یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تاریخچه آغاز و گسترش دین بهائی در امریکا - سهیلا وحدتی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : سعید ذکایی

عنوان : ملاقات ادیسون با عبدالبهاء
عبدالبهاء شخصیتی بود که بسیاری از بزگان تاریخ در مقابل او سر تعظیم فرو بردند و او را بعنوان یک شخص بزرگوار خطاب مینمودند، لذا شکی نیست که این امر میتواند نقطه شروعی بایشد تا ، ما در تاریخ محو شده سرزمینمان به جستجو بپردازیم و تاریخ را آنگونه که هست به تصویر بکشیم و به آن مباهات ورزیم...
مخترع و فیزیک دان آمریکایی که در سال ۱۸۶۳ دستگاه تلگراف دوپلکس و در ۱۸۷۷ میکروفون را اختراع نموده بود در سال ۱۹۱۲ حضرت عبدالبهاء را در نیویورک ملاقات نمود و راجع به این موضوع می نویسد
" ملاقات این شخص بزرگوار (عبدالبهاء) بمن فهماند که تمامی اختراعاتی را که من کرده ام بعلت وجود عبدالبهاء در جهان و بمنظور پیشرفت و ترقی سریع دیانت بهایی بوده است ..... "

ماهاتما گاندی : "ایمان به بهاییت تسلی بخش عالم انسانی است "
۴۴۲۱۰ - تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱٣۹۰       

    از : peerooz

عنوان : میگفت مگر خداوند جانم را بگیرد که پول را پس بدهم
با پوزش از خانم وحدتی ، این تنها مقاله ایست که با مذهب سر و کار دارد و
مایلم که دیگران هم این ویدئو را ببینند و ناچار آنرا در اینجا میگذارم.

ما خیال میکنیم مذهب و خرافات از بین رفته در حالی که در حال رشد و نمو بیسابقه است و این خود فرصتی دیگر میطلبد.نامزدهای جمهوری خواه از سر و کول هم بالا میروند که از اسرائیل حمایت و از حمله به ایران پشتیبانی کنند. دلیل آن تنها جلب رای یهودیان و منابع مالی آنها نیست بلکه مسیحیان بنیاد گرا بیست سی سال است معتقد شده اند مطابق نص تورات برای بازگشت مسیح باید یهودی ها در سرزمین مقدس جمع شوند و پس از ظهور مجدد حضرت عیسی , یا یهودی ها مسیحی میشوند و یا در آتش قهر خداوند خواهند سوخت.نامزدها دنبال رای ، پول و نفوذ این مسیحیان ند.

یهودیان نیز از این فرصت استفاده میکنند و پیروی از ملایی مینمایند که دعا میکرد خداوند پول هنگفتی به او داده و آنرا فورا پس بگیرد , در جواب مردم ، میگفت مگر خداوند جانم را بگیرد که پول را پس بدهم. و ما دنبال منطق میگردیم که مساله را حل کنیم.

Why Are GOP Candidates Competing to be the Greatest Friend of Israel?
http://www.commondreams.org/video/۲۰۱۲/۰۲/۲۷-۰
۴۴۱۱۱ - تاریخ انتشار : ۹ اسفند ۱٣۹۰       

    از : peerooz

عنوان : مذهب " آیین ؟"
جالب است که در این گیرو دار تحریم و حمله نظامی و گرد و خاک ثابتی و غیره ، کسی آنهم در سایت اخبار روز بیاد مذهب " آیین ؟" بیفتد. جالب تر آنکه انتقاد و تبلیغ ، آنهم از افراد همیشه در صحنه یکی دو روزی به تاخیر بیفتد.

عبید داستانی دارد به این مضمون که رافضی " شیعه " به مسجد شد نام علی در کنار صحابه بر دیوار دید. خواست خیوه " آب دهان " بر عمر اندازد بر علی نشست. دل آزرده شد. گفت تو که با اینها نشینی جزایت همین باشد.
۴۴۰۵۲ - تاریخ انتشار : ۷ اسفند ۱٣۹۰       

    از : فروغ مهرآور

عنوان : درباره‍ی دو نظر فوق
این که نویسنده، تاریخ بهائیان در امریکا را نوشته اند، دلیل بر آن نیست که درباره‍ی تاریخ آن در ایران و جاهای دیگر تحقیقی و توجهی ندارند. اتفاقا برعکس ادعای مطرح شده در نظرات فوق را هم می توان عنوان کرد و گفت کاش کسانی که داعیه‍ی دانش نسبت به این دین را دارند ولی فقط روی تاریخ آئین بابی و بهائی در اولین سال های این آئین تکیه دارند و آن را در کلیتش درک نمی کنند، کمی بیشتر تحقیق می کردند. چون بهائیان پس از پیامبران این آئین یعنی باب و بهاءالله، عبدالبهاء و شوقی ربانی را نیز از شخصیت های اصلی دین خود می دانند که مستقیم از سوی دو شخصیت اصلیِ نامبرده برای راهنمایی جامعه شان تعیین شده اند. و اتفاقا همان طور که نویسنده گرامی اشاره کرده اند، صدمین سال سفرهای حضرت عبدالبهاء به غرب به جهت انتشار تعالیم حضرت بهاءالله مانند صلح جهانی و وحدت عالم انسانی، برابری زن و مرد، تعلیم و تربیت عمومی و اجباری، تطابق علم و دین و این که دین باید سبب الفت و محبت باشد که اگر نباشد بی دینی از آن بهتر است، لزوم جستجوی مستقل و فردی حقیقت و تعالیمی از این دست، فرصت خوبی برای بررسی این بخش از تاریخ بهائی است.
۴۴۰۴۲ - تاریخ انتشار : ۷ اسفند ۱٣۹۰       

    از : سروش عبدی

عنوان : پرسش
آیا فکر نمی کنید مخالفت امیر کبیر با جنبش بابیان در چارچوب مخالفت او با دولت فخیمیه انگلیس و دسیسه های آن دولت، از جمله کوشش آن برای ایجاد جنبش بابیهT باید بر رسی شود? آیا هیچ نهضتی بهتر از یک نهضت مذهبی منزجر از سیاست و تشویق مردم به انفعال می توانست منافع انگلیس را در ایران دوران تحول تامین کند؟ به گواهی تاریخ برجسته ترین روشنفکران ایران در روزگار مشروطه گرایشهایی دینی نداشتند و بعضی از آنها هم حتی از بهائیت اظهار برائت کرده بودند. آیا بهتر نیست که تاریخ را بدون تعصبات مذهبی و ایدئولوژیک بخوانیم؟
۴۴۰۴۰ - تاریخ انتشار : ۷ اسفند ۱٣۹۰       

    از : رضا ایرانی

عنوان : منسوخ کردن اسلام شیعی در ایران نخستین گام را در راه آزادی ایران
نویسنده از دید من انشاء‌نویس خوبی است ولی شیپور را همواره از سرگشادش می‌نوازد، شاید ایشان هنوز در "تحقیقات علمی‌شان" به این مطلب پی‌نبرده‌اند که در هر پدیده‌ای ، نخست درپی بُن وریشه‌ی آن پدیده می‌بایست گشت تا آنرا شناخت و شش‌دونگ به آن پی برُد.

سید کاظم رشتی و جنبش بابیان که درواقع اصلاح‌گران واقعی تشیع در ایران بودند با منسوخ کردن اسلام شیعی در ایران نخستین گام را در راه آزادی ایران در ان روزگار برداشتند و خود موءسس دینی نو با گرفته‌های فراوان و بسیاری از فرهنگ ایرانی، همچو مهرورزی و انسان دوستی، و آزادگی، برابری زن ومرد، احترام فرزند و نیآزردن حیوانات... که همه درمفهوم "قداست زندگی و نیآزردن جان" هست ، پابند بودند و همه را نیز به آن فرا می‌خواندند. بسیار میهن‌دوست و گیتی‌دوست بودند و نقش بسزائی در برآمد جنبش مشروطه و پیروزی ان ایفا نمودند. بدون حرکت دلیرانه‌ی سیدعلی محمد شیرازی(باب) و جنبش بابیان، از مشروطه خبری نبود و شاید رخ نمی داد. اینکه تاریخ‌نویسان از برملا کردن این نقش خودداری ورزیده‌اند، را باید از عینک ایدئولوژی‌شان دید. امیرکبیر و جنبش بابیان در واقع یک چیز را می‌گفتند ومی‌خواستند اما امیرکبیر با درک نادرست خود، و بخاطر ترسش از آخوندها ودفاع و نگهبانی از دربار قاجار، این جنبش را سرکوبی نمود. تاریخ واقعی ایران، هنوز نوشته نشده است.
داستان بهاءاله و دین بهائی، سرانجام سرکوبی جنبش بابیان بود و نه آغاز آن.
ر.ایرانی
وبلاگ:ارتای خوشه
ARTTAA.WORDPRESS.COM
۴۴۰٣۰ - تاریخ انتشار : ۶ اسفند ۱٣۹۰       

    از : حافظه تاریخ

عنوان : بازخوانی تاریخی را از نیمه شروع ننمائیم.
کاشکی تحقیقات شما از نیمه شروع نمیشد. ومقداری از جنبش دهقانی که به جنبش بابی مشهور است پایه و اساس ایجاد این دین جدید گشت سخنی «بهدر» میدادید. آزادی باید بدان حد باشد که اعتقادات هرکس بهرچیزی مورد احترام و محفوظ باشد تازمانیکه بآزادی دیگران و جامعه لطمه وارد نسازد.
۴٣۹۷۷ - تاریخ انتشار : ۵ اسفند ۱٣۹۰       

  

 
چاپ کن

نظرات (۷)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست