یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پمپئو: رژیم ایران را از سوریه بیرون می‌کنیماخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۱ دی ۱٣۹۷ -  ۱۱ ژانويه ۲۰۱۹


مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ی آمریکا، کشورهای خاورمیانه را فراخواند که برای رویارویی با جمهوری اسلامی ایران، رقابت های قدیمی خود را کنار بگذارند. او گفت: "وقت آن رسیده که برای تحقق خیر و منفعت ملت های منطقه رقابت های قدیمی کنار گذاشته شوند."

به گزارش «ار. اف. ای» مایک پمپئو گفت که ایالات متحد آمریکا حتا پس از خروج خود از سوریه با استفاده از همه ی ابزارهای دیپلماتیک و در همکاری با متحدان منطقه ای خود نیروهای ایرانی را از سوریه بیرون خواهد راند و خواهد کوشید که مردم سوریه به صلح و ثبات پایدار دست یابند. او همچنین گفت که "دولت واشنگتن به گونه ای عمل خواهد کرد تا دولت اسرائیل نیز توانایی نظامی خود را برای دفاع از خود در مقابل ماجراجویی تهاجمی رژیم ایران حفظ کند."
مایک پمپئو که این سخنان را در دانشگاه آمریکایی قاهره درباره ی راهبرد منطقه ای آمریکا ایراد می کرد از متحدان واشنگتن در خاورمیانه خواست که پس از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نقش فعال تری در این کشور ایفا کنند. وی بار دیگر از طرح "ناتو خاورمیانه" یا "ائتلاف راهبردی خاورمیانه" که دولت واشنگتن می خواهد برای مقابله با حکومت تهران ایجاد کند، پشتیبانی نمود.
در سخنرانی اش وزیر امور خارجه ی آمریکا تلویحاً سیاست منطقه ای رئیس جمهوری پیشین این کشور، باراک اوباما، را مورد انتقاد قرار داد و گفت که سیاست های باراک اوباما باعث دلگرمی رژیم اسلامی ایران شد و رئیس جمهوری پیشین آمریکا خشونت و سرسختی اسلامگرایی افراطی را دست کم گرفته بود.
وزیر امور خارجه ی آمریکا امروز را نقطه ی عزیمت جدید در راهبرد آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.   
او بار دیگر تأکید کرد که کشورش سربازان خود را از سوریه خارج می کند بی آنکه اما تاریخ خروج این نیروها را اعلام کند. وی گفت: "رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته که نیروهای این کشور را از سوریه خارج کند، و ما این کار را خواهیم کرد." مایک پمپئو وجود هرگونه تناقض را در راهبرد پیشنهادی رئیس جمهوری آمریکا در قبال سوریه رد کرد.
مایک پمپئو عنوان سخنرانی خود را در دانشگاه آمریکایی قاهره نیرویی در خدمت خیر: تجدید قوای آمریکا در خاورمیانه اعلام کرد. در سخنرانی خود وزیر امور خارجه ی آمریکا از جمله گفت "در کمتر از دو سال ایالات متحد آمریکا تحت رهبری دونالد ترامپ بر نقش سنتی خود در منطقه به عنوان نیرویی در خدمت خیر از نو تأکید کرده است." پمپئو همچنین گفت که کشورش "مسیر خود را دوباره بازیافته، مناسباتش را از نو بازسازی کرده و گشایش های دروغین دشمنان را رد کرده است."
دونالد ترامپ در جریان سفرش به ریاض در سال ۲۰۱٧ رشته ی راهنمای سیاست منطقه ای آمریکا را اتحاد با کشورهای منطقه علیه حکومت شیعی ایران – ولو از طریق پیوندهای جدید میان کشورهای عرب و اسرائیل علیه دشمن مشترک، یعنی حکومت اسلامی ایران – و تشدید مبارزه با گروه داعش اعلام کرد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین قول داده بود که صلح میان اسرائیل و فلسطین را به سرانجام برساند.
در سخنرانی اش در قاهره مایک پمپئو گفت: "ملت های خاورمیانه هرگز روی امنیت و ثبات اقتصادی را نخواهند دید و هرگز رویاهای مردمان شان را متحقق نخواهند کرد، مادام که رژیم انقلابی ایران مسیر کنونی اش را ادامه می دهد." او از "کشورهای صلحدوست منطقه خواست تا صفوف خود را در مقابل افراطی گری اسلامی متحد و فشرده کنند."
برای مقابله با رژیم ایران، دولت آمریکا در نظر دارد بر نزدیکترین متحدان منطقه ای خود یعنی اردن، عراق، مصر و کشورهای عرب حوزه‍ ی خلیج فارس اتکاء کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست