یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

عملکرد زنان ایران در جاکارتا
اعلام پیامکی اسامی تیم ملی فوتبال؛ بهترین‌های سال فیفا اعلام شداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۲ شهريور ۱٣۹۷ -  ٣ سپتامبر ۲۰۱٨سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اسامی بازیکنان دعوت شده به اردوی این تیم برای برگزاری دیدار با ازبکستان را اعلام کرد. سردار آزمون که خداحافظی کرده در این فهرست دیده می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، فهرست بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در حالی اعلام شده است که سیدجلال حسینی کاپیتان و مدافع پرسپولیس به اردو دعوت نشده است. ضمن اینکه سردار آزمون که بعد از جام جهانی خبر خداحافظی اش را به طور رسمی اعلام کرد در این فهرست حضور دارد. مشخص نیست او به تمرینات اضافه خواهد شد یا همچنان تصمیم به کناره گیری از تیم ملی دارد.
بر اساس تصمیم کی روش چند بازیکن جدید هم به اردوی تیم ملی دعوت شده اند. وریا غفوری که در آستانه جام جهانی خط خورده بود باز هم توسط کی روش به تیم ملی دعوت شده است.
فهرست تیم ملی فوتبال ایران برای اردوی شهریور به شرح ذیل اعلام شد:

دروازه بان ها
علیرضا بیرانوند
رشید مظاهری
امیر عابدزاده
سید حسین حسینی

مدافعان
رامین رضاییان
محمدرضا خانزاده
روزبه چشمی
مجید حسینی
مرتضی پورعلی گنجی
پژمان منتظری
میلاد محمدی
صادق محرمی
وریا غفوری
آرمین سهرابیان

هافبک ها
سعید عزت اللهی
امید ابراهیمی
اشکان دژاگه
سامان قدوس
مهدی ترابی
مسعود شجاعی
وحید امیری
علی کریمی
احسان حاج صفی

مهاجمان
علیرضا جهانبخش
علی قلی زاده
مهدی طارمی
سردار آزمون
کریم انصاری فرد
کاوه رضایی


از علی کریمی تا سردار، قوچان نژاد و سیدجلال
قلقلک سوالات در ذهن مخاطبان از کی‌روش

سرمربی تیم ملی بعد از نزدیک به سه ماه بار دیگر به ایران بازگشته و از امروز تمرینات تیم ملی برای حضور در مسابقات جام ملت‌های آسیا را دنبال خواهد کرد.
به گزارش "ورزش سه"، کارلوس کی روش که بعد از جام جهانی با دغدغه بزرگی فوتبالدوستان را همراه کرده بود و شایعاتی مبنی بر پایان همکاری‌اش با فدراسیون ایران به گوش می‌رسید، بار دیگر تمرینات تیم ملی را از سر گرفته تا به دنبال تعبیر آرزوی ۴٣ ساله موفقیت در جام ملت‌ها باشد.
در این میان کی روش که معمولا از سوالات چالشی گریزان است و بیشتر ترجیح می‌دهد با دوستان رسانه‌ای خود مسیر حرف‌هایش را تعیین کند، قرار است در برنامه ۹۰ حاضر شود و روبروی عادل فردوسی پور به چالش‌های پیش روی تیم ملی پاسخ دهد. در این میان اما از روز گذشته که اسامی تیم ملی توسط او برای انجام اولین کمپ پیش از رقابت‌های جام ملت‌ها به شکلی نوین و عجیب و با ارسال پیامک مشخص شده، سوالات بزرگی در ذهن علاقمندان و منتقدان به تیم ملی شکل گرفته است. در این گزارش بخشی از سوالات را مطرح خواهیم کرد و مخاطبان ورزش سه نیز قادر خواهند بود در بخش نظرات سوالات خود را اعلام کنند.

* اولین سوال درباره انتخاب سردار آزمون است. مهاجمی شایسته که عملکرد موفقی ورای جام جهانی که آن را هم می‌توان به توجه به خواسته‌ تاکتیکی کی‌روش از این بازیکن داشته، از خود به جا گذاشته است. سردار آزمون اما بارها بعد از جام جهانی از تصمیم خود برای خداحافظی از فوتبال صحبت کرد. کی روش نیز با اعلام اینکه شرایط مهاجم جوان تیمش را درک می‌کند، از این تصمیم در آن مقطع حمایت کرد. در حالی که سردار آزمون هفته گذشته بار دیگر روی موضع خود برای کناره گیری از تیم ملی پافشاری کرد اما سرمربی تیم ملی بدون هیچ توضیحی در اینباره او را به اردو دعوت کرده است؟ این اتفاق آیا برخلاف نظم و دیسیپلینی که او همواره بر آن پافشاری می‌کند و باعث شده تا بازیکنانی همچون مهدی رحمتی، هادی عقیلی، محمد رضا خلعتبری و شجاع خلیل زاده شانس حضور در تیم ملی را از دست بدهند، نیست؟

* محمدرضا خانزاده با تیم ملی در دو جام جهانی حضور داشته اما یک دقیقه هم به میدان نرفته است. دلیل دعوت از این بازیکن چیست و او چه برتری نسبت به بازیکنانی نظیر شجاع خلیل زاده، محمد انصاری، عزت پورقاز و... دارد؟
خانزاده در آخرین نمایش خود در تیم الاهلی قطر نیز نتوانست به دلیل مصدومیت عملکرد خوبی به جا بگذارد و حتی اعتراض ماچالا را هم در پی داشته است و دلیل اصرار او برای دعوت این بازیکن چیست؟

* کارلوس کی روش در پایان جام جهانی و در حالی که به زعم او هواداران فوتبال باید از این فرصت بابت عملکرد ۴ امتیازی ایران در روسیه لذت می‌بردند، اتهاماتی را علیه برانکو مطرح کرد تا جبهه دوقطبی فوتبال را شکل دهد. چرا او دقیق و روشن از اقداماتی که برانکو علیه تیم ملی و او انجام داده پرده برداری نمی‌کند تا حداقل مخاطبان فوتبال با علم به این موضوع از حمایت برانکو علیه او دست بکشند.
کی روش پیش از جام جهانی در گفتگو با رویترز اعلام کرده بود که پیشنهاد شش ماهه فدراسیون فوتبال ایران به او یک عقب نشینی بزرگ برای ادامه همکاری است و او آن را نخواهد پذیرفت. اکنون چه اتفاقی در این مسیر رخ داده که او این پیشنهاد را قبول کرده است؟

* سرمربی تیم ملی مدعی شده بود با توجه به شرایط موجود، ادامه همکاری او در فوتبال ایران منوط به عدم حضور برانکو ایوانکوویچ است ( ایران یا جای من است و یا جای برانکو). اکنون برانکو به کار خود روی نیمکت پرسپولیس ادامه می‌دهد و کی روش نیز بازگشته است. اکنون چه موضعی نسبت به حضور برانکو دارد؟

* در خصوص کارلوس کی‌روش همواره در طول این سال‌ها پیشنهادات اغواکننده‌ای از سوی دیگر فدراسیون‌ها وجود داشته است. از اروپا تا آفریقا و امریکا و آسیا. چرا به هیچکدام از این فدراسیون‌ها پاسخ مثبت نداده است؟

* سرمربی تیم ملی پیش از جام جهانی با اعلام اینکه دلیل خط خوردن وریا غفوری تغییر پست اوست، به توجیه این مساله پرداخت. اکنون وریا فصل را با حضور در پست وینگر ادامه داده است و البته دعوت شده است. چرا این تغییر عقیده اکنون صورت گرفته است؟

* علی قلی زاده در باشگاهش به عنوان وینگر به میدان می‌رفته و می‌رود. در دوره قبلی به عنوان مدافع دعوت شد و اکنون در لیست جدید به عنوان مهاجم. چرا این تغییر پست فقط برای سرمربی تیم ملی آزاد است و باشگاه به عنوان سرمایه گذار اصلی بازیکنان چنین حقی ندارد و با عدم دعوت ضمن ایجاد تناقض، از نظر مالی و روحی و روانی نیز باید باشگاه دچار خسارت شود؟

* نظر سرمربی تیم ملی درباره خداحافظی رضا قوچان نژاد؟ و اینکه چرا این مهاجم تاثیرگذار و تاریخ‌ساز فوتبال ایران اینگونه تصمیم به خداحافظی گرفت و با واکنشی از سوی کی روش همراه نشده است؟

* کی روش همواره از عدم وجود ساختار و امکانات به عنوان یکی از موانع موفقیت تیم ملی یاد کرده است. اکنون در شرایطی به تیم ملی بازگشته که بعد از حذف در دوره قبلی جام ملت‌ها، اکنون همه تنها به حضوری موفق در جام ملت‌های آسیا در امارات و پایان ۴٣ سال ناکامی در آن چشم دوخته‌اند و کمتر از آن را با کیفیت هر مربی دیگری هم می‌توان میسر دانست. کی‌روش چه برنامه و راهکاری برای موفقیت در این دوره دارد؟

* کی روش بعد از حضور علی کریمی در برنامه نود و مناظره با ساکت، ضمن اتهاماتی به سرمربی کنونی سپیدرود، مدعی شده بود به زودی با حضور در همین برنامه درباره علی کریمی و اظهاراتش صحبت خواهد کرد. او برای همکار و شاگرد سابق خود در تیم ملی چه صحبت‌هایی خواهد داشت؟

* نکته مبهم دیگر درباره لیست تیم ملی به دعوت از صادق محرمی مربوط است. بازیکنی که علیرغم نمایش موفق در فصل گذشته هیچگاه فرصت حضور در اردو را به دست نیاورد. اما اکنون در کمترین فرصت حضور در لیگ کرواسی و تیم دیناموزاگرب به اردو دعوت شده است. در این مدت کوتاه چه عملکرد فنی بالاتری از او مشاهده شده که شایسته دعوت به تیم ملی شده است؟ این مساله اکنون شائبه عدم دعوت از پرسپولیس را رشد داده است.

* کی روش از جوانگرایی در تیم ملی برای جام ملت‌های آسیا صحبت کرد و در نهایت هم سیدجلال حسینی به این دلیل به تیم ملی در آستانه جام جهانی دعوت نشد. این جوانگرایی چرا در خصوص دیگر پست‌ها انجام نشد و بازیکنان باتجربه یا به زعم کی روش سن بالا بار دیگر توانستند به اردو دعوت شوند. مسعود شجاعی ٣۴، پژمان منتظری ٣۴ و اشکان دژآگه ٣٣ ساله با اختلاف سنی یک سال کمتر از سیدجلال به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند.

* ادعایی که طی چند ساعت اخیر از سوی برخی پیشکسوتان مطرح شده مربوط به عدم دعوت از بازیکنان پرسپولیس به دلیل مشکلاتی است که با این مجموعه و خصوصا برانکو ایوانکوویچ دارد. افشین پیروانی که سابقه حضور در تیم ملی را دارد به طور واضح به این مساله اشاره کرده است و عدم دعوت از کمال کامیابی نیا، محمد انصاری، علی علیپور، شجاع خلیل زاده را به این مساله مرتبط دانسته است. آیا واقعا چنین ادعایی درست است؟

* آیا واقعا سرمربی تیم ملی از همراهان و کادر و بازیکنان خود درخواست کرده بود که علیه برانکو مصاحبه انجام دهند و تمرد آنها از این موضوع باعث اخراج و کنار گذاشتن آنها شده است؟

* باشگاه پرسپولیس و شخص حمیدرضا گرشاسبی در اظهاراتی جنجالی مدعی شده بودند، کی روش خواهان حذف پرسپولیس بوده و گلزنی سیدجلال حسینی در دقایق پایانی بازی مقابل الجزیره و صعود این تیم باعث حذف کاپیتان سرخ‌ها از لیست تیم ملی شده است. آیا این مساله صحت دارد؟

* در این مدت که در ایران حضور نداشتید آیا بازی‌های لیگ را دنبال کرده‌اید؟ عدم دعوت از برخی چهره‌هایی که در این فصل نمایش موفقی از خود به جا گذاشته‌اند، این شایعه را بار دیگر شکل داده که کی روش به لیگ داخلی توجهی ندارد.

* مرخصی‌های طولانی مدت برخلاف آنچه که در قراردادتان وجود دارد، همیشه باعث انتقادات فراوانی از شما شده است. اینکه چرا با حضور بیشتر در ایران، لیگ و بازیکنان را زیر نظر نمی‌گیرید.


عملکرد زنان ایران در جاکارتا؛
ستاره‌هایی که زود خاموش می‌شوند
«زنان» ایران طلا را دوست نداشتند

گروه ۱۰۵ نفره بانوان در کاروان ورزش ایران با وجود تلاشی که داشتند تنها یک مدال طلا در بازیهای آسیایی کسب کردند. این درحالی است که زنان ایران ۱۰ موقعیت گرفتن طلا را از دست دادند.
ساناز سلیمان آبادی خبرنگار مهر می نویسد، کاروان ورزش ایران درحالی با ۳۷۸ ورزشکار در هجدهمین دوره بازیهای آسیایی حضور یافت که ۱۰۵ عضو این کاروان را بانوان تشکیل می دادند. این برای نخستین بار بود که این تعداد از بانوان به بازیهای آسیایی اعزام می شدند.
بانوان ایران درحالی عازم اندونزی شدند که انتظار می رفت تعدادی از آنها بتوانند با کسب مدال های طلا، نقره و برنز به بالا رفتن جایگاه ورزش ایران در جدول توزیع مدال ها کمک کنند. هر چند در برخی رشته ها این اتفاق افتاد اما انتظارات به طور کامل برآورده نشد و برخی با ناکامی اندونزی را ترک کردند.
در هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ که به میزبانی اینچئون و در کره‌جنوبی برگزار شد بانوان ایران ۵۷ شرکت کننده داشتند که حمیده عباسعلی و نجمه خدمتی دو بانوی طلایی کشورمان بودند. کیمیا علیزاده نیز بخت نخست تکواندو در اینچئون بود که به دلیل کم بودن سن اجازه حضور در رقابت ها را نیافت.
درحالی که انتظار می رفت با افزایش تعداد ورزشکاران زن در بازیهای آسیایی جاکارتا تعداد و کیفیت مدال ها در این بخش نیز افزایش یابد اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه برخی ورزشکارانی که در دوره قبل مدال آوری کرده بودند هم موقعیت خود را از دست دادند!
طلای اینچئونِ حمیده عباسعلی در جاکارتا به برنز تبدیل شد، طلای خدمتی نه تنها از دست رفت بلکه مدال دیگری نیز جایگزین آن نشد و حضور دو فینالیست تکواندو به تک مدال برنز کیانی ختم شد اما باز هم در کنار این ناکامی‌ها ستاره‌های جدید ظهور کردند تا کام ورزش زنان تلخ نشود، زهرا کیانی با تاریخ سازی نخستین مدال نقره تالو زنان ایران در بازی‌های آسیایی را دریافت کرد و تیم ملی کبدی با شکست هندِ پرقدرت طلا گرفت.
بدون شک طلایی ترین نتیجه کاروان ایران در بخش بانوان را تیم کبدی گرفت که توانست با عبور از قدرت اول جهان به مدال طلا دست پیدا کند. سایر ورزشکاران ایران که انتظار می رفت مدال طلا کسب کنند در گام نهایی کم آوردند و به مدال نقره بسنده کردند.
ورزش بانوان ایران در هر دوره تک ستاره هایی داشتند که توانستند مدال طلا کسب کنند اما بعد از آن یا به دلیل عدم توجه کافی مسئولان و یا هر دلیل دیگری دچار افت شدند و از صحنه اول ورزش خارج شدند. به همین خاطر نیاز است تا از ورزشکارانی که در این دوره نشان دادند پتانسیل موفقیت در دوره های بعد را دارند حمایت ویژه کنند.
نگاهی به عملکرد بانوان ایران در یک قدمی طلا نشان می دهد آنها برای رسیدن به طلای ناب باید تلاش بیشتری داشته باشند و مسئولان هم حمایت بیشتری از آنها داشته باشند. در این دوره که نشان دادند خیلی طلا را دوست نداشتند! هر چند اطمینان داریم در صورت حمایت ویژه این نقره ها در دوره بعد به طلا تبدیل خواهد شد.

* بانوان مدال آور در هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی-اندونزی:
طلا:
تیم کبدی

نقره:
مرجان سلحشوری - پومسه
زهرا کیانی - ووشو
الهه منصوریان - ووشو
شهربانو منصوریان - ووشو
تیم روئینگ چهار نفره زنان
نازنین ملائی- قایقرانی روئینگ
طراوت خاکسار - کاراته
رزیتا علیپور - کاراته
هدیه کاظمی - کایاک ۵۰۰ نفره
تیم دو نفره روئینگ

برنز:
مه لقا جام بزرگ - تیراندازی
تیم روئینگ دو نفره - قایقرانی
ناهید کیانی - برنز
حمیده عباسعلی- کاراته
پگاه زنگنه - کاراته
تهمینه کربلایی صادقی - پنجاک سیلات
تیروکمان


برگزاری مراسم قرعه‌کشی مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی
پرسپولیس میزبان نود شد، استقلال به مسجدسلیمان می‌رود

به گزارش خبرنگار ورزشی تسنیم، مراسم قرعه‌کشی مرحله یک شانزدهم نهایی مسابقات فوتبال جام حذفی باشگاه‌های کشور، یادواره آزادسازی خرمشهر در فصل ۹٨-۹۷، امروز (دوشنبه) در سالن روابط عمومی سازمان لیگ با حضور سعید فتاحی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ و نمایندگان برخی از باشگاه‌ها برگزار شد.
براساس اعلام سعید فتاحی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ تیم‌هایی که در دوره قبل (تیم‌های لیگ یک و پایین‌تر) میزبان بوده‌اند، این مرحله میهمان خواهند بود. برنامه مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی به شرح زیر است: (نام تیم‌های میزبان ابتدا آمده است.)
* ملوان بندرانزلی - سپیدرود رشت
* پدیده ملکشاهی ایلام - مس کرمان
* نساجی مازندران - شاهین لردگان
* صنعت نفت آبادان - تراکتورسازی تبریز
* استقلال جنوب - مقاومت تهران
* سپاهان اصفهان - شهرداری ماهشهر
* سیراف کنگان بوشهر - خونه‌به‌خونه بابل
* سایپای تهران - سردار بوکان
* ذوب‌آهن اصفهان - پدیده خراسان
* چوکای تالش - داماش گیلانیان
* پرسپولیس - نود ارومیه
* پیکان تهران - پارس جنوبی جم
* ستاره کاسپین بابل - ماشین سازی تبریز
* نفت مسجدسلیمان - استقلال
* استقلال خوزستان - شاهین بندرانزلی
* فولاد خوزستان - مس شهربابک
بازی‌های این مرحله از مسابقات در روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۲ و ۲٣ شهریور ماه ۹۷ برگزار خواهد شد و ۱۶ برتر مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی نیز ۱۲ و ۱٣ مهر ماه به میدان می‌روند.
براساس تأکید سازمان لیگ هر تیمی که از حضور در جام حذفی به هر دلیلی انصراف دهد، به مدت دو سال حق شرکت در این رقابت‌ها را نخواهد داشت.


نامزدهای بهترین‌های سال فیفا اعلام شد
فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) نامزدهای بهترین‌های سال جاری را اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، مراسم انتخاب بهترین‌های سال فیفا اوایل مهر ماه در لندن برگزار می‌شود.
فیفا نامزدهای بهترین‌های سال را به شرح زیر اعلام کرد:
بهترین مربی:
دیدیه دشان فرانسه
زلاتکو دالیچ کرواسی
زین‌الدین زیدان رئال مادرید

بهترین بازیکن:
کریستیانو رونالدو - رئال مادرید
لوکا مودریچ - رئال مادرید
آنتوان گریزمان - اتلتیکومادرید

بهترین دروازه‌بان:
هوگو لوریس - فرانسه
کاسپر اشمایکل - دانمارک
تیبو کورتوا - بلژیک.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست