یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در ژرفای کهکشانت خورشیدی است - خسرو باقرپور

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : نازلی

عنوان : ساختار (سثوال)
سلام دوست عزیز، با پوزش از اینکه من تازه کامنت شما را دیدم و سوال شما را: برداشت و یادگرفته های من از ساختار: ساختار سازماندهی شعر است بین اجزای شعر و اینکه شعر را در نهایت یک اثر منسجم و یکپارچه می‌کند ، حتی گاهی محتوا میتواند نقشی ایفا بکند مثلن دینامیک مفهوم در ساختار منعکس میشود و ارتباط و چگونگی ارتباط بین لغات، بیت‌ها، پاراگرافها و مفهوم. ساختار ارتباط هر پاره‌ی شعر است با پاره‌ی دیگر. ولی فرم آشکار است و نوع بیان و گویش است، ریاعی، آزاد، قصیده. . .فرم بیشتر به چشم می‌خورد و مثل ساختار پوشیده نیست.
اینکه از تضاد گفتم، اینست که در نهایت شوریدگی که شاعر تمام هوش و وجودش در خواستنی‌های و خواهش ها حل شده، ناگهان باز باید با تردیدها و مخالفسراییهای دیگر پاره های زندگی دست و پنجه نرم می‌‌کند و جهانش جهت عوض ‌کند. میدانم که شعر بیشتر دینامیک است ولی فرض بکنیم که مجسمه‌ای بسازیم از همآغوشی دو دلدار که یکی با انزجار چهره در هم کشیده ، آره تضاد حضوری همیشگی در زندگی دارد، ولی در این شعر ناگهانی است و ماهرانه. با سپاس
۴۴۵۹۰ - تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱٣۹۰       

    از : پروین کرد

عنوان : فرشتگان یا( نفس اماره)!
من جوی کوچکم/ جوشیده ازپایاب اشتیاق /هماره روان بسوی تو/سراپاناشناخته وشیدا با زمزمه ای از ترانهء باران /تا به پای تو میرسم مرده ام . وزیبا تر ازین دیگر چیست؟ باین امید که کل شاعران وغزلسراریان "چنین که مینمایند باشند" من تکیهء معاون و نقاشی (فرشتگانش )را ندیده ام اما ازافاضاتیکه شیخ و ملای شیعی حدیث و روایت میکردندو درگوشهایهای زمان کودکی و نوجوانی من باقی مانده "نفس اماره بصورت زنانی زیبا و لی(گیس بریده)با پستانهای برهنه و شراب بهشتی دردست برای اغوای موئمنین نمایان میشوند" زنهار از این گیس بریدگان خبیثه زنهار! آیا آن نقاشیها نشآتی ظریفانه از همان احادیث وروایات شیعی نیست بر طاق تکیهء معاون ؟
۴۴۴۶۹ - تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱٣۹۰       

    از : مسعود شریف

عنوان : سوالی از نازلی
با سلام
اگر ممکن است تعریفی از ساختار ارائه دهید و تفاوت ان را با فرم بیان کنید.
منظورتان از تضادهای روحی چیست؟
تضادهای روحی در عالم واقعی ـ عینی وجود ندارند؟
خیلی ممنون
۴۴۴۵۰ - تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱٣۹۰       

    از : ژاله آشنا

عنوان : شعر
بسیار زیبا و ظریف و دقیق بود. از شعر هایی که در این روزگار پر هیاهو نمی شود همیشه خواند و شنید. لذت بردم و هزاران آفرین گفتم. با عاشقانه های عمیق شعر برابری می کند. اما نو و بدیع. عمر شاعر خوب ما دراز.
۴۴۴۱۶ - تاریخ انتشار : ۱٨ اسفند ۱٣۹۰       

    از : نازلی

عنوان : متفاوت
سالها است که شعری به این تازگی و زیبایی نخوانده بودم، سرشار از تخیل. ساختار تخیلی‌اش بسیار محکم و بدون درز است و خواننده در حلقه اش که می‌افتد، راهی به بیرون نمی‌یابد. مهمتر از ساختار، احساس صادقانه و لطیفی است که با فرم و زبانی مناسب, محتوا بیان شده با فروتنی. و چه سخت است که در بستر چنین شعری تضادهای روحی را گنجاند که شاعر گنجانده است. در اوج شور و اشتیاق نیز ضمیر خود آگاه به کار مشغول است و از تلخی و دیر سالی میگوید و از تردید. فرمی پخته و محتوایی بسیار لطیف و نگاهی متفاوت به احساسی همه‌گانی .
۴۴٣٨۹ - تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱٣۹۰       

  

 
چاپ کن

نظرات (۵)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست