یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

علیرضا فغانی قضاوت کرد
خوش خرامان میروی ای جان جان بی من مرو ...اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۷ تير ۱٣۹۷ -  ۲٨ ژوئن ۲۰۱٨اخبار روز - بخش ورزشی: هر چه هم صربستان برای برزیل زمزمه می کرد که خوش خرامان میروی ای جان جان بی من مرو ... اما برزیل رفت که رفت تا به بوستان شانزده گل برسد و باز هم حریف تلاش کرد تا کبک خرامان این روزهای جام را همراهی کند ولی دیگر کار از کار گذشته بود.

در آن طرفتر ها تماشاگران مشغول مرور داستان ساعت شوم مارکز بودند «زندگی چیزی نیست جز یک سلسله فرصت‌های پیاپی برای زنده ماندن... از خانه‌ای نیمه مخروبه کودکی بیرون دوید که فریاد می‌زد دریا را در یک صدف یافته. پدر انجل صدف را به گوشش گذاشت به راستی دریا آنجا بود.»

و وقتی داستان به پایان رسید پورا وید (pura Vida) به اصل خود رفت و ساعت سوئیسی برق الماس اش را بر سکوها و صندلی های رنگارنگ نورافشانی کرد تا بازنده و برنده هر دو خوشحال و شادمان بروند یکی بسوی خانه و آن دیگری به طرف بوستان شانزده گل! (۱)

سوئیس با کسب تساوی مقابل کاستاریکا به جمع ۱۶ تیم برتر جام‌جهانی راه یافت.
تیم‌های ملی سوئیس و کاستاریکا در یکی از ۲ بازی همزمان روز پایانی گروه پنجم در ورزشگاه «نووگراد» به قضاوت کلنت تورپین فرانسوی به مصاف هم رفتند که بازی در نهایت با تساوی ۲-۲ خاتمه یافت و سوئیس به عنوان تیم دوم گروه به مرحله یک‌هشتم‌نهایی راه یافت.
نیمه اول
در شروع بازی، سوئیس بهتر از رقیبش بود و چند حمله را تدارک دید اما در سد دفاعی کاستاریکا گرفتار شد. در نهایت یکی از موقعیت‌های سوئیس با شوت ژمایلی ٣۱ به گل تبدیل شد. در ادامه تیم اروپایی به اداره بازی پرداخت و کاستاریکا که اندکی جلو کشیده بود، نتوانست از فرصت‌هایش بهره ببرد. در نهایت نیمه اول با برتری یک بر صفر سوئیس پایان یافت تا این تیم در آستانه صعود به مرحله بعد قرار بگیرد.
نیمه دوم
نیمه دوم با تلاش کاستاریکا برای جبران شروع شد و این تیم در دقیقه ۵۶ توسط واتسون به گل رسید.هر ۲ تیم برای تغییر نتیجه تلاش کردند. دمریچ در دقیقه ٨٨ گل برتری سوئیس را به ثمر رساند و در نهایت برایان از کاستاریکا در دقیقه ۲+۹۰ ضربه پنالتی‌اش را به گل تبدیل کرد. این ضربه پس از برخورد به تیر به سر زومر سنگربان سوئیس اصابت کردو به گل تبدیل شد. در نهایت بازی با تساوی ۲ - ۲ خاتمه یافت تا سوئیس ۵ امتیازی به عنوان تیم دوم صعود کند و رقیب سوئد در مرحله بعد شود. کاستاریکا هم با یک امتیاز در قعر گروه باقی ماند.

صعود برزیل به عنوان صدرنشین گروه E با حذف صربستان
قضاوت بدون دردسر فغانی
تیم تحت‌ هدایت تیته با غلبه بر صربستان به عنوان صدرنشین گروه E راهی مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ شد، جایی که باید با مکزیک دیدار کند.
تیم‌های ملی فوتبال صربستان و برزیل در آخرین بازی خود از گروه E جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه در در ورزشگاه اسپارتاک مسکو مقابل هم صف‌آرایی کردند. این بازی را که علیرضا فغانی از ایران سوت می‌زد، با برتری ۲ بر صفر شاگردان تیته همراه شد.
گل اول این بازی را پائولینیو در دقیقه ٣۶ روی پاس فیلیپه کوتینیو به ثمر رساند و تیاگو سیلوا در دقیقه ۶٨ روی ارسال کرنر نیمار با ضربه سر دروازه صربستان را برای بار دوم باز کرد. مصدومیت مارسلو از دیگر اتفاق مهم این بازی بود که در دقیقه ۱۰ جای خود را به فیلیپه لوئیز داد.
با این نتیجه، برزیل ۷ امتیازی شد و به عنوان صدرنشین گروه E راهی مرحله یک‌هشتم نهایی این رقابت‌ها شد، جایی که باید با مکزیک دیدار کند.
علیرضا فغانی در این دیدار به آدام لیائیچ (٣٣)، نمانیا ماتیچ (۴٨) و الکساندر میتروویچ (۷۱) از صربستان کارت زرد نشان داد. داور بین‌المللی کشورمان در این دیدار قضاوت نسبتاً بی‌دردسری را تجربه کرد.
پی‌یر لوئیجی کولینا، رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) از نزدیک این بازی را دید. همچنین طبق برنامه قرار بود جانی اینفانتینو رئیس فیفا، شیخ‌سلمان بن‌ابراهیم آل‌خلیفه رئیس AFC به همراه اسطوره‌هایی همچون ایکر کاسیاس، ساموئل اتوئو، دیه‌گو فورلان و نمانیا ویدیچ این بازی را از نزدیک ببینند.

۱. پورا ویدا ,در انگلیسی (pure life). کاربرد رایج آن در احوالپرسی عامیانه به عنوان احوالپرسی و چطوری؟ به کار می رود. اما در مراودات عامیانه این جمله٬ دیدگاه واقعی مردم کاستاریکا نسبت به زندگی را بیان می کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست