یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دیدار روحانی با آبه، حرف های اصلی ناگفته ماند


• نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه وارد تهران شد و در نخستین روز ورود خود با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار و گفتگو کرد. آبه و روحانی سپس در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کردند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۲ خرداد ۱٣۹٨ -  ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹آبه شینزو نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه وارد تهران شد و در نخستین روز ورود خود با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار و گفتگو کرد. آبه و روحانی سپس در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک صحبت کردند. در این کنفرانس مطبوعاتی به موضوع اصلی این سفر، یعنی پیام احتمالی آمریکا برای جمهوری اسلامی، اشاره ای نشد. نخست وزیر ژآپن پیش از دیدار خود از تهران هفته ی گذشته با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیدار کرده بود و آن دیدار، حساسیـت ها و گمانه زنی ها در مورد سفر نخست وزیر ژاپن به ایران را افزایش داده بود.

نخست وزیر ژاپن در کنفرانس مطبوعاتی بعد از دیدار با حسن روحانی گفت: در حال حاضر در منطقه خاورمیانه تنش رو به افزایش است و متخصصان هم به وقوع درگیری تصادفی اشاره می‌کنند اما لازم است به هر قیمتی که شده جلوی وقوع درگیری گرفته شود. صلح و ثبات منطقه خاورمیانه نه تنها برای رونق و سعادت این منطقه بلکه برای رونق تمام دنیا ضروری است.
نخست وزیر ژاپن تصریح کرد: ژاپن آرزو دارد جهت کاهش تنش در حد توان خود نقش حداکثری را ایفا نماید و با تمرکز بر این مسئله سفر من به ایران انجام شده است. ایران از زمان باستان «پرشیا» تا به امروز کشور بزرگ منطقه خاورمیانه بوده است و هست و در آینده هم چنان خواهد ماند.
وی گفت: برای اینکه در حال حاضر در محیط خاورمیانه تنش رو به افزایش است باید صلح و ثبات در خاورمیانه را بیشتر کرده و از وقوع درگیری تصادفی جلوگیری کنیم لذا ضروری است ایران نقش سازنده خود را ایفا نماید.
وی گفت: از اینکه ایران همکاری با آژانس انرژی اتمی را ادامه داده و می‌دهد، بسیار مثبت ارزیابی می‌کنم و انتظار دارم که پای‌بندی ایران به برجام ادامه پیدا کند.
وی عنوان کرد: امروز بر مبنای آن موضع اساسی با رئیس جمهور ایران در مورد اینکه چگونه می‌توانیم وضعیت فعلی پرتنش را آرام و تنش را کاهش بدهیم و همچنین چگونه می‌توانیم از متزلزل و بی‌ثبات شدن منطقه جلوگیری کرده و راه صلح و ثبات را جفت‌وجور کنیم، تبادل‌نظر سریع و پرمعنی را انجام دادیم.
نخست وزیر ژاپن در پایان بیان داشت: با این وجود امر تلاشی است که برای صلح در خاورمیانه و در تمام دنیا باید انجام بدهیم. برای این هدف ژاپن مصمم است که از این پس ناامید نشود و نقش حداکثری را در حد توان خود ایفا کند. امروز اولین قدم در این راه است. اینجانب خیلی دوست دارم شما را دوباره ببینم و مطمئناً در آینده نه چندان دور دوباره فرصت فراهم خواهد شد.

حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در کنفرانس خبری با نخست وزیر ژاپن گفت: در جلسه خصوصی و هم در جلسه دو هیأت درخصوص مسائل روابط دو کشور از جمله سرمایه گذاری ژاپن در سواحل چابهار و مکران صحبت کردیم و از اینکه ژاپن علاقمند به خرید نفت از ایران و حل و فصل مسائل مالی و روابط علمی و فرهنگی است از آن استقبال می‌کنیم.
روحانی تصریح کرد: در مذاکرات و جلسه خصوصی با نخست وزیر ژاپن درباره مسائل مختلف از جمله سرمایه گذاری ژاپن در مناطق جنوبی ایران صحبت کردیم و از علاقه مندی ژاپن به خرید نفت از ایران و حل و فصل مسائل مالی دوجانبه خرسندیم.
روحانی گفت: در دیدار با نخست وزیر ژاپن علاوه بر مسائل دوجانبه درباره امنیت و تنش زدایی در منطقه نیز گفت‌وگو کردیم. خوشحالیم هر دو کشور برای ثبات و امنیت اهمیت زیادی قائل هستند.
رئیس دولت دوازدهم افزود: ایران آغاز کننده هیچ جنگی با هیچ کشوری نخواهیم بود، اما به هر متجاوزی پاسخ بسیار قاطع خواهیم داد.
روحانی با بیان اینکه نخست وزیر ژاپن درخصوص مسائل منطقه‌ای خوش بینی قابل ملاحظه‌ای دارند، گفت: از ادامه حمایت ژاپن از برجام و درک اهمیت این توافقنامه برای منطقه و جهان بسیار خرسندیم.
روحانی تاکید کرد: ایران علاقمند به ادامه برجام است و اقدامات آتی تهران نیز در این زمینه در چارچوب برجام خواهد بود.
روحانی با بیان اینکه خواهان همکاری دو کشور در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم، افزود: ریشه تنش‌های موجود در منطقه به جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران بر می‌گردد و هرگاه این جنگ متوقف شود، شاهد رویداد بسیار مثبت در منطقه و جهان خواهیم بود.

رویترز: ایران از ژاپن میانجیگری برای فروش نفت را می‌خواهد
خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در دولت ایران گزارش کرده است، تهران از شینزو آبه خواهد خواست که برای لغو تحریم‌های نفتی یا اعطای معافیت برای برخی کشورها، تلاش کند.
رویترز اشاره‌ای به منبع مورد استناد خود نکرده، اما مدعی شده مقام‌های ایرانی از نخست وزیر ژاپن خواهند خواست به کاهش تنش میان ایران و آمریکا کمک کند. این در حالیست که مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند تا زمانی که ایالات متحده به برجام بازنگردد، مذاکره‌ای با دولت آمریکا نخواهند داشت.
رویترز در ادامه گزارش خود همچنین به نقل از یک منبع ایرانی دیگر، اظهار داشته آبه می‌تواند یک میانجی خوب بین ایران و آمریکا باشد. این منبع که نخواسته نامش فاش شود، به رویترز گفته است: «آقای آبه می‌تواند یک میانجی عالی باشد. ژاپن همیشه به ایران احترام می‌گذارد و نخست وزیر این کشور می‌تواند نقشی سازنده برای کاهش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه ایفا کند.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست