یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دیشب خائنین مغلوب شدند!
تقدیم به لیورپول؛ اسپانیول زیر پاهای جادوگر و رفقااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱٨ آذر ۱٣۹۷ -  ۹ دسامبر ۲۰۱٨دربی کاتالونیا و نبرد «روهر»
بخش ورزشی. موضوع علاقه-طرفداری و یا حمایت عملی از باشگاه و تیمی فوتبال از دهه ۱۹۰۰ به این سوی همواره مورد بحث و در مقاطعی مورد مناقشه مورخان و مطالعه گران روی دادهای تاریخی در سیاست وورزش واقع شده است. در این بحث ها و تاریخ نویسی در باره فوتبال سیاسی در جهان دوران نازیسم و فاشیسم در آلمان و اسپانیا جایگاهی خاص و متفاوتی با سایر نقاط جهان دارند و نقش ایده ئولوژی در فوتبال را باید بطور تکامل یافته و سازماندهی شده در دوران نازیسم و فاشیسم جستجو کرد. از نگاه موسولینی و هیتلر فوتبال جزئی از ایده ئولوژی است و در سیستم تبلیغاتی آن جایگاه با اهمیت دارد و از نگاه فردی مثل بن لادن رهبر کشته شده القاعده هواداری از توپچی های لندن موضوعی است فردی است. سالها بیش مجله تایمز مقاله ای را پردازش و منتشر کرد با عنوان "بدترین شخصیتهای معروف هوادار تیمها" در این مطلب ادولف هیتلر را طرفدار شالکه نام برده بود.هر چند در آن دوران نورنبرگ نیز می توانست مورد علاقه رهبر نازیستها بوده باشد. شالکه بهترین تیم دوران نازی ها بوده است.قدرت شالکه از سال ۱۹٣٣ آغاز شد ، درست شش ماه پس از اینکه هیتلر به صدر اعظمی آلمان رسیده.
در آلمان , نگاه سیاسی و مرزبندی های طبقاتی بر دربی شالکه و دورتموند جریان دارد و در اسپانیا نیز بدون در نظر نگرفتن رئال مادرید دربی منطقه کاتالونیا با همین نگاه بین بارسلونا و اسپانیا برگزار می شود. به تعبیر بازتر و هم چنان که نود هم اشاره کرده است اگر هسته اسپانیول از خائنین به آرمان استقلال کاتالونیا تشکیل شده، دورتموند با انبوهی از لهستانی‌ها به آرمان برتری نژادی مشهورترین هوادار تاریخ شالکه پوزخند زده است. شاید بتوان از نکات فنی و برتری البته کم‌رنگ این فصل بارسلونا مقابل اسپانیول در دربی دیشب کاتالونیا، مسائل زیادی نوشت و به برتری دورتموند صدر جدولی مقابل شالکه در «دربی روهر» اشاره کرد اما خارج از زمین فوتبال، این ۲ دربی، فصل مشترک خاصی دارد.
فصل مشترک سیاسی و آنچه بر دشمنی دورتموند و شالکه از یک سو و اسپانیول و بارسلونا از سوی دیگر افزوده، تنها در یک کلمه قابل تعریف است؛ خیانت!
یک سال پس از تاسیس بارسلونا به کمک اعانه‌های جمع‌آوری شده توسط خوان گامپر، یک باشگاه دیگر در کاتالونیا تاسیس شد؛ باشگاهی که با انتخاب یک نام عجیب، خون اهالی ایالت کاتالونیا را به جوش آورد. در منطقه‌ای که از دیرباز به خاطر تفاوت زبانی و فرهنگ، داعیه جدایی کاتالونیا از اسپانیا را دارد، اسپانیول نامی برای خود برگزید که معنای اسپانیایی بودن را در خود داشت. این یعنی پشت کردن به آرمان جدایی کاتالونیا از اسپانیا و قرار گرفتن تدریجی اسپانیول در آغوش تیم محبوب حکومت مرکزی اسپانیا، یعنی رئال مادرید.

تیم دوم کاتالونیا یا تیم B رئال مادرید؟
در این شرایط به مرور زمان بر دشمنی هواداران اسپانیول و بارسلونا افزوده شد. کار به جایی رسید که در اوج جنگ داخلی اسپانیا، بازیکنان اسپانیول در حکم جاسوسی برای شناسایی بازیکنان فعال بارسلونا در امور سیاسی و ضد دولتی عمل کردند. در پایان جنگ هم تا مدت زیادی هواداران رئال مادرید و اسپانیول به نشانه ائتلاف ضد آرمان‌های بارسلونا کنار هم می‌نشستند و روسای ۲ باشگاه هم ضیافت‌های مشترکی با هم داشتند. حتی شائبه جدی نگرفته شدن نبرد با رئال مادرید وکمک به این تیم از سوی اسپانیول همیشه مطرح بوده است.                        

دربی روهر و یادگاری رایش سوم
در سمتی دیگر، دیشب دورتموند و شالکه مشهورترین نبرد بین تیم‌های هم منطقه‌ای در فوتبال آلمان را به نمایش گذاشتند. ریشه دشمنی ۲ تیم به دوران پیش از شروع جنگ جهانی دوم و صدارت آدولف هیتلر برمی‌گردد. شالکه به عنوان تیم محبوب او، وقتی هنوز بوندس‌لیگا شروع نشده بود در مسابقات سراسری آلمان حرف اول را می‌زد تا اینکه رقیبی به نام دورتموند در منطقه «نورث‌راین وست‌فالیا» پا گرفت و کلی هوادار جمع کرد. پرهوادار شدن این تیم پس از پایان عصر هیتلر، دلیلی غیر از مخالفت با آرمان برتری نژادی نازی‌ها نداشت. آن‌ها در جبهه مقابل تیم حکومتی قرار داشتند و طعنه‌آمیز بود که هسته اصلی تیم در زمان تاسیس از تعداد زیادی مهاجر آواره لهستانی (همانی‌هایی که هیتلر هوادار شالکه آن‌ها را نژاد پست می‌دانست) تشکیل شد! به این ترتیب یک باشگاه مردمی مقابل تیم محبوب دوران نازیسم قدعلم کرد و قرابت جغرافیایی هم بر آتش دشمنی افزود. هر چند شالکه دیگر تیم متعلق به ارکان دولتی آلمان نیست اما هنوز هر جا صحبت از نئو نازیسم و راستگرایی در دیار ژرمن‌ها می‌شود، هواداران شالکه در صف اول ایستاده‌اند. در سوی مقابل دورتموند با وجهه مردمی خودش، سال‌هاست که عنوان انحصاری پرطرفدارترین تیم آلمان را در اختیار دارد. در واقع مانند داستان اسپانیول و بارسلونا، این جا هم خیانت دورتموند به آرمان‌های دیگر تیم منطقه، نقش هیزم یک آتش بزرگ را ایفا کرد.
دیشب بارسلونا در زمین اسپانیول با چهار گل پیروز شد و دورتموند نیز در منزل شالکه دو بر یک تیم میزبان خود را شکست داد تا به قول هواداران خائنین هر دو مجازات شوند!


با درخشش فوق العاده مسی و نمایش عالی رفقا
اسپانیول ۰-۴ بارسلونا: کاتالونیا، آبی و اناری است
بارسلونا در دیداری جذاب و تماشایی، موفق شد در دربی کاتالونیا با نتیجه ۴-۰ به پیروزی برسد.
به گزارش "ورزش سه"، شاگردان ارنستو والورده به لطف درخشش لیونل مسی و دو گل او، موفق شدند در یکی از دشوارترین دیدارهای خارج از خانه، به یک پیروزی پرگل دست پیدا کنند.
همانطور که انتظار می رفت، بازی با برتری بارسا و مالکیت توپ این تیم آغاز شد اما خط دفاعی فشرده اسپانیول، مانع از ایجاد موقعیت روی دروازه این تیم می شد. در مقابل، بازیکنان میزبان به دنبال استفاده از ضد حملات بودند و در دقیقه ۱۱، صاحب یک موقعیت نصفه و نیمه هم شدند اما ضربه ایگلسیاس از کنار دروازه بارسا به بیرون رفت.
برتری بارسا ادامه پیدا کرد و سرانجام در دقیقه ۱۷، این تیم به گل رسید. خطای دوارته روی مسی، بارسا را صاحب یک ضربه آزاد کرد. خود مسی پشت توپ قرار گرفت و با یک ضربه تماشایی، توپ را به گوشه سمت چپ دروازه دیگو لوپز فرستاد.
حملات بارسا بعد از این گل ادامه پیدا کرد و تنها دو دقیقه بعد، لوئیس سوارز می توانست اختلاف را به دو گل افزایش بدهد اما واکنش عالی دیگو لوپز، مانع از باز شدن دروازه اسپانیول شد.
بازیکنان بارسلونا همچنان به حملات شان ادامه دادند و سرانجام در دقیقه ۲۶، به گل دوم رسیدند. حرکت خوب مسی پشت محوطه جریمه اسپانیول و پاس هوشمندانه او، عثمان دمبله را صاحب موقعیت کرد و او هم با یک ضربه پای راست تماشایی، حساب کار را ۲-۰ کرد.پس از این گل کمی از فشار حملات بارسا کاسته شد و بازیکنان اسپانیول این فرصت را پیدا کردند تا در زمین حریف خودی نشان بدهند. در دقیقه ٣۲، چیزی نمانده بود که دوارته با یک ضربه سر، یکی از گل های خورده را جبران کند اما تراشتگن با یک واکنش به موقع، دروازه بارسا را نجات داد.
در ادامه بار دیگر بازیکنان بارسا توپ و میدان را در اختیار گرفتند و چند بار تا آستانه زدن گل سوم پیش رفتند تا اینکه در دقیقه ۴۵، توانستند به این هدف برسند. لوئیس سوارز که با پاس عثمان دمبله صاحب موقعیت شده بود، با یک ضربه عالی از زاویه بسته و از بین پاهای دیگو لوپز، دروازه را باز کرد تا بارسا با سه گل برتری به رختکن برود.نیمه دوم را اسپانیول بهتر آغاز کرد و در دقایق ابتدایی یکی دو موقعیت نصفه و نیمه هم روی دروازه بارسا ایجاد کردند اما نتوانستند به گل برسند. پس از آن بار دیگر بازیکنان بارسا ابتکار عمل را در دست گرفتند و چیزی نمانده بود که مسی در دقیقه ۵٨، گل چهارم را به ثمر برساند اما در موقعیت تک به تک با دیگو لوپز، این دروازه بان اسپانیول بود که عملکرد بهتری داشت.
اما ۷ دقیقه بعد، مسی سرانجام توانست برای بار دوم در این دیدار گلزنی کند. این بار هم روی یک ضربه آزاد بود که مسی با یک شوت فنی و تماشایی، توپ را دور از دستان دیگو لوپز، به تور چسباند.
فیلیپ کوتینیوکه در دقیقه ۶٨ به زمین رفت، می توانست دو دقیقه بعد، اختلاف را به پنج گل افزایش بدهد اما باز هم دروازه بان اسپانیول، با یک واکنش خوب مانع شد. در دقیقه ۷۲، بازیکنان اسپانیول توانستند دروازه بارسا را باز کنند اما داور بعد از استفاده از VAR، این گل را به دلیل قرار داشتن دوارته در آفساید، نپذیرفت.
در دقایق پایانی تیم میزبان تلاش زیادی کرد تا از سنگینی شکست کم کند اما در نهایت موفق به باز کردن دروازه بارسا نشد و بازی با همان ۴ گل به پایان رسید.


اسپانیول زیر پاهای جادوگر و رفقا
لیونل مسی؛ وقتی تو "کاشته" می زنی!
دربی کاتالونیا مثل همیشه یک ستاره داشت؛ لیونل مسی؛ فوق ستاره ای که در یک نیمه نسخه اسپانیول را پیچید.
بسیاری این دربی کاتالونیا را جدالی نزدیک و جذاب تر از همیشه می دیدند. حتی تیتر یک نشریات چاپ بارسلون نیز به همین قضیه اشاره داشت. پس از سال ها فاصله اسپانیول با بارسلونا فقط هفت امتیاز شده بود و این نوید یک دربی جذاب و نزدیک را می داد اما همه چیز مثل یک سراب بود.
بارسا از همان ابتدای بازی تیم برتر میدان بود و با انسجام مثال زدنی در تمام خطوط، اسپانیول را در زمین خودش محبوس کرد با این حال برای باز کردن قفل دروازه نیاز به یک جادوی دیگر از لیونل مسی داشت.
فوق ستاره آرژانتینی خودش یک خطا بیرون محوطه گرفت و به شکلی استثنایی آن را دور از دستان دیگو لوپز به سه کنج دروازه چسباند. او با پای چپ و با کاتی حیرت انگیز توپ را به جایی فرستاد که کاری از کسی بر نمی آمد.
مسی چند دقیقه بعد یک پاس گل به عثمان دمبله داد تا ستاره فرانسوی جوان، دومین سوپرگل شب را نیز به ثمر برساند. در اواخر نیمه نیز سوارز حساب کار را ۰-٣ کرد.مسی با گلی که در نیمه اول به ثمر رساند توانست از رکورد تلمو زارا عبور کرده و با ثبت نوزده گل، بیش از هر بازیکنی در لالیگا به اسپانیول گل زده باشد. او همچنین به اولین بازیکن تاریخ لالیگا تبدیل شد که توانسته در ده فصل متوالی، ده گل یا بیشتر به ثمر رسانده باشد.
این پایان کار مسی در دربی نبود. او در نیمه دوم نیز همه را انگشت به دهان کرد. یک ضربه کاشته دیگر و این بار با فاصله ای دورتر نسبت به کاشته نیمه اول. او پشت توپ قرار گرفت و این بار هم به شکلی استادانه آن را وارد دروازه کرد. در لحظه ای که توپ به سمت دروازه می رفت، چهره حیران دیگو لوپز، گلر اسپانیول دیدنی بود. او که در محاسبات خود اشتباه کرده بود، بسیار دیر متوجه شد که توپ به کدام سمت خواهد رفت و در نهایت برای بار دوم تسلیم مسی شد.


تقدیم به لیورپول؛
چلسی ۲ - ۰ سیتی؛ راهش را یاد گرفتی ساری!
چلسی در شبی فوق العاده در خانه خود با ۲ گل سیتی را مغلوب کرد.
منچسترسیتی در شبی که با توجه به برتری لیورپول برابر بورنموث برای ادامه صدرنشینی به حداقل یک تساوی نیاز داشت، با دو گل داوید لوییز و کانته مغلوب چلسی شده و قافیه را به رقیب قرمزپوش خود واگذار کرد. مائوریتسیو ساری سرمربی ایتالیایی چلسی دیروز در کنفرانس مطبوعاتی خود مدعی شد راه بردن گواردیولا را نمی داند و همیشه در مقابل او مغلوب شده اما امشب اتفاقات دیگری در لندن رقم خورد.
سیتی مطابق انتظار بازی را هجومی آغاز کرد و می‌توانست در دقیقه ۹ و روی همکاری فرناندینیو و استرلینگ به گل اول برسد اما کپا مانع رخ دادن این اتفاق شد.
در دقیقه ۱۵ لروی سانه می توانست با ضربه محکم خود از درون محوطه سیتی را به گل اول برساند اما تکل خوب داوید لوییز مانع رخ دادن این اتفاق شد. در ادامه جریان بازی باز هم در کنترل سیتی بود اما دفاع منسجم چلسی به آنها اجازه خلق موقعیت نمی داد. در دقیقه ٣۱ لروی سانه در گوشه محوطه و در موقعیت تک به تک صاحب فرصت شد اما حضور به موقع کپا به او اجازه گلزنی نداد.در اواخر نیمه اول چلسی کم کم خودش را در زمین پیدا کرد و در دقیقه ۴۵ به گل رسید حرکت انفرادی هازارد و ارسال زمینی او با ضربه محکم کانته همراه بود تا چلسی به گل رسیده و در پایان نیمه اول با برتری ۰-۱ راهی رختکن شود
چلسی در نیمه دوم اولین موقعیت مهم را به دست آورد اما ضربه ایستگاهی و تماشایی ویلیان با واکنش بسیار خوب ادرسون همراه شد.
لحظاتی بعد و روی پاس کانته، باز هم ویلیان در محوطه صاحب فرصت شد اما ضربه زمینی او برای باز کردن دروازه سیتی به اندازه کافی محکم نبود.در دقیقه ۵۹ این بار کایل واکر با یک ضربه ایستگاهی دروازه سیتی را مورد هدف قرار داد اما کپا با واکنشی مناسب مانع باز شدن دروازه تیمش شد.در ادامه اگرچه منچسترسیتی تلاش زیادی برای زدن گل مساوی کرد اما دفاع آماده چلسی تمام حملات حریف صدرنشین خود را دفع می کرد.در ادامه چلسی کمی هجومی شده و در دقیقه ۷٨ به گل دوم هم رسید. روی ارسال کرنر ادن هازارد، داوید لوییز موفق شد با یک ضربه سر دیدنی دروازه ادرسون را باز کرده و اختلاف را دو برابر کند.
در دقیقه ٨۶ و روی ارسال پدرو، بارکلی می توانست با یک ضربه سر دروازه سیتی را باز کند اما این توپ با اختلاف کمی به بیرون رفت. در ثانیه های پایانی ضربه گابریل ژسوس توسط کپا مهار شد و در نهایت چلسی با دو گل سیتی را مغلوب کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست