یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سیری در گفتمانِ ناسیونالیسمِ «آریایی» در ایران - رضا پرچی زاده

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : احمد سعادتی

عنوان : ما ایرانی هستیم و بوده ایم
با نظری اجمالی به مقاله شما متوجه انتقاد شما به دیدگاه تمام آن ایرانیانی که به هویت ملی خود اصرار دارند شدم.
در مورد نام ایران در مقابل نام پارس یا پرشیا (در انگلیسی), باید بگویم هرکس که شاهنامه را خوانده است میداند که نام کشور ما از دیر زمان ایران بوده است نه پارس چرا ایران و نه پارس؟ اول اینکه ایران سرزمین اقوام گوناگونی همچون پارسها, کردها, آذریها, بلوچ, لر, خوزستانی, ترکمن, بختیاری, قشقایی, گیلگ و ..... است پس نام ایران و ایرانی در تضاد مستقیم با هر گونه نژاد پرستی است. و نامی است که ما آنرا میخوانیم نه نامی که بیگانگان به آن نهادند.
نکته دوم اشاره به اصرار ایرانیها به هویت ملی یا ایرانی خود است. البته با توجه به تاریخ یکی دو قرن گذشته از دید بیگانگان (منظور من تنها خارجی ها نیست چون خیلی از روشنفکر نمایان ما از هر بیگانه ای بیگانه تر هستند یا بهتر بگویم که حمال عقاید همان بیگانگان هستند) چندان مایه فخر نمی تواند باشد. چون ایران قاجاریه نکته ای برای افتخار کردن نداشته است. ولی اگر به تاریخ ایران در کلیت آن نظر کنیم میبینیم که اگر ایرانیها گذشته و هویت خود را میخواستند فراموش کنند بعد از حمله اسکندر میبایست فرهنگ و زبان یونانیها یا مقدونیها را میپذیرفتند و خود را یونانی یا مقدونی میخواندند. و یا بعد از حمله اعراب خود را عرب مینامیدند. همچون مردم مصر, سوریه, لبنان و کلاً ملتهای شمال آفریقا و شرق عراق. و یا بعد از حمله مغولها و ترکها خود را ترک مینامیدند مانند مردم ترکیه.
اگر امروز که اشغالگریها یا با ایدئولوژی های نوین ساخته شده در اروپا و یا با باورهای مذهبی به روز شده هست چه باک که ایرانیان اصیل را با نامهای چون ناسیونالیست و فاشیست بخوانند. در زمان اشغال اعراب ایرانیانی که به ملیت خود بیش از مذهب خود تکیه داشتند شعیبیون میگفتند. چه ما را ناسیونالیست یا شعیبی بخوانند ما ایرانی هستیم با هویتی معلوم و ثابت. البته به آنچه هستیم اعلام و اصرار داریم. این نه نژاد پرستی است و نه برتری جویی و یا فاشیسم.
ما اینیم که هستیم.
۷۰۷۶۴ - تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱٣۹۴       

    از : ن م

عنوان : قای رضا پرچی زاده ! من سالها قبل جمله ای خوانده بود م که می گفت : جنگ ها را روشنفکران به میان دولت ها ومردم می برند !
گاهی اوقات فکر می کنم این جمله درست باشد.مسئله نژاد آریائی بودن مردم ایران را ابتدا آلمان های فاشیست به ذهن ایرانی نفوذ دادند وگرنه قبل از چنین پدیده ای در ایران ناآشنا بود!مسئله تنش های ملی یا قومی تاریخ ۱۰۰ ساله در ایران دارد اما همزیستی همه قوم ها از فارس و ترک و کرد تا گرفته تاریخ هزار ساله دارد.پس ساختمان یک کشور بنام ایران را بر پایه اختلافات ۱۰۰ ساله نمی توان بنا کرد بلکه بر زندگی هزار ساله بهتر می توان احداث کرد!
هر گونه پان گرائی و بر تری طلبی ملی ،نهایتا به راسیست می رسد.ارو پائی در صد ساله گذشته چندین بار بایک دیگر جنگیده انده و میلیون ها کشته ، زخمی و خرای بر جای گذاشته هست اما الان در اتحادیه اروپا بسر می برند.آنها جنگ هایشان را کرده اند واینک جنگ هایشان را
به کشورهای ما صادر می کنند! اینکه آلمانی ها رضا شاه را تشویق به اتاحاد به هیتلر و پیوند های نژاد پرستانه آریائی نمودند خود نوعی دخالت آشکار در امور داخلی مردم ایران بود.ملاک شناخت هر پدیده ای را باید بر خرد استوار کرد نه تنفر و ستیز
۵۰٨۰۷ - تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱٣۹۱       

    از : ناصر مستشار

عنوان : امیدوارم تحقیقات و انتشار این چنین مقالاتی که عاری از احساسات و شعارهای توخالی باشد ادامه یابد
مقاله ای بسیار علمی و منطقی که برای آن توسط آقای رضا پرچی زاده بسیار مطالعه و زحمت کشیده شده هست.امیدوارم تحقیقات و انتشار این چنین مقالاتی که عاری از احساسات و شعارهای توخالی باشد ادامه یابد!اما افسوس که ایرانیان بدنبال هیجان و تبلیغات و شعار می دوند تا منطق و تحقیق های واقعی !فلات ایران همواره در چهاره شرق و غرب و شمال به جنوب قرار داشته هست.ر.زگاران سابق برای مهاجرت و اقامت در یک سرزمین نیازی به پاسپورت و ویزا نبود .نه مرزی بود و گذرگاهی وجود داشت.نیاز به چراگاه و آب و گرما و شکار و فرار از سرما و خشکسالی دلیل های مهاجرت بود و بس .قوم های فراوانی به این سرزمین مهاجرت کرده و ساکن شده اند.ابتدا آریائی آمدند و همه فرهنگ ها و تمدن های قبلی فلات ایران را همچون تمدن هشت هزار ساله جیرفت را نابود کردند. بعدها ترک ها آمدند .قرار نیست که هر قومی پس از آمدن به سرزمینی دیگر اقوام را نابود کند!
۵۰٨۰۲ - تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱٣۹۱       

    از : آدی بات میش

عنوان : تبریک ونقد
تبریک به اقا رضا پرچی زاده نویسنده این اثر خیلی خوب.
نقد درباره منبع [۸۲] میباشد. ما حصل حرف خانم یا اقای کاتوزیان ( یا هردو) ترساندن ترک ٫ کرد،عرب ، ... میباشد که به بچه ترساندن شبیه است تا یک تجزیه تحلیل .از این منبع ذکر شده است «... مزایای اقتصادیِ یک بازار خانگیِ بزرگ را از دست می دهند»
۵۰۷۹۶ - تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱٣۹۱       

    از : ا باهار

عنوان : تا کی سفسطه ؟
مقاله بسیار زیبا در ثوجیح راسیسم واستعمار ملیتها در طی ۸۸ سال در چغرافیای ایران. ׳
۵۰۷٨۵ - تاریخ انتشار : ۲٣ دی ۱٣۹۱       

  

 
چاپ کن

نظرات (۵)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست