یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

لیورپول - آرسنال و رکورد ۱۴۹ گل
۱۰ اتفاق عجیب جهان ورزش در سال ۲۰۱۸ از نگاه مارکااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۷ دی ۱٣۹۷ -  ۲٨ دسامبر ۲۰۱٨در سال ۲۰۱۸ اتفاق های عجیبی در جهان ورزش رخ داد که این موضوع بیش از همه در فوتبال دیده شد.
تنها سه روز به پایان سال ۲۰۱۸ باقی مانده است. در این سال اتفاق های مهمی در جهان ورزش رخ داد اما برخی از آنها عجیب بودند به طوری که در هنگام خواندن یا شنیدن این اخبار سخت می توانستید آن را باور کنید. اگر در شروع سال می گفتند قرار است این اتفاق ها بیفتد کمتر کسی آن را باور می کرد چون بعید به نظر می رسید. در ادامه به ۱۰ اتفاق عجیب جهان ورزش به نقل از مارکا اشاره می شود.

فینال کوپا لیبرتادورس در مادرید
مهمترین بازی باشگاهی تاریخ آرژانتین در سانتیاگو برنابئو برگزار شد. دیدار رفت بوکا جونیورز و ریور پلاته به دلیل بارش باران یک بار لغو شد اما بازی برگشت به علت جنجال هواداران ریور برگزار نشد. این اتفاق موجب شد به جای این که فینال در مونومنتال (ورزشگاه ریور) برگزار شود دو تیم در یک قاره دیگر و در پایتخت اسپانیا به مصاف هم بروند (ریور پلاته قهرمان این رقابت ها شد).

تغییر سرمربی تیم ملی اسپانیا یک روز پیش از آغاز جام جهانی روسیه
لوییس روبیالس، رییس فدراسیون فوتبال اسپانیا پس از این که متوجه شد یولن لوپتگی بعد از جام جهانی هدایت رئال مادرید را بر عهده خواهد گرفت سرمربی اسپانیایی را برکنار کرد. این اتفاق دو روز پیش از نخستین بازی اسپانیا در جام جهانی رخ داد. هدایت لاروخا به فرناندو هیرو سپرده شد. این تیم پایان تلخی در این بازی ها داشت. اسپانیا در مرحله یک هشتم نهایی مغلوب روسیه شد و از این بازی ها کنار رفت.

ازیکنی که برای پاسخ مثبت یا منفی به بارسلونا از یک ویدئو ضبط شده استفاده کرد
آنتوان گریزمان در یک ویدئو ضبط شده که توسط جرارد پیکه تولید شده بود همه را از تصمیم خود مبنی بر ماندن در اتلتیکو یا پیوستن به بارسلونا باخبر کرد. در یکی از قسمت های این ویدئو مهاجم فرانسوی از علاقه‌اش به اتلتیکو گفت و خیال هواداران روخی بلانکو را از ماندنش در این تیم راحت کرد.

بازیکنی که در لالیگا بازی می کرد به زندان رفت
روبن سمدو که در ویارئال بازی می کرد به خاطر آدم ربایی و آزار و اذیت رساندن به آن فرد در خانه اش، دستگیر شد. او ۱۴۱ روز را در زندان سپری کرد اما پس از آن اوئسکا به او یک فرصت داد و او دوباره در لالیگا پا به توپ شد.

مهمترین مبارزه سال در جایگاه تماشاگران به پایان رسید
مبارزه حبیب ماگمدوف و مک گریگور در رینگ به پایان نرسید. ورزشکار روسی بر مک گریگور برتری داشت و برای ادامه مبارزه اش به خارج از رینگ پرید و در میان تماشاگران به رقابتش ادامه داد. به هیچ یک از دو مبارز کمربندی اهدا نشد و هر دو با محرومیت رو به رو شدند. مهمترین مبارزه سال به عجیب ترین شکل ممکن پایان یافت.

جرارد پیکه جام دیویس آینده را برگزار خواهد کرد
بازیکن بارسلونا به همراه گروه کاسموس در مجمع عمومی فدراسیون بین اللملی تنیس به یک پیروزی بزرگ دست یافتند. آن ها توانستند ۷۱.۴۳ درصد آرا را به خود اختصاص دهند تا فرمت جدید کوپا دیویس را برگزار کنند. این بازی ها توسط پیکه و همراهانش برنامه ریزی شده است و قرار است سال آینده در مادرید برگزار شود.

مدافع عنوان قهرمانی در مرحله گروهی جام جهانی حذف شد
آلمان در انتهای جدول گروه F جام جهانی روسیه قرار گرفت. این تیم در نخستین دیدار مغلوب مکزیک شد سپس توانست سوئد را به سختی شکست دهد و در پایان یک شکست تلخ را برابر کره جنوبی تجربه کرد. برای نخستین بار در تاریخ فوتبال آلمان حذف در مرحله گروهی جام جهانی رخ داد.

بی احترامی به نخستین برنده توپ طلای بانوان
از شروع سال مشخص بود که قرار است برای نخستین بار به یک خانم توپ طلا بدهند با این حال اتفاق ناخوشایندی در جریان این مراسم رخ داد. آدا هگربرگ به عنوان بهترین بازیکن سال ۲۰۱۸ در مراسم فرانس فوتبال انتخاب شد. مجری مراسم، دی جی مارتین سالویگ از بازیکن نروژی سوالی پرسید که باعث ناراحتی او شد. رفتار ضد فمینیستی مجری مراسم با انتقادهای زیادی رو به رو شد.

مسی توپ طلا را با رتبه پنجم به پایان رساند
پس از یک دهه حکمرانی لیونل مسی و کریستیانو رونالدو در توپ طلا، مهاجم آرژانتینی در سال ۲۰۱۸ در رتبه پنجم قرار گرفت. این اتفاق از سال ۲۰۰۶ رخ نداده بود.

تقابل اینیستا و تورس در یک بازی رسمی در لیگ ژاپن
در پایان فصل ۱۸-۲۰۱۷ دو بازیکن بزرگ از بارسلونا و اتلتیکومادرید جدا شدند. دو اسطوره باشگاه های اسپانیایی یعنی آندرس اینیستا و فرناندو تورس مقصد بعدی خود را ژاپن انتخاب کردند. این دو بازیکن در بیست و دوم آگوست با پیراهن های ویسل کوبه و ساگان توسو برابر هم بازی کردند.


لیورپول با آرسنال
شواهد نشان می‌دهند می‌توانیم امیدوار به دیدن یک بازی پرگل دیگر باشیم.
به گزارش وبسایت نود، در حساس ترین بازی هفته بیستم لیگ برتر انگلیس شنبه شب و از ساعت ۲۱ (به وقت تهران) لیورپول، صدرنشین جدول رده بندی در ورزشگاه آنفیلد میزبان آرسنال تیم رده پنجم جدول خواهد بود. شواهد و قرائن نشان می‌دهند می‌توان از این دیدار انتظار چندین گل را داشت. هرچند در کنار هم قرار دادن چند عامل دیگر نیز می‌تواند برای ما پیروزی قاطعانه لیورپول را پیش بینی کند.
در بازی های برگزار شده بین این دو تیم در تاریخ لیگ برتر ۱۴۹ گل رد و بدل شده است. در تاریخ لیگ برتر تنها در ۴ نبرد بیش از ۱۵۰ گل به ثمر رسیده است؛ آرسنال-اورتون، لیورپول-تاتنهام، چلسی-آرسنال و آرسنال-تاتنهام. بدین ترتیب با رقم خوردن یک گل دیگر، نام نبرد لیورپول-آرسنال نیز در کنار این ۴ دیدار قرار خواهد گرفت.
دو دیدار فصل قبل این دو تیم مجموعا ۱۰ گل در بر داشت. (برتری ۴-۰ لیورپول در آنفیلد و تساوی ٣-٣ در امارات) شاید تساوی ۱-۱ این دو تیم در بازی رفت را بتوان یک اسثتنا بین نبردهای پرگل این دو تیم نامدار به شمار آورد. در تاریخ نبردهای دو تیم در لیگ برتر نتایجی مانند ۴-٣، ۵-۱، ۴-۴، ۴-۲ و ۴-۰ دیده می‌شود و حتی این دو تیم، پا را از لیگ برتر هم فراتر گذاشته و بازی های پرگل خود را در سایر جام ها نیز تکرار کرده اند. برای نمونه می‌توان به برتری ۶-٣ آرسنال در مقابل لیورپول در جام اتحادیه ۲۰۰۷ اشاره کرد که توپچی ها با ۴ گل خولیو باپتیستا، لیورپول را در آنفیلد از گردونه رقابت ها کنار ردند.
یکی از برش های جالب تقابل این دو تیم در سال ۲۰۰٨ رقم خورد؛ جایی که در عرض ۶ روز شاهد ٣ نبرد بین این دو تیم بودیم. در روز ۲ آپریل بازی رفت دو تیم در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان با تساوی ۱-۱ در ورزشگاه امارات به پایان رسید. ٣ روز بعد همین تقابل در همین ورزشگاه در قالب لیگ برتر تکرار شد و عجیب آن که تابلوی نتایج نیز همان تساوی ۱-۱ سه روز قبل را نشان می‌داد. بعد از این دو بازی به میزبانی لندن، آنفیلد در روز ٨ آپریل میزبان بازی برگشت لیگ قهرمانان بود و در آن روز بود که طلسم تساوی های ۱-۱ شکست و لیورپول با برتری ۴-۲ آرسنال را حذف کرد تا در نیمه نهایی حریف چلسی شود.
آرسنال در حالی باید در دیداری دور از خانه در برابر صدرنشین جدول قرار گیرد که آمار خوبی در این مسابقات ندارد. توپچی ها در ۱۲ دیدار اخیر خود در خارج از خانه مقابل تیم هایی که در آن روز صدرنشین بوده اند فقط یک بار پیروز شده اند (۲-۱ مقابل چلسی در نوامبر ۲۰۰٨)، هر ۶ بازی اخیر را باخته اند و در این مسابقات، در مقابل دریافت ۱۷ گل تنها ۲ گل به ثمر رسانده اند.
آرسنال در این فصل با ۹ گل خارج از محوطه، بیش از هر تیم لیگ برتری دیگری توانسته از طریق شوت های از راه دور گلزنی کند. اما در سمت مقابل، حریف شنبه آرسنالی ها تنها تیم فصل ۱۹-۲۰۱٨ محسوب می‌شود که هنوز گلی خارج از محوطه دریافت نکرده است.
گل زدن به این تیم لیورپول حتی از فاصله نزدیک هم برای بسیاری از تیم های لیگ برتری یک رویا بوده است. مردان یورگن کلوپ که در ۱۹ بازی ابتدایی تنها ۷ بار دروازه خود را بازشده دیده اند، قادر خواهند بود با یک کلین شیت در برابر آرسنال، رکورد کمترین تعداد گل خورده در تاریخ مسابقات سطح اول فوتبال انگلیس بعد از ۲۰ بازی را از آن خود کنند.
نباختن به آرسنال در بازی آنفیلد، لیورپول را با یکی از رکوردهای تاریخ این باشگاه نیز برابر خواهد کرد. بعد از شکست ۲-۱ مقابل کریستال پالاس در آپریل ۲۰۱۷، قرمزها در ٣۰ بازی خانگی بعدی در لیگ برتر شکست نخورده اند. تنها یک بازی بدون باخت دیگر لیورپول را با بهترین رکورد این باشگاه در تعداد بازی های متوالی بدون شکست خانگی در لیگ برتر برابر خواهد کرد. رکورد ٣۱ بازی بدون شکست در فاصله دسامبر ۲۰۰۷ (باخت ۱-۰ به منچستریونایتد) و آگوست ۲۰۰۹ (باخت ٣-۱ به آستون ویلا) برای لیورپول ثبت شد.
در هنگام به صدا درآمدن سوت آغاز این مسابقه توسط مایکل اولیور، فاصله ای ۱٣ امتیازی بین این دو تیم وجود خواهد داشت. اما تجربه ثابت کرده که این فاصله هرگز از جذابیت های تاریخی این نبرد نخواهد کاست.

* آمار استفاده شده در این مطلب از اوپتا استخراج شده اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست