یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سازمان ملل خواهان روشن شدن سرنوشت خاشقجی شد


• پس از گذشت ده روز از ناپدید شدن روزنامه نگار عربستانی و پیچیده شدن معمای سربه نیست شدن وی دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان مشخص شدن جزئیات سرنوشت جمال خاشقجی شده است. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۱ مهر ۱٣۹۷ -  ۱٣ اکتبر ۲۰۱٨ 
بعد از ورود جمال خاشقجی به ساختمان سفارت عربستان در ترکیه چه اتفاقی افتاد و چه بر سر این روزنامه نگار منتقد آمد. عکس ورود وی به درون سفارت منتشر شده اما سندی مبنی برخروج او جایی انتشار نیافته است. همه گزارش ها بر آن دلالت دارد که وی را درون سفارت کشته و آثار قتل را از بین برده اند.
موضوع سرنوشت روزنامه نگار منتقد عربستان حالا به سطح سازمان ملل رسیده و بعد از اظهارات گزارشگر ویژه آزادی بیان سازمان ملل متحد، این بار آنتونی گوترش دبیرکل سازمان رسما خواهان آن شده که جزئیات سرنوشت خاشقجی روشن شود.
به گزارش بی بی سی، آقای گوترش گفته است "اتفاقاتی نظیر این در دنیا زیاد افزایش یافته" (قتل و ناپدیدشدن روزنامه‌نگاران) و باید جزئیات ابعاد آن به زودی مشخص شود.
آقای گوترش گفت نگرانی او این است که انگار چنین کارهایی به امری رایج و عادی تبدیل شده است.
عربستان سعودی ادعای صدور فرمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد این کشور را رد کرده و آن را "دروغ و ادعایی بی‌پایه و اساس" خوانده است.

مقام‌های ترکیه بر این باورند که آقای خاشقجی بعد از ورود به کنسولگری به قتل رسیده است.
یک منبع امنیتی در ترکیه به بی‌بی‌سی گفته است که آنها شواهد صوتی و تصویری در اختیار دارند که قتل آقای خاشقجی در داخل کنسولگری را تائید می‌کند.
عربستان اصرار دارد آقای خاشقجی ساختمان کنسولگری را پس از ورود به آن در روز دوم اکتبر (ده مهر) ترک کرده است اما هیچ سند و مدرکی در این باره تا کنون ارائه نشده است.
عربستان یک هیات تحقیق در این زمینه به ترکیه اعزام کرده و آنها قرار است با بازرسان ترکیه در این باره همکاری کنند.
وزیر کشور عربستان گفته است کشورش "خواهان کشف حقیقت است."
با تشدید درخواست‌ها برای مشخص شدن سرنوشت آقای خاشقجی، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه هم نگرانی عمیق خود را در این باره ابراز کرده و از عربستان خواسته است هر چه زودتر در این باره شفاف‌سازی کند.

آنچه واقعیت دارد این است که جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شده است و جهان نمی پذیرد که عربستان با انکار قتل خاشقجی پرونده ی ماجرا را بایگانی کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست