یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کاروان صلح در افغانستان به کابل رسید


• راهپیمائی شهروندان افغان با خواست برقراری صلح و قطع جنگ، پس از طی ۷۰۰ کیلومتر، صبح دوشنبه ۱۸ جوزا/ خرداد ۱۳۹۷، با شعار «ما صلح می‌خواهیم، به جنگ خاتمه دهید» وارد پایتخت افغانستان شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲٨ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱٨ ژوئن ۲۰۱٨راهپیمائی شهروندان افغان با خواست برقراری صلح و قطع جنگ، پس از طی ٧٠٠ کیلومتر، صبح دوشنبه ١٨ جوزا/ خرداد ١٣٩٧، با شعار «ما صلح می‌خواهیم، به جنگ خاتمه دهید» وارد پایتخت افغانستان شد. این جنبش بیسابقه که همزمان با پایان آتش بس اعلام شده از سوی طالبان وارد کابل شد، خواستار گفتگو میان طرفین متخاصم در کشور و برقراری آرامش است.

یه گزارش اف آی ار؛ جنبش خودجوش راهپیمائی برای صلح، که اقدامی کاملاً بیسابقه در افغانستان بشمار می‌آید، بدنبال انفجاری که در روز دوم حَمَل/ فروردین سال جاری (١٣٩٧) در لشکرگاه، مرکز ایالت هلمند در جنوب این کشور، رخ داد شکل گرفت. در این انفجار ١٣ تن کشته شدند.

راهپیمائی شهروندان افغان با خواست برقراری صلح و قطع جنگ، پس از طی ٧٠٠ کیلومتر، صبح دوشنبه ١٨ جوزا/خرداد ١٣٩٧، با شعار «ما صلح می‌خواهیم، به جنگ خاتمه دهید» وارد پایتخت افغانستان شد.

جنبش طالبان روز یکشنبه پیشنهاد تمدید آتش بس را که از سوی دولت، جامعه ی بین‌المللی و شهروندان افغان ارائه شده بود، رد کرد و نبردها را ازسر گرفت. نفرات این جنبش، برای اعلام پایان آتش بس، از همان هنگام در چند منطقه ی واقع جنوب و شرق کشور نیروهای انتظامی افغانستان را مورد حمله قرار دادند.

در یکی از این حملات که صبح دوشنبه صورت گرفت، سرپرست ولسوالی غنی خیل در ننگرهار، سبحان‌الله خطاب، و یکی از محافظان وی کشته شدند.

در همین حال، محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، اعلام کرد که در «سه روز آتش‌بس [پس از عید فطر] نزدیک به ٢۵٠٠ تن از طالبان به کابل آمده، زیرا اغلب آنان از جنگ خسته شده و حاضر به از سرگیری آن نیستند».

دولت بطور یکجانبه، آتش‌بس برقرار شده را بمدت ١٠ روز دیگر تمدید کرد، اما هشدار داد که نیروهای امنیتی به هر گونه حمله‌ای پاسخ خواهند داد.

بگزارش خبرگزاری فرانسه، در سه روز آتش‌بس صحنه های بیسابقه‌ای از نزدیکی میان جنگجویان طالبان، نفرات نیروهای مسلح افغان و مردم غیرنظامی به چشم خورده و همین امیدهائی را در امکان آشتی میان گروه‌های مختلف برانگیخته است. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست