یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

یکی آرامید و دیگری تعطیل شد
جزیره به حرکت افتاد، غریبه ای در کافی‌شاپ!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۰ مرداد ۱٣۹۷ -  ۱۱ اوت ۲۰۱٨منچستریونایتد در ورزشگاه «اولدترافورد» میزبان لسترسیتی بود. که در پایان شاگردان «خوزه مورینیو» به برتری دو بر یک رسیدند تا فصل جاری لیگ برتر جزیره با برتری شیاطین سرخ آغاز شود.
«پل پوگبا» ستاره فرانسوی که تا چند روز قبل در آستانه جدایی از منچستریونایتد بود، گل نخست را در دقیقه سوم از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند و در دقیقه ٨٣ «لوک شاو» مدافع جناح چپ تیم میزبان، گل دوم را درون دروازه لسترسیتی جای داد.
«جیمی واردی» مهاجم ملی پوش انگلیس در وقت های تلف شده یکی از گل های خورده لسترسیتی را جبران کرد، اما نتوانست مانع از شکست تیمش شود.
در ادامه دیدارهای هفته نخست لیگ برتر جزیره، آبی‌های لندن یک برد خارج از خانه کسب کردند و جهانبخش در اولین بازی رسمی‌اش برای برایتون طعم شکست را چشید
به گزارش خبرگزاریها هفته نخست لیگ برتر انگلیس با برگزاری چهار دیدار همزمان دنبال شد که در مهمترین آنها تیم فوتبال چلسی با نتیجه ٣ بر صفر میزبان خود هادرزفیلد را شکست داد. گل نخست آبی‌های لندن را انگولو کانته در دقیقه ٣۴ به ثمر رساند، دومین گل را هم جورجینیو، بازیکن جدید این تیم در دقیقه ۴۵ از روی نقطه پنالتی زد و در نهایت پدرو رودریگس در دقیقه ٨۰ اختلاف را به سه گل افزایش داد.
همچنین تیم فوتبال برایتون که علیرضا جهانبخش را به تازگی به خدمت گرفته است، در خانه واتفورد با نتیجه ۲ بر صفر تن به شکست داد. جهانبخش در دقیقه ۷۱ این بازی از روی نیمکت به میدان رفت و جای سولی مارچ را گرفت. گل‌های این بازی را روبرتو پریرا در دقیقه ٣۵ و ۵۴ به ثمر رساند. جهانبخش با احتساب وقت‌های تلف شده ۲۲ دقیقه در زمین حاضر بود.
در دو بازی دیگر لیگ برتر بورنموث با دو گل مقابل میهمانش کاردیف پیروز شد و فولام نیز در خانه با نتیجه ۲ بر صفر به کریستال پالاس باخت.

برنامه بازیهای یکشنبه ۲۱ مرداد
لیورپول - وستهام / ساعت ۱۷
ساوتهمپتون - برنلی / ساعت ۱۷
آرسنال - منچسترسیتی / ساعت ۱۹:٣۰

همه اولین گل‌های اولین بازی فصل تاریخ لیگ برتر انگلیس
حقایق دقایق
- وقتی داور در هفتادو پنجمین ثانیه اولین بازی فصل لیگ برتر انگلیس به نشانه اعلام پنالتی در سوت خود دمید، خیلی‌ها به حافظه خود فشار آوردند تا کشف کنند آیا پوگبا می‌تواند زننده زودهنگام‌ترین گل در اولین بازی فصل تاریخ لیگ برتر شود یا خیر.
به گزارش سایت نود، این پنالتی منچستریونایتد سرانجام در دقیقه سوم به تور دروازه لسترسیتی چسبید اما سریع‌ترین گل اولی تاریخ لیگ به ثمر نرسید چون قبل از پوگبا، فصل گذشته لاکازت تنها ۹۴ ثانیه پس از شروع فصل لیگ گل زد و باعث شد برای سومین بار، اولین گل فصل لیگ قبل از فرا رسیدن دقیقه دوم اولین بازی شکل بگیرد. کوین کمپل با گلزنی برای آرسنال مقابل منچسترسیتی در فصل ۱۹۹۵-۱۹۹۴ و فاستینو آسپریلا با انجام کاری مشابه برای نیوکاسل مقابل شفیلدونزدی در فصل ۱۹۹۸-۱۹۹۷، دیگر بازیکنانی بود که قبل از دقیقه دوم اولین بازی، لیگ برتر را با گل افتتاح کردند. این ۳ گل، مشترکا سریع‌ترین گل‌های به ثمر رسیده در اولین بازی لیگ برتر نام دارند.

اتفاق ویژه
نکته جالب در مورد اولین گل نخستین بازی هر فصل لیگ برتر انگلیس این است که تا فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ همواره در ۴۵ دقیقه اول حداقل یک گل زده شد و اولین نیمه اول بدون گل اولین بازی فصل در جدال لیورپول و شفیلدیونایتد در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ رقم خورد. به طور کلی از ۲۷ گل اول اولین بازی ۲۷ دوره تاریخ لیگ برتر، ۱۶ گل در ۱۵ دقیقه اول به ثمر رسیده و ۲۵ گل در نیمه اول به ثبت رسیده است. تنها ۲ گل در نیمه دوم زده شده است. دیرهنگام‌ترین گل، گل دقیقه ۹۰ چاپرا از ساندرلند به تاتنهام در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ نام دارد.

همه اولین گل‌های فصل لیگ برتر انگلیس؛
۱۹۹۳-۱۹۹۲؛ دین در دقیقه پنجم بازی شفیلدونزدی مقابل منچستریونایتد
۱۹۹۴-۱۹۹۳؛ بیگیری در دقیقه دهم بازی اورتون مقابل ساوتهمپتون
۱۹۹۵-۱۹۹۴؛ کوین کمپل در دقیقه دوم بازی آرسنال مقابل منچسترسیتی
۱۹۹۵-۱۹۹۶؛ آلن شیرر در دقیقه پنجم بازی بلکبرن مقابل کیوپی آر
۱۹۹۶-۱۹۹۷؛ برونبی در دقیقه چهارم بازی لیورپول مقابل میدلزبورو
۱۹۹۷-۱۹۹۸؛ آسپریا در دقیقه دوم بازی نیوکاسل مقابل شفیلدونزدی
۱۹۹۸-۱۹۹۹؛ هسکی در دقیقه هفتم بازی لسترسیتی مقابل منچستریونایتد
۱۹۹۹-۲۰۰۰؛ کورت در دقیقه دهم بازی ویمبلدون مقابل واتفورد
۲۰۰۰-۲۰۰۱؛ ونوس در دقیقه نهم بازی ایپسویچ مقابل تاتنهام
۲۰۰۱-۲۰۰۲؛ نولان در دقیقه پانزدهم بازی بولتون مقابل لسترسیتی
۲۰۰۲-۲۰۰۳؛ ریکتس در دقیقه چهارم بازی بولتون مقابل فولام
۲۰۰۳-۲۰۰۴؛ دان در دقیقه سی و ششم بیرمنگام مقابل تاتنهام
۲۰۰۴-۲۰۰۵؛سیسه در دقیقه سی و هشتم بازی لیورپول مقابل تاتنهام
۲۰۰۵-۲۰۰۶؛ فن‌نیستلروی در دقیقه ۴۳ بازی منچستریونایتد مقابل اورتون
۲۰۰۶-۲۰۰۷؛ هولس در دقیقه چهل و ششم بازی شفیلدیونایتد مقابل لیورپول
۲۰۰۷-۲۰۰۸؛ چاپرا در دقیقه ۹۰ بازی ساندرلند مقابل تاتنهام
۲۰۰۸-۲۰۰۹؛ نصری در دقیقه ۴ بازی آرسنال مقابل وست‌بروم
۲۰۰۹-۲۰۱۰؛ هانت در دقیقه ۲۸ بازی هال‌سیتی مقابل چلسی
۲۰۱۰-۲۰۱۱؛کالینیچ در دقیقه ۱۴ بازی بلکبرن مقابل اورتون
۲۰۱۱-۲۰۱۲؛ سوارس در دقیقه ۱۲ بازی لیورپول مقابل ساندرلند
۲۰۱۲-۲۰۱۳؛ میکو در دقیقه ۸ بازی سوانزی مقابل کیو پی آر
۲۰۱۳-۲۰۱۴؛ استوریج در دقیقه ۱۳ بازی لیورپول مقابل استوک‌سیتی
۲۰۱۴-۲۰۱۵؛ کی در دقیقه ۲۸ بازی سوانزی مقابل منچستریونایتد
۲۰۱۵-۲۰۱۶؛ واکر (گل به خودی) در دقیقه ۲۲ بازی تاتنهام به نفع منچستریونایتد
۲۰۱۶-۲۰۱۷؛ دیامنده در دقیقه ۴۵ بازی هال‌سیتی مقابل لسترسیتی
۲۰۱۷-۲۰۱۸؛ لاکازت در دقیقه دوم بازی آرسنال مقابل لسترسیتی
۲۰۱۸-۲۰۱۹؛ پوگبا در دقیقه سوم بازی منچستریونایتد مقابل لسترسیتی


حیدری: مجموعه انقلاب شده کافی‌شاپ و سالن مد!
دارنده ۶ مدال کشتی جهان و المپیک گفت: گذشت آن روزهایی که ورزش مجانی بود، اما لااقل یک مجموعه ورزشی انقلاب را بگذارید ورزشی بماند، با آن تجارت نکنید.
علیرضا حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی تسنیم با اشاره به حادثه‌ای که هفته گذشته در بخش تاسیسات آکادمی ملی المپیک رخ داد و منجر به کشته شدن سه نفر از پیمانکاران مجموعه استخر شده، اظهار داشت: اتفاقا من هم آنجا بودم، برای تمرین رفته بودم، می‌خواستم ورزش کنم که گفتند گاز کلر استخر موجب انفجار شده و متاسفانه چند نفر کشته شده‌اند. اصلا ببینم شعار ورزش چه بود، باشد دیگر نمی‌شود مجانی ورزش کرد، دخل و خرج آن زیاد است، اما مجموعه انقلاب را کرده‌اند کافی‌شاپ و سالن مُد. حالا من کاری ندارم کارت‌های استفاده از مجموعه به ورزشکاران داده شده یا نه، اما چیزی که می‌بینم این است که آنجا همه‌اش شده، تجارت.
مجموعه انقلاب طوری شده که ورزشکار حتی یک آب هویج هم نمی‌تواند بعد از ورزشش بخورد. اصلا وقتی با لباس ورزشی به آنجا می‌روی خجالت می‌کشی، آن هم در فضایی که مختص به ورزش است. با ماشین‌ها و تیپ‌های آنچنانی به این مجموعه می‌آیند که ورزشکار رویش نمی‌شود برود صرفا ورزش کند. امروز همه اماکن ورزشی به همین روز افتاده‌اند. حتما با قیمت‌های بسیار بالا بخش‌های مختلف مجموعه را اجاره داده‌اند و کسی هم که بابت آن کلی باید هزینه کند، باید درآمدش طوری باشد که سودی هم بکند. یک کارت از همین مجموعه ورزشی انقلاب برای یکی از دوستانم خریده‌ام، روی آن ارزش افزوده هم حساب کرده‌اند، اینها خیلی جالب است. از هر جایی می‌خواهند بیزینس بکنند.
حیدری ادامه داد: مدیران ورزشی ما فکر می‌کنند باید فقط از این بخش پول دربیاورند، درحالیکه نگهداری اینجا کلی هزینه دارد. کشور به این بزرگی، نمی‌شود دو تا ورزشگاه یا مجموعه ورزشی را کاملا اختصاص داد به ورزش و نخواهند ازآن پول دربیاورند؟ همه چیز شده است پول، کار را می‌دهند دست پیمانکار که او هم بابت هزینه‌ای که پرداخت کرده، می‌خواهد پول دربیاورد، بعد در نگهداری مجموعه کم می‌گذارد، به نظافت نمی‌رسد. با اجاره‌ هنگفتی که از آنها می‌گیرند، حق هم دارند به این شکل عمل کنند،‌ چون او هم باید درآمد داشته باشد.
سرمربی سابق تیم ملی کشتی آزاد و نایب‌رئیس پیشین فدراسیون کشتی همچنین گفت: مجموعه ورزشی انقلاب را کرده‌اند تجاری، بعد از بچه‌هایی که آنجا تمرین می‌کنند توقع مدال دارند. به آنها می‌گویند عِرق وطن داشته باش.!!
علیرضا حیدری همچنین با ابراز تاسف از تعطیلی یکی از قدیمی‌ترین مجله‌های ورزشی ایران گفت: «دنیای ورزش» را تعطیل کرده‌اند درحالیکه یک برند ورزشی بود. مثلا می‌خواستند صرفه‌جویی کنند، کارمندان آن مجموعه بعد از اینهمه سال زحمت، حالا می‌بینند که دنیای ورزش که قدیمی‌ترین نشریه ورزشی است، دیگر وجود ندارد. فضا طوری شده که فقط می‌خواهند از هر بخشی پول دربیاورند. اینهمه آدم باشرافت به اسم روزنامه‌نگار و مطبوعاتی در این مجموعه بودند که بعد از اینهمه سال زحمت، همه آنها را بیرون کردند، حالا اینجا را به اسم صرفه‌جویی بستید، اینهمه جا پول‌ها هدر می‌رود، شما جلوی درشت‌هایش را می‌گرفتید و اجازه می‌دادید قدیمی‌ترین نشریه ورزشی کشور همچنان به کارش ادامه دهد.


مرگ یک «دنیا» در آستانه ۴٨ سالگی
دنیای ورزش یکی از قدیمی ترین نشریات ایرانی تعطیل شد و خبرنگاران و سایر کارکنان آن تا اطلاع ثانوی بیکار شدند.
«جمشید حمیدی» روزنامه‌نگار و قدیمی‌ترین عضو تحریریه «دنیای ورزش» در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه دو هفته پیش تصمیم مدیران موسسه اطلاعات مبنی بر توقف انتشار این نشریه به اطلاع او و همکارانش در «دنیای ورزش» رسیده است، گفت: علت این تصمیم، مشکلات مربوط به کاغذ و در عین حال اُفت کیفی مجله عنوان شده است. وی با اشاره به اینکه ۱۴ شهریور امسال پنجاهمین سال انتشار «دنیای ورزش» است و یکی از برندهای موسسه اطلاعات است، افزود: اگرچه با توسعه فعالیت‌های رسانه‌ای در فضای مجازی، نشریات با اُفت در شمارگان رو به رو شده‌اند، اما به نظر من می‌شد که با راهکارهایی از توقف انتشار «دنیای ورزش» جلوگیری کرد و با خونی تازه‌تر آن را احیا کرد.
این روزنامه‌نگار باسابقه که از خاطره تیراژهای ۲۸۰ هزار نسخه‌ای این نشریه هم در سال‌های پس از انقلاب سخن می‌گفت، در عین حال برخی انتقادها به اُفت کیفی این نشریه را در سال‌های اخیر، وارد دانست و ادامه داد: روزنامه‌نگارانی که در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ در دامن «دنیای ورزش» پرورش یافتند، بعدها مسئول اداره صفحات ورزشی رسانه‌های مختلف و حتی رادیو و تلویزیون شدند و این موفقیت کمی برای این نشریه نبود. حمیدی که خود معلم ورزش بوده و هست و در عین حال به خاطر علاقه‌اش به فعالیت روزنامه‌نگاری در حوزه ورزش، مسئولیت صفحات والیبال «دنیای ورزش» را بر عهده داشته است، گفت: تعدادی از همکاران رسمی دنیای ورزش به بخش کارگزینی موسسه اطلاعات معرفی شده‌اند تا در بخش‌های دیگر موسسه مشغول به کار شوند. البته مدیران موسسه اطلاعات این حق را دارند که درباره سرنوشت نشریات موسسه تصمیم بگیرند چون به هر حال باید دخل و خرج این موسسه با هم جور باشد اما به نظر من ۱۰ سال پیش‌تر می‌شد برای چنین روزهایی، تصمیمات بهتری گرفت
نخستین شماره این نشریه در ۱۶ شهریور ۱۳۴۹ چاپ شد. آخرین شماره آن هم هفته پیش.


نخستین دروازه‌بان تیم‌ملی فوتبال درگذشت
قربان‌علی تاری، نخستین دروازه‌بان تیم‌ملی فوتبال دار فانی را وداع گفت.به گزارش ایسنا، قربان‌علی تاری، نخستین دروازه‌بان تیم‌ملی فوتبال ایران پنج‌شنبه گذشته در سن ۹۳ سالگی دار فانی را وداع گفت. این پیشکسوت فوتبال ایران سابقه بازی در تیم‌های تاج و دارایی را دارد. مراسم تشییع پیکر قربانعلی تاری، (یک‌شنبه) برگزار خواهد شد و نخستین دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران در کنار مزار همسرش خواهد آرامید.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست