یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فرق پارسی ها و پاریسی ها! - نجف (کاوه) مهدی پوراخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۵ آذر ۱٣۹۷ -  ۱۶ دسامبر ۲۰۱٨


موج اعتراضات انقلابیون بر علیه حکام ،که از پاریس شروع شد، بعد از یک ماه به پایتخت کشورهایی نظیر بلژیک، اتریش، مجارستان،صربستان ، ایتالیا و اسپانیا رسید ، اعتراض به بی عدالتی حکامی است که مشروعیتشان را از مردم گرفته اند ؛ یکی از شعارهای مشترک آنان این است : "ما گرسنه ایم "! وقتی اروپاییان می گویند ما گرسنه ایم ؛ تکلیف بعضی از کشورهایی که مورد سخت ترین تحریم های تاریخ جهان قرار گرفته اند معلوم است! خیلی ساده باید گفت، هنگامی که پاریسی ها و سایر اروپایی ها اظهار گرسنگی می کنند ، پارسی ها در سیستان و بلوچستان، کردستان ، لرستان ، تهران، ایلام ، کرمانشاه و ایران چگونه گرسنه نیستند!؟ اروپا سخت نیازمند اصلاحات به نفع مردم است ! سالهاست که اروپاییان نسبت به شرایط نسبتا خوبشان ناراضی اند چون آنا توقعشان بیشتر از میانگین توقعات جهانی است و این حق آنها است که نسبت به سردمدارانشان اعتراض کنند و به خیابان بیایند! هر چند که امانوءل مکرون در برابر خواست جلیقه زرد ها کوتاه آمد، ولی مردم خواستار برکناری او شده اند . آنها با داشتن پولهای قدرتمند نظیر یورو ، معترض هستند ! وای به حال مردمی که واحد پولشان یارای رقابت با پشکل گوسفند هم نیست! درمانده که چه بگویم به این ملت ستم کشیده، کم توقع، سینه سوخته، نجیب و ... ! با وجود تشابهات معترضین پاریسی و پارسی ،تفاوت های عمده و اساسی در نوع و چگونگی برخورد و مدیریت بحران در ایران و اروپا دیده می شود که صد البته امری طبیعی می باشد و توقعی جز این نیست ؛ هنگامی که در اروپا و آمریکا کوچکترین اعتراضاتی رخ می دهد ، صدا و سیما و کارشناسان آن ، این اعتراضات صنفی را شورش علیه نظام کاپیتالیسم و لیبرالیسم می دانند ؛ اما هرگونه نا آرامی در ایران، ارتباطی با نظام جمهوری اسلامی نداشته و صرفا اعتراض به شرایط معیشتی خوانده می شود ! آشوب های فرانسه به مراتب از اعتراضات در ایران آنارشیک تر بوده و اعتراضات خشونت آمیز رنگ و روی ملموس تری دارد، زد و خورد با پلیس فرانسه امری عادی و عمومی است در حالیکه در ایران پلیس موجب تحریک مردم شده و عموما معترضین از خود در برابر پلیس رفتار تدافعی دارند!
کاش پلیس ایران هم ماهی ۵ نفر از مردم گرسنه و معترض را می کشت ،آن هم با گاز اشک آور ! ولی وقتی که در دوساعت اعتراض مردم، ده ها نفر با گلوله کشته می شوند باید حق بدهیم که همان بهتر است که گرسنگان در خانه بمیرند، نه در وسط خیابان با شکم گرسنه خونشان بریزد و سپس بمیرند!
معترضین در ایران به جهت ترس از شناسایی شدن ،عموما با صورت های پوشیده و لباسهای متفاوت و ناشناس به خیابان ها می آیند در حالیکه فرانسویان متحدالشکل و با جلیقه های زرد رنگ در خیابانها ظاهر می شوند و ترسی از شناسایی شدن و دستگیری و عواقب آن ندارند و این حاکی از حاکمیت قانون و اعتماد به قوه قضایی در فرانسه است، در حالیکه در ایران ، آتش به اختیاری نیروهای سرخود و سلیقه ای بودن قانون مجازات، موجب نگرانی شدید معترضان گرسنه است!

کاش پلیس ایران هم ماهی ۵ نفر از مردم گرسنه و معترض را می کشت ،آن هم با گاز اشک آور ! ولی وقتی که در دوساعت اعتراض مردم، ده ها نفر با گلوله کشته می شوند باید حق بدهیم که همان بهتر است که گرسنگان در خانه بمیرند نه در وسط خیابان با شکم گرسنه خونشان بریزد و سپس بمیرند!
معترضین در ایران به جهت ترس از شناسایی شدن ،عموما با صورت های پوشیده و لباسهای متفاوت و ناشناس به خیابان ها می آیند در حالیکه فرانسویان متحدالشکل و با جلیقه های زرد رنگ در خیابانها ظاهر می شوند و ترسی از شناسایی شدن و دستگیری و عواقب آن ندارند و این حاکی از حاکمیت قانون و اعتماد به قوه قضایی در فرانسه است، در حالیکه در ایران ، آتش به اختیاری نیروهای سرخود و سلیقه ای بودن قانون مجازات موجب نگرانی شدید معترضان گرسنه است!
کاش پلیس در ایران هم با ماشین آب پاش به جنگ با گرسنگان می رفت! کاش پلیس با گاز اشک آور معترضان را پراکنده می کرد! کاش نیروهای امنیتی ایران هم اجازه می دادند تا خبرنگاران اروپایی هم مثل شهسوار حسینی گزارش زنده از اعتراض مردم گرسنه درود ، نهاوند، اهواز، شوش، سنندج، کرمانشاه، کرج، تهران، مشهد و ایران را به سراسر جهان مخابره می کردند ، اصلا کاش مردم می توانستند با موبایل هایشان از صحنه های برخورد خشن پلیس با آنان فیلم می گرفتند! کاش در ایران هم مانند پاریس لباس شخصی ها به جان مردم نمی افتادند! در ایران بعد از هر نا آرامی ، عوامل حکومت، مردم را دچار دو دستگی کرده به نحوی که گروهی را تشویق ، تحریض و تطمیع نموده و در روز خاصی اقدام به تظاهرات علیه مردم معترض نموده تا از نظر روانی نشان دهند که مردم واقعی این گروه ها هستند که با شعار و نوشته های خاص به میدان می آیند تا با این کار مردم را در مقابل همدیگر قرار دهند! میلیون ها معترض در ایران ، هیچگاه ایرانی به حساب نمی آیند بلکه آنان خارجی، عوامل غربی- عربی - صهیونیستی ، مزدور و جنایتکار و خاین محسوب می شوند! ولی نمی دانم چرا حاکمان فرانسه بلد نیستند گروهی دیگر از مردم را اجیر کنند و از همین فردا تحت عنوان مدافعان مکرون، آنها را به خیابان بیاورند و علیه جلیقه زردهای اجنبی، مزدور و بی بصیرت شعار بدهند و غا ءله و فتنه را تمام کنند !!! بنده خدا مکرون! بمیرم برای امانوءل که اینقدر شیر پاک خورده و سر از هیچی در نمی آورد ! ولی خودمانیم بهتر است که برود ، لیاقتش هم در همین حد است ! رهبر و رءیس جمهوری که بلد نباشد فتنه ها را خاموش کند به درد لای جرز دیوار می خورد ! بدبخت ، محمدرضا شاه هم خیلی شبیه به مکرون بود ، او هم این چیزها را نمی دانست!
حاکم باید اینقدر ساده و شیر خام خورده نباشد!!!

* نجف (کاوه) مهدی پور، صاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته نامه باخترزمین، روزنامه نگار، تحلیلگر و کارشناس ارشد علوم سیاسی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست