یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۷ بهایی به جاسوسی برای اسرائیل متهم شدند

• معاون امنیت دادسرای تهران، اتهام هفت رهبر بهایی در ایران را جاسوسی برای اسراییل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام عنوان کرده است ...


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲٣ بهمن ۱٣٨۷ -  ۱۱ فوريه ۲۰۰۹


معاون امنیت دادسرای تهران از صدور قرار مجرمیت برای ۷ متهم بهایی و ارسال این پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب در هفته آینده خبر داد.
به گزارش سایت شهاب نیوز، قاضی حداد با بیان این مطلب اظهار کرد: «اتهامات ۷ تن از متهمان پرونده یک تشکیلات غیرقانونی بهاییت در شعبه‌ اول بازپرسی دادسرای امنیت مورد رسیدگی قرار گرفت که با توجه به صدور قرار مجرمیت، پرونده با صدور کیفرخواست هفته آینده به دادگاه انقلاب برای رسیدگی ارسال می‌شود».
وی برخی از عناوین اتهامی متهمان را جاسوسی برای اسراییل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام عنوان کرد.
به گزارش رادیو فردا مهوش ثابت، فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی و وحید تیزفهم، هفت نفر از رهبری جامعه بهائیان ایران، موسوم به محفل ملی ایران، در اردیبهشت ماه سال جاری پس از تفتیش وسایل شخصی آنها، در خانه های خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
این در حالی است که پیشتر بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد، بازداشت این افراد را شدیدا محکوم کرده و گفته بود: «تنها جرم بازداشت شدگان اعتقاد به دیانت بهایی است.»
به گفته بهائیان خارج از ایران، گروهی که دستگیر شده اند، اعضای «محفل ملی غیر رسمی بهائیان ایران» معروف به «گروه یاران» هستند که وظیفه بررسی مشکلات بهائیان ایران را به عهده داشتند.
بهائیان می گویند آخرین بار که پس از انقلاب ایران، اعضای این محفل در سال های آغازین دهه ۸۰ میلادی دستگیر شدند، هیچ گاه خبری از سرنوشت آنها منتشر نشد و آنها احتمالا اعدام شده اند.
«محفل ملی»، عنوانی است که بهائیان برای گروه رهبران خود در کشورهای مختلف استفاده می کنند.
بنابر گزارش سازمان عفو بین الملل، بیش از سیصد هزار بهایی در ایران زندگی می کنند، این در حالی که قانون اساسی ایران بهائیت را به رسمیت نشناخته است و پیروان این دین مورد اذیت و آزار و تبعیض قرار می گیرند.
حکومت ایران، دینی را به عنوان «دین بهائی» به رسمیت نمی شناسد و به تبع آن، نه تنها از هرگونه فعالیت پیروان این دین جلوگیری می کند، بلکه بر اساس گفته های بهائیان، آنها در ایران از بسیاری حقوق اولیه شهروندان نیز محروم می شوند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست