمانی، جان‌لوئیجی بوفون ایتالیایی و آنتونیو کارباخال مکزیکی برابری کند. مارکس می‌تواند به عنوان اولین مدافع به این افتخار برسد.
کاپیتان در پنج جام جهانی
مارکس در چهار جام جهانی قبلی به عنوان کاپیتان مکزیک به میدان رفت. در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی این بازوبند با خرارد تورادو و کوائوتموک بلانکو تقسیم می‌شد. هیچ بازیکنی در چهار دوره مانند مارکس کاپیتان تیم نبوده است و او می تواند در پنجمین جام جهانی رکورد خاصی را به نام خود ثبت کند.
بیشترین کارت زرد
مدافع مکزیکی در تاریخ جام جهانی با بیشترین کارت زرد در صدر فهرست قرار دارد. او ۶ کارت (پنج کارت زرد و یک کارت قرمز) در این رقابت‌ها دریافت کرده است. در صدر این فهرست زین الدین زیدان نیز با چهار کارت زرد و دو کارت قرمز دیده می‌شود. همچنین کافو برزیلی با ۶ کارت زرد در کنار دو بازیکن ذکر شده قرار دارد.
۲۰ بازی در جام جهانی
بازیکن پیشین بارسلونا تاکنون ۱۶ بار در جام جهانی به میدان رفته است. اگر او در چهار بازی جام جهانی آینده حضور داشته باشد به رکورد ۲۰ بازی خواهد رسید و در میان بازیکنانی که این تعداد بازی کردند قرار خواهد گرفت. در این فهرست فوتبالیست‌هایی همچون ماتئوس ، میروسلاو کلوزه، پائولو مالدینی، دیگو آرماندو مارادونا دیده می‌شوند.
گلزنان در چهار جام جهانی
مارکس در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان ، ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و ۲۰۱۴ برزیل گلزنی کرد. اگر او به این روند ادامه‌ دهد می‌تواند به یک افتخار دست یابد که تنها سه بازیکن بزرگ به آن رسیده اند و توانستند در چهار دوره جام جهانی گلزنی کنند. پله در همه جام‌های جهانی (۱۹۵۸ سوئد تا ۱۹۷۰ مکزیک) گلزنی کرد و گرد مولر نیز در شرایط مشابه با ستاره سال‌های دور برزیل به این رکورد رسید. کلوزه، بهترین گلزن تاریخ جام جهانی نیز در چهار دوره گلزنی کرد. او از جام جهانی ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ توانست به این رکورد برسد.

"برنامه خاصی برای مهار رونالدو نداریم، او بهترین بازیکن جهان است"
کی‌روش: بازی با اسپانیا بسکتبال نمی‌شود.

سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگو با یک رسانه اسپانیایی از تیم ملی و حاشیه‌هایش سخن گفت.
به گزارش ایسنا و به نقل از مارکا، کارلوس کی‌روش از سال ۱۹۸۹ بر روی نیمکت نشست و دوران مربی‌گری‌اش آغاز شد. سرمربی پرتغالی اکنون ۷ سال است که هدایت تیم ملی فوتبال ایران را بر عهده دارد. تیم او در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل برابر آرژانتین قدرتمند قرار گرفت و اکنون در روسیه باید به مصاف دو تیم بزرگ دیگر یعنی اسپانیا و پرتغال برود.
کی‌روش در یک مصاحبه اختصاصی با این سایت اسپانیایی به وضعیت تیم ملی ایران اشاره کرد و گفت: سومین تجربه‌ام در جام جهانی است. دو بار این اتفاق با ایران افتاد و یک بار با هدایت تیم ملی پرتغال در این رقابت‌ها حضور داشتم.
تیم ملی پرتغال در سال ۲۰۱۰ در مرحله حذفی برابر اسپانیا قرار گرفت و با گل داوید ویا از این رقابت‌ها کنار رفت. کی‌روش درباره این بازی اظهار کرد: دیدار خیلی سختی برای ما بود و تیم بهتر توانست پیروز شود اما اگر داور دقت بیشتری داشت یا از سیستم فناوری بازبینی تصاویر استفاده می‌شد، تاریخ عوض می‌شد اما این اتفاق افتاد و دیگر نمی‌توان کاری کرد.
تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل آرژانتین می‌توانست نتیجه بهتری کسب کند اگر داور یک پنالتی به نفع ایران اعلام می‌کرد. سرمربی پرتغالی در رابطه با این موضوع اظهار کرد: داوران به تیم من ضربه زدند ما مقابل آرژانتین خیلی خوب بازی کردیم اما ناگهان لیونل مسی با آن ضربه فوق‌العاده همه چیز را عوض کرد. تنها دو نفر در نتیجه این بازی تاثیرگذار بودند، فرد نخست مسی بود که فوق‌العاده عمل کرد و دومین نفر داور بود که خطای آشکار روی اشکان دژاگه را ندید. اگر داور به نفع ما خطا می‌گرفت، زابالتا باید اخراج می‌شد.
کی‌روش در مصاحبه با فیفا اعلام کرده بود که مسی را باید متوقف کرد. سرمربی تیم ملی ایران در این رابطه اظهار کرد: برای من کریستیانو رونالدو بهترین بازیکن جهان است ولی مسی گاهی اوقات فرازمینی ظاهر می‌شود.
سرمربی پرتغالی در ادامه به هم‌گروهی با اسپانیا، پرتغال و مراکش در جام جهانی اشاره کرد و گفت: گروه بسیار سختی است. شاید سخت‌ترین گروه جام جهانی باشد اما برنامه ما آشکار است. ما قرار است با حریفان‌مان روبه‌رو شویم و سیر صعودی داشته باشیم و از گذشته بهتر عمل کنیم. این هدف ایران است. صعود ما به جام جهانی خیلی خوب بود و توانستیم با یک عملکرد خوب به مرحله نهایی صعود کنیم. چالش ما در جام جهانی این است که بهترین ایران را به همه نشان دهیم و جنگنده ظاهر شویم.
سرمربی پرتغالی در مورد نخستین بازی تیم ملی برابر مراکش اظهار کرد: خیلی خوب است که ما در نخستین بازی به مصاف مراکش می‌رویم. پرتغال و اسپانیا دو تیمی هستند که شانس بیشتری برای صعود دارند در اولین بازی روبه‌رو خواهند شد و این به نفع ماست چون اسپانیا و پرتغال تنها برای صعود تلاش نمی‌کنند، آن‌ها می‌خواهند قهرمان جهان شوند. مراکش و ما برای صعود به یک هشتم نهایی تلاش می‌کنیم.
کی‌روش در ادامه به تیم ملی اسپانیا اشاره کرد و گفت: اسپانیا مانند ۴ سال پیش نیست و به دوران اوج بازگشته‌اند. این تیم بازی زیبایی به نمایش می‌گذارد. فضاها را به خوبی کنترل می‌کند و مالکیت توپ را در اختیار دارد. اسپانیا همیشه کنترل بازی را در اختیار دارد با حضور یولن لوپتگی همیشه یک گام رو به جلو است. این تیم آزادی عمل همیشگی‌اش را دارد و می‌تواند همانند دوران فوق‌العاده اسپانیا وسینته دل بوسکه خلاقانه بازی کند. این اسپانیا نسبت به تیم قبلی پیشرفت زیادی داشته است و هر ۱۰ دقیقه بهتر عمل می‌کند. این اتفاق باعث می‌شود برای تیم حریف کار سخت شود. این تیم تنها فضاها و ریتم بازی را کنترل نمی‌کند بلکه حریف را به شدت تحت فشار قرار می‌دهد.
سرمربی تیم ملی ایران در ادامه افزود: اسپانیا نقطه ضعف ندارد با این حال دیدار برابر اسپانیا مانند یک بازی بسکتبال نخواهد بود. قرار نیست برابر یک تیم حاضر در NBA بازی کنیم. فوتبال به لحظات و تصمیم‌گیری‌ها بستگی دارد. فوتبال ورزشی است که می‌تواند در آن هر اتفاقی رخ دهد. فوتبال یک رشته خاص است. به خاطر همین جذاب‌ترین ورزش جهان است. در فوتبال همیشه یک تیم خاص پیروز نیست. ما با این ذهنیت در هر بازی ظاهر می‌شویم. خدایان فوتبال عادلانه عمل خواهند کرد و تیم بهتر در زمین پیروز خواهد شد.
کی‌روش درباره برنامه کار برای کنترل رونالدو و آندرس اینیستا گفت: برنامه خاصی برای این دو بازیکن ندارم. برنامه ایران این است که مانند یک تیم جنگنده در ۹۰ دقیقه ظاهر شود و برای پیروزی تلاش کند. بازی با اسپانیا برای ما اهمیت زیادی خواهد داشت. ما در بازی‌های مقدماتی ۶۰ تا ۷۰ مالکیت توپ را در اختیار داشتیم اما مقابل اسپانیا به احتمال فراوان در اختیار حریف خواهد بود. ما باید ذهنیت‌مان را برای این بازی عوض کنیم. چرا باید برنامه خاصی برای اینیستا داشته باشیم زمانی که بازیکنان دیگری مانند داوید سیلوا، ایسکو، مارکو آسنسیو، جرارد پیکه در این تیم حضور دارند. نمی‌توانیم تنها به یک بازیکن فکر کنیم. بهترین کار این است که خود را به خوبی آماده کنیم و سپس به جزئیات بپردازیم. باید در هر بازی اجازه ندهیم حریف ما را دچار مشکل کند.
کی‌روش در مورد رویارویی با رونالدو گفت: اتفاق خاصی خواهد بود چون ما سال‌های زیادی در کنار هم بودیم. او بهترین بازیکن جهان است ولی زمانی که توپ در زمین به گردش می‌آید تیم از همه چیز مهم‌تر است.
او در مورد بازیکنان ایرانی اظهار کرد: آنها قوی و تعیین کننده هستند. ما یک تیم با هویت هستیم که از یک مجموعه قدرتمند بهره می‌بریم. بهترین بازیکنی که ایران دارد یک بازیکن نیست بلکه کل تیم است. ما مانند رئال مادرید، منچستریونایتد و اینتر در تیم خود ستاره نداریم. ستاره ما تیم ماست. ما همیشه تلاش می‌کنیم برای یک هدف بجنگیم. سعی می‌کنیم بازی خوبی به نمایش بگذاریم و با اتحاد پیروز شویم. بازیکنانم به خوبی خود را با این شیوه جدید وفق داده‌اند. هر بازیکن ایرانی می‌داند هم‌تیمی‌اش در هر لحظه از او چه می‌خواهد.
بازیکنان ایرانی در لیگ‌های مختلفی همچون پرتغال، بلژیک، لیگ برتر ایران و روسیه پا به توپ هستند. کی‌روش درباره سخت بودن کار کردن با چنین بازیکنانی اظهار کرد: کار آسانی نیست. بازیکنانی در اختیار داریم که خارج از کشور هستند و تجربه زیادی در فوتبال بین‌المللی دارند. دیگر بازیکنان نیز در ایران پا به توپ هستند. ما سعی می‌کنیم با بازیکنانی که در اختیار داریم با یک برنامه مشخص خودمان را برای جام جهانی آماده کنیم.
آندرس اینیستا در روسیه آخرین جام جهانی خود را تجربه خواهد کرد. سرمربی تیم ملی ایران در مورد هافبک اسپانیایی گفت: این یک ضربه برای جهان فوتبال است که بازیکنی همچون اینیستا بارسلونا را ترک کرد. من بخشی از برخی از رای‌گیری‌ها بودم که هرگز عدالت را اجرا نکردند. جهان فوتبال باید به بازیکن فوق‌العاده‌ای همچون اینیستا عناوین بیشتری می‌داد. باور نکردنی است که او هرگز بهترین بازیکن جهان شناخته نشد. فوتبال گاهی چنین چیزهایی دارد.

برزیل قهرمان جام‌جهانی از نظر محققان دانشگاه اینسبروک؛ ایران کم‌ترین شانس
محققان دانشگاه اینسبروک پیش‌بینی کردند تیم ملی برزیل به عنوان قهرمانی در جام جهانی روسیه دست یابد.
به گزارش ایسنا و به نقل از اکسپرس، جام جهانی روسیه کم‌تر از دو هفته دیگر با حضور ۳۲ تیم برتر جهان در کشور روسیه برگزار می‌شود. به همین خاطر محققان دانشگاه اینسبروک اتریش که دانشگاه اصلی و مرکزی ایالت تیرول است، بعد از بررسی‌های خود اعلام کردند تیم ملی برزیل بیش‌ترین شانس را برای قهرمانی در جام جهانی دارد. بعد از برزیل، تیم‌های آلمان، اسپانیا و فرانسه در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
در این رده بندی برزیل با ۱۶.۶ درصد شانس قهرمانی در صدر قرار گرفته است.
چهار کشور عربستان، تونس، ایران و پاناما در بین کم‌ترین شانس‌های قهرمانی در جام جهانی محسوب شدند.

رقابت آدیداس و نایک
نقل از رویترز، در حالی که هنوز بیش از دو هفته به آغاز رسمی رقابت های جام جهانی روسیه باقی مانده است، شرکت آلمانی آدیداس برتری خود در این رقابت‌ها بر رقیب قدیمی آمریکایی خود یعنی شرکت نایکی را قطعی کرده است.
این برند آلمانی تولید کننده لوازم ورزشی که اسپانسر رسمی مسابقات جام جهانی امسال نیز هست، انتظار دارد سود مالی محدودی از این رقابت‌ها به دست بیاورد، زیرا جام جهانی امسال در روسیه برگزار می‌شود که اقتصادش در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.
کاسپر رورستد، مدیر شرکت آدیداس در این باره گفت: «جام جهانی در روسیه فرصت های مالی کمتری را نسبت به جام جهانی ۴ سال پیش در برزیل ایجاد می‌کند.»
از زمان جام جهانی قبلی در سال ۲۰۱۴ به این طرف، میزان فروش محصولات آدیداس در حوزه‌هایی غیر از ورزش فوتبال به سرعت رشد کرده است با این حال، فوتبال همچنان یک حوزه مهم برای وجهه این برند آلمانی است که از سال ۱۹۷۰ تاکنون تامین کننده توپ‌های رقابت‌های جام جهانی بوده و قراردادی برای حمایت مالی این رقابت‌ها تا سال ۲۰٣۰ میلادی به امضا رسانده است.
پس از آنکه شرکت نایک برای اولین بار در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل موفق شد لباس تعداد بیشتری از تیم های حاضر در جام را از آن خود کند، شرکت آدیداس در این دوره مجددا برتری را از آن خود کرده و امسال پیراهن ۱۲ تیم از ٣۲ تیم حاضر در روسیه توسط شرکت آدیداس تامین خواهد شد. نام تیم‌های بزرگی نظیر آلمان، اسپانیا و روسیه میزبان در اردوگاه آدیداس به چشم می خورد.
در این بین شرکت نایکی هم توانسته تامین پیراهن ۱۰ تیم از جمله برزیل، فرانسه و انگلیس را از آن خود کند.
شرکت نایک همچنین انتظار دارد ۶۰ درصد تمام بازیکنانی که به جام جهانی روسیه می‌روند کفش‌های تولیدی این شرکت را به پا کنند که شامل تقریبا نیمی از اعضای تیم آلمان و اسپانیا و سه چهارم تیم روسیه می‌شود. تنها استثنا تیم ایران است که بعد از خروج ترامپ از برجام با تحریم‌های جدید آمریکا مواجه شده است. شرکت نایکی گفته، هیچ کدام از بازیکنان تیم ملی ایران کفش‌های این شرکت را نخواهند پوشید، در حالی که شرکت آدیداس همچنان قصد دارد پیراهن تیم ملی ایران را تامین کند.

نایک هم ایران را تحریم کرد؛ به تیم ملی کفش نمی‌دهیم
شرکت آمریکایی نایک اعلام کرد که به بازیکنان تیم ملی ایران کفش ورزشی نخواهد داد.
در حالی که حدودا دو هفته به آغاز رقابت های جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه باقی مانده، کمپانی آمریکایی نایک اعلام کرد که هیچ کدام از بازیکنان تیم ملی ایران نمی توانند کفش های تولیدی این کمپانی را بپوشند.
در حالی که درصد زیادی از بازیکنان حاضر در جام کفش های نایک را پا خواهند کرد، تیم ملی ایران به دلیل تحریم های جدیدی که توسط دولت آمریکا وضع شده، امکان چنین کاری ندارد.
به نظر می آید تیم ملی ایران همانند لباس هایش، برای تامین کفش هم باید به کمپانی آلمانی آدیداس مراجعه کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست