یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سازوکار مالی ویژه اروپا فقط برای دارو و غذاست


• روز چهارشنبه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از دیدار با سفیر سوئیس در تهران اعلام کرد کانال مالی اروپا با آنچه پیش‌ از‌این وعده داده شده بود تفاوت دارد. این ساز و کار مالی ویژه صرفا محدود به غذا و دارو است و اروپا قصد ندارد کمکی به رفع تحریم تجاری ایران کند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۶ دی ۱٣۹۷ -  ۱۶ ژانويه ۲۰۱۹


 
اتحادیه ی اروپا و به ویژه آلمان و فرانسه به جمهوری اسلامی وعده داده بودند برای دور زدن تحریم های آمریکا یک سازکار ویژه مالی ایجاد می کنند و از طریق آن تهران می تواند بدون دشواری به صادرات و واردات بپردازد. بعد از ماه ها گفتگو و اعلام مخالفت برخی از کشورهای اروپا از جمله بلژیک، لوکزامبورک و اتریش با گشایش دفتر ساز وکار ویژه مالی در خاک خود، سرانجام گفته شد سوئیس این وظیفه را بر عهده گرفته است. روز گذشته سفیر سوئیس در دیدار با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به وی یاداوری کرد که جمهوری اسلامی اشتباه فهمیده و آنچه سوئیس پذیرفته کمک به تهران برای عبور از مانع تحریم های آمریکا نیست. شرق در این باره در گزارش خود نشته است:

کانال SPV تنها محدود به غذا و دارو است و اروپا قصد ندارد کمکی به رفع تحریم تجاری ایران کند. این خلاصه‌ای از آن چیزی است که سرپرست سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با سفیر سوئیس در تهران به آن اشاره کرد و از بدقولی اروپایی‌ها در اجرائی‌کردن همین کانال محدود خبر داد. در مقابل سفیر سوئیس مدعی شد آنچه رسانه‌ها به نقل از وزیر اقتصاد سوئیس بیان کرده‌‌اند، دقیق نبوده است؛ اما سوئیس در ایجاد سازوکار انسان‌دوستانه برای تجارت دارو و غذا و لوازم پزشکی به ایران مصمم است.

کانالی برای غذا و دارو

روز گذشته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سفیر سوئیس در تهران دیدار کردند. سرپرست سازمان توسعه تجارت در این دیدار از تفاوت‌های کانال مالی SPV با آنچه پیش‌از‌این وعده داده شده بود، خبر داد و ضمن ابراز تأسف از اینکه کانال مالی مد‌نظر اروپا صرفا محدود به غذا و دارو است، گفت: «انتظار می‌رفت اروپا تجارت اقلام تحریمی را در دستور کار قرار دهد و به کالاهایی مانند غذا و دارو بسنده نکند». مودودی همچنین اضافه کرد: این کانال مالی محدود نیز برخلاف صحبت‌های وزیر اقتصاد سوئیس هنوز غیرفعال است و ما منتظر شنیدن نتیجه مذاکره مقامات سوئیس با آمریکا درباره این کانال مالی هستیم». معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، همچنین با اشاره به اهمیت روابط تجاری ایران و اروپا گفت: «اگرچه بخش خصوصی اروپا به‌عنوان بازیگران اصلی اقتصادی کشورهای اروپایی محسوب می‌شوند و دلواپس تنبیه آمریکا به دلیل رابطه با ایران هستند؛ اما از دولت‌های اروپایی انتظار داریم که از ظرفیت‌های خود در توسعه روابط تجاری با ایران بهره گیرند و پیشنهاد می‌کنیم که در تعرفه‌های تجاری خود با ایران تجدید‌نظر کنند. این موضوع شاید در آمار تجاری آنها با ایران تأثیر چندانی نداشته باشد؛ کما‌اینکه اروپا برای برخی از رقبای تجاری ما نیز تعرفه‌ها را کاهش داده است؛ اما می‌تواند این پیام را برای دنیا و به‌ویژه آمریکا داشته باشد که اروپا به همکاری خود با ایران در چارچوب برجام متعهد است».
سخنان سرپرست سازمان توسعه تجارت در حالی به خبرگزاری‌ها می‌رسد که پیش‌از‌این تصور می‌شد کانال مالی اروپا قرار است نقش ناجی اقتصاد ایران را بازی کند و امکان تجارت همه کالاهای غیرتحریمی از سوی اتحادیه اروپا را فراهم کند.
هیچ وعده‌ای داده نشده است
سفیر سوئیس نیز در این دیدار و در پاسخ به سخنان مودودی گفت «این کشور هیچ تضمینی برای راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه اروپا نداده است». لایتنر همچنین اضافه کرد «سخنان وزیر اقتصاد سوئیس با آنچه در رسانه‌ها منعکس شده، کمی متفاوت است و سوئیس هیچ تضمینی برای راه‌اندازی یک سازوکار مالی ویژه اروپا نداده؛ اما در راه‌اندازی کانال مالی با سازوکار انسان‌دوستانه برای کالاهای پزشکی، دارو و غذا کاملا مصمم است». این سخنان سفیر سوئیس از آن نظر اهمیت دارد که پیش‌از‌این دست‌کم چهار کشور اروپایی میزبانی کانال مالی ایران و اروپا را به دلیل نگرانی از عواقب آن و فشار احتمالی آمریکا نپذیرفته بودند. فریبا مستوفی، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق تهران، نیز دو روز قبل در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفته بود: «هیچ کشوری در اتحادیه اروپا میزبانی SPV را نپذیرفته و هیچ کشوری هم نمی‌داند که با چه مکانیسمی باید آن را اجرائی کند. همه کشورهای بزرگ اروپایی می‌دانند که نمی‌توانند با ایران کار کنند و بنابراین SPV یعنی هیچ». این همان نکته‌ای است که گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، یک ماه قبل در گفت‌وگو با فرانس24 به آن اشاره کرده و گفته بود: «فرانسه و آلمان می‌توانند هر کانال ویژه‌ای را که می‌خواهند راه‌اندازی کنند؛ اما فایده‌ای ندارد. هر شرکتی می‌تواند با ایران تجارت کند. می‌توانند با آمریکا هم تجارت کنند؛ ولی نمی‌توانند با هر دو آنها تجارت کنند». سازوکار مالی ویژه اروپا که در ایران اغلب با عنوان کانال SPV یاد می‌شود، راه‌حلی بود که اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام و مسدودشدن راه‌های انتقالات مالی بانکی بین ایران و دیگر کشورها، برای بی‌اثرکردن تحریم‌های آمریکا پیشنهاد کردند و قرار بود به کمک این کانال مالی، ایران و اروپا بتوانند مبالغ لازم برای تجارت میان ایران و شرکت‌های اروپایی و غیراروپایی طرف معامله با ایران را جابه‌جا کنند؛ با‌این‌حال تاکنون هیچ‌کدام از کشورهای اروپایی که میزبانی این کانال به آنها پیشنهاد شده، حاضر به پذیرش میزبانی آن نشده‌‌اند و آمریکا نیز در تلاش است تا با جلوگیری از تشکیل این کانال مالی از شکست فشار تحریمی خود بر ایران جلوگیری کند.

وزارت نفت به معافیت‌های آمریکا بسنده کرده است

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه وزارت نفت و شرکت ملی نفت برای فروش نفت به معافیت‌های آمریکا بسنده کرده‌اند، گفت: در‌این‌صورت درآمدهای پیش‌بینی‌شده در بودجه محقق نمی‌شود.محمدعلی خطیبی در گفت‌وگو با مهر گفت: اگر مسئولان وزارت نفت به مقداری که آمریکا مجوز داده است، اکتفا بکنند و تلاشی خارج از این چارچوب برای صادرات انجام ندهند، در‌این‌صورت فروش روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت محقق نمی‌‏شود و در حد 700، 800 هزار بشکه صادرات خواهیم داشت. او به این اشاره کرد که در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۸ کل کشور صادرات نفت ۱.۵ میلیون بشکه در نظر گرفته شده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست