یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برانکو: از اعتصاب بازیکنانم حمایت می‌کنم
دالکورد، یک تیم ملی برای کردها در سوئد با میلیون ها هواداراخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۵ آذر ۱٣۹۷ -  ۲۶ نوامبر ۲۰۱٨بخش ورزشی: دره کردها-در زبان سوئدی dal به معنی دره، غروب کردن و پائین رفتن آمده است. معنی کردی این کلمه نیز همان دره و غروب کردن را می دهد. Henning Mankell نویسنده رمانهای پلیسی و خالق شخصیتی پلیسی و کاراگاهی بنام Kurt Wallander که با رمان- قاتل- معروف شد و به تناوب سایر کتابهای وی در مدارس یادگیری زبان سوئدی مخصوص مهاجرین تدریس می شود، با این که با بیماری سرطان دست و پنچه نرم می کرد از جنوب سوئد و از شهر اس کونه سفری به میانه های شمال سوئد رفت تا موضوعی را شاید برای داستانی جدید پیگیری کند. آن موضوع –دیدار از باشگاه ورزشی بود که برچسب ملی کردها به آن الصاق شده است. وی نویسنده ای بود که به یکصد کشور با هدف شناخت فرهنگ این کشور ها سفر کرده و سفر معروف اش به غزه در زمانی که اسرائیلی ها همه راههای عبور به غزه را بسته بودند، با یک کشتی حامل دارو صورت گرفت و آن سد را بعد از مدتها محاصره شکست. وقتی سربازان اسرائیلی کشتی را متوقف و بازرسی کرده بودند وی به طعنه و طنز گفت: تنها اسلحه ای که سربازان اسرائیلی در کشتی یافتند، تیغ ریش تراشی من بود!!
اکتبر سال گذشته بود که David Stokes, در مطلبی برای CNN از وضعیت تیم فوتبال کورد دال نوشت و آن را نماد تیم ملی کردستان، توصیف کرد. تیمی که بعد از این گزارش موفق شد به لیگ برتر سوئد صعود کند. امسال نیز در ماه اکتبر در حالی که اگر Brömspojkarna سه امتیاز دیدار آخراش را مقابل اسکیستونه کسب نمی کرد این تیم استکهلم نشین به جای دالکورد سقوط می کرد و تیم کردهای دالارنا برای ماندن در لیگ برتر به مرحله پلی آف می رفت. اما چنین اتفاقی نیفتاد و تیمی که از تجمع کودکان و نوجوانانی که فوتبال خیابانی بازی می کردند شکل گرفت و به سرعت بیشرفت کرد، به دسته پائین تر سقوط کرد.
باشگاه دالکورد اف اف در سال ۲۰۰۴ توسط مهاجرین کرد تاسیس شد و پس از پنج فصل صعود متوالی به لیگ بالاتر، موفق شد به لیگ برتر سوئد راه یابد. این باشگاه کوچک نسبت به سایر باشگااهای هم وزن خود به حدی طرفدار در سطح جهان دارد که بیش از ۱٫۵ میلیون نفر دنبال کننده صفحه فیسبوکش هستند. آژری اسماعیل خبرنگار اهل کردستان عراق که در سوئد زندگی می کند به CNN Sport گفته است: تیمی که تاسیس شده است، روابط نزدیکی با فرهنگ مردمان منطقه دارد و بسیاری از کردهای تبعیدی از آن حمایت می کنند. به جای حمایت از یک تیم شهر استکهلم مثل AIK یا Brömspojkarna، من می توانم از دالکورد حمایت کنم، زیرا آن ها تیم من هستند، حتی اگر برای یکبار نیز دالارنا را از نزدیک ندیده باشم. این موجب ایجاد یک فضای جمعی می شود که در آن صرفنظر از حوزه های سنتی همانند سیاست و مذهب، راهی برای جشن گرفتن کردها وجود داشته باشد. حمایت از دالکورد با حمایت های معمول از سایر تیم ها که بر اساس موقعیت یا موفقیت ایجاد می شود، متفاوت است. بیشتر کردها در مناطق کردنشین طرفدار بارسلونا یا رئال مادرید هستند و در کردستان بازی الکلاسیکو یک مسابقه بسیار بزرگ است.
در دنیای مجازی دو میلیون کرد مالک دالکورد هستند و پرچم کردستان را به عنوان لوگوی این باشگاه مورد استفاده قرار می دهند و سه بازیکن تیم از جمله کاپیتان پشراو عزیزی (که پدرش از پیشمرگه های کرد بوده) نیز کرد هستند.
از آنجایی که کردستان یک کشور نیست و از سوی فیفا به رسمیت شناخته نشده است، بنابراین هیچ تیم ملی رسمی کرد وجود ندارد. با این حال تیم هایی متشکل از کردها در رقابت های وابسته به فیفا مانند جام جهانی VIVA و جام جهانی فوتبال ملت های مستقل شرکت کرده اند.
از ۲۲ بازیکن اصلی این تیم که در لیگ سوئد بازی می کنند چهارده نفر آنان متولد سوئد هستند و دو نفر متولد آمریکا و شش نفر دیگر متولد فنلاند، بوسنی هرزگوین، هلند، فلسطین و گامبیا هستند. این تیم در این فصل که با اولین حضور اش مصادف بود با ۲۴ امتیاز در رده پانزدهم جدول شانزده تیمی لیگ برتر سوئد قرار گرفت و به همراه دو تیم دیگر به دسته پائین تر سقوط کرد. بعد از این سقوط تلخ بود که یو هان سن دال، مربی Dalkur، گفته است: ما به عنوان یک باشگاه فرصت داریم تا آینده باشگاه را خوب بسازیم و انرژی مان را برای این هدف اضافه کنیم. فراموش نمی کنیم که: "افراد زیادی هستند که مسئولیت زیادی در برابر بسیاری از مردم در جهان احساس می کنند."
دالکورد در سال ۲۰۰۴ توسط ۹ مهاجر کرد در شهر دالارنا تاسیس شد.


برانکو: از اعتصاب بازیکنانم حمایت می‌کنم
بازیکنان پرسپولیس اعتصاب کردند


بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس به دلیل مشکلاتی که با آن مواجه هستند امروز دست به اعتصاب زده و از تمرین امتناع کردند.
برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم تاکید کرد که در این زمینه با قدرت در کنار بازیکنان خواهد بود و از آنها حمایت می کند. آن‌ها مشکلات زیادی دارند و زندگی و درآمد آن‌ها از فوتبال است و امروز به خاطر اعتراض تمرین نکردند تا انتظارات‌شان برآورده شود. نمی‌دانم اسمش را چی بگذارم ولی به هرحال آن‌ها حاضر به تمرین نشدند. باید ببینیم در روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. گرشاسبی تلاش زیادی برای حل مشکلات کرده و خیلی از بدهی‌های چند سال اخیر را تسویه کرده اما بازیکنان به ما اعلام کردند که باشگاه بدهی‌های زیادی به آن‌ها دارد. بازیکنان انتظار دارند تا باشگاه تلاش مضاعف کند تا حداقل بتواند مسائل روز مره‌شان را حل کند.
وی درباره جلسه با وزارت در این خصوص عنوان کرد: من در جریان این موضوع نیستم و درباره اعتصاب هم امروز متوجه شدم. من همیشه کنار بازیکنانم هستم و از آن‌ها حمایت خواهم کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست