یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

رضا پهلوی: تشکل ها از دولت های خارجی کمک مالی بگیرند


• در پی انتشار نامه‌ای سرگشاده ۴۰۰ نفره، رضا بهلوی اعلام کرده است گرچه خود کمک گرفتن از دولت های خارجی را صلاح نمی داند، اما «تشکل ها» برای دریافت حمایت به هر شکل که صلاح می دانند، اقدام کنند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۱ دی ۱٣۹۷ -  ۱۱ ژانويه ۲۰۱۹


 
در پی انتشار نامه‌ای سرگشاده ی 400 تن از سلطنت طلبان و دوستداران رضا پهلوی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد آینده وضعیت سیاسی ایران و درخواست کمک مالی، رضا پهلوی در بیانیه‌ای که روز جمعه، ۲۱ دی‌ماه، منتشر شد اعلام کرد که در این نامه‌نگاری «دخالتی نداشته» و گرفتن کمک مالی از دولت‌های خارجی را «توجیه‌پذیر» و به صلاح خود نمی‌داند ولی مبارزه مستلزم حمایت دولت ها ی دیگر است و تشکل های مورد نظر برای دریافت حمایت به هر شکل که صلاح می دانند، می توانند اقدام کنند.

نشریه نیویورکی "الگمینر" هفته ی گذشته از امضای نامه سرگشاده بیش از ۴۰۰ فعال ایرانی «دموکراسی خواه» برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خبر داد و با استناد به این نامه اعلام کرد فعالان خواستار حمایت مالی و سیاسی آمریکا برای سرنگون کردن حکومت جمهوری اسلامی ایران شده اند.

امضا کنندگان نامه از ترامپ خواسته اند منابع مالی توقیف شده ایران در آمریکا را که حدود ۲ میلیارد دلار عنوان شده است، آزاد کند و در اختیار مخالفان جمهوری اسلامی به رهبری رضا پهلوی قرار دهد. امضا کنندگان نامه حمایت خود را از رضا پهلوی اعلام کرده اند. آنان در این نامه خطاب به ترامپ نوشتند:
«یک کمپین موثر و موفق در این مقیاس، به پشتیبانی مالی نیاز دارد تا ایرانیان در کنار قابل اعتمادترین نماد ملی ایران، با ایجاد یک صندوق مالی زیر نظر و حسابرسی دولت آمریکا و با ائتلافی سازمان یافته بر ضد رژیم آپارتاید و اشغالگر اسلامی مبارزه کنند.»

به دنبال اننتشار این نامه و سکوت رضا پهلوی در قبال آن، ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور به اشکال مختلف نسبت به آن واکنش نشان دادند. از جمله در خارج از کشور که امکان اظهارنظر مستقیم و دور از سانسور وجود دارد، چهار حزب و سازمان جمهوریخواه با انتشار بیانیه ی مشترکی هر گونه کمک مالی از دولت ها و آلترناتیو سازی از سوی قدرت های خارجی را رد کردند.

یکی از ده ها مورد انتقادی که در فهرست انتقادها نسبت به خانواده ی پهلوی قرار دارد، انتقال میلیون ها دلار از ثروت ملی به حساب های شخصی در جریان انقلاب است. منتقدان می گویند آن ها پول ها هنوز حساب رسی نشده؛ اینک وابستگان او خواهان مصادره ی ارقام تازه ای از ثروت هایی که علی القاعده به مردم ایران تعلق دارند، به حساب های زیر سرپرستی این خانواده شده اند.

رضا پهلوی در بیانیه ی خود که ظاهرا برای نشان دادن عدم مراوده ی پنهانی با سایر دولت ها و دریافت کمک مالی از آنها منتشر کرده، عملا به سلطنت طلبان و پیروانش توصیه کرده است برای دریافت کمک مالی به هرشکلی که صلاح می دانند اقدام کنند. در نوشته رضا پهلوی که در ایسناگرام وی منتشر شده، آمده است:
«اخیرا جمعی از تشکل‌های سیاسی در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور امریکا از ایشان خواستار شده‌اند که حمایت خود را از اپوزیسیون رژیم ایران به رهبری شاهزاده رضا پهلوی اعلان نموده و در این راستا بخشی از سرمایه‌های توقیف شده مقامات رژیم را در اختیار این تشکل‌ها برای تامین هزینه مبارزات آزادی‌خواهانه قرار دهد.» در ادامه رضا پهلوی با اشاره به عدم دخالت در تحریر نامه ی 400 نفر و درخواست کمک مالی، ذکر کرده که «شخصا اخذ کمک مالی برای خودشان از دولت‌های خارجی را توجیه‌ناپذیر و صلاح خود نمی‌دانند» اما بلافاصله افزوده است:
«لازم به تذکر است که تلاش‌های خستگی‌ناپذیر مبارزین داخل مستلزم حمایت دولت‌های آزادی‌خواه جهان است و در این راستا تشکل‌های مورد نظر به هر نحوی که صلاح خود می‌دانند اقدام نمایند.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۴)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست