یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

گزارش از ارومیه
تظاهرات مردم در ارومیه سه روز ادامه داشته است


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۶ خرداد ۱٣٨٨ -  ۱۶ ژوئن ۲۰۰۹


اورمونیوز (۲۶ خرداد ۱۳۸۸): بعد از اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران مردم اورمیه طی برگزاری تظاهراتهای خیابانی شعارهایی با محتوای حمایت از میر حسین موسوی تنها کاندیدای آذربایجانی تأیید صلاحیت شده و همچنین مطالبات فرهنگی شهروندان آذربایجانی سر داده اند. در پی این اعتراضها اورمیه سه روز پیاپی صحنه درگیریهای خیابانی بین پلیس و تظاهر کنندگان بوده است. شاهدان عینی ازبازداشت بیش از ۳۰۰ تن٬ زخمی شدن دهها نفر در سه روز گذشته و کشته شدن دست کم دو نفر در روز سوم این سلسله اعتراضات خبر داده اند. اوضاع شهر اورمیه هم اکنون بسیار امنیتی می باشد.
این سلسله اعتراضات از روز شنبه ۲۳ خردادماه ۱۳۸۸ بعد از اعلام نتایج انتخابات از مقابل استانداری آذربایجان غربی واقع در "میدان ایالت" اورمیه آغاز شد. تعداد تظاهر کنندگان با حرکت به طرف خیابان خیام جنوبی بیشتر و بیشتر شده و هزاران تن شعارهایی همانند «آذربایجان یاتماییب - اوز اوغلونو آتماییب»، «آذربایجان یاتماییب - موسوی'نی آتماییب»، «منیم دیلیم اولن دئییل - باشقا دیله دونن دئییل»، «دولت کودتا، استعفا استعفا»، «اولوم اولسون دیکتاتورا»٬ «مرگ بر دیکتاتور»، «بیز اولمه یه حاضیریق - بابکین سربازییق» سر داده بودند. تظاهر کنندگان به صورت هماهنگ پاها را بر زمین کوبیده و با ریتمی خاص شعار "یا یا یا شا شا شا آذربایجان چوخ یاشا» فریاد می زدند. دستگیری حدود ۵۰ تظاهر کننده در روز ۲٣ خرداد به گروه خبری اورمونیوز گزارش شده است. این افراد در حین دستگیری با ضربه های سهمگین باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.
همچنین روز یکشنبه ۲۴ خردادماه تجمع های پراکنده ای در خیابانهای خیام جنوبی و امام صورت گرفته است.
دیروز دوشنبه ۲۵ خردادماه سومین روز بعد از برگزاری انتخابات اوضاع خیابانهای ارومیه به شدت نا آرام و با حوادث خونین همراه بوده است. تظاهرات دیروز از حدود ساعت ۴ بعد از ظهر در خیابان خیام جنوبی آغاز شد. با افزوده شدن جمعیت، معترضین حوالی ساعت ۵ بعد ظهر٬ پیشروی به سمت چهارراه خیام و سپس سه راه باکری را آغاز کردند ولی در این هنگام تظاهر کنندگان که جمعیت آنها بالغ بر ۱۰۰۰ نفر _ و کمتر از جمعیت روز شنبه _ گزارش شده است، با حمله ناگهانی و خشونت آمیز نیروهای یگان ویژه مواجه گشتند. تعدادی از مأمورین یگان ویژه لوله اسلحه خود را به سمت مردم نشانه گرفته و تعدادی نیز با باتوم به به سمت آنها حمله کردند. بعد از زخمی شدن چند نفر که از ناحیه سر شروع به خونریزی نمودند٬ مردم به سمت خیابانهای امام و کاشانی و کوچه های اطراف متفرق شدند. در تقاطع خیابان خیام و امام بار دیگر درگیری شدیدی بین مردم و یگان ویژه نیروی انتظامی در گرفت که چندین نفر به شدت زخمی شده و بر روی زمین افتادند.
شاهدان عینی در ساعات آغازین شب بر زمین افتادن و خونریزی شدید یک معترض را در چهار راه دانشکده و شخص دیگری را در خیابان خیام جنوبی (فاصله بین تقاطع امام-خیام و چهارراه دانش) گزارش کرده اند که بنا به گفته حاضران جان خود را از دست داده بودند. به گزارش خبرنگار اورمونیوز منابع نزدیک به نیروی انتظامی هم از کشته شدن این دو نفر خبر داده اند.
در چند روز گذشته سیستم SMS در ارومیه کاملا قطع بوده و دسترسی به اینترنت در ساعات معدودی از روز و به سختی صورت گرفته است. شهروندان قادر به استفاده از ایمیلهای خود نیستند و فقط می توانند وارد سایتهای متعلق به جناح حاکم جمهوری اسلامی بشوند.
بعد از انتخابات روز ۲۲ خردادماه و معرفی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور فعلی به عنوان برنده این انتخابات در دور اول٬ گروههای سیاسی مختلف در ایران اعلام این نتیجه را یک کودتای انتخاباتی بر علیه میر حسین موسوی نخست وزیر سابق ایران قلمداد کردند. اعتراضات میلیونی در شهرهای مختلف ایران بر اثر دخالت شدید نیروهای امنیتی و انتظامی حوادث خونینی را در پی داشته است. تقریبا تمام گروههای سیاسی غیر از جناح حاکم در ایران معتقدند که میر حسین موسوی در کل کشور به خصوص منطقه آذربایجان بالاترین رأی را به دست آورده است.
قبل و بعد از برگزاری انتخابات بسیاری از خبرگزاری داخلی و خارجی از حمایت گسترده مردم آذربایجان از میر حسین موسوی که اهل توابع شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی است خبر دادند. به گزارش این خبرگزاریها با توجه به تأکید موسوی بر آذربایجانی بودن خود٬ و وعده های او در خصوص عملی کردن تحصیل به زبان ترکی آذربایجانی٬ او می توانسته بخش اعظم ۱۵ میلیون رأی ترکهای آذربایجانی را که حدود یک سوم واجدین شرایط رأی دادن در ایران را تشکیل می دهند٬ به دست آورد.
کاندیداهای آذربایجانی در انتخاباتهای قبلی هم رأی بسیار بالایی را به دست آورده اند. محسن مهرعلیزاده کاندیدای نه چندان مشهور آذربایجانی در انتخابات خردادماه ۱۳۸۴ دوره نهم ریاست جمهوری علیرغم قرار داشتن در موقعیت بسیار ضعیفتر از موسوی موفق به کسب بالاترین رأی در استانهای آذربایجان غربی٬ آذربایجان شرقی و اردبیل گشته بود. این در حالیست که این کاندیدای آذربایجانی در تمام استانهای فارس زبان پایینترین رأی را به دست آورد. استانهای آذربایجان غربی٬ آذربایجان شرقی و اردبیل پنج استان کشور بودند که کمترین میزان مشارکت را در انتخابات دور نهم در سال ۱۳۸۴ داشتند.
ترکهای آذربایجان هم در جمهوری اسلامی و هم رژیم قبلی تحت تبعیضهای فرهنگی٬ اجتماعی و اقتصادی قرار گرفته و مورد تحقیر فرهنگی واقع شده اند. در سالهای اخیر هزاران تن از فعالان ملی و سیاسی٬ روزنامه نگاران٬ روشنفکران و نویسندگان آذربایجانی به دلیل اعتراض به اینگونه تبعیضها بازداشت و مورد شکنجه قرار گرفته اند.
دهها تن از فعالان آذربایجانی در روزهای قبل از انتخابات نیز دستگیر شده و در بازداشتگاههای وزارت اطلاعات تحت شکنجه قرار گرفته اند. بسیاری از این دستگیر شدگان از جمله یک استاد دانشگاه به نام علیرضا فرشی که به خاطر اعتراض به جوک توهین آمیز رئیس جمهور سابق ایران محمد خاتمی به آذربایجاینیها٬بازداشت شده اند٬ هنوز هم در حبس در شرایط سخت به سر می برند.
فعالان آذربایجانی از سکوت اصلاح طلبان در این خصوص و حتی حمایت ضمنی برخی از آنها از این سیاستهای تبعیض آمیز٬ انتقاد می کنند. این موارد موجب شده است که ترکهای آذربایجان به طور همه جانبه و با تمام قوا در این اعتراضات ظاهر نشوند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست