یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در حاشیه شعارهای «رضا شاه روحت شاد»! - هدایت سلطان زاده

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
نظرات جدیدتر
    از : peerooz

عنوان : "هنوز از ماست ایران را اگر روزی فرج باشد"؟
جناب Y,
رضا شاه همه این خوبی ها را داشت به اضافه دو عیب عمده که یکی حرص مال و مصادره املاک مردم بود و دیگر عیب بسیار بسیار بدتر بهم زدن شیرازه آنچه در طی این همه قرن ها ایران را ایران کرده بود و آن کیفیت مولتی اتنیکی ایران است که تمام شاهان قبل از او آنرا محترم میداشتند. زبان و آداب و رسوم هر طایفه ای مال خودش بود و در انقلاب مشروطه ترک و فارس و لر و ارمنی و غیره بدون چشمداشت امتیازی شرکت کردند. و حتی کردها نه به خاطر جدائی طلبی بلکه به حمایت از سالار دوله قاجار, تا حدود ملایر پیشرفت کردند که از مجاهدین بختیاری و ارمنی و غیره شکست خوردند.

به احتمال بسیار زیاد رضا شاه که از پیشرفت های ترکیه به هیجان آمده بود پا جای پای آتاتورک گذاشت و بجز فارسی کردن اذان و نماز کوشید همه چیز را فارسی کند و خلق کثیری بادمجان دور قاب چین و آرمان خواه و افراطی بدون توجه به نتایج تخریبی آن, دنبال او به راه افتادند و شد آنچه نباید بشود. حال وظیفه من و شما در صورت امکان درآوردن این سنگ از چاه میباشد که "هنوز از ماست ایران را اگر روزی فرج باشد". و این "ایران ما" ایرانی ست که قرنها قبل از اتحادیه اروپا و بدون نوشتن معاهده ای, ملت ها و اقوام و طایفه ها در "ممالک محروسه" و در "وطن خود" کنار هم میزیستند.
٨۲٨۱۴ - تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱٣۹۶       

    از : y

عنوان : رضا شاه
رضا شاه یک اتفاق مبارک وبزرگ برای ایران بود! فقط یک اتفاق! که البته مردم ایران در روی کار آمدن وی نقشی نداشتند!
خدماتش خاصه در مقابله متحجرین قابل ستایش است...
نیازی نیست برای پز روشنفگری دادن از رضاشاه بدبگوییم....بجای پز روشنفکری بهتر است کمی شجاعت داشته باشیم به باورهای درونی خود ودیگران دروغ نگوییم...
روشنفگری یعنی صداقت داشتن با خود ودیگران...
دانشگاه تهران را تاسیس کرد و هیچ نیروی هوادار وکنترلی بر دانشگاه مسلط نکرد...قوانین مدنی وتجارت ودادگستری و وکلا و اسناد رسمی و....رابنیان گذاشت که قبل از آن انحصاری در اختیار ملایان بود...وهیچ شرطی مبنی بر نزدیکی و دوری به شاه ودربار را لازمه تصدی مناصب فوق قرار نداد.....
بار علمی ومهین پرستی وپاکدستی وزرای دادگستری ودارائی ودیگر اعضای کابینه ....تکرار نشدنی هستن...از اهل همان رشته بپرسید!
هیچ کس رضاه شاه نشده ونمی شود....نه پسرش ونه نوه اش....
رضا شاه روحت شاد!
روشنفگری خوب است اما ادای روشنفگری خیر!
٨۲٨۰۶ - تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱٣۹۶       

    از : امیر ایرانی

عنوان : چند مطلب
اینکه لیدرهای تیم سرداران چپاولگر سپاه معیار شود ، خود پرسش برانگیز است.
فارس و غیرفارس گوئی یک حکایت تلخی و یک گفتار طنز گونه ای شده.
در مبارزات سراسری ایرانی همراه با دیگر هموطنانت، شرط وقرارهای اولیه خواستن، یک زیاده خواهی و عملی غیر منطقی است
«هنوز از ماست ایران را اگر روزی فرج است»
این گفته هم یک فخرفروشی است و هم یک تهدید!
هر دو حالتش قابل دفاع نیست.
٨۲۷۹۹ - تاریخ انتشار : ۱٨ دی ۱٣۹۶       

    از : احمد نجاتی

عنوان : پنداری بعضی ازافراد نه ازگذشته درس میگیرند ونه از حال؟
یک خانواده با ازبهره بردن از آنهمه ثروت خارج کرده از ایران وبیش ازچهل سال زندگی درکشورهای آزاد ودمکراتیک ، هنوز متوجه نشده که همانقدرکه اجبارحجاب ارتجاعیست
برداشتن اجباری آن هم ارتجاعیست .

اجبارروش دیکتاتورهاست چه شاه ، چه شیخ، چه ..........اگربه فکر مردم نیستید لآاقل به خودتان باشید.
فکرنکنید که مردم دو بار از یک سوراخ گزیده میشوند، همان یکبارکه خمینی را به مردم غالب کردند برای مردم کافیست.
احمد نجاتی
٨۲۷۹۵ - تاریخ انتشار : ۱٨ دی ۱٣۹۶       

    از : peerooz

عنوان : فریاد فریاد من شکسته اگر در گلو، وگر فریاد من رسا، من از برای راه خلاص خود و شما فریاد می زنم فریاد می زنم !- نیما.
سرکار و یا جناب Azerbaycan,
اگر نظری به کامنت های من در پای مقاله اول جناب عبدالرضایی در همین سایت بیاندازید http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=۸۴۰۲۲ می بینید که "شهر", بقول حافظ, آنچنان هم " از عشاق خالی نیست" و اگر "نفس هم نفسی "باشد "هنوز از ماست ایران را اگر روزی فرج باشد" به ویژه چون "کنون تنها "علی" مانده است و حوضش چشم ما روشن!". شهریار.
٨۲۷۹٣ - تاریخ انتشار : ۱٨ دی ۱٣۹۶       

    از : peerooz

عنوان : مطلق آن آواز خود از شه بود - گرچه از حلقوم عبدالله بود. مولوی.
در بحبوحه قیام و شورش اخیر, جناب سلطان زاده با بیان همیشه شیوا و شیرین خود در ابتدا خوش میدرخشند و در پایان, انسان از خود میپرسد که بقیه اش کو؟ غافل از آنکه بقیه بطور ناقص در ابتدا گفته شده است.

"......پایه های حکومت این طاعون سیاه........ در همان دوره ریخته شد. جای هر مخالف و اندیشمند رژیم زندان بود و مرگ. ............. تنها مذهب و مسجد آزاد بود و از یاری سلطنت بهره مند. آخوند و مسجد را نه سم آزادی، بلکه پادزهری در برابر چپ و لیبرال میدانستند و دیگران باید روانه زندان می شدند......... سبعیت و فساد و غارتگری حکومتگران اسلامی در تاریخ ایران بی سابقه است. برای ما که زندگی مان در تلاش و رویای بهروزی کشورمان سپری شده است، امروز به تلخی این صفحه تاریک تاریخ میهنمان را ورق میزنیم........».

قسمت ناگفته در گفتار ایشان اینست که محمد رضا تحصیل کرده سویس, با عقده ترس از انگلیس به تخت نشانده شد و این ترس همراه با اوضاع زمانه او را به دامن امریکا افکند و از آن پس و پس از مرداد ۳۲ حلقه غلامی کامل گردید. این نه محمد رضا بلکه "غرب" بود که مذهب به ویژه اسلام را پادزهر کمونیسم میدانست. "قاتق نان آمریکایی محمد رضا, سر انجام - با کمک امریکا به خمینی - قاتل جان او شد". فراموش نکنیم که این "قاتق نان" هنوز همین دور و بر ها می پلکد و هنوز در گیر طالبانی ست که بر ضد شوروی خلق کرده بود و امروز آنرا دستاویزی برای پلکیدن در این حوالی و حوالی چین و پاکستان قرار داده است. ظاهرا همه راه ها به روم ختم میشود.
٨۲۷۹۰ - تاریخ انتشار : ۱٨ دی ۱٣۹۶       

    از : فریدون @

عنوان : افشا گری
از یک طرف به دلیل ضعف نیروی اپوزسیون در داخل کشور,واز طرف دبگر ضعف تشکل وهماهنگی در جنبش گارگری ,وهم چنین ضعف آگاهی ها وسواد سیاسی در قشر متوسط,ونیز ضعف روشن بینی درقشر تحصیل کرده وبا سواد,سبب شده است که اکثریت مردم توسط رسانه های برون مرزی مسخ ودر دام فرصت طلبان قرار گیرند.زیرا سرمایه داران و طرفدارانشان لیبرالیست ها عنوان مینمایند,برای اینکه ایران یکپارچه و متحد بماند و ایرا ن ایرانستان نشود,فقط حکومت سلطنت قادر به حفظ مملکت می باشد.بنابراین وظیفه نیروهای پیشرو آنست که ماهیت دیکتاتوری پهلوی را همانند دیکتاتوری مذهبی عیان نمایند.
٨۲۷٨٨ - تاریخ انتشار : ۱٨ دی ۱٣۹۶       

    از : همنشین بهار

عنوان : پرسش
سلام بر شما آقا هدایت عزیز
آیا نام کوچک آن زندانی که در باره‌اش نوشته‌اید(حاجی زاده ) - «میرزا باقر» بود؟
لیست زندانیان سیاسی زمان شاه را دارم تکمیل می‌کنم و از این جهت سوال فوق را پرسیدم.
با کمال احترام: همنشین بهار
٨۲۷٨۷ - تاریخ انتشار : ۱٨ دی ۱٣۹۶       

    از : Y Azerbaycan

عنوان : آذربایجان و اعتراضات شان
آیا از اعتراضات استادیوم سهند تبریز و ادامه آن در خیانهای تبریز و شعار های داده شده و خواسته های آذربایجان و اعتراضات شان اینبار درس گرفتید و یا اینکه با سانسور و بی اعتنائی میخواهید بگوئید که بی خیال . مثل گذشته در جریان سبز ها و امروز آذربایجان اول سکوت کرد و با یک خط جداگانه با مناطق فارس زبان و خواسته های متفاوت و با شعار خود بمیدان آمد . پس بی اعتنائی بخواستهای آذربایجان یکی از علل مهم شرکت نکردن آذربایجان همراه و هم دوش شماست بنابراین گله مند بودن شما از آذربایجان بر میگردد به عمال و کردار و برخورد شما با خواسته های ملل غیر فارس زبان و اینکه روشنفکران فارس زبان چطوری با ملل غیر فارس تنظیم رابطه برقرار کرده اند .امروز آذربایجان و جوانانش و بالخص تحصیل کرده ها و روشنفکرانش خواسته های ملی دارند و هر گونه بی اعتنائی و رد این خواسته ها به همان اندازه باعث فاصله گرفتن بین آذربایجان « ملت تورک » با شما فارس زبانها میشود و نباید از یاد برد که رژیم همچنان بر اقتدار نشسته و بدون اعتراض گسترده و توده ای سرنگون نخواهد شد و مسبب جلو گیری از همبستگی تا بحال خود محوربینی و مرکزگرائی روشنفکر و سیاسی کار های فارس زبان و تشکیلاتهای باصطلاح سراسری هستند .
٨۲۷٨۴ - تاریخ انتشار : ۱٨ دی ۱٣۹۶       

    از : هوشنگ فرخجسته

عنوان : مردم ایران را در یابیم
دوست عزیز نیما ! اگر نگارنده هم ادعا کند : بر خلاف سال ۵۷ جبهه ضد دیکتاتوری در داخل و خارج از کشور بسیار متشتت تر است مسئله ای حل نمیشود.
بهتر نیست در شناخت نقطه ضعفها و معایب جبهه ضد دیکتاتوری امروز تلاش کنیم؟
این که در ۲۲ بهمن ۵۷ نمایندگان ارتش ، ساواک و ژنرال های آمریکائی از یک طرف و نمایندگان خمینی از طرف دیگر در محلی در شمال تهران نشستند و قرار داد بیطرفی ارتش را تنظیم کردند و تمام ثروت و قدرت کشور را تحویل خمینی به نیابت از طرف مردم ایران دادند با هیچ عرف سیاسی، قانونی و حقوق بین الملل قابل انطباق نیست و ننگ این خیانت آشکار به حقوق شهروندی مردم و حق حاکمیت ملی مردم ایران در تاریخ پاک نخواهد شد و خدمت رایگان به خمینی ، بنیانگذار حکومت دینی تیز خسارات جبران ناپذیر جانی ، مادی و معنوی در سطح بسیار وسیع وارد نمود.
مردم را دست خالی بدون داشتن نهاد های سیاسی و صنفی سپردند به خمینی که تمام نیروهای نظامی را در اختیار داشت با لشگری از سربازهای گمنام امام زمان که آن کردند که طالبان و داعش بعد ها نمود.
اعتراف می کنم که در سال ۵۷ در شور و غوغای سرنگونی یادم نمیاید که کسی گفته باشد: آمریکا چه حقی دارد ارتش ایران را وادار به معامله با خمینی نماید؟ آری تمام جهان از خمینی حمایت کرد ما نتوانستیم علیه آن تجاوز و دخالت در امورمان بپاخیزیم و اعتراض کنیم . ما نیروئی نداشتیم که در مقابل آمریکا ، ارتش و خمینی و [ اکثریت مردم ] بایستد . حتی فکر میکردیم بعداز شاه نویت آمریکا ست ! در باره هایزر و سالیوان افشا گری وجود داشت ولی نه با مضمون چرا باید ارتش را مفت و رایگان تحویل خمینی بدهند؟

امروز نیز تاوان همان خیانت سال ۵۷ را میدهیم که گریبانگیر مردم ایران می باشد . مردم اسیر بخش بزرگی از مردم در جامعه می باشند که در این ۴۰ سال توسط نیروهای مذهبی بسیج و تربیت شده اند . بخشی از مردم در این ۴۰ سال شاهد انواع جنایات و تجاوز به حریم شخصی میلیونها ایرانی بوده اند ولی همکاری و سکوت کرده اند و به عادتهای عجیب و غریبی خو گرفته اند.
و می بینیم که متاسفانه بدون توجه به علت خیزش مردم و اعتراضات و ناهنجاریهای اجتماعی مطیع و منقار رهبران مذهبی خود که در انجمن اسلامیهای و مساجد سراسر کشور لانه کرده اند؛ سازمان یافته بخیابانها میایند و قدرت نمائی می کنند.

در سال ۵۷ حکومت شاه چنین توانی نداشت و همین باعث تلاشی سریع آن شد.
متاسفانه باید گفت طرفداران حکومت دیکتاتوری پادشاهی نیز آنقدر درب و داغون بودند که قادر به اعتراض به آن نوع انتقال قدرت به خمینی نبودند . حتی می توان گفت آن نوع انتقال به مذهبی ها را به انواع دیگر و مشارکت تمام نیروها ترجیح دادند تا شاید دوباره بر گردند. مخالفان شاه که هنوز در زندان بودند نه حزبی داشتند و نه تشکیلاتی در میان تظاهرات چند میلیونی مانند قطر های در دریا ناپدید می شدند که از «دستاوردهای» ۲۵ سال سرکوب پیوسته حکومت مطلقه پادشاهی بود !!! ایران افتاد در چنگ [ اکثریت نیروهای میلیونی توده های مردم سنتّی و مذهبی ] بدون توجه به نتایج آن گذار تق و لّق که با دُم خود گردو می شکستند . که تا سالها در عوالم و رویاهای حکومت اسلامی غرق بودند ....ولی بتدریج از بوی خون جوانان و دگراندیشان که همه جا را فر گرفت و انفجار باروت فشنگ بسیجی ها و پاسداران در خیابانها و زندانها و بمب های ارتش عراق در سراسر ایران و ترورها و کشتارها داخل و خارج از کشور در یافتند که تمام وعده وعید ها و حرفهای خمینی و حواریون او فقط وفقط برای رسیدن به قدرت بوده است که گروه گروه از حکومت فاصله گرفتند. امروز دیگر [ بخشی از مردم ] از رهبران دینی حمایت می کنند. این بقیمت تلاش آزادیخواهان بدست آمده است و باید از آن با جان و دل پاسداری کرد تا طرفداران حکومت کمتر و کمتر شوند.

از تشابهات امروز و سال ۵۷ نیز بگوئیم که نیروهای مخالف حکومت دینی هیچ امکانی و منفذی برای ابراز وجود نداشته و ندارندو هزاران نفر کشته شده اند و معلوم نیست چند صد هزار نفر در زندانهای حکومت کشتار اسیر و شکنجه شدند.

بر خلاف سال ۵۷ سران حکومت با وقاحت به سرکوب و کشتار ادامه میدهند و دست از تهدید نیز بر نمی دارند.
بر خلاف سال ۵۷ با مردن خامنه ای شخص دیگر را علم می کنند. ساختار این حکومت مافیائی بکلی با حکومت پادشاهی فرق دارد.
برخلاف سال ۵۷ ارتش ایران نقش چندانی در سرکوب مردم ندارد ولی سپاه پاسداران خود را قیم «انقلاب» میداند و برای خود این رسالت را قائل شده که مانند عملکرد تا کنونی خود به سرکوب ادامه دهد. سپاه پاسداران نظامیان ایدئولوژیک و مذهبی می باشند که بر خلاف ارتش در سال ۵۷ دست به هر جنایتی میزنند.
تمام اینها دست بدست هم میدهند که مردم مجبور شوند در حالیکه فشار وحشتناک و سنگینی کمر آنها را می شکند و در خیابان با هر اعتراضی صرب و شتم و کشته میشوند و میلیونها ایرانی دیگر و «نا سلامتی» هموطن آنها به خیابان میایند و برای آنها خط و نشان می کشند چیزی شبیه همان روزهای بعداز انقلاب است که زهرا خانم و جوجه هایش به چپ ها و راه پیمائی و تظاهرات حمله می کردند و با شعار «حزب فقط حزب الله ، رهبر فقط روح الله » فحش و فضیحت می داند. آن چند نفر به میلیونها نفر تبدیل شده است. آیا در سال ۵۷ شهروندان طرفدار حکومت مزاجم کسی می شدند؟ تکلیف مردم ایران با طرفداران حکومت فعلی کدام است ؟ در این باره صحبت کنیم که میل پذیرش به هر نیروئی که به پوزه ی حکومت بزند را افزایش میدهد .
٨۲۷۷۴ - تاریخ انتشار : ۱٨ دی ۱٣۹۶       

نظرات قدیمی تر

 
چاپ کن

نظرات (۲۱)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست