یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مبارزه با بحران زیست محیطی
مستلزم مبارزه با سیستم سرمایه داری است

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : peerooz

عنوان : محیط زیست یا زیست محیطی ؟
روسیه با سکوهای حفاری شناور که به نیروی هسته ای مجهز میباشند در قطب شمال شروع به حفاری برای دسترسی بیشتر به نفت نموده است و شرکتهای آمریکایی نیز در صدد شروع چنین برنامه ای هستند. این حفاری در سرزمین یخ زده قطب شمال میتواند خطرات با القوه مصیبت باری برای محیط زیست باشد زیرا امکان فوران غیر قابل کنترل این چاه ها همیشه وجود دارد. غیر قابل کنترل از این جهت که یخبندان قطب شمال مانع بسیار بزرگی جهت مهار فوران میباشد. به عنوان نمونه در سال ۲۰۱۰ مهار فوران یکی از چاه های نفت خلیج مکزیکو مستلزم پنج ماه همکاری هفت هزار کشتی و قایق, ۱۲۵ هواپیما و ۴۷,۰۰۰ نیروی انسانی بود که از نعمت تسهیلات بندری و خطوط ارتباطی دریایی و ساحلی برخوردار بودند و هنوز احتمالا مساله کاملا برطرف نشده است. در صورت بروز چنین حادثه ای در قطب شمال هیچ یک از این تسهیلات وجود ندارد و فوران غیر قابل کنترل موجب آلودگی وسیع اقیانوس ها و خسارات جبران ناپذیر میگردد.

http://www.counterpunch.org/۲۰۱۵/۰۶/۱۰/drilling-nuclear-power-in-the-arctic/

ضمنا گمان دارم که عنوان مقاله بهتر است " مبارزه با بحران محیط زیست, مستلزم مبارزه با سیستم سرمایه داری است " باشد. از " بحران زیست محیطی " چنین استنباط میشود که " بحران زیست مرکزی " نیز باید وجود داشته باشد در صورتی که میدانیم ابتدا محیط دچار بحران شده و ممکن است بر سلامت زیست تاثیر گذارد.
۶٨۷۷۲ - تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱٣۹۴       

  

 
چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست