یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بحران در دولت، دو وزیر دیگر استعفا کردند


• حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی روز شنبه با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعمتداری وزیر صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد و برای این دو وزارتخانه نیز سرپرست تعیین کرد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲٨ مهر ۱٣۹۷ -  ۲۰ اکتبر ۲۰۱٨حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی روز شنبه با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعمتداری وزیر صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد.

به خبرگزاری های داخلی از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی محمد اسلامی و رضا رحمانی را به عنوان سرپرست وزارتخانه های راه و شهر سازی و صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

برخی از صاحب نظران تغییرات گسترده ای را که در ماه های اخیر در کابینه ی روحانی صورت گرفته و قرار است صورت بگیرد، به بحران های همه جانبه، از جمله تشدید اعتراضات مردمی بدنبال گرانی ها، بحران های ارزی و آغاز تحریم های آمریکا ارتباط داده اند و می گویند این استعفاها نشاندهنده ی شکست سیاست های دولت در عرصه های مختلف و به ویژه در عرصه ی اقتصادی و بی ثباتی و بحران در دولت است. اقتصاددانان چپ گرا سیاست های اقتصادی دولت روحانی را بارها به عنوان سیاست های اقتصادی نئولیبرال که حاصلی جز فقر و گسترش فاصله ی طبقاتی ندارد، محکوم کرده اند.

بعد از اعتراضات دی ماه سال گذشته و سپس مرداد ماه سال جاری که طبقات فرودست و زحمتکش را در اعتراض به وضعیت اقتصادی و سیاسی به خیابان ها کشاند، جناح محافظه کار حکومت نیز دولت را تحت فشار گذاشت که در تیم اقتصادی خود تغییراتی بدهد. روحانی در آن زمان گفته بود که تغییری در کابینه ایجاد نخواهد کرد.
با استعفاهای اخیر، اکنون چهار وزارت خانه کابینه ی روحانی با سرپرست اداره می شود و فاقد وزیر است. دو وزیر او پیشتر توسط مجلس استیضاح و از کار برکنار شدند. گفته می شود وزرای مستعفی نیز در خطر استیضاح قرار داشته اند.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی متن استعفای خود از مقام وزارت را که دهم شهریورماه سال جاری نوشته شد امروز (شنبه) منتشر کرد و در آن آورده است با توجه به اختلاف نظر در شیوه بازآفرینی شهری خواهان کناره گیری از همراهی با هیات دولت دوازدهم است.

امروز پیش از آن که روحانی با استعفای دو وزیر خود موافقت کند، وزیر راه و ترابری متن استعفا نامه ی خود را منتشر کرده بود. در بخشی از استعفانامه وزیر راه و شهرسازی آمده بود: من بر این اعتقاد هستم که سه اصل پایبندی به قانون، احترام به حقوق مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی را درهیچ شرایطی نباید زیر پا گذاشت، آنچه که در تدبیر شرایط سخت جدید ناشی از تحریم های امریکا شده ایم دقیقا نقض همین سه اصل است.
وی نوشت: در هر صورت با این سطح از تفاوت دیدگاه از حیث اخلاقی ادامه کار من درست نیست. خواهش می کنم که به من رخصت دهید در اولین فرصت از خدمتتان خارج شوم ولی درخواست دارم که این زمان از پایان مهرماه سال جاری فراتر نرود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست