یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

چرا فوتبال ایران زیبا نیست؟
رقابت کفش طلای اروپا؛ رونالدو جا مانداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۶ اسفند ۱٣۹۷ -  ۲۵ فوريه ۲۰۱۹مسی و ام‌باپه هر دو گلزنی کردند تا در رده های نخست کورس کفش طلای اروپا حضور یابند.
به گزارش نود و به نقل از آاس، با گلزنی در رقابت های آخر هفته اروپایی، لیونل مسی و کیلیان ام‌باپه به ترتیب با ۵۰ و ۴۴ امتیاز در صدر جدول رقابت برای کسب کفش طلای اروپا قرار دارند.
هت‌تریک لیونل مسی در برابر سویا، صدرنشینی او را در این فهرست مقتدرانه تر از قبل کرد. او اکنون در جدول رقابت های لالیگا ۲۵ گله است تا با توجه به ضریب این لیگ، با ۵۰ امتیاز صدرنشین جدول کفش طلای اروپا باشد.
در جایگاه دوم نیز کیلیان ام‌باپه حضور دارد که همانند مسی، در این آخر هفته برای تیمش گلزنی کرد. کیلیان ام‌باپه شروع سختی در بازی برابر نیم داشت، اما در نهایت این مسابقه را با به ثمر رساندن دو گل به پایان رساند تا در جدول گلزنان لیگ یک فرانسه، ۲۲ گله باشد. ضریب لوشامپیونا نیز همانند لالیگا و دیگر لیگ های معتبر اروپا، ۲ است تا ام‌باپه با ۴۴ امتیاز در رده دوم قرار گیرد. در غیاب ادینسون کاوانی و نیمار، وظایف بیشتری به ام‌باپه محول شده و به نظر او نیز به خوبی از پس این وظایف برآمده است.
این دو بازیکن با گلزنی در این هفته، فاصله خود را با کریس رونالدو بیشتر کردند. رونالدو در جریان برتری ۱-۰ خانگی یوونتوس برابر بولونیا گلی به ثمر نرساند (پائولو دیبالا زننده تک گل بیانکونری بود) تا او با همان ۱۹ گل و ٣٨ امتیاز، در رده سوم قرار گیرد. با محاسبه بازی های انجام شده، مسی و رونالدو هر یک ۱٣ بازی و ام‌باپه ۱۲ بازی تا پایان فصل برای افزایش تعداد گل های خود فرصت دارند.
در جایگاه چهارم این جدول، کریشتوف پیونتک از میلان قرار دارد که با گلزنی برابر امپولی در این آخر هفته، با ۱٨ گل و ٣۶ امتیاز فشارها را بر رونالدو بیشتر از قبل کرد. بعد از پیونتک، ۴ بازیکن ۱۷ گله به چشم می‌خورند؛ ادینسون کاوانی (پی‌اس‌جی)، سرخیو آگوئرو (منچسترسیتی)، فابیو کوالیارلا (سمپدوریا) و محمد صلاح (لیورپول). در رده های نهم، دهم و یازدهم نیز لوئیس سوارز (بارسلونا)، نیکولاس په‌په (لیل) و دووان زاپاتا (آتالانتا) با ۱۶ گل دیده می‌شوند.
اولین بازیکن اسپانیایی حاضر در این لیست، پاکو آلکاسر (دورتموند) است که با ۱۲ گل و ۲۴ امتیاز، آماری مشابه با ۱۱ بازیکن دیگر، از جمله آنتوان گریزمن (اتلتیکو مادرید)، داشته است.
نکته جالب در این فهرست آن است که نخستین بازیکن رئال مادرید، کریم بنزماست که با ۱۱ گل و ۲۲ امتیاز، در رده چهل و ششم و مشترک با ۹ بازیکن دیگر ایستاده است. بنزما البته روندی صعودی در این جدول داشته چرا که نام او در آغاز دسامبر ۲۰۱٨، در رده دویست و سی و سوم این فهرست قرار داشت!
در ادامه بار دیگر به نفرات برتر رقابت برای کفش طلای فوتبال اروپا در فصل ۱۹-۲۰۱٨ می‌پردازیم:
۱-لیونل مسی (بارسلونا): ۲۵ گل، ۵۰ امتیاز
۲-کیلیان ام‌باپه (پاریسن‌ژرمن): ۲۲ گل، ۴۴ امتیاز
٣-کریستیانو رونالدو (یوونتوس): ۱۹ گل، ٣٨ امتیاز
۴-کریشتوف پیونتک (میلان): ۱٨ گل، ٣۶ امتیاز
۵-ادینسون کاوانی (پاریسن‌ژرمن): ۱۷ گل، ٣۴ امتیاز
۶-سرخیو آگوئرو (منچسترسیتی): ۱۷ گل، ٣۴ امتیاز
۷-فابیو کوالیارلا (سمپدوریا): ۱۷ گل، ٣۴ امتیاز
٨-محمد صلاح (لیورپول): ۱۷ گل، ٣۴ امتیاز
۹-لوئیس سوارز (بارسلونا): ۱۶ گل، ٣۲ امتیاز
۱۰-دووان زاپاتا (آتالانتا): ۱۶ گل، ٣۲ امتیاز
۱۱-نیکولاس په‌په (لیل): ۱۶ گل، ٣۲ امتیاز.


فوتبال ایران همچنان سیاه و سفید است
نمایش تصاویر بدیع و فوق العاده در فینال جام اتحادیه انگلیس یک گام مثبت در جهت بهبود کیفیت تصویربرداری فوتبال بود.
به گزارش "ورزش سه"، در پایان مسابقه جذاب چلسی و منچسترسیتی در ومبلی، زمانی که بازیکنان دو تیم پشت توپ می ایستادند، دوربین در زاویه ای قرار می گرفت که دروازه صفحه تلویزیون را می پوشاند؛ نمایشی شبیه به بازی‌های کامپیوتری که بیننده را در موقعیت ایستادن پشت پنالتی قرار می داد. این تصویربرداری تحسین برانگیز با واکنش مثبت بینندگان تلویزیونی در سراسر جهان مواجه شده تا تکنسین ها و کارگردان این دیدار بزرگ از محصول تصویری خود کاملا راضی باشند. کیفیت نامناسب زمین باعث شده تا بازیکنان هر دو تیم به شدت نسبت به مشکلاتی که باعث افت کیفیت بازی و تکنیکی تیم شد معترض باشند.
تماشای این صحنه ها در شرایطی است که همین هفته در لیگ برتر فوتبال ایران، دو بازی مهم هفته با شرایطی نامناسب روی آنتن رفته و در اختیار مخاطبان قرار گرفت. ابتدا درباره بازی نفت مسجد سلیمان مقابل پرسپولیس صحبت می کنیم که زشتی زمین قهوه‌ای رنگ میزبان را، نوع کارگردانی با پوشش بازی تکمیل کرده بود. مسابقه ای با حداقل حرکات آهسته و پوشش با کمترین دوربین تصویربرداری! تا جایی که موقعیت‌ها تیم‌ها و صحنه‌های مشکوک بازی، مدام از زیر چشم بیننده در می‌رفت. این در حالی است که از این موقعیت ها و فرصت ها برای جذابتر کردن و جنجالی تر کردن بازی‌های فوتبال نهایت استفاده را می‌برند. اما مسابقه مهم دیگر هفته، دیدار استقلال – ذوب آهن بود که باز هم کیفیت تصویربرداری آن از نظر وضوح و رنگ تصویر به هیچ وجه در حد یک مسابقه بزرگ لیگ برتری فوتبال ایران در سال ۲۰۱۹ نبود. اتفاقی که باعث انتقاداتی نیز شده و هواداران فوتبال از مدیران می پرسند که چرا تصویربرداری این بازی با توجه به امکانات موجود، اچ دی نبوده است.
البته این درد امروز فوتبال ما نیست. فوتبال ایران به صورت عمومی از فقدان زیبایی و ضعف شکلی رنج می برد؛ اگر چه اخیرا تلاش تازه‌ای برای ایجاد ورزشگاه های زیبا صورت گرفته اما در اکثر مسابقات مجموع کیفیت تصویربرداری و پوشش به اضافه کیفیت زمین و امکانات باعث می شود که تصاویر پخش شده، کیفیتی در حد سیاه و سفید داشته باشد. البته نه اینکه تصویر پیش چشم ما رنگی نباشد، نه! موضوع در بی رنگی و بی سلیقگی و حرکت در جهت عکس چیزی است که در ورزشگاه‌های دنیا به چشم می‌خورد. به همین دلیل هم هست که اگر در فوتبال ایران حتی مسابقه ای باکیفیت انجام شود، کمتر تماشایی است اما اگر دوربین را به اروپا یا حتی کشورهای نه چندان برخوردار آسیایی بچرخانیم حتما قاب های زیباتری می‌بینیم که شایسته این رشته بزرگ ورزشی است.
در شرایطی که عموما به موضوع بصری در فوتبال توجه نشده است، شاید بد نباشد فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ مسوولیت بهبود بصری فوتبال را به صورت جدی در دستور کار قرار داده و دنبال کنند. ما احتیاج به ورزشگاه های زیباتر با امکانات بهتر، زمین های چمن (غیرمصنوعی) بهتر و سکوهای خوش نقش و نگارتر داریم و آنوقت باید از تلویزیون هم درخواست کرد که حتما به دنبال راهی برای افزایش تعداد دوربین ها، بهبود تکنولوژی تصویربرداری و پوشش زیباتر و باسلیقه‌تر بازی‌ها باشد.
زیباسازی از اصول اولیه ساخت و ساز ورزشگاه‌ها است. این زیبایی منحصربفرد در یک ورزشگاه شهر دوبی را با اغلب ورزشگاه های ایرانی مقایسه کنید.
چرا فوتبال ایران زیبا نیست؟ پاسخ همینقدر آسان است اما تغییر آن به این سادگی ها نیست مگر با جدیت و سماجت کسانی که در برنامه ریزی فوتبال به موضوعات کیفی توجه می کنند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست