یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در حاشیه شعارهای «رضا شاه روحت شاد»! - هدایت سلطان زاده

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : امیر ایرانی

عنوان : تارخ را هرتکی کردن
در نظری مطرح شد:«یک ایرانی واقعی هیچوقت مسلمان نمیشه و یک مسلمان هم هیچوقت یک ایرانی نمیشه»
اینکه این نظر خوب است یا بد و اگر این اتفاق بیفتد که هیچ ایرانی مسلمان نداشته باشیم خوب است یا بد،
چون در روند آزدای خواهی و دمکراسی خواهی می تواند هیچ موضوعیتی نداشته باشد و به حوزه خصوصی افراد مربوط است پس پرداختن به آن بی مورد است.
اما از آنجایی که بقول بعضی ها چاره ای جز روشنگری نداریم باید گفت:
آقایی که این شعار تکلیفی برای دیگران را، عنوان می کند
چرا در بعضی مواقع در پی اینست:
تشکیلاتی به نام مجاهدین خلق که مبنای وجودیشان اسلامیستی و امام حسینی و عدالت غارتی( دیگران را غارت کنیم اما عادلانه بین خودمان تقسیم کنی) علی است را می خواهد بخورد دیگران بدهد!؟ بگذریم
گفته شده:«بنظرم یکی از خطاهای بزرگ او(رضاشاه) این بوده که بساط آخونده ها را جمع نکرد و درب مساجد را نبست»
این حرف و این نگرش می تواند واقعاً پرسش برانگیز باشد
آخه پدرجان
شاه شدن رضا شاه به پیشنهاد و تائید همان آخوندیسم مرده در مشروطه بود که رضا شاه و پسرش بادور زدن مشروطه مجدداً آنها(آخوندها) را زنده کردند
نمی شود تاریخ را هرتکی کرد.
٨۲۹۱۲ - تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱٣۹۶       

    از : حمید ارجمند

عنوان : ارتش سیبری در اخبار روز
اخبار روز لطفا توجه داشته باشید که چند هزار بسیجی مزدور و آموزش دیده در ارتش سایبری اهریمن کارشان پرسه زدن در فضای مجازی و نفرت پراکنی در میان ایرانیان میباشد و یکی از شگردهای اینها که بسیار روی این اصل کار و تمرکز کرده اند پراکندن تخم نفرت و تبلیغات گوبلزی آنها زیر نام اقوام مختلف در ایران میباشد . یکی زیر نام تورک! و دیگری بلوچ ! و دیگری کورد ! و یا آذربایجان و.... اگر کسی ریگی به کفش نداشته باشد نیازی به این القاب و عناوین قلابی نیست و میتواند نظر بی غرضش را بیان کند . مراقب باشیم آلت دست مزدوران بی هویت و بی ریشه بسیج سایبری اهریمن نشویم .
٨۲۹۰۴ - تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱٣۹۶       

    از : ذکری سم

عنوان : رفیق !
هر نکته مکانی و هر نکته..مکانی دارد!!
امروز اقای هدایت عزیز وقتی ست که نتیجه همه ان رنجها٬اهانت ها٬به هدر رفتن عمر گران مایه جوانی..سختی ها و رنج های مادر و پدر و.غیره در تلاشی دیگر برای اتفاق و اتحاد بکار ببریم.انهمه بدبختی ها دران زمان مرد با شرف و وطن پرستی مانند شما کشیدی که امروز درو کنید و کنیم.ببین رفیق چه پراکندگی میان ماست!
روسیه بساط نیمه کاره ۹۰ سال پیش از دست رفته اش را توسط اخوند ها دو باره در پطن ما خانه ما گسترده است.مملکت قدمی تا ویرانی کامل فاصله ندارد..در واقع کشور ما را اشغال کرده اند..امروز دیدیم در این وقایع پیاده روها مملو از ادم بود..کاسب کارها همه جلوی درب های دکان های خود ایستاده و مراقب حفاظت از چار تا جلو پلاسشان بودند..کلیپی در دست من است که چندین ردیف مغازه دار با چوب های کلفت در پشت در در انتظار بودند تا مردم را بزنند!!
ای داد بیداد ..رفیق امروز دردهای بزرگتری داریم که به تعریف خاطرات ۴۰ سال پیش بنشینیم..شما هم بند ..سید مهدی ج باید بوده باشید بله؟
به هر حال برادر..اوضاع و احوال بقول همان رفیقتان ..خیطه خیطه !
من دیشب زشت و بی ادبانه نوشتم دو خطی ببخش رفیق انگار همه چیز از مغز و چارچوب بدن بیرون زده است !
فرمان تدبیر و امید ما هم مثل ملا حسن..دیگه در دستمان نیست برادر.
٨۲٨۹۰ - تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱٣۹۶       

    از : peerooz

عنوان : پاسخ
جناب ذکری سم,
پاسخ سوال شما در کامنت اول من در پای صفحه آمده است.
٨۲٨٨٨ - تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱٣۹۶       

    از : peerooz

عنوان : "یک ایرانی واقعی هیچوقت مسلمان نمیشه و یک مسلمان هم هیچوقت یک ایرانی [واقعی؟] نمیشه". سیامک رهگذر
جناب رهگذر,
در برار "کلام الملوک, ملوک الکلام" چه میشود گفت که قابل گفتن باشد. ممنون. زنده باشید.
٨۲٨٨۷ - تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱٣۹۶       

    از : ذکری سم

عنوان : اقای هدایت
این که نقد یا مقاله و تحلیل نشد برادر..
از دفتر خاطراتت چندی انتخاب کرده و نوشته ئی.ما نفهمیدیم منظور و مقصودت چه بود و چه نتیجه ئی گرفتی از تجدید خاطرات.کما بیش از ایرانیان در چنین سن و سالی سر از میمانخانه اوین در اورده اند..اگر بنا باشد همه به تعریف بنشینند که..
اقای همنشین بهار نام کوچک حاجی زاده سید باقر است.
٨۲٨۷۹ - تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱٣۹۶       

    از : سیامک رهگذر

عنوان : به جناب peerooz
نوشتید: "شهریار, افتخار آذربایجان". با توجه به مداحی گری این شاعر آذری زبان از سران رژیم آخوندی که شاید بقول شما از روی اعتقاد مذهبی اش به شیعه بوده یا باشد ولی میتواند برای نسل امروزی یا بعدی ایرانی بر دیگر آثار او سایه سنگینی بیافکند و او را در صف شاعران درباری و سفارشی و وابسته قرار بدهد. من شخصاً از هنرمندانی که به کاسه لیسی برای حاکمی روی میآورند نظر خوشی ندارم و شدیداً مورد انتقاد قرار میدهم. مگر استاد احمد شاملو موقعیتش را نداشت ولی در هر دو سیستم شاه و شیخ هیچوقت سر تعظیم فرو نیاورد و به حاکمیت نزدیکی نکرد و برای همین جایگاه خاص خود را برای همیشه در قلب ما ایرانیان خواهد داشت چیزیکه در مورد شاعر شهریار با این مداحی های خودش از خمینی جلاد و جانشینش نمیشود گفت! جناب پیروز فکر نمیکنید آب به اندازه کافی گل آلود هست و نیاز به من نیست چونکه قصد دعوا انداختن بین فارس و آذری را ندارم چونکه هستند به اندازه کافی کسانی که از این آب گل آلود ماهی خودشان را میگیرند. از من میخواهید که از تکرار خطاها پرهیز کنم ولی بنظرم افشای چهره و ماهیت برخی شخصیتهای سیاسی یا هنری گذشته و حال ایران جزو وظایف روشنگری و آگاهی ما ایرانیان است و باید بدانیم که چرا به این روز سیاه حکومت اسلامی یک مشت آخوند مرتجع شیعه رسیدیم و چه کسانی همراه و همدست این رژیم ضد مردمی بودند و لعنتشان کرد نه اینکه خیانت آنها را جزو افتخارات خودمان بدانیم. آیا شخصی در حد سواد و مطالعه شهریار نشنیده بود یا نمیدانست که دیگر صاحبان اهل قلم مثل زنده یاد صادق هدایت از خطرات شیعه گری و نتایج خرافه پرستی آنان همیشه هشدار دادند یا میدادند؟ متاسفم دوست عزیز که من شخصا برای کسانی که در پشت ماسک شیعه گری ایرانیان را به مسلمان شدن دعوت میکنند هیچ ارزشی قائل نیستم و اصلا آنها را ایرانی نمیدانم چونکه طرفدار یک فرهنگ اسلامی برآمده از سنن عربهای صدر اسلام هستند که تنها برای تسلط بر ایرانزمین و مردمانش با زور شمشیر واردش کردند. حالا شاعری شیعه مسلک هم بیاید آنرا برایمان تبلیغ بکند و بجای یک ایدئولوژی "رهائی بخش" جا بزند هضمش واقعا مشکله یا نیست به نظر شما؟ معتقدم یک ایرانی واقعی هیچوقت مسلمان نمیشه و یک مسلمان هم هیچوقت یک ایرانی نمیشه. هرکی هم از اسلام دفاع بکند مورد خشم من قرار خواهد گرفت بدلایلی که خودتان بهتر میدانید چه بلا و مصیبتی این دین بر سر ما ایرانیها در گذشته آورد و هنوز هم میآورد.
در مورد رضا شاه نوشتید و از خطاهایش: بنظرم یکی از خطاهای بزرگ او این بوده که بساط آخوندها را جمع نکرد و درب مساجدها را نبست! چونکه شما نمیتوانید وقتی میخواهید کشوری را بسوی تمدن و پیشرفت ببرید ولی یک مشت آخوند مرتجع مانع و سد راه این تمدن و پیشرفت هستند و در مساجد بر علیه شما موضع میگیرند و مردم عامی و کم سواد یا بیسواد را با ابزار دین بر علیه شما میشورانند همان کاری که خمینی دجال و فریبکار بر علیه محمد رضا شاه کرد و موفق هم شد! دین افیون ( تریاک ) توده هاست! پیروز که هستید سلامت هم باشید!
٨۲٨۶۵ - تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱٣۹۶       

    از : امیر ایرانی

عنوان : سلسله سلطنتی و سر آن
اینکه رضاشاه خوب است یابد، یک بحث انحرافی در روند مبارزه گری آزادی خواهی است؛
آزادی خواهی هیج استبدادی را نمی پذیرد و نمی خواهد.
مستبد و دیکتاتور اگر برساخته ای هم داشته باشد آن خوی استبدادیش، سبب خواهد شد که آن برساخته اش رابا لگد خودش از بین ببرد.
اینکه بپردازیم به این موضوع که آمدن و رفتن فردی به نام رضاشاه خوب بود یا بد این اتلاف وقتی خواهد بود و در شرایط فعلی هم هیچ موضوعیتی ندارد
و جالبست بدانیم که بخشی از حاکمیت برای اجرای پروژه ای، خواهان مطرح شدن رضاشاه بوده که مطرح شدنش و موضوعش، با ادبیات قالی بافی شروع شد؛
دو کارکرد از این مطرح کردنش طلب گردید:
یکی اینکه مطرح کنند که برای نجات و رهائی، از روش هایی با روحیه دیکتاتوری رضا شاهی باید استفاده کرد؛ که قرار شد قالیباف نامی این کار را انجام دهد اما قرعه بنام احمدی نژاد خورد و او شد یک رضاشاهکی و عاقبت کارش هم مشخص شد؛
اما کارکرد دوم که بسیار مهم بود این بود:که عبور از نظام فعلی که جمهوریتی را با خود دارد باید اندک اندک مطرح شود و نظامی که نزدیک به همان شاهنشاهی گذشته است ایجاد شود.
که در ایجادش، سرسلسله کی باید باشد مطرح می شد
که در این ایجاد و عبور، بر اساس شیوه گذشتگاه که سلسله ای از بین می رفت دیگر موضوعیتی نداشت پس پهلویی ها در کارشان برای سلطنت ساختن تمام شده تلقی شده خواهد بود. دلقک بازی شخصی به نام رضا، بدرد همان ادعاهای کودکانه اش می خورد و خواهد خورد.با این وضعیت برای سلسله قبلی که موضوعیتش برای احیا تمام شده تلقی میشود و با توجه به حاکم بودن خامنه ای، سر سلسله می شد خامنه ای. که بعد مرگش می رسید به پسرش که مجتبی نامی است.
اما این پروژه در سال ۸۸ که اعتراضات میلیونی مردم را داشتیم- که بعضی ها در پی نادیده گرفتن آن برآمدن- پروژه بهم می خورد و شُک اصلی، به خامنه ای وارد شد و او کینه ای عجیب از خود نسبت به حرکت مردمی از خود نشان داد.
که در دنباله آن پروژه، در دی امسال، از طرف همان بخش حاکمیت که مامور آماده سازی برای رسیدن به آن خواسته ی شکست خورده سلسله سازی بودند، حرکاتی انتحاری انجام گرفت.
که با گسترش اعتراضات -نه بصورت خیلی گسترده- و ترس از فروپاشی، مجریان آماده سازی آن پروژه دارند به سمت اتهامات سنگینی می روند که باید نشست که دید عاقب پرونده اقتدارگریان چگونه خواهدشد.
اگر بجای قزاق ها برای نظم دهی، ژندارم ها مجری شده بودند؛ دیگر رضا شاهی مطرح نمی شد که ما در مورد خوب بدش بحث کنیم و...
٨۲٨٣۵ - تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱٣۹۶       

    از : peerooz

عنوان : ؟ ؟
جناب سیامک رهگذر از آلمان,
نمیدانم شما چه چیز را میخواهید ثابت کنید. اولا شهریار مانند اکثر ما یک شیعه و شاید متعصب بود و این از "علی ای همای رحمت" و نامه های او به دوستش ادوارد ژوزف پیداست. دیگر آنکه در بحبوحه انقلاب که دو میلیون "انقلابی", جاده از فرودگان تا شهر را پرکرده و بسیاری چون پرچمدار سکولار دمکراسی, در کالیفرنیا در مناقب "امام"ی مقاله مینوشتند که همه را فریب داده بود چه جای این حرف هاست؟ شما آنرا می بینید و این را نمی بینید که شهریار, افتخار آذربایجان در همین شعر بر خلاف افراطیان, از رستم و اسفدیار و حکیم طوس از زبان یک ایرانی حرف میزند و بین آن "ترک" و این "تورک" به درستی تفاوت قائل است. آیا باید شهریار را به خاطر ستایش فردوسی و فریب خمینی طرد کرد؟زمان این حرف ها و اتهامات گذشته است. لطفا آب را گل آلود و خطا ها را تکرار نفرمائید.
٨۲٨٣٣ - تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱٣۹۶       

    از : سیامک رهگذر - از آلمان

عنوان : خطاب به Y Azerbaycan
کاربر گرامی طوری مینویسید که گویا فقط فارسها مقصر بودند یا هستند تا این رژیم اسلامی بر سر کار بیاید و دوام یابد؟ نقش روشنفکران آذری ما هم در تثبیت و هورا کردن این رژیم ضد مردمی کم نبوده یا هنوز هم نیست!!! گویا شما امثال شاعر آذری زبان بنام شهریار را فراموش کردید که چه مداح اسلام و رژیم ملایان و سرانش بوده یا شاید خودتان را به آن راه... میزنید؟ نمونه شعر شهریار برای رهبرش خمینی دجال:
آبی که خاک کشور ما در میان گرفت
خاکش جواهری است که در پرنیان گرفت
بنشان غبار فتنه که این نوبهار عشق
چون ابر انقلاب به سر سایبان گرفت
جان بخش بود باد بهارش به کوه و دشت
هر جا گذشت سبزه بجنبید و جان گرفت ...
سیمرغ دین به کوری اسفندیار کفر
پرورد رستمی که کمین و کمان گرفت
خواهم شدن بنعره، به خاک حکیم طوس
کان ژنده پیل زنده شد و هفت خوان گرفت
این «رهبر کبیر»، «خمینی بت شکن»
خط امان خود از «امام زمان» گرفت
سر پنجه «ولی» است کزین آستان برون
بیخ گلوی فتنه آخر زمان گرفت ...
یا شعر دیگری دارد در ستایش از خامنه ای جلاد اگر نمیدانید برایتان بیاورم؟ یا به این آدرس لینک ( http://www.hawzah.net/fa/News/View/۸۹۴۱۷/-شهریار-در-وصف-مقام-معظم-رهبری ) مراجعه کنید!
آذری ها هم سهم بسزائی در تداوم این رژیم داشتند و دارند و بهتر یا روشنفکرتر از فارسها نبوده و نیستند! ولی با نظر شما در مورد رضا شاه با عملکردهای مفیدش ( دیکتاتوری مثبت!! ) کاملا موافقم وقتیکه از دهان پدران و مادران ما از نقش بزرگی که رضا شاه در مدرن کردن ایران عقب مانده به ارث برده از عصر قاجار داشته افسانه سرائی ها کردند و میکنند و با احترام از او یاد میکنند! ولی دلیلی ندارد که دوباره دنبال سلطنت طلبی راه بیافتیم که دویاره بساط ساواک و شکنجه و کاخ نشینی مهیا شود! اگر پسر شاه از آنهمه میلیاردها دلاری که چابیدند و بردند و در غرب سرمایه گذاری کردند حتی درصد ناقابلی در اختیار ما اپوزیسیون میگذاشت ما تا حالا ده بار این رژیم ملاها را سرنگون کرده بودیم! ولی کو عقل و بصیرت این نیمچه پهلوی که اخیرا گفت حکومت اسلامی هم مثل حکومت کمونیستی پایانش با شکست روبرو میشود و اراجیف دیگر و منتظر نشسته تا تاج و تخت پادشاهی برایش فراهم شود بدون اینکه زحمتی خودش کشیده باشد به غیر از دو تا اعلامیه دادن و مصاحبه کردن! شما هم چشم امیدی به برگشت دوباره سلطنت به خودتان ندهید " کاین آب رفته باز نیاید به جوی خویش."( گیرم که آب رفته به جوی آید با آبروی رفته چه باید کرد؟ ).
٨۲٨۱۷ - تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱٣۹۶       

نظرات قدیمی تر

 
چاپ کن

نظرات (۲۱)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست