یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

صدرنشینی سرخ ها، اعتراض آبی ها
لیگ اروپا؛ میلان حذف شد، سلتیک و فنرباغچه صعود کردنداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲٣ آذر ۱٣۹۷ -  ۱۴ دسامبر ۲۰۱٨بخش ورزشی: حذف میلان و نتایج سرخ آبی ها- دور گروهی لیگ اروپا پنج شنبه شب به پایان رسید که در مهمترین اتفاقات بازی های گروه های یک تا دوازده، می توان به حذف میلان بعد از شکست مقابل المپیاکوس و تساوی ویدئوتون با چلسی اشاره کرد. با وجود چنین نتایجی هنوز فوتبال باشگاهی در کشورهای حرفه ای و درجه یک اروپا با تیمهای رده دوم و پائین تر این قاره فاصله زیادی دارد.
در فوتبال داخلی دیروز استقلال میزبان پدیده مشهد بود و اگر کمک داور اشتباه نمی کرد شاید با وضعیت جریان بازی می توانست آن یک گل سه امتیاز را به حساب آبی های تهران واریز کند.
امروز نیز سرخ های تهرانی برابر تیم شگفتی سار فصل بیش پارس جنوبی قرار گرفت و موفق شد با کسب سه امتیاز بازی به صدر جدول صعود کند و منتظر است که در دیدار فردا سپاهان اصفهان مغلوب استقلال خوزستان شود تا پرسپولیس صدرنشین نیم فصل اول لیگ باشد. اما تساوی یا پیروزی سپاهان این تیم را صدرنشین نیم فصل می کند. تفاضل گل سپاهان مثبت ۱۶ و پرسپولیس مثبت ۱۲ است. در ادامه گزارش و نتایج دیدارها را می خوانیم:

به گزارش وبسایت نود، پنج شنبه شب، ۱۲ بازی از گروه های یک تا شش لیگ اروپا انجام شد تا مسابقات دور گروهی لیگ اروپا به پایان راه خود برسد و حالا تیم های صعودکرده منتظر بازی های دور حذفی باشند.
از گروه اول مسابقات، لورکوزن با اقتدار و با نتیجه ۵-۱ آ.ا.ک لارناکا را شکست داد، دیدار لودوگرتس و زوریخ سوئیس نیز ۱-۱ تمام شد. در این گروه لورکوزن با ۱٣ امتیاز اول شد و زوریخ با ۱۰ امتیاز دوم شد و به مرحله بعد راه یافتند.
در گروه دوم، سلتیک اگرچه در خانه ۲-۱ از سالزبورگ شکست خورد ولی دیدار روزنبرگ و لایپزیگ ۱-۱ تمام شد تا سالزبورگ با ۱٨ امتیاز در این گروه اول شود و سلتیک ۹ امتیازی دوم شود.
در گروه سوم مسابقات، بوردو در دانمارک با یک گل از سد کپنهاگن گذشت، اسلاویاپراگ هم با نتیجه ۲-۰ زنیت را مغلوب ساخت. در این گروه زنیت ۱۱ امتیازی اول شد و اسلاویاپراگ با ۱۰ امتیاز دوم شد. بوردو هم حذف شد.
در گروه چهارم، دیدار دیناموزاگرب و اندرلخت ۰-۰ تمام شد. اسپارتاک ترناوا هم با نتیجه ۱-۰ فنرباغچه را شکست داد، این دو نتیجه موجب شد تا دیناموزاگرب با ۱۴ امتیاز اول و فنرباغجه با ٨ امتیاز دوم شود.
در گروه پنجم، آرسنال در لندن با تک گل دقیقه ۱۶ لاکازت توانست قره باغ را شکست دهد و ۱۶ امتیازی شود. اسپورتینگ هم با ٣ گل ورسکلا را مغلوب ساخت و با ۱٣ امتیاز دوم شد.
در گروه ششم، بازی بتیس و دودلانژ ۰-۰ تمام شد. المپیاکوس هم در یونان موفق شد با نتیجه ٣-۱ میلان را شکست دهد، نتیجه ای که به قمیتی گزاف برای میلان تمام شد و روسونری با وجود امتیاز برابر با المپیاکوس، در رده سوم قرار گرفتند و حذف شد. در این گروه بتیس با ۱۲ امتیاز اول شد.
در گروه هفتم، راپیدوین با گل دقیقه ٨۴ لیوبیچیچ موفق شد ۱-۰ رنجرز را شکست دهد تا تیم جرارد را حذف کند. در دیگر بازی این گروه ویارئال با دو گل از سد اسپارتاک مسکو گذشت. با این نتایج ویارئال و راپیدوین هر دو ۱۰ امتیازی شدند ولی ویارئال صدرنشین شد. رنجرز با ۶ امتیاز حذف شد.
در گروه هشتم، لاتزیو در خانه خود ۲-۱ مقابل فرانکفورت شکست خورد، گاچینوویچ و هالر گلزنان فرانکفورت در این بازی بودند، مارسی ده نفره نیز در خانه خود ٣-۱ مقابل آپولون شکست خورد. در این گروه فرانکفورت با ۱۹ امتیاز مقتدرانه صدرنشین گروه شد. لاتزیو با ۹ دوم شد. و آپولون هم سوم شد.
در گروه نهم، بشکیتاش در خانه خود مقابل مالمو ۱-۰ شکست خورد. در این دیدار کوارشما در دقیقه ۶۵ اخراج شد و تیم ترکیه ای از دور رقابت ها حذف شد. خنک هم با ۴ گل سارزبورگ را از پیش رو برداشت. در این گروه خنک با ۱۱ امتیاز صدرنشین شد و مالمو با ۹ امتیاز دوم شد.
در گروه دهم، بازی آکیسار و استانداردلیژ ۰-۰ مساوی شد. سویا هم ٣-۰ کراسنودار را شکست داد. سویا و کراسنودار به ترتیب هر دو با ۱۲ امتیاز، اول و دوم شدند.
در گروه یازدهم، یابلونتس ۱-۰ در اکراین موفق به شکست دادن دیناموکیف شد. رن هم ۲-۰ آستانه را مغلوب ساخت. در این گروه دیناموکیف با ۱۱ امتیاز صدرنشین شد و رن با ۹ امتیاز دوم شد.
در گروه دوازدهم نیز، دیدار ویدئوتون و چلسی با تساوی ۲-۲ پایان یافت. در این دیدار ابتدا ویلیان چلسی را پیش انداخت ولی حریف دو بار توسط اتان (گل به خودی) و نگو به گل رسید. اما دقیقه ۷۵ ژیرو توانست بازی را ۲-۲ کند. در دیگر دیدار این گروه، باته ٣-۱ پائوک را شکست داد. در این گروه چلسی با ۱۶ امتیاز صدرنشین شد، باته هم با ۹ امتیاز دوم شد.


استقلال صفر- پدیده صفر
تساوی‌ای که فقط به کار مشهدی‌ها آمد
تیم‌های فوتبال استقلال تهران و پدیده مشهد در بازی معوقه از هفته دوازدهم به تساوی رسیدند تا شاگردان گل‌محمدی دوباره به صدر جدول برگردند.
به گزارش خبرگزاریها ، تیم‌های فوتبال استقلال تهران و پدیده مشهد در دیدار معوقه از هفته دوازدهم لیگ برتر با قضاوت محمد حسن بنیادی‌فر زاهدی‌فر در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند و بدون اینکه توپی از خط دروازه‌ها عبور کند، بازی با تساوی خاتمه یافت. با این نتیجه، پدیده مشهد ۳۱ امتیازی شد و با یک امتیاز بیشتر از سپاهان در صدر جدول رده‌بندی قرار گرفت. استقلال نیز با ۲۵ امتیاز در رده پنجم باقی ماند.
نیمه نخست:
دو تیم در دقایق نخست نیمه اول سعی در محک زدن یکدیگر داشتند و موقعیت‌های نصفه و نیمه‌ای در این بین روی دروازه‌ها ایجاد شد اما اولین موقعیت جدی مسابقه به ضربه ایستگاهی پدیده مربوط می‌شود. محمدرضا خلعتبری در دقیقه ۱۳ این موقعیت را ایجاد کرد و توپ با فاصله‌ای اندک و به شکلی خطرناک از کنار دوازه مهدی رحمتی به بیرون رفت. شاگردان شفر بعد از تهدید دروازه‌شان روی‌به حمله آوردند و غفوری روی ضد حمله، توپ را به روی دروازه پدیده ارسال کرد اما قبل از رسیدن آن به مهاجم آبی‌ها، توپ را دفع کرد.
بازی در ادامه سرد و کسل کننده دنبال شد و هر دو تیم با بستن راه‌های نفوذ، مانع از خلق موقعیت شدند. یکی از تک موقعیت‌های ایجاد شده در دقیقه ۳۶ متعلق به پدیده بود و مهربان روی سانتر ناصحی اثر گذاشت اما توپ را فاصله نسبتا زیاد به بیرون رفت. طارق همام در پنج دقیقه پایانی نیمه دو موقعیت پی‌در پی را از دست داد و شوت‌های او را را یوسف بهزادی دفع کرد.
نیمه دوم:
این نیمه برخلاف نیمه نخست جذاب‌تر دنبال شد و استقلالی‌ها برای کسب امتیاز در خانه، بیشتر از حریف خود دست به حمله زدند. اولین موقعیت بازی توسط بازیکن خارجی استقلال از دست رفت و نویمایر که در نیمه اول به جای فرشید باقری به زمین آمده بود در دقیقه ۴۸ با پاس داخل عمق روح‌الله باقری با دروازه پدیده تک به تک شد اما ضربه‌اش را درست به جایی زد که یوسف بهزادی جایگیری کرده بود. حملات شاگردان شفر در ادامه برای باز کردن قفل دروازه پدیده بیشتر شد و در دقیقه ۶۵ دو موقعیت پی‌درپی ابتدا توسط طارق همام از دست رفت و شوت او با برخورد به بازیکن خودی برگشت داده شد. سپس علی کریمی با ضربه‌ای فنی قصد باز کردن دروازه پدیده را داشت اما توپ با اختلاف اندک از بالای دروازه به بیرون رفت.
نویمایر که در این بازی عملکرد ضعیفی از خود به نمایش گذاشته بود در دقیقه ۷۵ نیز در محوطه جریمه نتوانست توپ ارسالی فرشید باقری به تبدیل به گل کند و شوت چکشی او با اختلاف زیاد از دروازه به بیرون رفت. صیادمنش در دقیقه ۷۸ دروازه پدیده را باز کرد اما داور گل را به دلیل قرار داشتن او در آفساید مردود اعلام کرد. بعد از این واقعه استقلالیها بشدت به تصمیم داور اعتراض کردند و پس از پایان بازی نیز شفر مربی آبی پوشان تهران با انتقاد شدید از تصمیم داور که معلوم نشد بخاطر خطا یا آفساید(هیچکدام در صحنه بازی آشکار نبود) گل را مردود اعلام کرد با نوعی تمسخر گفت که داوران رنگ آبی را دوست ندارند و باید رنگ پیرانهای تیم مان را عوض کنیم!
عذرخواهی کمک داور
به نوشته نود رحیم شاهین درباره صحنه گل استقلال در بازی با پدیده خراسان که آن را آفساید اعلام کرد، اظهار داشت: در این صحنه اشتباه کردم، اما این اشتباه عمدی نبود و سهوی بود. صحنه سختی بود و در یک لحظه تصمیم گرفتم.
وی افزود: به خاطر اشتباهی که مرتکب شدم، از اهالی فوتبال عذرخواهی می‌کنم. داور هم مثل بازیکن اشتباه می‌کند اما اشتباهات داوران عمدی نیست.
ترکیب تیم استقلال: مهدی رحمتی، پژمان منتظری، میلاد زکی پور، محمد دانشگر، روزبه چشمی، علی کریمی، فرشید باقری(تعویض با نویمایر؛ دقیقه ۳۹)، طارق همام، فرشید اسماعیلی(تعویض با مرتضی تبریزی؛ دقیقه ۸۱)، وریا غفوری و روح الله باقری(الهیار صیادمنش؛ دقیقه ۵۹).
ترکیب تیم پدیده: یوسف بهزادی، علی نعمتی، محمدحسین مرادمند، مسعود ریگی، محمدرضا ناصحی، اکبر صادقی، امین قاسمی نژاد(تعویض با یونس شاکریغ دقیقه ۸۹)، محمدرضا خلعتبری(تعویض با سعید صادقی؛ دقیقه ۷۰)، حسین مهربان(محمد مهدی‌خانی؛ دقیقه ۴۵)، محمد قاسمی نژاد، مرتضی منصوری.
تراکتورسازی تبریز یک - فولاد خوزستان ۲
گل‌ها: علیرضا نقی‌زاده (۷۶) برای تراکتورسازی و رضا میرزایی (۲۴) و لوسیانو پریرا (۵۱ - پنالتی) برای فولاد
اخطار: احسان حاج‌صفی از تراکتورسازی و لوسیانو پریرا و صابر حردانی از فولاد

* صنعت نفت آبادان ۲ - سایپا یک
گل‌ها: میلاد جهانی (۶۵) و محمدرضا غبیشاوی (٨۲) برای صنعت نفت و معین عباسیان (۲۵) برای سایپا
اخطار: عقیل کعبی از صنعت نفت و مهدی ترابی و مهدی کفشگری از سایپا
تراکتورسازی که می‌توانست با غلبه بر فولاد خوزستان، موقتاً جای پرسپولیس را در رتبه سوم جدول بگیرد، مقابل شاگردان افشین قطبی شکست خورد و نیم‌فصل اول را با ۲۶ امتیاز و در جایگاه چهارم جدول به پایان رساند. قطبی هم در پیروزی در نخستین بازی خود با فولاد، این تیم را تا رده هفتم جدول بالا آورد.
صنعت نفت با شکست سایپا، هم انتقام باخت یک هفته پیش مقابل این تیم در جام حذفی را گرفت و هم به ناکامی‌های خود خاتمه داد. صنعت نفت با این برد به رتبه یازدهم جدول صعود کرد. شاگردان علی دایی در هشت هفته اخیر در حسرت کسب پیروزی باقی مانده‌اند.

هفته پانزدهم لیگ برتر؛
پرسپولیس ۳ - پارس یک
پایان خوش سرخپوشان در نیم فصل اول
تیم فوتبال پرسپولیس در هفته پانزدهم لیگ برتر مقابل پارس جنوبی با درخشش علی علیپور به پیروزی رسید تا پایان خوشی در نیم فصل اول داشته باشد.
به گزارش خبرنگار مهر، تیم های فوتبال پرسپولیس و پارس جنوبی در ورزشگاه ازادی به مصاف هم رفتند که این مسابقه در نهایت با نتیجه ۳ بر یک به سود پرسپولیس به اتمام رسید.
در این بازی که در چارچوب هفته پانزدهم برگزار شد، علی علیپور (۳۱ و ۵۰) و امید عالیشاه (۵۵) برای پرسپولیس و سیف اللهی (۹۴ - پنالتی) گلزنی کردند.
پرسپولیس این بازی را با ترکیب علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل زاده، سیدجلال حسینی، امید عالیشاه (۸۸ - سعید احسان حسینی)، احمد نوراللهی، آدام همتی، سعید حسین پور (۴۶ - حمیدرضا طاهرخانی)، شایان مصلح، علی علیپور، سیامک نعمتی و گادوین منشا آغاز کرد. نکته اصلی ترکیب، نیمکت نشینی بشار رسن هافبک عراقی بود.
بازی در نیمه اول چنگی به دل نزد و پرسپولیس و پارس بازی کم کیفیتی و کم موقعیتی را به نمایش گذاشتند. اشتباهات بازیکنان و خطاهای متوالی این اجازه را نمی داد که شانس گلزنی روی دروازه دو تیم ایجاد شود.
با این حال در همین شرایط تیم پرسپولیس روی حرکت انفرادی امید عالیشاه و پاس او، علی علیپور توانست در دقیقه ۳۱ گل برتری را به ثمر برساند و سرخپوشان پیروز ۴۵ دقیقه نخست بازی باشند.
در نیمه دوم موتور خط حمله پرسپولیس روشن شد. سرخپوشان باوجود اینکه از حریفشان جلو بودند اما هجومی تر ظاهر شدند و با دوندگی خود، دروازه پارس را تحت فشار قرار دادند.
علیپور که در نیمه اول برای پرسپولیس گلزنی کرده بود، ۵ دقیقه بعد از شروع نیمه دوم توانست دومین گل خود و پرسپولیس را در این بازی به ثمر برساند. این موقعیت روی حرکت گادوین منشا و اشتباه مدافعان پارس برای علیپور به دست آمد و مهاجم پرسپولیس با این دو گل، در لیگ هفت گُله شد.
در دقیقه ۵۵ اینبار نوبت به امید عالیشاه بود که بازی خوبش را با یک حرکت سرعتی از سمت راست دفاع پارس و به ثمر رساندن گل سوم پرسپولیس کامل کرد تا اختلاف گل های دو تیم بیشتر شود.
پرسپولیس بعد از این سه گل هم دست از حمله بر نداشت ولی موقعیت هایی که نصیب این تیم شد با بی دقتی از دست رفت. تلاش تیم پارس هم برای جبران نتیجه ثمری نداشت. البته پارس در دقیقه ۹۳ صاحب یک ضربه پنالتی شد که سیف اللهی آنرا تبدیل به گل کرد تا بازی با نتیجه ۳ بر یک تمام شود.
پرسپولیس با این برد ۳۱ امتیازی شد و با تفاضل گل بهتر نسبت به پدیده به صدر جدول لیگ صعود کرد. قهرمانی پرسپولیس در نیم فصل اول به نتیجه دیدار سپاهان با استقلال خوزستان بستگی دارد که این مسابقه فردا برگزار می شود. سپاهان در حال حاضر با یک بازی کمتر نسبت به پرسپولیس ۳۰ امتیازی است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست