یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعطای جایزه ی مردمی فستیوال فیلم روتردام به
فیلم "کفرناحوم "
خبرنگارآزاد: محمود زهرایی


• چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رتردام که از روز چهارشنبه ۲۳ ژانویه با نمایش فیلم هلندی ٌ خدای کثیف ٌ آغاز به کار کرده بود، شنبه دوم فوریه با انتخاب فیلم های برگزیده و اعطای جایزه مردمی فستیوال به فیلم "کفرناحوم" به کار خود پایان داد. فیلم "تهران شهر عشق" ٌ اثر علی جابرانصاری از ایران و فیلم "کرم شب تاب " اثر بانی خوشنودی فیلمساز ایرانی مقیم پاریس، در بخش "صداهای ویژه" به نمایش درآمدند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۴ بهمن ۱٣۹۷ -  ٣ فوريه ۲۰۱۹


 

چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رتردام که از تایخ چهارشنبه ۲۳ ژانویه با فیلم هلندی "خدای کثیف" اثر خانم ساشا پلاک، آغاز به کار کرده بود، در تاریخ شنبه ۲ فوریه و پس از نمایش ده ها فیلم کوتاه و بلند و مستند از کشورهای مختلف دنیا، و با نمایش فیلم اختتامیه "هومینگبرد پروژکت پارتی" به کار خود پایان داد.   
روز جمعه ۳۱ ژانویه جوایز بخش های ده گانه فیلم فستیوال ، در حضور خبرنگاران، کارگردانان، تهیه کنندگان و هنرمندان، توزیع گردید.
جایزه اصلی فیلم فستیوال، یعنی "جایزه ببر" به فیلم نه جندان زیبای هنگ کونگی "پرزیدنت پرفکت" اثر کارگردان زو شنگزه، رسید. این در حالی بود که فیلم بسیار زیبا و اثرگذار „ پسران دانمارک „ در این بخش از مسابقه بود و هیچ جایزه ای به آن تعلق نگرفت
جایزه دوم "ببر" به فیلمساز هلندی- کرواتسی، خانم انا سندی یاریویچ، با فیلم "مرا با خود به جای زیبایی ببر" رسید. فیلمی در باره مهاجرت و پناهندگی از فیلمساذی که خود سالها قبل به همراه پدر و مادرش به هلند مهاجرت کرده است.


جایزه مردمی فیلم فستیوال به فیلم لبنانی - فرانسوی بسیار زیبا و اثرگذار "کفرناحوم"(Capernaum) اثر نادینه لاباکی (Nadine Labaki)، تعلق گرفت. فیلم درباره زندگی رنج آور و سراسر مشقت «زین» کودک فقیر خرددسالی است که حتی شناسنامه ای ندارد و پزشکان سن او را ۱۲ سال حدس می زنند. او در خانواده ای بسیار فقیرزندگی می کند و نان آور خانواده است. ازدواج اجباری خواهر خردسالش و اعتراض بی نتیجه اش به پدر و مادر، او را مجبور به فرار و ترک اجباری خانواده می کند. او درادامه جدال برای فرار از زندگی نکبت بار و از بد حادثه مسئولیت نگهداری و سرپرستی کودک شیرخوار زن مهاجر فیلیپینی هم بر گردنش می افتد. داستان فیلم با دستگیری «زین» به جرم قتل شوهر خواهر خردسالش که بر اثر حاملگی درگذشته بود، و حضورش در دادگاه به پایان میرسد. «زین» در دادگاهی که پدر و مادرش هم حضور دارند، از پدرش و از مادرحامله اش به خاطر تولد او و تولد کودکی که در راه است شکایت می کند.
آخرین باری که یک فیلم ایرانی برنده جایزه معتبر مردمی شد، سال ۲۰۰۵ میلادی بود با فیلم "لاک پشت ها پرواز می کنند" کاری از بهمن قبادی.



امسال هم ایران همچون سال گذشته حضوری کمرنگ در فیلم فستیوال رتردام داشت. فیلم "تهران شهر عشق" اثر علی جابرانصاری تنها فیلم شرکت کننده در بخش "صداهای ویژه" بود. آقای جابرانصاری خود در زمان نمایش فیلمش، در فستیوال حضور داشت. فیلم تهران شهرعشق فیلمی اپیزودیک و با سه داستان متفاوت است و هر چند داستانهای فیلم متفاوت است ولی هر سه داستان و کاراکترهای آن داری زمینه و پس زمینه های مشترکی هستد. یک قهرمان بدنسازی سابق، یک منشی کلینیک زیبایی و لاغری و یک مداح مذهبی، شخصیت های اپیزودهای سه گانه فیلم را تشکیل می دهند. هر سه شخصیت علیرغم هیاهوی ظاهری، در باطن و در درون خود تنها وافسرده هستند و در جستجوی ارتباط گرم با جامعه ای هستند که گویا آنها را در خود نمی خواهد بپذیرد. نکته قابل ذکر در باره این فیلم، اشاره نمادین و محسوس کارگردان به رابطه همجنس گراییست که شاید همین نکته، اجازه نمایش فیلم را در ایران غیرممکن سازد. این فیلم در میان ۱۶۲ فیلمی که در بخش جایزه مردمی شرکت کرده بودند، رتبه ۳۶ را به خود اختصاص داد.



فیلم دیگری که به نوعی سینمای ایران را نمایندگی میکرد، فیلم "کرم شب تاب" اثر خانم بانی خوشنودی فیلمساز ایرانی مقیم پاریس، بود که در بخش „ صداهای ویژه „ به نمایش درآمد. رامین، ایرانی همجنسگرایی که از ایران فرار کرده و به دلیلی که در فیلم روشن نیست، سر از مکزیک درمی آورد. او که آثار ضربات شلاق را بر پشتش دارد، در مکزیک هم به آرامش مورد نظرش نمیرسد و قصد سفر غیر قانونی به اروپا دارد. اما به لحاظ مادی قادر به تامین هزینه سفر نیست و سعی میکند به زندگی در مکزیک ادامه دهد. این در حالیست که دوست پسرش در ایران به شدت نگران اوست و نمی تواند شرایط رامین را درک کند. رامین شروع به یادگیری زبان اسپانیایی می کند و با جوان همجنسگرایی دوست می شود. متاسفانه این جوان مکزیکی هم همچون رامین تعادل روحی ندارد و ادامه دوستی غیر ممکن می شود. فیلمنامه فاقد انسجام و هدفمندیست و همچون بازیگر فیلم، نامتعادل و بی هدف است. به این فیلم هم جایزه ای تعلق نگرفت.

*کفرناحوم یک شهر باستانی در اسرائیل است که در آنجا مسیح چند معجزه معروف خود را انجام داد، جایی که حتی مفلوک‌ترین و بدبخت‌ترین مردمان هم می‌توانستند به تکامل برسند. این کلمه امروزه آنچنان هم پرکاربرد نیست و روزانه در مکالمات به کار نمی‌رود، ولی به هر حال نسبت به شهری که روزگاری این کلمه به عنوان نام آن استفاده می‌شد توانسته بیشتر عمر کند: در محاوره، می‌توان از آن برای توصیف یک خرابکاری که آن قدر بزرگ است که درست کردن آن عملا غیرممکن است، استفاده کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست