یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دربی از نگاه مربیان سرخ آبی ها
شفر - برانکو؛ راند سوم در شروع متفاوتاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۴ مهر ۱٣۹۷ -  ۲۶ سپتامبر ۲۰۱٨سرمربی تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد اینکه تماشاگران دو تیم پرطرفدار پایتخت فردا و در دربی ۸۸ تهران حضوری برابر در ورزشگاه خواهند داشت، بهترین تصمیم بوده است.
وینفرد شفر در نشست خبری پیش از دیدار استقلال برابر پرسپولیس در چارچوب هفته هشتم لیگ برتر فوتبال اظهار داشت: همیشه در حالت عادی به همه خبرنگاران دست می‌دادم، اما امروز تعداد شما بسیار زیاد است و این کار ممکن نیست. قبل از هر چیز باید بگویم دیشب میهمانی خوبی از سوی باشگاه ترتیب داده شده بود که همه عوامل باشگاه و پیشکسوتان در آن حضور داشتند و اتفاق بسیار خوبی بود.

افتخار می‌کنم که جزئی از خانواده استقلال هستم
وی در ادامه افزود: شب گذشته از کادر فنی، مدیریت باشگاه، بازیکنان، افراد بزرگ و پیشکسوتی چون علی جباری، نصرالله عبداللهی، جواد قراب و بسیاری از بازیکنان قدیمی حضور داشتند. از این بابت خوشحالم که باشگاه بازیکنان قدیمی را فراموش نکرده است و افتخار می‌کنم که جزئی از این خانواده هستم. مدیرعامل استقلال در مورد گذشته و آینده باشگاه صحبت کرد. صحبت‌هایی در مورد آینده کرد که برای من مهم بود. مدیرعامل باشگاه همه را حمایت کرد و ما هم حمایت‌مان را از او اعلام می‌کنیم. ما تیم خوبی برای آینده می‌سازیم، تیمی که شامل بازیکنان باتجربه و بااستعداد خواهد بود، بازیکنانی که بتوانند خوب یاد بگیرند. در باشگاه استقلال همه از مدیرعامل تا تدارکات با هم هستند.

دربی برای من بسیار فوق‌العاده است و واقعاً آن را دوست دارم
سرمربی تیم فوتبال استقلال با اشاره به دربی ٨٨ گفت: به خاطر بازی فردا باید بگویم که دربی برای من بسیار فوق‌العاده است و واقعاً آن را دوست دارم. دربی یک بازی بزرگ است که من به عنوان بازیکن و مربی چندین و چند بار آن را در کشورهای مختلف تجربه کرده‌ام، نمونه‌اش در آلمان. وقتی مربی جامائیکا بودم دیدار ما با آمریکا یک دربی به حساب می‌آمد که ما آن مسابقه را ۲ بر یک بردیم. دربی آنقدر اهمیت دارد که قبل از بازی ما با نساجی شما از دربی سوال می‌کردید و این یعنی تب دربی همه جا را فرا گرفته بود. الان هم می‌بینید که در نشست خبری چقدر خبرنگار حضور دارد. باید بگویم اینکه در ورزشگاه نیمی از تماشاگران پرسپولیسی باشند و نیمی از تماشاگران استقلالی، یک اتفاق خیلی خوب است. ما تعدادی بازیکن جوان برای بازی فردا در اختیار داریم که در تیم‌های قبل‌شان تجربه بازی در حضور چهار پنج هزار تماشاگر را دارند، اما فردا دربی را در یک ورزشگاه پر از تماشاگر تجربه خواهند کرد. برای همین ما سعی کردیم تیم را جدا از مسائل تاکتیکی از نظر روحی روانی هم آماده این بازی مهم کنیم.

کیفیت بردن دربی را داریم و باید شجاعانه بازی کنیم
شفر ادامه داد: ما بازی‌های مختلف پرسپولیس را آنالیز کردیم، از جمله دو دیدار این تیم برابر الدحیل قطر را. بازیکنان پرسپولیس به خوبی پرسینگ می‌کنند. آنها در تهران برابر الدحیل به خوبی این تیم را پرس کردند. شاید ۹۲ دقیقه، ۹٣ دقیقه، ۹۴ و ۹۵ دقیقه بازی به طول بکشد و مهم این است که بجنگیم. باید نظم تاکتیکی‌مان را حفظ کنیم و بازیکنان توان‌شان را برای تیم و همبازی‌های خود بگذارند. ما از مسابقات آسیا خارج شدیم، اما کیفیت بردن دربی را داریم و باید شجاعانه بازی کنیم. می‌دانم ۵۰ هزار نفر در ورزشگاه و میلیون‌ها نفر بیرون از ورزشگاه از ما حمایت می‌کنند. ما با حمایت آنها می‌توانیم جلو رفته و نتیجه بگیریم.

می‌دانم بازیکنانم همه توان‌شان را در زمین می‌گذارند
وی خاطر نشان کرد: بعد از تمرین عصر امروز، ۱۱ نفر را انتخاب می‌کنم، اما در یکی دو پست شرایط هنوز صددرصد نیست. با این وجود می‌دانم بازیکنانم همه توان‌شان را در زمین می‌گذارند. دربی هیجان بسیار بزرگی نه تنها داخل زمین، بلکه بیرون از زمین دارد. امیدوارم همان‌طور که سال گذشته دربی بدون مشکل برگزار شد، امسال هم به خوبی برگزار شود و نه مشکلی برای تماشاگر به وجود بیاید و نه داور. باید همیشه به داور احترام گذاشت و اجازه ندهیم مشکلی که برای یکی از داوران افتاد تکرار شود. امیدوارم دربی به‌گونه‌ای برگزار شود که تماشاگران بدون مشکل ورزشگاه را ترک کنند.

همیشه آنچه را که در تمرینات مرور می‌کنیم در زمین خیلی خوب اجرا نمی‌کنیم
سرمربی تیم فوتبال استقلال در پاسخ به این سوال که «تیم شما بهترین بازی خود را در این فصل مقابل السد در قطر ارائه کرد، در دیداری که شما از یک هافبک دفاعی استفاده کردید. آیا بهتر نیست در دیدارهای آینده این کار را انجام دهید و آیا در دربی همین تفکر را خواهید داشت یا مجدداً با دو هافبک دفاعی راهی میدان خواهید شد؟»، خاطر نشان کرد: از سوال شما خیلی خوشحال شدم و می‌توانم خیلی زیاد در مورد این مسئله صحبت کنم. ما در هر بازی از دو پوزیشن در مرکز میدان استفاده می‌کنیم؛ یکی پوزیشن شماره شش و جلوتر از آن پوزیشن‌های شماره هشت و ۱۰. مشکل این است که باید در حالت دفاع یکی به پوزیشن شش اضافه شود و در زمان حمله نیز او در کار حمله شرکت کند. ما پارسال با امید (ابراهیمی) و فرشید اسماعیلی خیلی خوب این کار را انجام دادیم و الان علی کریمی و فرشید این کار را انجام می‌دهند. در واقع فرشید باید زمان دفاع به عقب برگردد و در آن صورت ما دو هافبک دفاعی داریم و در زمان حمله به خط حمله اضافه می‌شود. کاری که در قطر و مقابل تراکتورسازی فرشید خیلی خوب انجام داد، حتی دیدید در بازی با تراکتورسازی یک گل با همکاری خوب با تبریزی به ثمر رساند. گاهی وقت‌ها آنچه را که در تمرینات مرور می‌کنیم، در زمین خیلی خوب اجرا می‌کنیم، اما همیشه این اتفاق نمی‌افتد.

حضور ۵۰ - ۵۰ تماشاگران در دربی بهترین تصمیمی بود که اتخاذ شد
شفر در مورد اینکه باشگاه استقلال با قانون ۹۰ به ۱۰ درصد تماشاگران میزبان و میهمان مخالفت کرده است، گفت: دربی ۹۰ به ۱۰ درصد نیست و ۵۰ به ۵۰ است. این بهترین تصمیمی بود که اتخاذ شد، چرا که حضور ۹۰ درصد از هواداران پرسپولیس یا استقلال اتفاق خوبی نیست. اوایل که به اینجا آمده بودم عکسی از ورزشگاه دیدم که نصفی از آن آبی بود و نصفش قرمز و اتفاق خوبی بود.

چشمی نیاز به حمایت دارد و حمایت کامل من را هم خواهد داشت
وی در مورد اینکه روزبه چشمی اخراجش باعث حذف استقلال در لیگ قهرمانان آسیا شد و آیا برای دربی این بازیکن آماده است یا خیر، گفت: پس از بازی با السد با روزبه در مورد کارت‌های او صحبت کردم. مهم کارت اول بود که با داور صحبت کرد. وقتی با داوری از سنگاپور، اندونزی یا مالزی روبه‌رو هستید نباید با آنها صحبت کنید. باید لبخند زده و بگذرید. روزبه مدافع و هافبک خوبی است و برابر مراکش بازی خوبی انجام داد. او نیاز به حمایت دارد و حمایت کامل من را هم خواهد داشت.

تذکر مدیررسانه‌ای استقلال در مورد یک سوال
خبرنگاری در مورد مارکوس نیومایر از شفر سوال پرسید که این بازیکن از سال ۲۰۱۱ که مصدوم بوده و آیا گرفتن چنین بازیکنی ریسک نبوده است که در این لحظه مدیر رسانه‌ای تیم استقلال گفت: بهتر است درباره بازی فردا سوال بپرسید. در این رابطه دکتر نوروزی توضیح داده است.

از کجا می‌دانید که ما مشکل تاکتیکی داریم؟!
سرمربی تیم فوتبال استقلال در واکنش به سوال خبرنگاری راجع به اینکه چرا تیمش در اجرای مسائل تاکتیکی مشکل دارد و آیا قرار است در دربی هم با همین مشکل تاکتیکی و عدم هماهنگی مواجه شوند، گفت: شما از کجا می‌دانید که ما مشکل تاکتیکی داریم؟!

همه چیز با فشار دادن یک دکمه بهتر نمی‌شود، بلکه زمان لازم است
شفر در ادامه راجع به اینکه آمار نشان می‌دهد تیمش نسبت به فصل گذشته در خیلی از مسائل تاکتیکی اُفت کرده است نیز خاطر نشان کرد: در حالت عادی نمی‌توانم در مورد گذشته حرفی بزنم، چرا که می‌خواهم راجع به آینده و مسائل پیشِ روی‌مان صحبت کنم، اما الان برای آخرین بار می‌گویم که تیم ما نسبت به فصل گذشته شش بازیکن اصلی خود را از دست داده است. من زمانی که به استقلال آمده‌ام گفتم نیاز به زمان است تا بهتر شویم و بعد از سه چهار ماه تیم خیلی خوبی ساختیم و به جمع هشت تیم برتر آسیا راه پیدا کردیم. الان هم می‌گویم زمان احتیاج است تا این تیم شکل بگیرد. همه چیز با فشار دادن یک دکمه بهتر نمی‌شود، بلکه زمان لازم است. برای شما یک مثال می‌زنم؛ زبانی که با آن حرف می‌زنید فارسی است، اما اگر یک‌باره بگویند که باید انگلیسی صحبت کنید قطعاً برای فراگیری این زبان به زمان نیاز دارید. همین شرایط در تیم ما حاکم است. یک بازیکن از تیمی آمده است که وظیفه‌اش دفاعی بوده، اما اینجا باید هجومی کار کند یا تاکتیک تیمش روی ضدحمله بوده است، اما اینجا خیلی فرق می‌کند. برای همین می‌گویم باید زمان بگذرد تا به تیمی که می‌خواهید تبدیل شوید. پلی‌استیشن بازی نمی‌کنیم که من دکمه‌ای را بزنم که همه چیز تغییر کند. الان هم تأکید می‌کنم مطمئن باشید که این تیم را بار دیگر در کنار هم می‌سازیم، مثل سال قبل.

ما تلاش می‌کنیم و می‌جنگیم تا به هدفی که می‌خواهیم برسیم
وی تصریح کرد: زمانی که گواردیولا به منچسترسیتی رفت گفت که نیاز به زمان دارد، سپس دیدید که او با این تیم قهرمان شد. سرمربی دورتموند هم همین شرایط را داشت. هواداران استقلال شرایط را می‌دانند و احساس خوبی دارند. ما تلاش می‌کنیم و می‌جنگیم تا به هدفی که می‌خواهیم برسیم.

به برانکو علاقه دارم
سرمربی تیم فوتبال استقلال در واکنش به اظهارات برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس مبنی بر اینکه ترکیب استقلال را می‌داند، گفت: من برای شرکت در اجلاس AFC، سه روز را با برانکو بودم او انسان بسیار خوبی است. به او علاقه دارم.

مدیررسانه‌ای استقلال:‌ دربی هیچ تأثیری در آینده کاری شفر ندارد
خبرنگاری در نشست خبری این سوال را پرسید که شکست در دربی قربانی داشته و از شفر پرسید که آیا نگران وضعیت خودش نیست که بار دیگر مدیر رسانه‌ای استقلال گفت بارها امیرحسین فتحی و اصغر حاجیلو حمایت کامل‌شان را اعلام کرده‌اند و دربی هیچ تأثیری در آینده کاری شفر ندارد.

هواداری که می‌گوید دربی را نمی‌بریم، هوادار خوبی نیست
شفر در مورد اینکه در نظرسنجی‌ها بیشتر به برتری پرسپولیس در دربی رأی داده‌اند، گفت: زمانی که هواداران استقلال بگویند دربی را نمی‌بریم، هواداران خوبی نیستند، همین‌طور هواداران پرسپولیس. هر هواداری باید در مورد تیم خودش اطمینان داشته باشد. دربی نه تنها در ایران و آسیا بلکه در جاهای دیگر دنیا بازتاب دارد. تعدادی از رسانه‌های آلمانی با من تماس گرفته و در مورد دربی سوال می‌کنند. شاید یک رسانه از آلمان برای دربی بیاید.
بیشتر نگران فراموش کردن تاریخ تولد همسرم یا سالگرد ازدواج‌مان هستم تا دربی
سرمربی تیم فوتبال استقلال در خاتمه یادآور شد: اوایل حضورم در استقلال همه گفتند که باید دربی را ببریم. ما آنقدر خوب تلاش کردیم که پس از باخت مقابل پرسپولیس تشویق شدیم. اگر خوش‌شانس بودیم و صاحب پنالتی شده یا یکی از موقعیت‌ها را به گل تبدیل می‌کردیم، می‌توانستیم مساوی کرده یا ببریم. من نگرانی بابت دربی ندارم و تنها نگرانم که تاریخ تولد همسرم یا سالگرد ازدواجم را فراموش کنم.


برانکو ایوانکوویچ: کار ما راحت نیست و فردا منتظر یک استقلال باانگیزه هستیم
آنقدر یکدیگر را می‌شناسیم که سورپرایزی برای دربی نخواهیم داشت


برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تأکید کرد، سرخابی‌های پایتخت آنقدر یکدیگر را می‌شناسند که سورپرایزی را برای دیدار فردای‌شان ندارند.
برانکو ایوانکوویچ در نشست خبری پیش از دربی ٨٨ در جمع خبرنگاران گفت: واقعاً شادم از این استقبال خبرنگاران و این نشان‌دهنده حساسیت دربی است، اینکه این بازی مهم است و هواداران هم بی‌صبرانه منتظر شروع آن هستند. افتخار می‌کنم به اینکه بار دیگر در دربی حضور دارم.

قشنگ‌تر از این در فوتبال وجود ندارد که جزئی از دربی باشیم
«مفتخرم که جزئی از دربی هستم»، برانکو با بیان این جمله افزود: قشنگ‌تر از این در فوتبال وجود ندارد که جزئی از دربی باشیم و با استقلال بازی کنیم و سپس به مصاف السد قطر برویم. مایل هستم شادی و رضایت را به بازیکنانم انتقال دهم که از دربی لذت ببرند و بانشاط و باانگیزه بازی کنند. ما واقعاً به این خاطر کار می‌کنیم و از بخش‌های مختلف زندگی‌مان می‌گذریم. آنچه که باعث خوشحالی من می‌شود این است که در این مدت با استقلال دربی‌های زیادی بازی کردیم و فردا هم انتظار دارم که بازی خوبی در یک فضای خوب داشته باشیم، فضایی که باید از تماشاگران هم به خاطر ایجاد آن تشکر کنیم و همین‌طور همراه هواداران استقلال نمایش و روز بسیار زیبایی را به اجرا در بیاوریم.

تنها روی یک بازیکن نمی‌توانم حساب باز کنم
سرمربی تیم پرسپولیس با بیان اینکه همیشه دربی بازی خاصی بوده است، گفت: دربی دیداری است که در آن مصدومیت ندارد و مریض هم نخواهیم داشت، چون همه دل‌شان می‌خواهد که در این بازی شرکت کنند. دربی دیداری نیست که بگوییم کدام تیم در کجای جدول قرار دارد. مهم نیست تیم کجای جدول است و نتیجه در روز بازی مشخص می‌شود. در مورد تیم خودم باید بگویم همه در پروسه تمرین شرکت کردند و همه سالم هستند، تنها بازیکنی که نمی‌توانم روی آن حساب باز کنم محسن ربیع‌خواه است. وی به تمرینات گروهی تیم پیوسته است، اما نمی‌تواند در رقابت اصلی با بازیکنان قرار بگیرد. انتظار من از بازی فردا این است که ورزشگاه پُر شود و همه از یک فوتبال زیبا لذت ببرند.

فرق نمی‌کند حریف ما استقلال باشد،‌ الدحیل یا السد، در هر بازی برد می‌خواهیم
برانکو در واکنش به این سوال که شما هر وقت در دربی حضور داشته‌اید نتیجه آن مساوی نبوده و پرسپولیس یا برده و یا باخته است، عنوان کرد: باید سوال شما را اصلاح کنم و آنهم اینکه هیچ وقت دوست ندارم تیمم بازنده میدان باشد و فقط و فقط برد می‌خواهم. البته باخت در فوتبال طبیعی است، اما تا وقتی که من سرمربی پرسپولیس هستم این تیم مقابل هر حریفی که قرار می‌گیرد برای برد به میدان می‌آید. حالا فرق نمی‌کند حریف ما استقلال باشد،‌ الدحیل یا السد و ... . می‌دانم که همیشه کسب پیروزی شدنی نیست، اما این فلسفه و دیدگاه من در پرسپولیس است که فقط از هر بازی برد می‌خواهیم. این چیزی است که هواداران از ما انتظار دارند، هوادارانی که ما به خاطر آنها هستیم و این یعنی آنها از همه مهم‌تر هستند.

بعد از کسب نتیجه خوب در دربی به السد فکر می‌کنیم
وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه «برای پرسپولیس هم‌اکنون دربی مهم‌تر است یا حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا که با شکست السد اتفاق می‌افتد؟»، تصریح کرد: برای من و پرسپولیس مهم‌ترین بازی دیدار پیش روست، همین‌طور که قبل از بازی با سپیدرود مهم‌ترین بازی برای ما آن مسابقه بود. هم‌اکنون هم بازی فردا مهم‌ترین بازی ما خواهد بود. ان‌شاءالله بعد از کسب نتیجه خوب در این بازی به السد فکر خواهیم کرد.

بازی‌های‌مان را به راحتی نمی‌بریم اما شانس‌های گل زیادی را ایجاد می‌کنیم
سرمربی تیم پرسپولیس راجع به اینکه آیا حاضر است فردا هم به مانند بازی‌های دیگر فصل از بازیکنان جوان تیمش از جمله آدام همتی به عنوان بازیکن تعویضی استفاده کند یا خیر، خاطر نشان کرد: ما در یک سال گذشته پنج بازیکن خیلی خوب‌مان را که ملی‌پوش هم بودند، از دست دادیم، اما مسیر خوب‌مان را ادامه دادیم، فقط به این خاطر که به کار و توانایی خود اعتقاد داشتیم. این فصل تیم‌مان را با بشار رسن، احمد نواللهی و امید عالیشاه تقویت کردیم و در کنار آن چند بازیکن جوان هم کم کم به کار گرفته شدند. هیچ‌کدام از بازیکنان جوان ما ترسی از بازی‌ها ندارند. قبلاً هم گفتم که این فصل محکم‌تر و جدی‌تر از فصل پیش بازی خواهیم کرد و فکر کنم این را تا اینجای مسابقات لیگ و بازی‌های آسیایی نشان داده‌ایم، اگر چه بازی‌های‌مان را به راحتی نمی‌بریم، اما شانس‌های گل زیادی را ایجاد می‌کنیم. نحوه صعودمان را به نیمه نهایی لیگ قهرمانان همه شاهد بودند و من بار دیگر افتخار می‌کنم به تیمم و کادر خوبی که در اختیار داریم. اگر چه خیلی خوب است شما در فصل نقل‌وانتقالات با جذب بازیکنان خوب تیم‌تان را تقویت کنید، اما خب ما نمی‌توانستیم کارمان را انجام دهیم. البته اگر کار من را دنبال کرده‌ باشید می‌دانید که در هر فصل نقل‌وانتقالاتی من بیش از دو یا سه بازیکن به تیمم اضافه نمی‌کنم. همین‌طور که قبلاً دیده‌اید نفراتی چون مصلح، ربیع‌خواه، همتی و انصاری را در شرایطی گرفتیم که آنها خیلی بازیکنان اسمی نبودند، اما در پرسپولیس عملکرد خوبی داشتند.

بازیکنانم با تلاش و همتی که دارند به من دلگرمی می‌دهند
برانکو در این باره اضافه کرد: مسئله‌ای که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که همیشه در فوتبال پیروزی نیست و شکست هم اتفاق می‌افتد. مهم این است که بازیکنانم با تلاش و همتی که دارند به من دلگرمی می‌دهند. ما برای اینکه موفقیت‌های‌مان را تکرار کنیم فاکتورهای زیادی لازم داریم که مهم‌ترین آن تلاش و انگیزه‌ای است که بازیکنان می‌گذارند. به خاطر همین هم فردا بازیکنان پرسپولیس با قلب‌شان وارد زمین می‌شوند و نتیجه هر چه باشد آنها نهایت تلاش خود را انجام خواهند داد.

هرگونه مصلحت‌اندیشی و حساب و کتاب به ما ضربه می‌زند
وی در پاسخ به این سوال که آیا پرسپولیس به خاطر دیدار پیشِ رو مقابل السد قطر در آسیا برابر استقلال با تغییرات وارد زمین می‌شود یا شاهد پرسپولیس هجومی خواهیم بود، گفت: هرگونه مصلحت‌اندیشی و حساب و کتاب به ما ضربه می‌زند. بازیکنان با تمام ذوق و انگیزه‌ای که دارند به خاطر پرسپولیس هجومی بازی خواهند کرد. دیدگاه اصلی ما همواره بازی هجومی بوده است.

شانس بازی کردن در تیم قهرمان راحت نیست
سرمربی پرسپولیس درباره اینکه با تعویض طلایی در دیدار مقابل سپیدرود باعث پیروزی تیمش شده و آیا در دربی هم چنین تعویضی را در ذهنش دارد، تصریح کرد: می‌توان کارمان را به روش‌های مختلف توصیف کرد. درست است بازیکنان فعلی ما روی نیمکت، سال گذشته فرصت بازی کردن نداشتند از جمله طاهرخانی، آدام همتی، احسان علوان‌زاده و شایان مصلح. این هم به این خاطر است که ما قهرمان کشوریم و راحت نمی‌توان به ترکیب قهرمان وارد شد. شانس بازی کردن راحت نیست.

آدام همتی با انگیزه و حداکثر وظیفه به زمین رفت
برانکو ادامه داد: برای من مهم این است که بازیکنانم انگیزه دارند. شما دیدید که آدام همتی به چه شکلی وارد زمین شد. او با انگیزه و حداکثر وظیفه به زمین رفت. همچنین می‌توانستید طاهرخانی را ببینید که یک دقیقه و نیم بازی کرد، اما با گلوله به زمین رفت و با شوق بازی کرد. این چیزی است که باعث خوشحالی من می‌شود، اینکه بازیکنی یک دقیقه و یا ۹۰ دقیقه با تمام وجود بازی می‌کند.

هرگز کسی نمی‌تواند بگوید کدام تیم برنده دربی است
وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه استقلال به نسبت تیمش نتایج خوبی نگرفته و آیا این مسئله می‌تواند فاکتوری برای برد پرسپولیس در دربی باشد، گفت: من کمی از نظرسنجی‌ها را می‌بینم که برای پیروزی ما اولویت می‌دهند. ما از این ایده فرار نمی‌کنیم که دل‌مان می‌خواهد دربی را ببریم یا قهرمان شویم، اما خودتان استقلال را در دو بازی اخیر مقابل السد قطر و نساجی مازندران دیدید که در سطحی بازی کرد که از آن انتظار می‌رفت. استقلال بازیکنان زیاد، باکیفیت و خوبی جذب کرده است، اما آنها نیاز به زمان دارند. دو سه بازی اخیر استقلال نشان‌دهنده رشد این تیم به نسبت اول فصل است. باز هم می‌گویم هرگز کسی نمی‌تواند بگوید کدام تیم برنده دربی است.

آنقدر یکدیگر را می‌شناسیم که سورپرایزی برای دربی نخواهیم داشت
سرمربی پرسپولیس در واکنش به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه گویا ترکیب تیمش مشخص است و امید عالیشاه روی نیمکت می‌نشیند، گفت: ترکیب استقلال را می‌دانم، ترکیب خودم را هم می‌دانم. فردا می‌بینیم که چه بازیکنی بازی می‌کند و چه بازیکنی بازی نمی‌کند. شاید تردیدی داشته باشم و استقلال هم یکی دو تغییر در تیمش به وجود بیاورد، اما ما همدیگر را خوب می‌شناسیم. آنقدر یکدیگر را می‌شناسیم که سورپرایز خاصی نخواهد بود. آیا می‌خواهید بدانید که پنالتی را چه کسی می‌زند؟! (باخنده).

بازیکنانم فشار را خوب تحمل می‌کنند و به آنها افتخار می‌کنم
خبرنگاری به تعریف و تمجید از برانکو پرداخت و گفت که چه در تیم ملی و چه پرسپولیس بازیکنان تیمش کمتر دچار مصدومیت می‌شوند، تصریح کرد: بابت این سوال‌تان تشکر می‌کنم. یکی از اصول مربیگری این است که تیم‌مان برای مسابقات استاندارد شود. بازیکن من به سختی می‌تواند به ترکیب بیاید و اگر هم در ترکیب قرار بگیرد، به سختی از آن خارج می‌شود. ما چهار پنج ماه است که مصدوم نداشته‌ایم (در این لحظه برانکو اشاره کرد که به تخته می‌زند) و اگر هم بازیکنی مصدوم شده به خاطر ضرباتی بوده که به او برخورد کرده است. دلیل اصلی عدم مصدومیت بازیکنان و آمادگی خوب آنها پیشگیری در تمرینات است. بازیکنانم فشار را خوب تحمل می‌کنند. شما این مسئله را در نیمه دوم بازی با الدحیل در قطر و همچنین در تهران دیدید یا دیدار اخیرمان مقابل سپیدرود. من به بازیکنانم افتخار می‌کنم که با وجود تخلیه شدید فیزیکی در دیدار مقابل الدحیل مقابل سپیدرود به آن شکل بازی کردند.

خوشحالم که مودریچ رشته تسلط و حاکمیت بین رونالدو و مسی را قطع کرد
در ادامه نشست خبری برانکو ایوانکوویچ، خبرنگاری از سرمربی کروات پرسپولیس در مورد انتخاب لوکا مودریچ به عنوان بازیکن سال جهان سوال کرد که وی پاسخ داد: افتخار می‌کنم و به عنوان یک کروات خوشحالم. به عنوان مربی سابق مودریچ افتخار می‌کنم که او به سطحی رسیده که رشته تسلط و حاکمیت بین رونالدو و مسی را قطع کرد. مودریچ در سی‌وسومین سال عمرش بهترین بازیکن دنیا شد. همین‌طور خوشحالم که دالیچ، سرمربی کرواسی در بین سه سرمربی برتر جهان قرار گرفت. او هم هفت سال بازیکن من بود و اکنون در دوران ورزشی خودش به عنوان مربی خوب کار کرده است. ما کروات‌ها به این مسئله افتخار می‌کنیم.

کار ما راحت نیست و فردا منتظر یک استقلال باانگیزه هستیم
برانکو در پایان در واکنش به این سوال که به نظر می‌آید کار او در بازی فردا با شرایطی که پرسپولیس دارد راحت‌تر است و با توجه به همین مسئله با آرامش بیشتری روی نیمکت خواهد نشست، گفت: نه، کار ما راحت نیست. من این موضوع را قبول دارم که بعضی وقت‌ها سرنوشت تیم‌ها می‌تواند با شکست یا پیروزی در دربی تغییر کند، به همین خاطر فردا منتظر یک استقلال باانگیزه هستیم. این را هم فراموش نکنید آنها شش ملی‌پوش دارند و ما دو ملی‌پوش که بیرانوند و بشار رسن هستند.


پیش بازی دربی

سرانجام انتظار هواداران فوتبال به پایان آمد و موعد برگزاری حساس‌ترین و قدیمی‌ترین رقابت باشگاهی ایران فرا رسید.دیداری که یکی از مهم‌ترین شهرآوردهای جهان محسوب می‌شود.
استقلال-پرسپولیس
پنجشنبه ۱۳۹۷/۷/۵ ساعت:۱۸:۳۰
ورزشگاه بزرگ آزادی
تیم داوری:علیرضا فغانی،محمدرضا منصوری و رحیم شاهین به عنوان کمک های اول و دوم سید رضا مهدوی به‌ عنوان داور چهارم ، مهدی عالیقدر به عنوان کمک‌داور ذخیره، حسین عسکری ناظر داوری و فریدون اصفهانیان ناظر ویژه داوری
به گزارش وب سایت نود، در پایان فصل گذشته، با قهرمانی پرسپولیس و استقلال در لیگ و جام حذفی و حضور همزمان این دو تیم در جمع ۸ تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا فصل پر از دربی پیش‌بینی می‌شد ولی استقلال حاضر به بازی در سوپرجام در موعد مقرر نشد و از لیگ قهرمانان هم کنار رفت. این دو تیم در جام حذفی تا مرحله یک هشتم نهایی با هم روبه رو نخواهند شد و ظاهرا در این فصل مانند اکثر فصول شاهد برگزاری دو دربی خواهیم بود که یکی از این دو دربی در روز پنچشنبه برگزار خواهد شد.

شروع متفاوت
دو تیم در شرایط متفاوت پا به این دیدار خواهند گذاشت.استقلال که فصل قبل را رویایی به پایان رسانده بود، در این فصل فعلا نتوانسته انتظارات هواداران پرشمارش را برآورده کند ولی پرسپولیس با پنچره بسته نقل و انتقالاتی و از دست دادن چند مهره کلیدی فراتر از حد انتظار نشان داده است.
استقلال در این فصل در مجموع لیگ و آسیا در ۸ بازی تنها یک پیروزی کسب کرده است و با یک بازی کمتر در نیمه دوم جدول لیگ قرار گرفته و در لیگ قهرمانان آسیا از گردونه رقابتها خارج شده است. پرسپولیس اما در یک موفقیت بزرگ به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان راه یافته و در لیگ یکی از دو تیم بی‌شکست است و با ۱۵ امتیاز در رده دوم جدول قرار دارد، هر چند که عادت صدرنشینی خود را حفظ نکرده است ولی میانگین ۲ امتیاز در هر بازی که شرط لازم برای قرار گرفتن در مسیر قهرمانی است را به دست آورده است.

آیا جدول تعیین کننده است؟
تجربه اما نشان داده که موفقیت در دربی ارتباطی به موقعیت در جدول ندارد و در ۷ دربی قبلی که برنده داشته ۶ بار تیمی که در جدول پایین تر بوده به پیروزی رسیده است. آمار امیدبخش برای استقلال، عملکرد فوق‌العاده این تیم تحت هدایت وینفرد شفر در بازیهای خانگی است. استقلال شفر در خانه در لیگ هیچ وقت بازنده نبوده است و در این فصل گل نخورده است و به طور متوسط ۲ امتیاز در هر بازی کسب کرده است.
پرسپولیس مانند ۲ فصل گذشته در دفاع عملکرد منحصربه‌فردی داشته و با ۲ گل خورده باز هم عنوان بهترین خط دفاع را در اختیار دارد. اوضاع استقلال اما در خط حمله برخلاف نیم فصل دوم لیگ گذشته چنگی به دل نمی زند این تیم در بین عناصر هجومی خود تغییرات زیادی داشته و نفرات جدید نتوانستند هنوز به هماهنگی لازم برسند و آبی‌پوشان ۳۰۹ دقیقه است که در لیگ گل نزده‌اند و اگر تا دقیقه ۴۲ دربی در گلزنی ناکام باشند بدترین آمار این تیم در دربی رقم خواهد خورد.

برانکو یک- شفر یک
جذاب‌ترین تقابل دربی پیش رو، رویایی برانکو ایوانکوویچ و وینفرد شفر است.این دو مربی از زمان روی کار آمدن در دو تیم بزرگ پایتخت منشا تغییرات اساسی بودند و حاصل تقابل این دو در فصل گذشته یک برد برای شفر و یک پیروزی برای برانکو بوده است.
دربی بازی دوم از سه گانه فشرده پرسپولیس در دهه اول مهر است و پرسپولیس ۵ روز پس از این بازی در یک دیدار مهم به دیدار السد می رود و باید دید پرسپولیس بدون توجه به این بازی در دربی، بی محابا بازی خواهد کرد یا خیر؟
وینفرد شفر نیز به خوبی می داند پس از حذف در آسیا در صورت شکست در دربی آسمان این تیم تیره خواهد شد و مشخص نیست این مربی کهنه کار برای حفظ موقعیت خود در پیله احتیاط باقی خواهد ماند یا خیر؟


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست