یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تیم ملی از دانش آموز، فروشنده و نگهبان زندان!
لیگ ملت‌های اروپا ایده جذاب؛ تساوی قهرمانان جهان در مونیخ



اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۵ شهريور ۱٣۹۷ -  ۶ سپتامبر ۲۰۱٨



دیدارهای لیگ ملت‌های اروپا شب گذشته با تساوی دو دوره قهرمان جام جهانی در مونیخ و برتری پر گل ولز همراه شد.
در مهم ترین دیدار دیشب آلمان و فرانسه قهرمانان ۲ دوره گذشته جام جهانی در مونیخ به مصاف هم رفتند که این دیدار به نتیجه تساوی بدون گل خاتمه یافت و ولز در شب درخشش بیل با ۴ گل بر ایرلند غلبه کرد.
نتایج کامل دیدارهای لیگ ملت‌های اروپا به شرح زیر است:

لیگ A
آلمان صفر- فرانسه صفر
لیگ B
ولز ۴ -ایرلند جنوبی یک
جمهوری چک یک - اوکراین یک
لیگ C
نروژ ۲ -قبرس صفر
اسلوونی یک - بلغارستان ۲
لیگ D
قزاقستان صفر - گرجستان ۲
ارمنستان ۲ - لیختن اشتاین یک
لتونی صفر- آندورا صفر
جبل الطارق صفر- مقدونیه ۲


چرا لیگ ملت‌های اروپا ایده جذاب است و این ایده به کجا ختم خواهد شد؟
به گزارش سایت نود، وارد برهه ای تازه در فوتبال شده ایم. از امروز پنجشنبه رقابت های لیگ ملت های اروپا شروع شده است. رقابتی که بین تیم های ملی در یک قاره برگزار می شود. بازی های جذابی از اسپانیا - انگلیس در ومبلی گرفته تا بازی جبل الطارق - لیختن اشتاین در سطح چهارم لیگ. در عین حال مقامات اجرایی فوتبال در تلاش هستند تا این ایده را در سطح کره خاکی گسترش دهند. هدف این است که هر قاره، لیگ مخصوص به خودش را داشته باشد. و این ایده می تواند در نهایت منجر به شکل گیری لیگ جهانی فوتبال در سطح ملی شود که قهرمانان هر قاره را در دل خود دارد.
ایده بزرگی است، چالش برانگیز و سخت ولی در عین حال جذاب و هیجان برانگیز. تا اندازه ای که شاید فکر کنیم روزی بتواند جام جهانی را هم تحت تاثیر قرار دهد.
قطعاً تلاش این بوده و هست که لیگ ملت ها به جذابیت این ورزش کمک کند. فوتبال ملی در طول حدود ۱۰ ماه از سال، زیرسایه فوتبال باشگاهی قرار دارد و حالا این تورنمنت می تواند یک اتفاق جالب و خوب تلقی شود. بیایید ببینیم این تورنمنت چرا و چگونه شکل گرفت!
حدود ۵ سال قبل بود که برخی مقامات اجرایی در یوفا، شامل جیانی اینفانتینو ایده لیگ ملت های اروپا را مطرح و مورد بررسی قرار دادند. برنامه این بود که بازه فیفا دی موجود در تقویم سالیانه فوتبال را با مسابقاتی جذاب پر کنند. برای حدود یک دهه است که تیم های اروپایی، در فیفا دی، یا مشغول مسابقات دوستانه بعضاً کسل کننده هستند یا در حال انجام بازی در مراحل مقدماتی. آلمان، لیختن اشتاین را خُرد می کرد و فرانسه، لوکزامبورگ را گلباران می کرد و کسی هم دیگر به چیزی توجه نمی کرد.
اما لیگ ملت های اروپا، بسیار جذاب تر و هیجان انگیزتر است. این لیگ، کشورها را به چهار دسته تقسیم بندی کرده است. آن هم بر اساس قدرتشان. در سطح اول، تیم های بزرگی حضور دارند و شاهد دیدارهای جذابی مثل فرانسه - آلمان، پرتغال - ایتالیا و انگلیس - کرواسی خواهیم بود. در پایین ترین سطح نیز شاهد رقابت نزدیک میان آذربایجان و جزایر فارو خواهیم بود. تیم هایی مثل بلاروس و لوکزامبورگ می توانند با هم رقابت کنند.
در ماه ژوئن سال آینده، چهار تیم برتر گروه های سطح اول، به مرحله حذفی راه پیدا خواهند کرد تا در پلی اف برنده اولین دوره رقابت های لیگ ملت های اروپا مشخص شود. اما این لیگ اهداف دیگری هم دارد. برگزاری این لیگ، به انتخاب برخی تیم های یورو ۲۰۲۰ کمک خواهد کرد و در عین حال تیم های سطوح پایین تر می توانند به رده بالاتر راه یابند و برعکس تیم های قعرنشین، به سطح پایین تر تنزل پیدا خواهند کرد.
هواداران قطعاً استقبال خواهند کرد و از این ایده خوشحال شده اند. دیده ایم که هواداران چه استقبالی از جام جهانی نشان می دهند. اما مشکل اینجاست که رقابت های جذاب و جدی در سطح ملی، آن قدری نیست که همیشه مورد توجه قرار گیرد. در واقع فقدان برگزاری بازی های رسمی در سطح ملی، بازی های ملی را تحت الشعاع رقابت های باشگاهی قرار داده است. برای مثال، اسپانیا و انگلیس از سال ۱۹۹۶، دیگر در یک رقابت رسمی در مقابل هم قرار نگرفته اند و حالا لیگ ملت های اروپا، این فرصت را فراهم آورده است.
لیگ ملت های اروپا، به معنای بازی های بیشتر نیست، بلکه به معنای بازی های بهتر است. اگر با موفقیت روبرو شود، قطعاً می تواند به قاره های دیگر هم گسترش یابد. فدراسیون های بزرگ قاره آسیا نیز چنین ایده ای را در سر می پرورانند. تصورش را بکنید، اگر هر قاره، لیگ مخصوص به خودش را داشته باشد، آن وقت هر دو سال یک بار می توان لیگ ملت های جهانی را با حضور هشت تیم برتر هر قاره برگزار کرد و این تورنمنت را جایگزین تورنمنت نه چندان جذاب و نه چندان هیجان برانگیز جام کنفدراسیون ها کرد.
اما مسئله اینجاست که چه کسی قرار است مالک لیگ ملت ها باشد؟ وقتی ایده لیگ ملت ها توسط یوفا مطرح شد، سران یوفا تصمیم گرفتند این رقابت ها را در سطح قاره ای و بدون حضور فیفا برگزار کنند. اما حالا اینفانتینو در تلاش است تا این ایده را در سطح جهانی گسترش دهد و درآمدزایی کند. او مطمئن است که برگزاری این رقابت در سطح جهانی می تواند منبع درآمد خوبی برای فیفایی باشد که بعد از رسوایی های مالی در سالیان اخیر، با مشکلاتی در جذب اسپانسر و جلب سرمایه گذاران مواجه شده است. هر چه باشد، بهترین و بزرگترین منبع درآمد برای فیفا، جام جهانی است که آن هم هر ۴ سال یک بار برگزار می شود.

فعلاً گفته می شود مجموعه ای از سرمایه گذاران با سرمایه ای ۲۵ میلیارد دلاری آمادگی خود را به فیفا اعلام کرده اند تا در هر قاره، لیگ ملت ها شکل بگیرد. همراه با برگزاری لیگ ملت های جهانی هر دو سال یک بار. برنامه فیفا این است که هشت تیم حاضر در مرحله نهایی لیگ ملت های جهانی، هر یک ۳۷،۵ میلیون دلار تا ۷۵ میلیون دلار درآمدزایی کنند. این رقم زمانی جالب توجه می شود که بدانیم آلمان در جام کنفدراسیون های قبلی قهرمان شد و فقط ۴،۱ میلیون دلار نصیبش شد.
باید دید در نهایت این ایده تا چه اندازه می تواند گسترش یابد و جهانی شود.


شگفتی در فوتبال دانمارک؛
تیم ملی متشکل از دانش آموز، فروشنده و نگهبان زندان!

به دلیل عدم توافق فدراسیون با اتحادیه فوتبال دانمارک، یک اتفاق تاریخی در بازی شب گذشته این تیم در مقابل اسلواکی رخ داد.
به گزارش نود و به نقل از اسکای اسپورتس، شب گذشته تیم ملی دانمارک در دیداری دوستانه در شهر ترناوا میهمان اسلواکی بود و در نهایت این دیدار را با حساب ۳-۰ واگذار کرد. در نگاه اول، این یک شکست سنگین برای تیمی محسوب می‌شود که به مرحله حذفی جام جهانی رسیده بود، اما با نگاهی دقیق تر به ترکیب تیم دانمارک در شب گذشته درمی‌یابیم این شکست آن قدرها هم سنگین نبوده است!
به دنبال عدم حصول توافق میان اتحادیه فوتبال دانمارک (DBU) و اتحادیه بازیکنان موسوم به اشپیلرنه (که تقریبا تمامی ملی پوشان دانمارک عضو این اتحادیه هستند) هیچ کدام از بازیکنان شناخته شده دانمارک برای این بازی در دسترس نبودند. اما این تمام مشکل نبود.
اتحادیه فوتبال همکاری خود را با آگه هارایده، سرمربی تیم ملی و یان دال توماسون، دستیار وی موقتا قطع کرده تا در بازی مقابل اسلواکی، یان ینسن ستاره فوتبال دانمارک در دهه ۸۰ هدایت این تیم را به عهده بگیرد. مهم ترین تجربه ینسن در عرصه مربیگری، حضور در تیم های ختافه و بلکبرن به عنوان کمک مربی بوده است!
اما ماجرای این عدم توافق چه بود؟ ستارگان سرشناس فوتبال دانمارک از جمله کریستین اریکسن (تاتنهام)، کسپر اشمایکل (لسترسیتی) و آندریاس کریستنسن (چلسی)، توافق با فدراسیون را به دلیل بحث بر سر مسائل تبلیغاتی و تجاری نپذیرفتند. دو طرف این داستان یعنی اتحادیه فوتبال و اتحادیه بازیکنان ماه ها بر سر این موضوع در حال مذاکره بودند تا بتوانند مشکل را حل کنند اما این مذاکرات در روز جمعه بدون دست یابی به هیچ نتیجه ای پایان یافت تا بازیکنان عضو اتحادیه به نوعی دست به اعتصاب زده و حاضر به همراهی تیم ملی کشورشان نشوند.
روز یکشنبه اتحادیه بازیکنان پیشنهاد داد تا بازیکنان مطابق با همان قرارداد قبلی، دانمارک را در دو بازی آینده همراهی کنند. اما این پیشنهاد مورد قبول اتحادیه فوتبال واقع نشد. اتحادیه در نامه ای خطاب به باشگاه های داخلی کشور دانمارک تلاش کرد ترکیبی از بازیکنان را جمع آوری کند که تاکنون در تیم ملی بازی نکرده اند. اما باشگاه های سوپرلیگ و لیگ دسته اول بازیکنان خود را در اختیار تیم ملی نگذاشتند تا شگفتی تکمیل شود.
اتحادیه بعد از تمرد باشگاه های سوپرلیگ و دسته اول، به سراغ باشگاه های دسته سوم و چهارم فوتبال دانمارک رفت و تیمی را با ترکیبی از این بازیکنان و البته ۴ بازیکن فوتسال که تیم ملی این کشور را در جام جهانی فوتسال ۲۰۱۶ همراهی کرده بودند، ساخت.
باشگاه های سطح سوم و چهارم فوتبال دانمارک، باشگاه های آماتور محسوب می‌شوند و طبیعی است که فوتبال، شغل اصلی بازیکنان این تیم ها نباشد. برای همین با بررسی نام این بازیکنان، به شغل های عجیب و جالبی برمی‌خوریم: ویکتور لارسن (مشاور فروش)، کسپر اسکراپ (دانش آموز دبیرستان)، کریستین بانیس (مشاور)، کریستین بوملوند (نجار)، کسپر کمپل (بنا)، سیمون وولسن (دانشجو)، راسموس یوهانسن (سلبریتی یوتیوب)، کوین یورگنسن (نگهبان زندان)، آندرس فونس (تعمیرکار قایق)، دنیل هولم (بیکار) و کریستین اوفنبرگ (فروشنده) بازیکنانی بودند که احتمالا در رویاهای خود هم بازی برای تیم ملی دانمارک را تصور نمی‌کردند!
اتفاق مشابهی در کمتر از یک سال قبل برای تیم ملی بانوان دانمارک رخ داده بود. بازیکنان تیم ملی زنان دانمارک به دلیل عدم توافق برا سر شرایط کاری، حاضر به بازی در مقابل تیم ملی سوئد در انتخابی جام جهانی نشدند. به دنبال این اتفاق، اتحادیه فوتبال دانمارک ۱۸ هزار پوند جریمه شد و نتیجه این مسابقه نیز ۳-۰ به سود سوئد اعلام شد. همچنین یوفا در هشداری به اتحادیه فوتبال اعلام کرد چناچه در ۴ سال آینده، تیم ملی این کشور از حضور در مسابقه ای سر باززند، این تیم از حضور در تورنومنت های یوفا محروم خواهد شد.
البته اسلواکی هم پیگیر این موضوع است. اسلواکی که میزبان بازی دوستانه دیشب بود، به دلیل چنین اتفاقی قیمت بلیت های این مسابقه را تا یک یورو کاهش داد. اسلواکی از نهاد حاکم بر فوتبال اروپا درخواست کرده برخورد قانونی و مناسبی با این اقدام دانمارکی ها صورت گیرد.
اما دانمارک روز یکشنبه در چهارچوب رقابت های تازه تاسیس لیگ ملت های اروپا باید در شهر آرهاوس از ولز میزبانی کند و رئیس اتحادیه فوتبال، به میدان رفتن ترکیبی مشابه با ترکیب بازی دوستانه دیشب را دور از ذهن نمی‌بیند.

یسپر مولر در این خصوص می‌گوید:
پیشنهاد به بازیکنان ارائه شده، امیدوارم بازیکنان به خوبی و با دقت به این پیشنهاد فکر کنند. اگر آن ها موافق نباشند، شرایط بازی دوستانه با اسلواکی در روز یکشنبه مجددا تکرار می‌شود، چرا که قرار نیست پیشنهاد جدیدی از طرف ما ارائه شود.
برخی هواداران دانمارکی از این اقدام بازیکنان ملی پوش خود عصبانی هستند و آن ها را حریص می‌نامند. با این حال کریستین اریکسن تاکید کرده که بحث تنها بر سر پول نیست:
ما با هم به این توافق رسیدیم و با هم چهره فوتبال دانمارک را حفظ کردیم. ما این جا هستیم تا مثل همیشه برای دانمارک بازی کنیم. باید این مشاجره را همین الان تمام کنیم، نه این که به آن دامن بزنیم. بیایید همان قرارداد قبلی را برای حداقل یک ماه دیگر تمدید کنیم.
یان ینسن، سرمربی موقت دانمارک نیز بعد از اتمام این بازی دوستانه، بازیکنان جدید تیم را "قهرمان" نامید:
۲۴ قهرمان را در فاصله تنها ۴۸ ساعت تا این بازی دوستانه فراخواندیم. بازیکنانی که در مقایسه با بازیکنان سطح جهانی اسلواکی، در سطوح پایین فوتبال بازی می‌کنند. افتخار می‌کنم و شگفت زده ام، از بازیکنانی که امشب برای دانمارک بازی کردند و آن هایی که حاضر به انجام بازی نشدند.
دوستی بین آن ها و عملکردشان در بازی امشب به یادماندنی بود. هرگز این شکست را فراموش نمی‌کنم. این شیرین ترین شکست دوران فوتبال من بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست