یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مرگ و زندگی تکراری!
سرخ آبی ها در سخت و سخت تر، صلح با جام جهانی، وداع اسطورهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲ آذر ۱٣۹۷ -  ۲٣ نوامبر ۲۰۱٨بخش ورزشی: تکرار مرگ و زندگی، پیش از شروع مراسم قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا که با اضافه شدن نمایندگان کشورهای جدید برگزار شد، کنفدراسیون فوتبال آسیا از توپ های فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا رونمایی کرد و توپ های این مسابقات را برای حاضران به نمایش در آورد. این توپ ها قصه مرگ و زندگی را با چرخش های خود در هر بازی برای تیمهای حاضر در رقابت های فصل آتی یا دوباره می خواند و یا این که اولین درس یاد گرفتن را به آنان می دهد. توپ های فصل جدید رقابت ها، شکل و شمایلی متفاوت از سال های گذشته دارند. به دلیل برگزاری مسابقات جام ملت های آسیا، فصل جدید مسابقات تقریبا با ٣ هفته تاخیر نسبت به سال گذشته آغاز خواهد شد و همین موضوع باعث می شود تا پایان مسابقات خلاف سال گذشته بسیار طولانی شود. آیین‌نامه فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا نشان می‌دهد که نسبت به دوره قبل، پاداش، داوری و سرنوشت تیم‌های سوم هر گروه، تغییری نکرده تا این رقابت‌ها به همان شکل قبلی پیگیری شود. اخباری که در برخی رسانه‌های خارجی و داخلی منتشر شد، اضافه شدن تیم‌های سوم هر گروه از لیگ قهرمانان آسیا به مرحله حذفی AFC cup بود تا این رقابت‌ها هم شبیه به لیگ قهرمانان اروپا شود اما در آیین‌نامه فصل ۲۰۱۹ رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به صراحت گفته شده که تیم‌های سوم و چهارم هر گروه از این رقابت‌ها حذف می‌شوند. در نتیجه مباحثی که درباره تیم‌های سوم هر گروه مطرح شده صحت ندارد و این فصل از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا همانند گذشته برگزار خواهد شد. همچنین راجع به آخرین مهلت‌ تیم‌ها برای ارسال فهرست بازیکنان در لیگ قهرمانان آسیا، به این شکل عمل می‌شود که تیم‌ها باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۳۰ بازیکن به AFC معرفی کنند که در بین آن‌ها تنها می‌تواند حداکثر چهار بازیکن خارجی وجود داشته باشد که یکی از آن‌ها حتما باید آسیایی باشد. به عبارت ساده‌تر سهمیه بازیکنان خارجی هر تیم، ۱ + ۳ است.
تیم‌های حاضر در مرحله پلی‌آف فرصت دارند که حداکثر تا ۱۵ روز قبل از نخستین بازی‌شان در مرحله پلی‌آف، فهرست بازیکنانشان را معرفی کنند. سپس تیم‌ها تا ۳۰ روز قبل از نخستین بازی‌شان در مرحله گروهی فرصت دارند فهرست نهایی‌شان برای مراحل گروهی و یک هشتم نهایی به AFC معرفی کنند. در نهایت، آخرین فهرستی که تیم‌ها به AFC اعلام می‌کنند، به تیم‌هایی مربوط می‌شود که در مرحله یک چهارم نهایی حضور دارند. این تیم‌ها باید تا ۱۵ روز قبل از نخستین بازی‌شان در مرحله یک چهارم نهایی فهرست بازیکنانشان را اعلام کنند.
به هر جهت با قرعه‌کشی مرحله گروهی لیگ قهرمانان ۲۰۱۹، استقلال با سختترین قرعه ممکن روبه‌رو شد و پرسپولیس باید به دیدار حریفانی برود که در فصول گذشته موفق به حذف آنها شده است.

به گزارش سایت نود، فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا در کوالالامپور قرعه‌کشی شد و بر این اساس استقلال در گروه C و پرسپولیس در گروه D رقابتها جای گرفت. تیمهای ذوب و آهن و سایپا نیز در صورت عبور از مرحله پلی‌اف به ترتیب در گروه A و B قرار خواهند گرفت. بارزترین نکته در قرعه کشی این دوره، عدم توزیع مناسب تیمهای قدرتمند غرب آسیا در گروه‌های چهارگانه است و ظاهرا سیدبندی که قبلاً برای این مسابقات اعلام شده بود در نظر گرفته نشده است.

گروه A: مسیر ساده ذوب‌آهن برای صعود
این گروه ساده ترین گروه منطقه غرب است. الوصل امارات تیمی که کلاً دو بار سابقه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دارد و در هر دو دوره در مرحله گروهی حذف شده در این گروه جای دارد در کنار این تیم الزورای عراق قرار دارد. فوتبال عراق بعد از ۱۱ سال در مرحله گروهی لیگ قهرمانان نماینده دارد و الزورا عراق نمی‌تواند حریف قوی‌ای باشد.
دیگر تیم این گروه که سرنوشت آن در دیدار پلی اف مشخص خواهد شد احتمال زیاد النصر عربستان خواهد بود و این تیم را باید جدی‌ترین رقیب ذوب‌آهن در صورت عبور از مرحله پلی‌اف قلمداد کرد. ذوب آهن با سرمربی جدید خود علیرضا منصوریان در مرحله اول ابتدا باید به دیدار الکویت کویت و الوحدت اردن برود و در صورت پیروزی باید در خانه حریف با الغرافه دیدار کند. برای ذوب آهن شاید عبور از این مرحله سخت‌تر از صعود از مرحله گروهی باشد. علیرضا منصوریان یک بار با استقلال در یک پلی اف تاریخی از السد قطر عبور کرد و حال باید این کار را با ذوب آهن و برابر تیم دیگری از قطر به نام الغرافه تکرار کند.

گروه B: سایپا به دنبال حضور در مرحله گروهی پس از ۱۱ سال
سایپا در صورتی که از مرحله پلی‌اف جان سالم بدر برد در گروه B در کنار الوحده امارات، الاتحاد عربستان و لوکوموتیو ازبکستان قرار خواهد گرفت. سایپا در این مسابقات اگر مثل روزهای اوج خود در لیگ ظاهر شود می‌تواند به صعود از این گروه امیدوار باشد.
الاتحاد معروف‌ترین همگروهی سایپا است، این تیم عربستانی پس از ۲ دوره غیبت در این رقابتها شرکت می‌کند و آمار خوبی برابر تیمهای ایرانی دارد و در ۵ تقابل آخر خود مقابل ایرانیها به ۴ پیروزی دست یافته است. لکوموتیو تاشکند و الوحده امارات دو همگروهی ذوب آهن در فصل گذشته بودند و نماینده ایران با عبور از آنها به مرحله یک هشتم نهایی رسید.
ولی سایپا که پس از ۱۱ سال فرصت حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان را پیدا کرده ابتدا باید از مرحله پلی اف عبور کند.
و در اولین گام با پنچاب هند روبه‌رو خواهد شد که حریف ساده‌ای برای نارنجی‌پوشان خواهد بود و در دیدار بعدی در قطر با الریان دیدار خواهد کرد و در صورت پیروزی در این گروه جای خواهد گرفت.

گروه C: عجیب‌ترین گروه سهم استقلال
در شرایطی که قبل از قرعه کشی، خبرها مبنی بر حضور چهار قهرمان لیگ ۴ قدرت برتر منطقه غرب آسیا در سید ۱ و عدم همگروهی آنها بود ولی در اتفاقی عجیب الدحیل قطر، الهلال عربستان و العین امارات قهرمان لیگ‌های قطر و عربستان و امارات در یک گروه قرار گرفتند و از شانس بد استقلال، با این تیم هم‌گروه شدند.
هرچند که این گروه در نگاه اول بسیار سخت به نظر آید ولی استقلال فصل گذشته در گروهی تقریبا مشابه به عنوان تیم اول از گروه خود صعود کرد. استقلال فصل گذشته با العین و الهلال و الریان هم‌گروه بود و تنها الدحیل، جایگزین الریان شده است و البته قدرت این دو تیم قابل قیاس نیستند و الدحیل پس از حذف برابر پرسپولیس در لیگ فهرمانان ۲۰۱۸، روی نوار پیروزی قرار گرفته و در صدر جدول لیگ قطر جای دارد و به نظر می‌رسد که استقلال در این فصل کار سخت‌تری برای راهیابی به مرحله حذفی دارد. مرحله گروهی لیگ قهرمانان بیش از ۷۵ روز به طول خواهد انجامید و از سوی دیگر مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا نیز در میانه خردادماه به پایان می رسد.

گروه D: و باز هم السد باز هم ژاوی
هر چند که گروه پرسپولیس روی کاغذ از گروه استقلال ساده‌تر به نظر می‌رسد ولی این تیم هم کار سختی برای صعود به مرحله یک هشتم نهایی دارد. پرسپولیس که عنوان بهترین تیم غرب آسیا را در فصل گذشته کسب کرد برای تکرار موفقیت فصل گذشته حداقل باید یکی از دو تیم السد قطر و الاهلی عربستان را حذف کند تیمهایی که زخم خورده پرسپولیس هستند و در دو فصل گذشته توسط این تیم حذف شدند.
به نظر می‌رسید مرحله‌ نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸، پایانی بر جدال پر تکرار السد و ژاوی با پرسپولیس و ایرانیها باشد ولی این تیم پرستاره، این فصل نیز حداقل ۲ بار دیگر باید با پرسپولیس دیدار کنند.
دیگر تیم این گروه از دل بازیهای پلی‌اف مشخص خواهد شد که احتمال زیاد النصر امارات خواهد بود که شانس زیادی برای این تیم در جدال با غول‌های آسیا نمی‌توان متصور شد.

احتمال بالای دربی آسیایی
عدم رعایت سیدبندی در قرعه‌کشی این دوره باعث شد تا در دو گروه A و B تیمهای ضعیف‌تر و در دو گروه C و D تیمهای قوی‌تر قرار گیرند و نکته جالب اینکه تیمهای صعود کننده از گروه A و B در مرحله یک هشتم به صورت ضربدری باهم و تیمهای صعود کننده از گروه C و D به همین صورت با یکدیگر روبه‌رو خواهند شد.
با این اوصاف، سایپا و ذوب‌آهن در صورت راهیابی به مرحله گروهی نه تنها کار سختی برای صعود ندارند بلکه می‌توانند به صعود به یک چهارم نهایی نیز خوشبین باشند. اما پرسپولیس و استقلال حتی در صورت صعود به مرحله یک هشتم نهایی با تیم قدرتمندی روبه‌رو خواهند شد و حتی احتمال دربی آسیایی کم نخواهد بود.
در این دوره از رقابتها نیز بازی نمایندگان ایران با تیمهای عربستانی در زمین بی‌طرف برگزار خواهد شد علاوه بر این تیمهای عربستانی از تیمهای قطری نیز میزبانی نخواهند کرد و دو تیم عربستانی همگروه پرسپولیس و استقلال در مرحله گروهی تنها یک دیدار در خانه برگزار خواهند کرد.
بازیهای مرحله گروهی از ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ آغاز خواهد شد.

گروه‌بندی کامل فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان آسیا:
غرب آسیا
گروه A: الوصل امارات، الزوراء عراق، (برنده پلی‌آف نمایندگان عربستان، ازبکستان و تاجیکستان) و (برنده پلی‌آف ذوب‌آهن و حریفانش)
گروه B: الوحده امارات، الاتحاد عربستان، لوکوموتیو ازبکستان و (پلی‌آف سایپا و حریفانش)
گروه C: العین امارات، الهلال عربستان، الدحیل قطر و استقلال ایران
گروه D: (برنده پلی‌آف نمایندگان امارات، عراق و ازبکستان)، الاهلی عربستان، السد قطر و پرسپولیس ایران
شرق آسیا
گروه E: اولسان هیوندای کره جنوبی، (پلی‌آف ۲)، (پلی‌آف ۴) و جوهر دارول تعظیم مالزی
گروه F: تیم دوم لیگ کره جنوبی، گوانگجو اورگرانده چین، (پلی‌آف ۳) و ملبورن ویکتوری استرالیا
گروه G: چونبوک موتورز کره جنوبی، تیم دوم لیگ چین، تیم دوم لیگ ژاپن و بوریرام تایلند
گروه H: (پلی‌آف ۱)، شانگهان SIPG چین، کاوازاکی ژاپن و سیدنی اف.سی استرالیا

برنامه دیدارهای پرسپولیس و استقلال تهران در مرحله گروهی لیگ قهرمانان ۲۰۱۹ آسیا مشخص شد. این مسابقات از اسفندماه سالجاری آغاز خواهد شد که آبی ها در بازی اول مهمان الدحیل قطر هستند.
پس از تعیین وضعیت نمایندگان فوتبال ایران در مرحله گروهی لیگ قهرمانان ۲۰۱۹ آسیا برنامه تیم های استقلال تهران و پرسپولیس مشخص شد که به شرح زیر است:

برنامه بازی‌های پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۹
* پرسپولیس - برنده پلی آف؛ سه شنبه ۱۴ اسفند
* السد قطر - پرسپولیس؛ سه شنبه ۲۱ اسفند
* پرسپولیس - الاهلی عربستان؛ سه شنبه ۲۰ فروردین
* الاهلی عربستان - پرسپولیس؛ دوشنبه ۲ اردیبهشت
* برنده پلی آف - پرسپولیس؛ دوشنبه ۱۶ اردیبهشت
* پرسپولیس ایران - السد قطر؛ دوشنبه ۳۰ اردیبهشت

برنامه بازی‌های استقلال در لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۹
* الدحیل قطر – استقلال؛ سه شنبه ۱۴ اسفند
* استقلال – العین امارات؛ سه شنبه ۲۱ اسفند
* استقلال – الهلال عربستان؛ دوشنبه ۱۹ فروردین
* الهلال عربستان – استقلال؛ سه شنبه ۳ اردیبهشت
* استقلال – الدحیل قطر؛ دوشنبه ۱۶ اردیبهشت


اینفانتینو: جام جهانی باعث صلح در خاورمیانه می‌شود
قطر می‌تواند از کشورهای همسایه برای میزبانی کمک بگیرد
اینفانتینو روی ۴۸ تیمی شدن جام جهانی ۲۰۲۲ اصرار دارد.
جانی اینفانتینو همچنان روی افزایش تعداد تیم های جام جهانی قطر از ۳۲ به ۴۸ اصرار دارد، اما این اقدام احتمالاً منجر به برگزاری چند مسابقه از جام جهانی در کشورهای همسایه قطر می شود. حال آن که قطر رابطه خوبی با اکثر کشورهای همسایه اش ندارد و تقریباً روابط دیپلماتیکی با کشورهای همسایه اش ندارد، همین موضوع شانس ایران را برای میزبانی چند بازی جام جهانی افزایش می دهد. اینفانتینو در مورد برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ اظهارنظر تازه ای داشته است:
شاید فوتبال خودش پلی برای ایجاد ارتباط باشد. چنان که در پیشنهاد میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ دیدیم و سه کشور آمریکا، مکزیک و کانادا که تصور نمی کنم از لحاظ سیاسی و روابط دیپلماتیک خیلی هم در شرایط ایدئالی باشند، در کنار هم میزبانی را به دست گرفتند. این نشان می دهد که فوتبال می تواند معجزه کند.
مشخصاً رابطه قطر با کشورهای همسایه اش نکته ای است که شرایط را پیچیده می کند. با این وجود، تصور می کنم هرچند که اوضاع دیپلماتیک خوب نباشد، ولی وقتی بحث فوتبال به میان می آید، مردم با یکدیگر صحبت می کنند. قطر خودش را برای جام جهانی ۲۰۲۲ با ۳۲ تیم و در هشت ورزشگاه آماده کرده است، طبیعی است که نیاز نیست حتماً اینشتین باشید تا بدانید برگزاری جام جهانی با ۴۸ تیم در هشت ورزشگاه کار سختی است. پس احتمالاً باید به فکر برنامه ریزی برای برگزاری چند مسابقه در خارج از قطر بود.

به بهانه خداحافظی اسطوره آفریقایی جزیره
نگاهی به برترین گلزنان آفریقایی تاریخ لیگ برتر
اسطوره فوتبال ساحل عاج روز چهارشنبه اعلام بازنشستگی کرد.
به نقل از آاس، دیدیه دروگبا ستاره ۴۰ ساله سابق چلسی روز چهارشنبه رسما از دنیای فوتبال وداع کرد. این ستاره سابق ساحل عاج در دو مقطع حضور در جمع آبی های لندن ۹ فصل برای این تیم به میدان رفت و ۱۲ جام معتبر، از جمله ۴ لیگ برتر و لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۲ را به همراه این تیم کسب کرد.
دروگبا با ۱۰۴ گل در ۲۵۴ بازی برترین گلزن آفریقایی تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شود و همچنین او تنها بازیکن آفریقایی است که توانسته تعداد گل های خود در لیگ برتر را از ۱۰۰ عبور دهد.
اما به جز دروگبا، کدام بازیکنان آفریقایی توانسته اند نام خود را با گلزنی در لیگ برتر بر سر زبان ها بیندازند؟ اومنی اسپورت با کمک اوپتا نگاهی به این افراد انداخته که در ادامه می‌بینیم:

امانوئل آدبایور (۲۴۲ بازی، ۹۷ گل)
این مهاجم توگویی با پیراهن تیم های آرسنال، منچسترسیتی، تاتنهام و کریستال پالاس گلزنی در لیگ برتر را تجربه کرد. شاید ماندگار ترین تصویر از آدبایور، تصویر خوشحالی او بعد از گلزنی با منچسترسیتی به آرسنال، تیم سابقش باشد که بعد از گل تمام طول زمین را دوید تا در مقابل هواداران توپچی ها به خوشحالی بپردازد.

یاکوبو آیگبنی (۲۵۲ بازی، ۹۵ گل)
"یاک" نام خود را به عنوان یک تمام کننده قهار در باشگاه هایی نظیر پورتسموث، میدلزبورو و اورتون بر سر زبان ها انداخت. یکی از نکات بارز این بازیکن نیجریه ای آرامش باورنکردنی او در حین زدن ضربات پنالتی بود.

یحیی توره (۲۳۰ بازی، ۶۲ گل)
با به ثمر رساندن ۲۰ گل آن هم به عنوان یک هافبک، یک تنه منچسترسیتی را به قهرمانی فصل ۱۴-۲۰۱۳ لیگ برتر رساند. توره به خاطر حمل توپ های انفرادی خود مشهور بود و در پایان فصل گذشته، از او به سان یک قهرمان در "اتحاد" تجلیل شد.

نوانکو کانو (۲۷۳ بازی، ۵۴ گل)
این بازیکن لاغراندام نیجریه ای از اعضای تیم آرسنال در جریان کسب دوگانه فصل ۰۲-۲۰۰۱ و همچنین عضو تین شکست ناپذیر توپچی ها در فصل ۰۴-۲۰۰۳ بود. صحنه ماندگار کانو، هت‌تریک او در اکتبر ۱۹۹۹ برابر چلسی در ۱۵ دقیقه پایانی بود که شکست ۲-۰ را به پیروزی ۳-۲ برای توپچی ها تبدیل کرد.

افان اکوکو (۱۶۰ بازی، ۵۲ گل)
در جریان پیروزی ۵-۱ نورویچ سیتی برابر اورتون در سپتامبر ۱۹۹۳، به نخستین بازیکن تاریخ لیگ برتر تبدیل شد که موفق به زدن ۴ گل در یک مسابقه می‌شود.

سادیو مانه (۱۳۴ بازی، ۵۰ گل)
با به ثمر رساندن ۲ گل در جریان پیروزی ۴-۱ لیورپول مقابل کاردیف در ماه گذشته به این آمار رسید‌. او در کنار بابی فرمینو و البته نامی که در ادامه این لیست خواهید دید، مثلث هجومی مخوفی در آنفیلد ساخته اند.

دمبا با (۹۹ بازی، ۴۳ گل)
از نظر نرخ گل به تعداد بازی دومین بازیکن برتر این فهرست است. با در لیگ برتر برای وستهم، نیوکاسل و چلسی بازی کرد و در سنت جیمز پارک خط حمله ای آتشین به همراه پاپیس سیسه ساخته بود. این دو بازیکن در دو فصل ۱۲-۲۰۱۱ و ۱۳-۲۰۱۲ مجموعا ۵۰ گل برای نیوکاسل به ثمر رساندند.

فردی کانوته (۱۴۴ بازی، ۴۳ گل)
مرد سال فوتبال آفریقا در سال ۲۰۰۷، ۵ فصل را در لندن و به همراه تیم های وستهم و تاتنهام سپری کرد. البته موفقیت اصلی کانوته بعد از خروج او از لیگ برتر و پیوستن به سویا حاصل شد؛ جایی که او در دو فصل متوالی قهرمان جام یوفا شد و در هر دو فینال برای سویا گلزنی کرد.

ریاض ماهرز (۱۵۰ بازی، ۴۳ گل)
به عنوان بازیکنی گمنام از لوهاور به لسترسیتی پیوست و با ۱۷ گل و ۱۱ پاس گل، نقشی اساسی در قهرمانی روباه ها در فصل ۱۶-۲۰۱۵ لیگ برتر ایفا کرد. او هم اکنون در منچسترسیتی یکی از بهترین بازیکنان پپ گواردیولاست.

شولا آمئوبی (۲۹۸ بازی، ۴۳ گل)
تمامی بازی ها و گل های آمئوبی در لیگ برتر با پیراهن نیوکاسل رقم خورده اند. او هرگز نتوانست در یک فصل تعداد گل های خود را دو رقمی کند (بهترین آمار آمئوبی ۹ گل در فصل ۰۶-۲۰۰۵ بود) با این حال در سنت جیمز پارک همواره از آمئوبی با احترام یاد می‌شود.

محمد صلاح (۶۱ بازی، ۴۰ گل)
پادشاه مصری هرگز نتوانست خود را به ترکیب اصلی چلسی تحمیل کند اما بعد از سپری کردن دورانی خوب در رم به لیگ برتر بازگشت تا این بار پیراهن لیورپول را به تن کند. او فصل قبل ۳۲ گل در لیگ برتر به ثمر رساند تا رکورد گلزنی در فصل های ۲۰ تیمی لیگ برتر را بشکند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست