یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مرگ یک زندانی محبوس در زندان ارومیه به دلیل تعلل در اعزام به بیمارستاناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۱ دی ۱٣۹۷ -  ۱ ژانويه ۲۰۱۹


صبح امروز، یک زندانی محبوس در زندان ارومیه در پی تعلل در اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان جان خود را از دست داد. این زندانی شب گذشته با اصرار دیگر زندانیان به بهداری زندان منتقل و نهایتا صبح امروز به بیمارستان اعزام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه‌شنبه ۱۱ دی‌ماه ۹۷، یک زندانی محبوس در زندان ارومیه به دلیل تعلل در اعزام به بیمارستان جان باخت.
هویت این زندانی “عمر رسولی، ۴۵ ساله، با اتهامات مربوط به مواد مخدر و محبوس در بند ۱۵ زندان ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.
یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “آقای رسولی بیماری آسم داشت، دیشب به دنبال تشدید بیماری و حال وخامت حال با اصرار زندانیان به بهداری منتقل شد. او قبل از اینکه حالش بد شود هم به افسر نگهبان گفته بود که در قفسه سینه و قلبش درد درد شدید دارد و باید به بهداری برود اما به خواسته‌اش توجهی نکرده بودند. به گفته پزشکان بهداری او همان دیشب و به شکل فوری باید به بیمارستان اعزام می‌شد، اما این اتفاق نیفتاد. صبح امروز او را در حالی به بیمارستان اعزام کردند که کار از کار گذشته بود و همانجا هم فوت کرد”.

عمر رسولی ۷ ماه از محکومیت ۵ ساله خود را در این زندان سپری کرده بود.

لازم به ذکر است با احتساب این زندانی، طی سال جاری دست‌کم ۷ تن در زندان مرکزی ارومیه به دلیل بیماری و محدودیت‌های اعزام به بیمارستان خارج از زندان جان خود را از دست داده‌اند.

در تاریخ ۱۰ آذرماه یک زندانی به نام حسین عطری به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در این زندان جان خود را از دست داد. طی شهریورماه سال جاری نیز سه زندانی محبوس در این زندان به نام‌های غلامرضا توپراق قلعه، رضا ملک رضایی و سجاد جمالی‌فرد در اثر بیماری و به دلیل عدم اعزام به بیمارستان و رسیدگی پزشکی جان خود را از دست دادند. در تاریخ ۱۲ مردادماه نیز بک زندانی دیگر به نام “مولود ونوشه، اهل شهر مهاباد با اتهامات مربوط به مشروبات الکلی” به دلیل بیماری از ناحیه روده بزرگ و عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست داد. پیش از این نیز نیز هرانا در گزارشی از فوت یک زندانی به نام “قربانعلی امیراسماعیلی” از بند ۲ اعصاب و روان (روان درمانی) این زندان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی خبر داده بود.
لازم به اشاره است زندانیان زندان مرکزی ارومیه به دلیل کمبود پرسنل و نبود پزشک در بهداری از مدت‌ها قبل با مشکلات مشابهی در خصوص درمان و پزشکی دست و پنجه نرم می‌کنند.

به عنوان نمونه، بهاالدین و داوود قاسم زاده، دو برادر زندانی محکوم به اعدام در این زندان که هر دو به علت قطع نخاع و شرایط بد زندان دچار عفونت در ناحیه پا شده‌اند، به دنبال وخامت وضعیت جسمانی و ممانعت مسئولان زندان از اعزام آنها به مراکز درمانی، روز سه‌شنبه ۲۲ خردادماه از رئیس زندان درخواست کردند که حکم اعدامشان هرچه سریع‌تر اجرا شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست