یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آیا زهرا بنی یعقوب واقعا خودکشی کرده است؟

• از عید فطر که روز عزای خانواده بنی یعقوب شد، اکنون بیش از یک ماه می گذرد. پدر، مادر، برادر و نامزد زهرا به امید بینا شدن چشمان کور فرشته عدالت، سکوت پیشه کردند. اما «از عدالت و حقیقت که نه، حتی از سوال در باره حقیقت نیز خبری نیست» ...


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۶ آبان ۱٣٨۶ -  ۱۷ نوامبر ۲۰۰۷


خسرو شمیرانی
shemiranie@yahoo.com


روز، جمعه 25 آبان 1386، 28 ساله می شد ... اگر هنوز زنده بود ... اگر به "مرگ مشکوکی" در ستاد مبارزه با منکرات از دست نمی رفت …

«مجمع نمایندگان ادوار مجلس» با بیش از 400 عضو، در نامه ای که خطاب به رئیس قوه قضاییه روز چهارشنبه 23 آبان 1386 (14 نوامبر 2007) منتشر شد، از جمله آورده است: "بازداشت خانم زهرا بنی‌یعقوب یک روز قبل از عید فطر انجام گرفته و محل بازداشت، ستاد امر به معروف و نهی از منکر بسیج بوده و محلی هم که ادعا شده متوفی در آن خودکشی کرده راهروی طبقه دوم آن ستاد و زمان آن ساعت 21 مورخ 21مهر 86 (روز عید سعید فطر) و معاینه جسد ساعت 9صبح روز یکشنبه مورخ 22 مهر 86 صورت گرفته است." ((1))

از عید فطر که روز عزای خانواده بنی یعقوب شد، اکنون بیش از یک ماه می گذرد. پدر، مادر، برادر و نامزد زهرا به امید بینا شدن چشمان کور فرشته عدالت، سکوت پیشه کردند. اما «از عدالت و حقیقت که نه، حتی از سوال در باره حقیقت نیز خبری نیست» یکی از نزدیکان خانواده که از اولین روزها پیگیری این ماجرای مشکوک و غمناک را وظیفه خود قرار داده است به شهرگان گفت: «در باره شرایط مرگ او ده ها سوال اساسی وجود دارد که هیچ مرکز قانونی خود را به پاسخگویی در این رابطه ملزم نمی بیند.»

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، به عنوان وکیل خانواده مقتول پرونده را در دست گرفته است.

رحیم بنی یعقوب برادر زهرا بنی یعقوب به تارنمای کانون زنان ایرانی گفته است: «هر روز با رفتن به دادسراهای مختلف به دنبال دریافت پرینت مکالمات تلفنی زهرا هستیم.»
چرا که او ساعت 8 و 45 دقیقه یعنی درست 15 دقیقه پیش از زمانی که ادعا می شود زهرا خودکشی کرده است، با او تلفنی صحبت کرده است. بنا به گفته او زهرا حالتی کاملا معمولی داشته و به برادرش گفته است که اصلا نگران نباشد چرا که پدر وی در راه است تا ضمانت سپرده و وی را آزاد کند.
رحیم بنی یعقوب معتقد است متن مکالمات او و خواهرش، سندی بر اثبات بی پایه بودن ادعای خودکشی خواهرش خواهد بود.
او که در مراکز حساسی دارای مسولیت است، تئوری خودکشی خواهرش را اساسا ساختگی می شمارد.

دکتر یدالله اسلامی، دبیر کل مجمع نمایندگان ادوار مجلس اسلامی نیز بر همین پرسش تاکید می کند: "ما می‌خواهیم بدانیم چه اتفاقی افتاده است و اصلا چرا چنین اتفاقی امکان رخ دادن داشته است"

یک فعال سیاسی در این رابطه می گوید: «اینکه زهرا کاظمی یک روزنامه نگار دو تابعیتی بازداشت، ضرب و شتم، متهم به جاسوسی و در بازداشت‌گاه کشته شود و یا اینکه وبلاگ نویسان و فعالان جوان به اتهامات گوناگون روانه بازداشتگاه‌های رنگارنگ شده و بعد از آزادی، از شکنجه‌های وارده سخن بگویند، چیز جدیدی نیست اما کشته شدن فرزند خانواده‌ای معتقد به نظام اسلامی که خود نیز پزشکی متعهد و انسان دوست بود، روند جدیدی است که به پرونده قتل مشکوک زهرای جوان، ابعاد تازه‌ای می‌بخشد.»

یک منبع آگاه به شهرگان گفت فرماندهان سپاه پاسداران در دیدار اخیر خود با علی اکبر ناطق نوری، رئیس سابق مجلس اسلامی ماجرای مرگ مشکوک دکتر بنی یغقوب را با وی در میان گذاشته و رسیدگی به سوالات مطرح در این رابطه را درخواست کرده‌اند.

این منبع همچنین افزود: "عده‌ای که نمی دانیم به کجا متصل هستند به خود اجازه می دهند فرای هر قانون اخلاق به بهترین فرزندان این مرز و بوم حمله کنند، دستگیر کنند و به عناوین مختلف آنها را مورد تحقیر و شکنجه قرار دهند. او فرزند خانواده‌ای معتقد و منزه بود. خانواده‌ای که زندگی محقری دارد اما در نهایت عزت انسانی و با احترام به تمام شئون انسانی و اسلامی زندگی می کند و کارنامه اعضای آن باعث افتخار است"

زهرای 27 ساله پزشک بود و به انتخاب خودش به مناطق دورافتاده رفته بود تا به محرومان خدمت کند. پدر او، ابولقاسم بنی یعقوب، کارمند دفتری ِ بازنشسته سپاه پاسداران است و عملا تمام عمرش را در خدمت به نظام اسلامی سر کرده است.

دکتر یدالله اسلامی نماینده مجلس ششم همچنین به شهرگان گفت: "مجمع نمایندگان ادوار مجلس در نامه ای که در روز دوشنبه 22 آبان به دفتر رئیس قوه قضاییه تحویل داد خطاب به آیت الله شاهرودی ریاست محترم این قوه 9 سوال اساسی در این رابطه مطرح کرده است."

متن کامل این نامه چهارشنبه 23 آبان در تارنمای خبری آفتاب نیوز منتشر شد ((1))

سوالات این نامه، با تکیه بر توضیحاتی در باره شخصیت زنده یاد دکتر زهرا بنی یعقوب، از جمله به موارد زیر اشاره دارند:
1- جرم متهم چه بوده که شدیدترین اقدامات امنیتی با قید بازداشت در مورد او به اجرا در آمده ‌است؟
2- آیا اتهام انتسابی به وی با شخصیت تصویر شده از او منطبق بوده ‌است؟
3- اگر جرم او در حد بازداشت بوده چرا شریک جرم او یعنی حمید بازداشت نگردیده ‌است؟
4- آیا اداره اماکن نیروی انتظامی آنهم در مرکز یک استان متولی تعقیب جرائم مشهود است یا بسیج؟
5- آیا نگهداری متهم در ستاد امر به معروف و نهی از منکر بسیج، قانونی بوده و اگر هم قانونی بوده و در صورت صحیح بودن ادعای خودکشی مشارالیه چرا می‌بایستی ابزار خودکشی در اختیار ایشان بوده باشد و چرا از وی نگهداری و مواظبت نمی‌شده و اگر درست باشد که خودکشی در راهرو صورت گرفته باشد دیگر فاجعه سنگین‌تر است.
6- آیا نگهداری متهم با دستور مقام قضایی صورت گرفته؟
7- ادعا شده که متهم ساعت 21 در راهرو ستاد امر به معروف و نهی از منکر، نه در اتاق بازداشت آنهم به وسیله پارچه تبلیغاتی خود را حلق‌آویز نموده و کسی هم متوجه نشده است. آیا این موضوع قابل باور است؟
8- آیا فاصله فوت تا معاینه جسد آنهم در شهر همدان و نه روستاهای دور افتاده، باید 12ساعت طول بکشد؟
9- آیا اصلا چنین اقدامی از سوی یک خانم تحصیل‌کرده که بعد از بازداشت بنا به اظهارات خانواده که با آنها تماس تلفنی داشته و کاملا طبیعی به نظر می‌آمده، قابل پذیرش است؟

سوالات بالا بر نکاتی انگشت می گذارند که مطالعه آنها بی نیاز از شرح است.

دکتر یدالله اسلامی در پاسخ به اینکه چرا مورد نقض حقوق شهروندی دکتر زهرا بنی یعقوب برای مجمع نمایندگان ادوار مهم بوده و به نوشتن این نامه منجر شده است گفت: "ما در جلسات منظم هفتگی به مسائل گوناگون می پردازیم. مسائل اینچنینی هم بخشی از آن هستند. ما بر اساس شرایطی که در آن واقع هستیم، متناسب با حساسیتی که موضوع دارد و روندی که اینگونه موضوعات طی می کنند در غالب گفت وگو، بیانیه و دیگر شیوه‌ها، نظرات خود را بیان می کنیم. در این رابطه بر اساس اطلاعات رسیده کمیته حقوقی مسولیت پیدا کرد بررسی کاملی بکند، منابع مختلف را به عنوان مبنای بررسی خود قرار بدهد و گزارش کار خود را به شورای مرکزی بدهد. طبیعی است که این روند طی شد. گزارش ارائه شده موجب افزایش نگرانی اعضا شد. "مجمع" سالهاست که در موارد نقض حقوق شهروندی به صورت فعال اظهار نظر می کند. این هم مزید بر علت بود. نهایتا شواری مرکزی تصمیم گفت که کمیته حقوقی به تهیه‌ی نامه به رئیس قوه قضاییه اقدام بکند.

دکتر اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا سابقه خانوادگی مقتول نقشی در انتشار این نامه نداشته است گفت: «سابقه خانوادگی مشخص است. کمیته حقوقی ما این سوابق را جمع آوری کرده است اما مجمع همچنین در موارد دیگری همچون پرونده خانم دلارام علی، آقای عماد الدین باقی، دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و پرونده‌های اینچنینی پیگیری می کند. ما این را در چارچوب حمایت از حقوق شهروندی می‌دانیم.»

این نماینده سابق مجلس اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که به نظر وی چرا چنین اتفاقاتی در کشور ما روی می‌دهد گفت:
«وقتی جریان اطلاع رسانی شفاف نباشد و دچار تنگنا باشد برخی خود را فراتر از پاسخ گویی می‌دانند و بعضی خود را موظف به پاسخ گویی نمی دانند، به طور طبیعی این اتفاقات می افتد.»

((1))
www.aftabnews.ir


منبع: تارنمای شهرگان
shahrgon.com


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست