یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حزب دمکراتیک مردم ایران: دو راهی سرنوشت ساز جنگ یا مذاکره؟اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۶ تير ۱٣۹٨ -  ۲۷ ژوئن ۲۰۱۹


بحرانی که از چهار دهه پیش با فراز و فرودی پر نوسان میان ایران و امریکا در حال ساختن بود، اکنون می تواند به واقعیّتی خونین و خسارتباری تبدیل شود. پیامدهای آن بی تردید نه تنها بر خواست کنونی آزادی و دمکراسی وحاکمیّت ملت که ایرانیان سزاوار آنند بلکه بر سرنوشت کشور ما تاریکی هولناکی خواهد انداخت. فاجعه انسانی جنگی که در حال در گرفتن است، چنان گسترده و فجیع خواهد بود که به آسانی می‌تواند هر ملاحظه‌ای را زیر سایه بگیرد.
آنچه که ترامپ و جان بولتون مشاور امنیت ملی وی پس از گسترش تحریم ها تا شخص آیت الله خامنه ای بعنوان پاسخی" عظیم و کوبنده" علیه ایران پیش کشیده اند، با وجود آنکه گامی دیگر بسوی جنگ می تواند تلقی شود، اما هنوز به معنای بسته شدن درهای مذاکره نیست. همه چیز به رفتار سیاسی ایران و تحرک افکار عمومی ایران و جهان علیه جنگ بستگی دارد. اکنون کشور ما در برابر دو راهی سرنوشت ساز جنگ یا مذاکره قرار گرفته است. راه و آلترناتیو واقع بینانه دیگری در پیش نیست.
بی گمان رویکرد ایدئولوژکی آقای خامنه ای در سیاست" امریکا ستیزی" وبی کفایتی سیاسی او، نقش مهمی در تشدید ستیزه جویی میان دو کشور بوِیژه در کارآمد کردن تبلیغات " مذاکره خواهانه " ترامپ دارد. اما واقعیت انکارناپذیز بنا به باور ما و نیز برجسته ترین کارشناسان بی غرض حقوق بین الملل این است که مبنایِ وضعیت پر خطر کنونی، لغو "برجام" و ترک کردن میز مذاکره از سوی آمریکاست.
ترامپ با رویکرد تنش افروزانه خود در هر جا که توانسته، از قراردادهای تجاری و سیاسی با دیگر کشورهای امریکای لاتین تا اروپا و چین گرفته تا محیط زیست جهانی را مورد تهدید قرار داده است. اکنون این ایران ماست که به هدف مرکزی رویکرد قلدر منشانه و تنش افروزانه وی تبدیل شده است. آمریکا با رویکردی پرخاشگرانه همچنین تلاش می کند کشورھایی را که مطیع این رویکرد قلدر منشانه نیستند( ھمچون اروپا، روسیه و چین) تنبیه کند.
همه ناظزان و کارشناسان معتبر جهان، رعایت کامل اصول و مفاد " برجام" از سوی ایران را تایید کرده اند. ترامپ نه تنها همچون سخنگوی نظامی گرایان امریکا بلکه متحد اصلی دولتهای عربستان سعودی و اسراییل، با استفاد از رویکرد نا درستِ ضد اسراییلی و امریکا ستیزانه آقای خامنه ای، بهترین فرصت را علیه ایران بدست آورده است. دولتهای عربستان سعودی و اسراییل حتی پیش از قرارداد برجام با همه قوا علیه انعقاد آن کارشکنی می کردند. واشنگتن علیرغم " تعهد ظاهری" به مذاکره و گفتگو در حال خراب کردن تمام پل ها با ایران است.
به باور ما باید میان نظام سیاسی استبدادی و غرق در فساد جمهوری اسلامی، با منافع ملی و کشور و تمدن ایران زمین، تمایز اساسی قایل شد. از اینرو ایران و ایرانیان می توانند و باید با سیاست ورزی هوشمندانه و ضد جنگ، هم ترامپ را خلع سلاح کنند و هم افکار عمومی مردم ایران و جهان را در راه دفع خطر جدی جنگ بسیج کنند. قدرت ایران نه در نیروی نظامی و" شعارهای ضد امریکایی" انزوا جویانه و تحریک کننده، بلکه درپیروی ازسیاست صلح وآرامش طلبی درمنظقه ودر رویکردی است که افکار عمومی و باور مردم ایران و جهان را جلب کند. تنها ار این راه است که می توان در برابر تندخویی ها و تصمیات شتابزده و خطرناک ترامپ، بازی خونین در چشم انداز کنونی را به سمت و سوی تامین منافع واقعی ملی ایران در پهنه های سیاسی و اقتصادی تبدیل کرد.
ما ایرانیان با هر فکر و دین و گرایش سیاسی که داریم و در هر جای دنیا که زندگی می کنیم، مستقیما در سود و زیان سرنوشت ساز جنگ یا مذاکره، شریکیم.
تاریخ جنگ های بزرگ جهانی و نیز جنگ ایران و عراق براستی نشان میدهد که هیچ جنگی قانونمند نیست. بلکه مواد اولیه جنگ ها آمیزشی از جنون قدرت و تحمیق افکار عمومی است. جنگ‌ها میان تشنگان قدرت و نیروهای نظامی روی می‌دهند ولی غیرنظامیان، قربانیان اصلی می‌شوند. آنچه در محاسبات و خیال های ترامپ و خامنه ای نمی‌آید، سرنوشت مردم ایران است.
نباید اجازه داد که رویکرد تنش افروزانه ترامپ از یکسو و رویکردِ ایدئولوژیک و بی کفایتی سیاسی خامنه ای از سوی دیگر، سرنوشت ایران و مردم ما را بازیچه یک رفتارکودکانه ولی پرمخاطره ای قرار دهد که کمترین پیامد آن نابودی و آوارگی ملیون ھا انسان بی گناه و نابودی تاسیسات اقتصادی ایران و دیگر کشورھای منطقه خواھد بود.
موضوع ھای بر سر راه گفتگوی مستقم میان دو طرف، بسیار است: راه ھا و امکانات بازگشت به " قرار داد برجام"، " رفع سیاست ھای تنش زا در منطقه "، ” خلع صلاح اتمی در منطقه“ " راه ھای پایان دادن به تحریم ھا و شدت گیری آن ھا" ، " مبارزه علیه تروریسم در منطقه" و پایان دادن به بی احترامی متقابل طرفین“ از جمله آنھاست.
اما تنها با تغییر گفتمان، با سیاست ورزی هوشمندانه و پرشکیب و بسج افکار عموی علیه جنگ با هدف نشستن بر سر میز مذاکره بی قید و شرط می تواند آغازی برایِ حل و فصل این مسایل باشد. تردیدی نیست که چنین گامهایی نقشی بسیار اساسی در جهت بالا بردن اعتبار و نفوذ جهانی ایران و تامین منافع و مصالح ملی ایران دارد.
صلح خواهان ، طرفداران گفتگوی مستقیم میان ایران و امریکا وهمه نیروهائی که به مصالح ملی ایران می اندیشند بدین منظور خواهان تغییز گفتمان رهبران دو کشور اند. بباور ما باید با استفاده ازهمه راههای ممکن درفش جنگ ستیزی، مذاکره و گفتگوی مستقیم میان دو کشور بزرگ و پر اهمیت دنیای امروز را در سراسر کشور و در هر نقطه ای که زندگی می کنیم ، در برابر خطر جنگ برافراشت.

حزب دمکراتیک مردم ایران
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست