یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

علیرضا فغانی افتخار فوتبال ایران است
تساوی زردها و سرخ ها، طعم تند ریور - بوکای مادریدیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۹ آذر ۱٣۹۷ -  ۱۰ دسامبر ۲۰۱٨بخش ورزشی: فغانی با لیاقت- تعارف را کنار بگذاریم و هندوانه های زیر بغل یکدیگر را حداقل کمتر کنیم! در جامعه ایران کنونی فردگرائی و تلاش برای تنازع بقآ به هر طریقی، به بالاترین درجه و اندازه خود در تاریخ اجتماعی و سیاسی این سرزمین رسیده است. ناهنجاریها و بداخلاقی ها و مواردی مثل حسادت و تنگ نظری به تناسب اوضاع فرهنگی و اجتماعی از دوران کودکی تا بلوغ در جوامع مختلف وجود دارد اما آنجائی که مبانی دموکراسی و خرد اجتماعی حاکمیت دارند حسادت یک امر شخصی تلقی می شود و فاقد پایگاه و کارکرد اجتماعی است. در حالی که همین موضوع در جامعه کنونی ایران به اپیدمی فراگیر و یک موضوع نهادینه شده اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده است. از درون خانواده تا همه بخشها و لایه های اجتماعی این حسادت سدی در راه بیشرفت و عاملی برای دفن استعدادها و توانائی ها است.
علیرضا فغانی فردی است ایرانی و در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کند. وی در داوری در فوتبال فاسد و نظام سیاسی فاسدتر حاکم بر آن بیشرفت بزرگی داشته است که توانائی های وی و تیم همراهش وقتی از مرزهای ایران فراتر رفته و در محک آزمایش در کشورهای دموکراتیک و صاحب فوتبال قرار گرفته است با کارنامه ممتاز و عالی مواجه شده و در این کارنامه قضاوت های فینال المپیک، جام باشگاههای جهان، جام ملتهای آسیا و رده بندی جام جهانی ثبت شده و بر آرشیو تاریخ بر افتخارات این کارنامه صحه گذاشته است. فغانی می توانست داور فینال جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه شود اما از داخل و خارج فشار مضاعفی برای خارج کردن وی از بازی فینال وارد کردند که نتیجه مورد نظر مخالفان فغانی بدست آمد.

نیازی به ارائه مدرک مستند نیست!
آنانی که فوتبال شناس و خود داور بوده اند می دانند زمانی که به فاصله کمتر از سه روز دو بازی سخت و حساس را به یک داور می سپارند و این داور و تیم وی در رتبه نخست قضاوت فینال قرار دارد معنای اش این است که با این دو قضاوت سخت شانس قضاوت فینال را از این داور و تیم وی گرفته اند! (مگر با کمبود داور روبرو شوند که در جام جهانی هفت تیم قدرتمند داوری تا پایان حضور داشتند). وقتی بعد از بازی صربستان برزیل به فاصله کمتر از سه روز (با توجه موضوع ریکاوری و زمان استراحت -یک روز ) قضاوت سخت بازی فرانسه و آرژانتین به فغانی سپرده شد مشخص بود فغانی شانسی برای بازی فینال نخواهد داشت! در حالی که مخالفان وی در ایران آدرس غلط می دادند و در خارج هم متاسفانه آن را بازنشر و تبلیغ می کردند.
فغانی دیروز بازی حساس سپاهان اصفهان و پرسپولیس تهران را قضاوت کرد. صحنه هائی در این بازی اتفاق افتاد که هر داور دیگر از جنس داخلی بود آنها را خطا و اخطار و حتی اخراج می داد و می کرد اما وی با تسلط و بر اساس قوانین جدید فیفا آن صحنه ها را قضاوت و مدیریت کرد. مدتی است که مستقیم و غیرمستقیم تبلیغات منفی و ایجاد فضاهای تهاجمی علیه علیرضا فغانی این مرد موفق طراحی شده است که در آخرین مورد امیر قلعه نوعی خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر این فضا قرار گرفته و موضع گیری منفی و تندی علیه فغانی گرفته است و انواع و اقسام داوران و کمک داوران – حراف و تبلیغات چی و صاحب بلندگو- نیز فغانی را برای یک صحنه منجر به پنالتی فقط مانده بود به پای چوبه دار ببرند!
اگر این حضرات دیشب داور یا به اصطلاح کارشناس کیلوئی بازی ریورپلاته با بوکا جونیورز در دیدار برگشت فینال جام لیبرتادورس بودند شکی نبود که بارانی از کارت زرد و قرمز و درگیری و ناآرامی بر سراسر مدت بازی حاکم می شد. اما داور اوروگوئه ای در سطحی بالا از روانشناسی و مدیریت در اعمال قانون مطابق با نوع حساسیت بازی چنان رفتار کرد که خطائی که در ایران آن را پنالتی و کارت قرمز می گیرند و می دهند با یک خطای دو ضرب در داخل محوطه جریمه اعلام کرد که اوج مدیریت این داور بود.
امیر قلعه‌نویی در گفت و گو با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران گفته: صحبت بعد من در مورد فغانی است، کسی در این مملکت جرات ندارد به این آقا حرف بزند. این آقا شده قلدرخان فوتبال ایران! از کمیته داوران گرفته تا دپارتمان و ... حرف که به او بزنیم می‌گوید بیرونت می‌کنم! شما ببنید هفته قبل چه بلایی سر سپیدرود آورد؟ یک جوان چه کار کرد که داور با او چنین برخوردی کرد. آقای فغانی به جام جهانی رفتی که رفتی! اینها دلیل نمی‌شود هر کاری خواستی انجام بدهی! من با سند می‌گویم او با شخص من مشکل دارد. آقای فغانی عزیز شما که با من مشکل داری چرا به سپاهان ضربه می‌زنی؟ در ۶-۷ ماه گذشته در بازی سپاهان و ذوب‌آهن ۲ بر صفر باختیم که هر ۲ با اشتباهات داوری بوده. او در بازی دیروز بالای ۲۰ سوت اشتباه زده است. وی ادامه داد: او نگاه بالا به پایین پیدا کرده و خودشیفته شده است. از قدیم می‌گویند هر چه درخت پربارتر می شود افتاده تر می‌شود. اگر یک داور اشتباهات او را می‌کرد ۴ سال محرومش می‌کردند!
آقای قلعه نوعی! تند نروید و به عنوان یک ایرانی در دهکده جهانی به لیاقت و توانائی فغانی افتخار کنید!


* تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار معوقه خود در هفته دوازدهم لیگ برتر مقابل سپاهان درحالی به تساوی رسید که تا دقایق پایانی از حریف خود عقب بود اما در نهایت امتیازات این دیدار تقسیم شد.
تیم فوتبال پرسپولیس یکشنبه در دیدار معوقه خود از هفته دوازدهم لیگ برتر میهمان سپاهان بود که این مسابقه در نهایت با نتیجه تساوی یک - یک به اتمام رسید.
این بازی در ورزشگاه نقش جهان برگزار شد، عزت الله پورقاز (۷۴) برای سپاهان و علی علیپور (۸۹ - پنالتی) برای پرسپولیس گلزنی کردند.
پرسپولیس این بازی را با ترکیب علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی (کاپیتان)، شجاع خلیل‌زاده، سیامک نعمتی، شایان مصلح، کمال کامیابی‌نیا، احمد نوراللهی، بشار رسن، امید عالیشاه (۸۴ - محمدامین اسدی - ۹۴ محسن ربیع خواه)، علی علیپور و گادوین منشا آغاز کرد.
پرسپولیس در دقایق پایانی هجومی تر ظاهر شد. در دقیقه ۱۶ حساسترین موقعیت پرسپولیس روی یک ضربه کاشته به دست آمد که توپ ارسالی پرسپولیس را پیام نیازمند دروازه بان سپاهان دفع کرد. به تدریج این سپاهان بود که فشار حملاتش را بیشتر کرد.
برنامه تاکتیکی امیر قلعه نویی در سپاهان در این نیمه روی ارسال ها متمرکز بود و بازیکنان سپاهان در تلاش بودند توپ را به کی روش استنلی مهاجم برزیلی تیم خود برسانند.
خطرناکترین فرصت سپاهان اما در دقیقه ۳۳ و روی حرکت انفرادی مهرداد محمدی به دست آمد. محمدی با یک چرخش زیبا شجاع خلیل زاده مدافع پرسپولیس را جا گذاشت و با دروازه بان این تیم تک به تک شد ولی ضربه آرام وی را علیرضا بیرانوند مهار کرد تا نیمه اول با تساوی بدون گل تمام شود.
در نیمه دوم بازهم این پرسپولیس بود که بازی را هجومی تر آغاز کرد و بازی به مراتب جذابتر از نیمه اول دنبال شد. اوج این حملات از دقیقه ۵۵ تا ۷۰ بود. در این نیمه امیر قلعه نویی دو تعویض تاثیرگذار انجام داد. با ورود خالد شفیعی به زمین، سپاهان با سه دفاع مرکزی به بازی ادامه داد. همچنین ساسان انصاری به جای مهرداد محمدی وارد زمین شد تا سرعت سپاهان در حملات بیشتر شود.
در دقیقه ۷۴ بود که پرسپولیس بر خلاف جریان بازی و فشار زیادی که روی دروازه سپاهان وارد کرد، گل خورد. عزت الله پورقاز روی خروج اشتباه علیرضا بیرانوند با یک شوت محکم از پشت محوطه جریمه توانست برای سپاهان گلزنی کند.
بعد از این گل پرسپولیس مجددا برای جبران نتیجه جلو کشید و فشار حملاتش چند برابر شد. بهترین فرصت شاگردان برانکو در این نیمه در دقیقه ۸۴ به دست آمد. شوت احمد نوراللهی با دفع ناقص دروازه بان و مدافع سپاهان جلوی پای علی علیپور و گادوین منشا افتاد ولی این دو مهاجم پرسپولیس با یک ناهماهنگی عجیب، توپ در اختیار دروازه بان حریف قرار گرفت.
در دقیقه ۸۸ علیرضا فغانی بعد از برخورد توپ به دست کی روش استنلی در محوطه جریمه سپاهان، برای پرسپولیس خطای پنالتی اعلام کرد. علیپور در دقیقه ۸۹ این پنالتی را به گل تساوی تبدیل کرد تا سرخپوشان به بازی برگردند.
در شروع وقت های اضافه کی روش استنلی با دریافت دومین کارت زرد از زمین اخراج شد. کمال کامیابی نیا نیز با دریافت کارت قرمز از زمین اخراج شد.
در وقت اضافه برانکو دست به یک تعویض عجیب زد و درحالی که محمدامین اسدی را در دقایق پایانی وارد بازی کرده بود، او را بیرون کشید و محسن ربیع خواه را به زمین فرستاد.
امیر قلعه نویی که معمولا تیم هایش در دقایق پایانی به گل می رسید و امتیازات را کسب می کرد، این بار عادتش را به برانکو داد و این سرخپوشان تهرانی بودند که در دقیقه پایانی به گل رسیدند و دو امتیاز تیم سپاهان را گرفتند.
با این تساوی، سپاهان ۳۰ امتیازی شد و با تفاضل گل بهتر مجددا به صدر جدول رفت. پرسپولیس هم با ۲۸ امتیاز در رده سوم جدول رده بندی قرار گرفت.


برانکو: می‌باختیم هم می‌گفتم فغانی یکی از ۴ داور برتر دنیاست!
برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس به تمجید از داور دیدار امروز تیمش مقابل سپاهان پرداخت و او را یکی از چهار داور برتر دنیا دانست.
در چند سال اخیر بیشترین ضرر از ناحیه داوری را ما داشته‌ایم

برانکو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "پس از بازی با ذوب‌آهن از داوری انتقاد کردید و آیا قضاوت علیرضا فغانی در بازی امروز رضایتبخش بوده است یا نه؟"، تصریح کرد: درباره داوری بعد از بازی با ذوب‌آهن صحبت کردم، به‌حق هم صحبت کردم. اشاره اصلی من به بازی با ماشین‌سازی بود که گل ما را مردود اعلام کردند. درباره سایر موارد هم صحبت کردم. وقتی درباره سپاهان صحبت می‌کنم، همیشه گفته‌ام تیمی است که بیشترین قهرمانی در ۱۰ سال اخیر را داشته است. همیشه هم گفته‌ام ما سه دربی داریم، بازی با استقلال، تراکتورسازی و سپاهان. درباره قلعه‌نویی هم همیشه با احترام صحبت کرده‌ام که همکار خوب من است، بازیکنان خوبی گرفته و رقیب ما برای قهرمانی است. البته که پدیده هم رقیب خوبی است، اما نمی‌دانم چه‌چیزی درباره سپاهان گفته‌ام که شما می‌گویید و چه‌کسی گفته درباره سپاهان صحبت کرده‌ام. بله، من درباره بازی با ذوب‌آهن صحبت کرده‌ام که همیشه تجربه تلخی را مقابل آنها از ناحیه داوری داشته‌ایم. به‌جرأت می‌گویم در سه چهار سال اخیر بیشترین ضرر از ناحیه داوری را ما داشته‌ایم. چیزی هم بیشتر نخواستیم و فقط می‌خواهیم قضاوت‌ها عادلانه باشد. به‌نظرم داور بازی امروز هم نشان داد چرا جزو چهار داور برتر دنیاست و استحقاقش را در بازی امروز هم نشان داد. فکر نکنید اگر بازی را می‌باختیم نظر دیگری داشتیم، بلکه حتی اگر شکست می‌خوردیم، نظر من همین بود.


طعم تند ریور - بوکای مادریدی
ریورپلاته ٣-۱ بوکا: رودخانه وحشی فاتح فینال دیوانه وار
ریورپلاته در دیدار برگشت فینال جام لیبرتادورس با نتیجه ٣-۱ بوکا جونیورز را شکست داد و فاتح این رقابت ها شد.
به گزارش "ورزش سه"، در این دیدار دو تیم در طول ۹۰ دقیقه به تساوی ۱-۱ رسیدند اما در وقت های اضافه، این ریور بود که از ۱۰ نفره شدن حریف استفاده کرد و با زدن دو گل، جام قهرمانی را از آن خود کرد.
دو تیم بازی را متعادل آغاز کردند و در دقایق ابتدایی، بیشتر توپ در میانه میدان در جریان بود. در دقیقه ۱۰، اولین موقعیت جدی بازی روی یک ضربه کرنر، روی دروازه ریورپلاته ایجاد شد اما ضربه والی انزو پرز را فرانکو آرمانی، دروازه بان ریور با جاگیری مناسب، مهار کرد.
در ادامه بازیکنان ریورپلاته تا اندازه ای توپ و میدان را در اختیار گرفتند و در مقابل، بوکاجونیورز به دنبال استفاده از ضدحملات بودند اما بازیکنان محتاطانه هر دو تیم باعث می شد موقعیت خاصی روی دروازه ها ایجاد نشود.
در دقیقه ۲۱، روی یک ضربه آزاد از میانه زمین برای بوکا جونیورز، بار دیگر این تیم صاحب موقعیت شد اما ضربه نه چندان محکم پاوون را مدافعان ریور به بیرون فرستادند تا این موقعیت هم از بین برود.
پس از آن برای دقایقی بازیکنان بوکا پیش کشیدند و در دقیقه ۲۹، صاحب یک موقعیت خطرناک دیگر شدند اما این بار هم ضربه پرز به شکل خطرناکی از مقابل دروازه ریور به بیرون رفت.
در ادامه روند بازی به شکل قبل بازگشت و بازیکنان ریورپلاته بیشتر توپ و میدان را در اختیار داشتند و انتظار می رفت نیمه اول بدون گل به پایان برسد اما این بوکا بود که روی یک ضد حمله به گل رسید. روی یک پاس در عمق و اشتباه مدافعان ریور بود که بندتو با آرمانی تک به تک شد و با یک ضربه دقیق، کار را تمام کرد.
در دقایق پایانی نیمه اول اتفاق خاصی رخ نداد و نیمه اول با همان یک گل به سود بوکا به پایان رسید.
نیمه دوم را ریورپلاته بهتر آغاز کرد و چیزی نمانده بود که فرناندس در دقیقه ۴۹، کار را به تساوی بکشد اما ضربه خطرناک او از کنار دروازه بوکاجونیورز به بیرون رفت.
حملات بازیکنان ریور ادامه داشت و در دقیقه ۵۷، پراتو و آندرادا، دروازه بوکا، برخورد مشکوکی در محوطه جریمه داشتند که بازیکنان ریور معتقد بودند داور باید پنالتی اعلام می کرد اما این اتفاق رخ نداد.
فشار حملات ریور لحظه به لحظه بیشتر و بیشتر شد و بعد از اینکه این تیم در دقیقه ۶۶، یک موقعیت خوب را از دست داد، سرانجام در دقیقه ۶٨ به گل تساوی رسید. روی یک همکاری تیمی عالی و پاس در عرض فرناندس، توپ در محوطه جریمه به پراتو رسید و او هم با یک شوت دقیق، کار را تمام کرد.
بعد از این گل بازی متعادل تر شد اما باز هم این بازیکنان ریورپلاته بودند که با در اختیار داشتن توپ و میدان، موقعیت های خطرناک تری روی دروازه بوکا ایجاد کردند اما در نهایت در ۹۰ دقیقه، توپ دیگری از خط دروازه ها عبور نکرد و با تساوی ۱-۱، کار به وقت های اضافه کشیده شد.
وقت های اضافه با یک اتفاق ناگوار برای بوکا جونیورز آغاز شد. در دقیقه ۹۲ بود که خطای باریوس روی پالاسیوس باعث شد تا داور کارت زرد دوم را به او نشان بدهد و او را از زمین اخراج کند.

ریور از این برتری نفری استفاده کرد و بازی را کاملا در دست گرفت اما دفاع فشرده بوکا، مانع از این ایجاد موقعیت روی دروازه این تیم می شد و در نهایت وقت اضافه اول بدون اینکه توپی از خط دروازه ها عبور کند، به پایان رسید.
نیمه دوم وقت های اضافه را ریور بهتر آغاز کرد و این بار خیلی زود به گل رسید. بار دیگر روی یک حرکت در سمت چپ محوطه جریمه بوکا، توپ با پاس مایادا به کینترو رسید و او هم با یک شوت تماشایی، توپ را به گوشه دروازه آندرادا فرستاد.

بوکا که دیگر چیزی برای از دست دادن نداشت، علی رغم ۱۰ نفره بودن، پیش کشید و این فرصت برای ریور فراهم شد تا روی ضدحملات، چند بار تا آستانه زدن گل سوم پیش بروند.
البته بوکا هم بدون شانس نبود؛ از جمله در دقیقه ۱۲۰ که چیزی نمانده بود که خارا کار را به تساوی بکشد اما ضربه او به تیر دروازه برخورد کرد.در مقابل، ریور روی یک ضدحمله، به گل سوم رسید. روی یک ضربه کرنر، در حالی که دروازه بان بوکا هم جلو رفته بود، بازیکنان حریف یک ضدحمله تند و تیز را ترتیب دادند و در نهایت مارتینس دروازه خالی را باز کرد تا ریور با پیروزی ٣-۱ و برتری ۵-٣ در مجموع دو دیدار، فاتح جام لیبرتادورس شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست