یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آخر هفته به روایت آمار؛ درخشش بارسلونا، لیورپول و ام‌باپه
پرسپولیس؛ امیدِ غرب آسیا برای‌ پایان‌ سلطه‌ شرقی‌هااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۷ آبان ۱٣۹۷ -  ۲۹ اکتبر ۲۰۱٨تیم‌های شرق آسیا ۱۱ بار موفق شده‌اند به مقام قهرمانی دست یابند و تعداد قهرمانی تیم‌های غرب فقط چهار بار بوده است. از سال ۲۰۱۴ که شرق و غرب آسیا فقط در فینال با هم بازی می‌کنند هنوز هیچ تیمی از منطقه غرب موفق به قهرمانی نشده و آخرین قهرمانی آنها به سال ۲۰۱۱ بر می گردد
به گزارش تابناک ورزشی، مسابقات فوتبال باشگاه‌های آسیا که از سال ۱۹۶۷ آغاز شد، از سال ۲۰۰۲ تغییر نام و فرمت داد و تحت عنوان لیگ قهرمانان آسیا تا امروز برگزار شده است. در این سال‌ها، مسابقات تغییرات زیادی داشته که در این جا به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم. البته مقایسه‌ای هم بین تعداد قهرمانی‌ها و فینالیست‌های شرق و غرب آسیا انجام شده است.

۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸
در این سال‌ها تیم‌های غرب و شرق آسیا با هم هم‌گروه نمی‌شدند و تقابل آنها با هم بعد از مرحله گروهی اتفاق می‌افتاد. فینال این شش سال به صورت دو بازی رفت و برگشت برگزار می‌شد به جز فینال سال ۲۰۰۵ که بین دو تیم غرب آسیا و سال ۲۰۰۸ که بین دو تیم از شرق آسیا برگزار شد، چهار فینال دیگر با حضور یک تیم از شرق و یک تیم از غرب آسیا برگزار شد. سهم قهرمانی تیم‌های غربی از این شش فینال سه قهرمانی و سهم قهرمانی تیم‌های شرقی نیز سه قهرمانی است.

از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳
تفاوت لیگ قهرمانان آسیا از این سال در تعداد تیم‌های شرکت کننده در مسابقات بوده است. از سال ۲۰۰۹ مسابقات با حضور ۳۲ تیم از کشورهای مختلف برگزار شد اما تیم‌های غرب و شرق در مرحله گروهی و همچنین مرحله یک شانزدهم نهایی با هم رو در رو نمی‌شدند و از مرحله یک چهارم نهایی می‌توانستند به مصاف هم بروند. به جز سال ۲۰۱۳، تفاوت دیگر این سال‌ها در نوع برگزاری فینال مسابقات بود. در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ فینال به صورت تک بازی در دو کشور ژاپن و کره جنوبی برگزار شد.
در هر چهار فینال، یک تیم از شرق و یک تیم از غرب آسیا حضور داشتند اما سه جام قهرمانی را تیم‌های شرق آسیا بالای سر بردند و السد تنها قهرمان از غرب آسیا بود. در سال ۲۰۱۳ باز هم فینال به صورت رفت و برگشت بین دو تیم از شرق آسیا برگزار شد.

از ۲۰۱۴ تا کنون
از سال ۲۰۱۴ قانون جدیدی وضع شد تا تیم‌های شرق و غرب تا فینال این رقابت‌ها با یکدیگر مسابقه ندهند پس بدیهی است که تعداد فینالیست‌های هر دو حوزه با هم برابر باشد اما تیم‌های شرق در هر چهار دوره قهرمان شدند.
به طور کلی از سال ۲۰۰۲ که لیگ قهرمانان با فرمت جدید شروع به کار کرد، ۱۵ فینال برگزار شده که سهم غرب آسیا از حضور در این فینال‌ها ۱۴ و شرق آسیا ۱۶ بار بوده است اما تیم‌های شرق آسیا ۱۱ بار موفق شده‌اند به مقام قهرمانی دست یابند و تعداد قهرمانی تیم‌های غرب فقط چهار بار بوده است. از سال ۲۰۱۴ که شرق و غرب آسیا فقط در فینال با هم بازی می‌کنند هنوز هیچ تیمی از منطقه غرب موفق به قهرمانی نشده و آخرین قهرمانی آنها به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد که السد موفق شد در فینال، چونبوک موتورز را شکست دهد و قهرمان شود.
با این اوصاف باید دید پرسولیس موفق می‌شود این رویه را قطع کند تا بعد از چند سال، تیمی از منطقه غرب به مقام قهرمانی برسد یا خیر.

خلاصه آماری از سال ۲۰۰۲
قهرمانی تیم‌های شرق: ۱۱
قهرمانی تیم‌های غرب: ۴
بیشترین تعداد قهرمانی تیم‌های یک کشور: کره جنوبی با ۵ قهرمانی
بیشترین قهرمانی یک تیم: چونبوک موتورز کره جنوبی، اوراوا ردز ژاپن، گوانگژو اورگرانده چین و الاتحاد عربستان با دو قهرمانی
عناوین تیم‌ها بر اساس کشورهای شان:
کره جنوبی: ۵ قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی
ژاپن: ۳ قهرمانی
عربستان: ۲ قهرمانی و ۴ نایب قهرمانی
چین: ۲ قهرمانی
امارات: یک قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی
استرالیا: یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی
قطر: یک قهرمانی
ایران: دو نایب قهرمانی
سوریه و تایلند: یک نایب قهرمانی


نگاه ویژه AFC به ۳ بازیکن پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا
کنفدراسیون فوتبال آسیا سه بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس را به عنوان مهره‌های تأثیرگذار احتمالی این تیم در فینال لیگ قهرمانان زیر ذره‌بین برده است.
پرسپولیس، نماینده بزرگ فوتبال ایران شنبه هفته آینده فرصت تاریخ‌سازی دارد وقتی که در بازی رفت اولین فینالش در لیگ قهرمانان آسیا در خانه کاشیما آنتلرز ژاپن به میدان می‌رود.
در آستانه این فینال رفت و برگشتی میان بهترین باشگاه‌های غرب و شرق قاره آسیا، سایت AFC نگاهی به وضعیت دو تیم و بازیکنان کلیدی این تیم انداخته است. این سایت سه بازیکن پرسپولیس را که سوم نوامبر در ورزشگاه کاشیماساکر ژاپن می‌توانند مهره‌های تأثیرگذاری برای نماینده ایران باشند، در کانون توجه قرار داده است.
جلال حسینی
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره کاپیتان پرسپولیس می‌نویسد: جلال حسینی در مسیر صعود پرسپولیس در لیگ قهرمانان مثال‌زدنی بازی کرد و رهبر خط دفاعی بود که با تنها ٣ گل خورده ازمرحله گروهی به مرحله یک هشتم صعود کرد. این بازیکن ٣۶ ساله اما از مرحله گروهی به بعد هم ثابت کرده که تأثیرگذاری‌اش صرفاً به استحکام بخشیدن به خط دفاعی محدود نمی‌شود.
گل دیرهنگام این مدافع در بازی برگشت تیمش مقابل الجزیره در مرحله یک هشتم نهایی رقابت‌ها، پیروزی خارج از خانه را برای پرسپولیس به ارمغان آورد اما او یک گل حیاتی دیگر هم در مرحله یک چهارم نهایی مقابل الدحیل به ثمر رساند تا بازگشت حیرت‌آور تیمش از بازی ۲ بر صفر باخته برای کسب پیروزی ٣ بر ۲ کامل شود.
علیرضا بیرانوند
سنگربان ۲۶ ساله پرسپولیس تابستان امسال در عرصه جهانی معروف شد زمانی که ضربه پنالتی کریستانو رونالدو را در تساوی یک بر یک ایران مقابل پرتغال در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱٨ را به شیوه‌ای باورنکردنی مهار کرد. با این حال طرفداران فوتبال ایران و آسیا پیش از آن رقابت‌ها هم او را می‌شناختند، کسی که به عنوان دروازه‌بان تیم نفت تهران به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۵ راه پیدا کرد.
پس از آن، بیرانوند به مهره‌ای کلیدی برای تیم فوتبال پرسپولیس تبدیل شد و در رساندن این تیم به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۷ - اتفاقی که برای اولین بار در تاریخ پرسپولیس رخ می‌داد - نقشی مهم ایفا کرد. بیرانوند امسال حتی از آن هم فراتر رفت و با واکنش‌های نجات‌بخش خود در لحظات حیاتی، غول‌های تهران را به اولین فینال‌شان در لیگ قهرمانان آسیا رساند.
علی علیپور
در سن ۱۹ سالگی، علی علیپور به جوان‌ترین گلزن تاریخ باشگاه پرسپولیس تبدیل شد که در دربی تهران مقابل استقلال گلزنی می‌کرد. این اتفاق اما مربوط به قبل از زمانی بود که او به مهره‌ای تأثیرگذار برای پرسپولیسی‌ها و جانشین مهدی طارمی در این تیم تبدیل شود. این مهاجم سرعتی در دو قهرمانی متوالی پرسپولیس در لیگ برتر نقشی کلیدی داشت و فصل گذشته هم عنوان آقای گل لیگ برتر ایران را از آن خود کرد.
علیپور با وجود آنکه در مسیر صعود تیمش به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا سال گذشته تنها یک گل زد، در این فصل نقشی کلیدی ایفا کرده و از ابتدای فصل جاری مهمترین تورنمنت باشگاهی قاره آسیا تا کنون ۵ گل زده است. با این حال هیچ کدام از گل‌های او مهمتر از گلی نبود که ۵ دقیقه قبل از به صدا در آمدن سوت پایان بازی رفت تیمش مقابل السد در مرحله نیمه نهایی زد. او این گل را از روی نقطه پنالتی - پنالتی‌ای که خودش آن را گرفت - به ثمر رساند و باعث پیروزی یک بر صفر پرسپولیس در خانه قطری ها و در نهایت پیروزی ۲ بر یک آنها در مجموع دو دیدار و صعودشان به فینال شد.


آخر هفته به روایت آمار؛ درخشش بارسلونا، لیورپول و ام‌باپه
در مسابقات باشگاهی آخر هفته فوتبال اروپا برخی آمار جالب توجه رقم خورد.
به گزارش نود و به نقل از وان‌فوتبال، ال‌کلاسیکو ما را ناامید نکرد، لیورپول به صدر جدول رسید و کیلیان ام‌باپه باز هم در یک مورد از همگان پیشی گرفت. در ادامه به برخی نکات و آمار رقم خورده در فوتبال اروپا اشاره می‌کنیم.

ال‌پیستولرو
لوئیس سوارز با هت‌تریک در جریان پیروزی ۵-۱ بارسلونا مقابل رئال مادرید، بعد از لیونل مسی به نخستین بازیکنی تبدیل شد که موفق به هت‌تریک در ال‌کلاسیکو می‌شود. مسی در جریان پیروزی ۴-۳ بارسلونا مقابل رئال مادرید در مارچ ۲۰۱۴، آخرین هت‌تریک ال‌کلاسیکو را رقم زده بود.

مدعی قهرمانی؟
لیورپول روز شنبه در برابر کاردیف سیتی به پیروزی ۴-۱ رسید تا در پایان هفته دهم ۲۶ امتیازی شده و قبل از نبرد حساس تاتنهام-منچسترسیتی به صدر جدول برسد. در کنار فصل ۰۹-۲۰۰۸، لیورپول موفق شده بهترین شروع خود در تاریخ رقابت های لیگ برتر را تجربه کند. در آن فصل تیم تحت هدایت بنیتز ۸۶ امتیاز کسب کرد و در نهایت نایب قهرمان مسابقات شد.

پسر شگفت آور
در جریان لوکلاسیک یکشنبه شب و در حالی که نبرد مارسی و پاریسن‌ژرمن با تساوی بدون گل در جریان بود، کیلیان ام‌باپه در دقیقه ۶۲ به جای چوپو موتینگ به زمین آمد و تنها ۳ دقیقه بعد گل نخست بازی را با همکاری آنخل دی‌ماریا وارد دروازه استیو مانداندا کرد تا به این ترتیب گره بازی را باز کرده باشد. ام‌باپه با این گل در جدول گلزنان لیگ یک ۱۰ گله شد تا به نخستین بازیکن این فصل در تمامی ۵ لیگ معتبر اروپایی تبدیل شود که تعداد گل های خود را دو رقمی می‌کند.

داستان نو
راس بارکلی موفق شده در هر ۳ بازی اخیر چلسی در لیگ برتر در مقابل ساوتهمپتون، منچستریونایتد و برنلی گلزنی کند. بعد از فرانک لمپارد در سال ۲۰۱۳، بارکلی نخستین بازیکن انگلیسی چلسی است که موفق می‌شود در ۳ بازی پیاپی لیگ برتری گلزنی کند.

تیکی تاکا
قبل از گل نخست بارسلونا به رئال مادرید توسط کوتینیو در دقیقه ۱۱، بازیکنان بارسلونا ۹۲ ثانیه مداوم توپ را در اختیار داشتند و در این روند ۳۰ پاس بین ۱۰ بازیکن بارسا رد و بدل شد. این بیشترین تعداد پاس رد و بدل شده برای به ثمر رسیدن یک گل در ال‌کلاسیکو از سال ۲۰۰۶ تاکنون بود.

شروع ضعیف
آرسنال اونای امری در این فصل و در تمامی رقابت ها ۳۵ گل وارد دروازه رقبای خود کرده که ۲۵ گل (۷۲ درصد) در نیمه دوم به ثمر رسیده اند. به نظر می‌رسد توپچی ها نیمه های اول، یک مشکل همیشگی در بازی توپچی هاست.

زمان نگران شدن؟
حتی ورود تیری آنری هم چیزی را تغییر نداده است. تساوی ۲-۲ مقابل دیژون به معنای آن بود که موناکو در ۱۰ مسابقه اخیر خود در لیگ یک در کسب پیروزی ناکام بوده است. (۴ تساوی و ۶ شکست) بعد از بازه فوریه تا آگوست ۱۹۸۶ (۱۳ بازی متوالی بدون برد) این بدترین روند موناکو در لیگ یک بوده است.

دفاع متزلزل
دفاع فولام حتی به بورنموث هم نه نگفت و شاگردان یوکانوویچ در خانه با ۳ گل مغلوب گیلاس ها شدند. با دریافت ۲۸ گل در تنها ۱۰ مسابقه، فولام با اختلاف بدترین خط دفاعی لیگ انگلیس را در اختیار دارد و تنها تیم لیگ است که در تک تک مسابقات خود گل خورده است.

بازنویسی تاریخ
تساوی بدون گل خارج از خانه در مقابل ساوتهمپتون، آمار نیوکاسل در ۱۰ هفته نخست لیگ برتر را به ۳ تساوی و ۷ باخت رساند. نیوکاسل برای دومین بار در تاریخ خود نتوانسته در ۱۰ هفته نخست یک فصل حتی یک پیروزی هم کسب کند و نکته جالب آن است که قبل از فصل ۱۹-۲۰۱۸ این اتفاق در حدود ۱۲۰ سال قبل رخ داده بود.

مصرف کنندگان زیرک
از آغاز فصل ۱۵-۲۰۱۴ تاکنون هیچ بازیکنی در لیگ برتر انگلیس به اندازه جیمی واردی (۱۳) موفق به گرفتن پنالتی از بازیکنان حریف نشده و بعد از او رحیم استرلینگ و ویلفرد زاها مشترکا با گرفتن ۱۱ پنالتی قرار دارند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست