یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نفت از ۸۰ دلار گذشت
علیرغم افزایش تولید اوپک بهای یک بشکه نفت خام برای اولین بار از مرز ۸۰ دلار عبور کرد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۴ شهريور ۱٣٨۶ -  ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۷


سرمایه: پیش از برگزاری اجلاس ۱۴۵ اوپک، کشورهای صنعتی و برخی نهادهای بین‌المللی با انتقاد شدید از اوپک، گناه افزایش قیمت‌ها را متوجه این سازمان کرده بودند. در مقابل، اعضای اوپک (سازمانی که حدود ۴۰ درصد از نفت موردنیاز جهان را تامین می‌کند) ضمن تاکید بر وجود نفت کافی در بازار، علت رشد شدید قیمت‌ها را به مسایل دیگری نسبت می‌دادند. تحولات پس از اجلاس ۱۴۵ اوپک در وین، درستی دیدگاه‌های اوپک را مورد تایید قرار داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۲ سپتامبر ۲۱۱ شهریور) در بازار نیویورک، بهای نفت خام برای اولین بار در تاریخ از مرز ٨۰ دلار در هر بشکه گذشت. در این روز بهای هر بشکه نفت‌خام سبک پایهء آمریکا با یک دلار و ۶٨ سنت افزایش به ۷۹ دلار و ۹۱ سنت رسید.در معاملات صبح همین روز نیز قیمت نفت‌خام آمریکا ۵۹ سنت بالا رفته بود. در معاملات روز پنجشنبه این بازار، بهای نفت خام آمریکا مجددا ۲۹ سنت بالا رفت و به ٨۰ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید که در تاریخ معاملات این کالا بی‌سابقه بوده است.
اما در معاملات روز جمعه، بهای نفت خام آمریکا با ۵۱ سنت کاهش به ۷۹ دلار و ۶۹ سنت رسید.
براساس این گزارش، هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال نیز روز چهارشنبه با یک دلار و ٣۰ سنت افزایش به قیمت ۷۷ دلار و ۶٨ سنت داد و ستد شد. روز جمعه بازار لندن شاهد کاهش ۷٣ سنتی بهای نفت برنت دریای شمال بود. هر بشکه از این نفت به قیمت ۷۶ دلار و ۹۵ سنت داد و ستد شد. با این حال بهای سبد نفتی اوپک برای چندمین روز با افزایش مواجه شد. به گزارش دبیرخانهء اوپک، روز پنجشنبه بهای سبد نفتی این سازمان در مجموع با یک دلار و ۵۱ سنت افزایش به سطح ۷۴ دلار و ۶۴ سنت رسید.
تحلیل‌گران و کارشناسان بازار بین‌المللی نفت دلایل اصلی افزایش قیمت‌ها را کاهش ذخایر نفت‌خام و بنزین آمریکا، پیش‌بینی افزایش تقاضای جهانی و احتمال کاهش عرضهء نفت‌خام به دلیل وقوع توفان موسمی Humberto در خلیج مکزیک اعلام کرده‌اند. به همین علت با کاهش خطر این توفان برای تاسیسات نفتی مستقر در خلیج مکزیک، بهای نفت‌خام کاهش پیدا کرد.
بعضی از تحلیل‌گران آسیایی نیز دلایل دیگری را برای افزایش قیمت‌ها عنوان می‌کنند. به گزارش پایگاه اینترنتی چاینا دیلی، افزایش تقاضای نفت برخی کشورها از جمله چین یکی از دلایل افزایش بهای نفت‌خام است.هجوم سرمایه‌های دلالی به بازارهای نفت نیز از دلایـــل اصلی رشـــد قیمت‌هابه شمار می‌رود.
کاهش ارزش دلار و نرخ‌های بهره در آمریکا، همچنین رکود بازار مسکن این کشور موجب شده که سرمایه‌های دلالی به سوی بازار نفت سرازیر شوند. این امر نوعی تقاضای کاذب به وجود آورده که
با وجود عرضهء کافی نفت به بازار، تصویری از کمبود را ایجاد کرده است. کارشناسان ‌آسیایی پیش‌بینی کردند که طی روزهای آینده بهای نفت‌خام همچنان در حد ٨۰ دلار در هر بشکه باقی خواهد ماند.
مجموعهء تحلیل‌های کارشناسان، اظهارات پیشین اعضای اوپک را در مورد عوامل موثر بر افزایش بهای نفت خام مورد تایید قرار داد. در همین حال، پایگاه اینترنتی فایننشال تایمز نیز از ابراز نگرانی اوپک نسبت به کاهش تقاضای نفت این سازمان از سوی کشورهای صنعتی خبر داد. براساس این گزارش، اوپک گفته است: «تلاش کشورهای صنعتی بــــرای استفادهء گسترده‌تر از انرژی‌های جایگزین موجب کاهش تقاضا برای نفت‌خام این سازمان و نیز کاهش میزان سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های تولید و عرضهء ‌نفت خواهد شد.»
خبرگزاری رویترز هم در گزارشی به نقل از موسسهء   CIBC کانادا، اعلام کرد که تا سال ۲۰۱۰ ظرفیت صادرات نفت‌خام اوپک، روسیه و مکزیک در مجموع ۵/۲ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت که علت اصلی آن افزایش مصرف داخلی خواهد بود. اعضای اوپک و دو کشور روسیه و مکزیک که حدود ۶۰ درصد از تولید جهانی نفت را در دست دارند، طی سال‌های اخیر با رشد شدید مصرف نفت روبه‌رو شده‌اند. هم‌اکنون اعضای اوپک پس از آمریکا دومین مصرف‌کنندهء بزرگ نفت جهان به شمار می‌روند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست