یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دیدار خانواده های دانشجویان بازداشتی با شیرین عبادی

• خانواده های دانشجویان زندانی روز یکشنبه با در دفتر کانون مدافعان حقوق بشر با شیرین عبادی و سایر اعضای کانون ملاقات کردند. خانواده ها همچنین نامه ای در مورد وضعیت فرزندان خود به دفتر سازمان ملل متحد در تهران تسلیم کردند ...


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲ دی ۱٣٨۶ -  ۲٣ دسامبر ۲۰۰۷


روز یکشنبه جمعی از خانواده های دانشجویان بازداشتی با حضور در کانون مدافعان حقوق بشر با اعضای این کانون ملاقات کردند.
به گزارش سایت آوای دانشگاه، خانواده ها در ابتدا نحوه ی بازداشت دانشجویان و اقدامات صورت گرفته توسط خود به منظور آزادی هر چه سریع تر دانشجویان را شرح دادند و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر خواستند تا با استفاده از ابزاری که در اختیار دارند در راستای آزادی دانشجویان اقدام کنند.
خانم شیرین عبادی به نمایندگی از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر از دانشجویان در بند اعلام حمایت کرد و توضیح داد که مطابق قوانین دانشجویان مرتکب هیچ جرمی نشده اند و خواستار آزادی آنان شد. وی در ادامه به خانواده ها توصیه کرد تا با مصاحبه با تمامی رسانه ها موضوع بازداشت فرزندان خود رسانه ای کنند. وی تصریح کرد هیچ نهاد و فردی نمی تواند مانع مصاحبه ی خانواده ها شود و اضافه کرد در این شرایط فشار افکار عمومی از موثرترین عوامل است و باید از آن استفاده کرد. شیرین عبادی اضافه کرد علاوه بر انتخاب وکیل، انتشار نامه ی سرگشاده خطاب به نهاد ها می تواند موثر باشد. وی همچنین در پایان صحبت های خود از خانواده ها خواست تا شرحی از نحوه ی بازداشت، تاریخ بازداشت، دانشگاه محل تحصیل، تعداد دفعاتی که تماس تلفنی صورت گرفته و تعداد ملاقات ها و ... بنویسند و در اختیار کانون بگذارند تا آن ها گزارشی رسمی منتشر کنند.
در ادامه ی جلسه چند تن دیگر نیز به تیم وکالت دانشجویان در بند با نام های آقایان معصومی، داور زاده، ابوطالبی و رئیسیان و خانم فروغ میرزایی اضافه شدند که در نتیجه ی آن تعداد اعضای تیم وکلا به ۹ نفر رسید.
خانواده ها در حدود ساعت ۱۰ تصمیم گرفتند تا نامه ی سرگشاده ای به دفتر سازمان ملل بنویسند و تحویل دفتر آن در تهران بدهند.
در ادامه ی پیگیری ها امروز خانواده ها برای چندمین بار به مجلس شورای اسلامی مراجعه کردند. خانواده ها در ابتدا در برابر مجلس تجمع کردند و خواستار پاسخ گویی کمیسیون امنیت ملی در خصوص وضعیت فرزندان خود شدند. بعد از مدتی معاون کمیسیون امنیت در میان خانواده ها حاضر شد و اعلام کرد در حال حاضر کمیسیون امنیت جلسه ای با محوریت موضوع دانشجویان بازداشتی دارد و این جلسه تا حدود ساعت ۵ به طول خواهد انجامید و اضافه کرد که خانواده ها می توانند تا آن ساعت منتظر بمانند ولی نباید جلوی در مجلس تجمع کنند. این مساله با اعتراض خانواده ها روبرو شد و اعلام کردند کسی نمی تواند مانع تجمع آنان شود. در ادامه یکی از مسئولین با حضور در بین خانواده ها اعلام کرد که در روز سه شنبه وقت ملاقات رسمی با کمیسیون امنیت ملی خواهد گرفت تا اعضای کمیسیون گزارش نهایی پیگیری های خود را به خانواده ها ارائه کنند. خانواده ها نیز تصمیم گرفتند تا روز سه شنبه به مجلس مراجعه کنند.
در پایان خانواده ها تصمیم گرفتند تا فردا در ادامه ی پیگیری های خود به زندان اوین مراجعه کنند زیرا دوشنبه ها روز ملاقات زندانیان بند ۲۰۹ است و خانواده ها تلاش خواهند کرد تا با فرزندانشان ملاقات کنند.
از نکات قابل توجه این بود که پدران و مادران دانشجو ها در اتوبوس، پیاده رو و سایر اماکن و معابر عمومی وضعیت فرزندان خود را با صدای بلند برای مردم توضیح می دادند که در نتیجه ی آن با ابراز هم دردی و حمایت مردم روبرو می شدند.
در خبری دیگر امروز چند تن دیگر از خانواده های دانشجویان بازداشتی به دادگاه انقلاب مراجعه کردند. مسئولین دادگاه در نتیجه ی اصرار خانواده ها به منظور آگاهی از وضعیت پرونده ی فرزندان خود اعلام کردند که قرار بوده است امروز لیستی که شامل مبالغ وثیقه ی دانشجویان بازداشتی است برای آنان ارسال شود. البته تا زمانی که خانواده ها در دادگاه انقلاب حضور داشتند این نامه به دست مسئولین دادگاه نرسیده بود. این مساله نشان گر آنست که به احتمال بسیار زیاد تعداد زیادی دانشجویان طی روز های آینده با قرار وثیقه آزاد خواهند شد.

در ادامه ی آزادی دانشجویان در شهرستان ها دو تن از دانشجویان دانشگاه آزاد کرمانشاه که در پی برگزاری مراسم ۱۶ آذر در آن دانشگاه، بازداشت شده بودند از بازداشت گاه اداره ی اطلاعات آن شهر آزاد شدند. پیش از این نیز ۵ تن از دانشجویان بازداشتی در مازندران نیز آزاد شده بودند. البته آرش پاکزاد از دانشجویان دانشگاه مازندران هم چنان در بازداشت به سر می برد.

بهروز کریمی زاده و سعید حبیبی در بازداشت اطلاعات سپاه
وبلاگ آزادی و برابری: رفیق عابد توانچه ابتدا در بازداشت وزارت اطلاعات بوده و پس از آزادی بلافاصله توسط اطلاعات سپاه شهرستان اراک دستگیر شده است. وی به یکی از دوستانش گفته است که بنا بر بازجویی های اطلاعات سپاه اراک، به احتمال بسیار زیاد رفیق بهروز کریمی زاده و سعید حبیبی در بازداشت اطلاعات سپاه بوده و اکنون در شرایط بسیار سخت و در بند ٣۲۵ زندان اوین در بازداشت هستند.
همچنین وضعیت پیمان پیران و مهدی گرایلو نیز احتمالاً وخیم است.

بیانیه دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب به مناسبت آزادی ٨ تن از دانشجویان
تاریخ گواهی می دهد که هیچ حقی با بخشش بدست نیامده است و آزادی وجود نخواهد داشت مگر آنجا که استبداد گامی به پس نهاده باشد. طی روزهای اخیر ٨ تن از رفقای ما در شهرستان ها آزاد شده اند ، ضمن تبریک این آزادی به ایشان و تمامی مردم آزادیخواهی که طی این روزهای سخت به هر صورتی که هست و به هر شکل و طریق به اعتراض برخاسته اند ، اعلام می داریم که این آزادی چیزی نیست جز نتیجه شکست رژیم در اثر هزینه ها وفشارهایی که بر آن تحمیل کرده ایم. آزادی یاران ما ، پیروزی دانشجویان آزادی خواه وبرابری طلب و تمامی مردم آزایخواهی است که حمایت خود را اعلام داشته و دانشجویان را در این مبارزه تنها نگذارده اند . این پیروزی را با آزادی تمامی رفقای در بند خود تکمیل خواهیم کرد.
همگان به خوبی می دانند که اتهام به اصطلاح وابستگی به بیگانگان ، احزاب و نهادهای خارج از کشور همواره تمهید پوچ و رسوای حاکمیت برای سرکوب دانشجویان ، زنان و کارگران بوده است. این اتهامات واهی و ساختگی انگشت اتهام وجدانهای آگاه را تنها به سوی خود رژیم برمی گرداند. ما ضمن رسوا کردن این توجیهات بی شرمانه برای سرکوب ، آشکارا به تمامی اعتراضات گسترده و نیرومند تمامی مردم آزادیخواه در سراسر جهان ، افتخار می کنیم. وابستگی واژه ای است در شان خود استبداد و جیره خوران و مزدوران آن . این صدای آزادی و برابری است ، این حق اولیه و اصلی تمامی انسانهاست که مردم آزادیخواه را در این حرکت اعتراضی متحد می کند!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست