یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مخالفت آمریکا با تمامی خواسته‌های اروپاییان برای معافیت از تحریم


• به گفته ی مقامات وزارت اقتصاد فرانسه، تمامی تقاضاهای دولت‌های فرانسه و آلمان و بریتانیا در جهت معافیت شرکت‌هایشان از تحریم‌های آمریکا و امکان ادامه ی فعالیت در ایران از سوی واشنگتن رد شده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۶ تير ۱٣۹۷ -  ۱۷ ژوئيه ۲۰۱٨به گفته ی مقامات وزارت اقتصاد فرانسه، تمامی تقاضاهای دولت‌های فرانسه و آلمان و بریتانیا در جهت معافیت شرکت‌هایشان از تحریم‌های آمریکا و امکان ادامه ی فعالیت در ایران از سوی واشنگتن رد شده است.

روز سه‌شنبه ١٧ ژوئیه/٢۶ تیر، یکی از مقامات وزارت اقتصاد فرانسه که نام برده نشده گفت که "نه مایک پمپئو وزیر امور خارجه و نه استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا، پاسخ مثبتی به نامه ی ما ندادند".

بیش از یک ماه قبل دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا در نامه‌ای مشترک به واشنگتن، خواهان معافیت شرکت‌هایشان از تحریم‌های آمریکا شده بودند. منظور شرکت‌هایی هستند که از زمان اجرایی شدن برجام (١۶ ژانویه ٢٠١۶) فعالیت خود را در ایران آغاز کرده‌اند؛ یا قرارداد بسته‌اند.

اما آمریکایی‌ها به صورت کتبی به هر سه کشور پاسخ داده‌اند که هیچ نوع معافیتی برای شرکت‌های اروپایی قائل نیستند. واشنگتن در پاسخ خود تأکید کرده که "به جای تشویق بازرگانی، ما خواهان جلوگیری از فعالیت‌های بدخواهانه ی ایران هستیم".

مقامات آمریکایی همچنین پاسخ داده‌اند که از نظر آنان بانک مرکزی ایران دارای مشروعیت نیست. آنان خواسته‌اند که بانک‌های اروپایی ارتباط خود را با بانک مرکزی ایران قطع کنند.

مقاومت در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران آسان نیست

اتحادیه ی اروپا با تقاضای آمریکا برای منزوی کردن اقتصادی ایران مخالفت کرده است. فدریکا موگرینی، نماینده ی سیاست خارجی اتحادیه ی اروپا، با اعلام این مطلب گفته است: اروپا برای حمایت از شرکت هایش در ایران در مقابل تحریم های آمریکا، ابزار حقوقی معینی تصویب کرده است.

به گزارش ار اف آی، نماینده‍ سیاست خارجی اتحادیه ی اروپا که این سخن را در پایان نشست وزرای امور خارجه ی کشورهای عضو این اتحادیه ایراد می کرد، همچنین گفت که اروپا تدابیر لازم را برای بهره مندی ایران از نتایج اقتصادی لغو تحریم ها علیه این کشور اتخاذ کرده است. مصوبه ی اتحادیه ی اروپا همزمان با آغاز نخستین مرحله از تحریم های آمریکا علیه ایران از ششم اوت آینده به اجرا درمی آید.

با این حال، شماری از شرکت های بزرگ اروپایی از جمله شرکت فرانسوی "توتال" اعلام کرده اند که اگر از معافیت تحریم های آمریکا بهره مند نشوند به حضور خود در ایران خاتمه می دهند. دولت آمریکا مخالفت خود را با اعطای این معافیت ها اعلام کرده و فدریکا موگرینی نیز اعتراف کرده است که به دلیل وزن سنگین اقتصاد آمریکا در اقتصاد جهانی مقاومت در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران آسان نیست. او گفته است : "نمی توانم بگویم که آیا تلاش های ما کفایت خواهد کرد یا نه. اما، ما همه ی کوشش مان را می کنیم که توافق اتمی با ایران از میان نرود، زیرا، پی آمدهای این نابودی برای همه ی فاجعه بار خواهد بود."

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه ی فرانسه، نیز در اظهاراتی جداگانه بر ضرورت فروش نفت جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده است. او گفته است که اتحادیه ی اروپا، روسیه و چین در پی سازوکار مالی هستند که توانایی صادرات نفت ایران را تضمین کند.

۲٠ درصد نفت صادراتی ایران را کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا می خرند و ۷٠ درصد صادرات نفت ایران به چین و دیگر کشورهای آسیایی می رود.   


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست