یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کنفرانس مطبوعاتی زویا زرافشان و سهراب مختاری در مجلس ایالتی شهر برلین

• وز چهار شنبه ۵ آوریل دو نفر از نمایندگان ان جوانان ایرانی عازم سازمان ملل، خانم زویا زرافشان و آقای سهراب مختاری، در یک کنفرانس مطبوعاتی که توسط فراکسیون حزب سوسیالیسم دمکراتیک آلمان در مجلس ایالتی برلین تدارک دیده شده بود، شرکت کرده و در باره اهداف سفر گروه و حضور در سازمان ملل متحد توضیحاتی دادند ...


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱٨ فروردين ۱٣٨۵ -  ۷ آوريل ۲۰۰۶


در اواسط ماه جاری، چندتن ار دانشجويان ايرانی، خانم ها زويا زرافشان، سيمين صادقی و مارال توحيدی و آقايان سهراب مختاری و بهمن عبدالهی در سازمان ملل حضور می يابند تا وضعيت زندانيان سياسی در ايران را به آگاهی مقامات سازمان ملل رسانده و خواهان پشتيبانی اين سازمان بين المللی از زندانيان سياسی در بند جمهوری اسلامی شوند.
  دانشجويان ايرانی در روز ۱۲ آرويل با نماينده كميسيون حقوق بشر و در روز ۱۴ آوريل با آقای يان الياسون رئيس ادواری مجمع عمومی سازمان ملل متحد ديدار خواهند كرد.
در چهارچوب اين ديدارها، روز چهار شنبه ۵ آوريل دو نفر از نمايندگان اين گروه، خانم زويا زرافشان و آقای سهراب مختاری در يك كنفرانس مطبوعاتی كه توسط   فراكسيون حزب سوسياليسم دمكراتيك آلمان در مجلس ايالتی برلين   تدارك ديده شده بود، شركت كرده و در باره اهداف سفر گروه   و حضور در سازمان ملل متحد توضيحاتی دادند.
در ابتدا آقای سايان سخنگوی مطبوعاتی بخش مهاجرت حزب چپ آلمان (حزب سوسياليسم   دمكراتيك آلمان ـ برلين) ضمن محكوم كردن نقض مكرر حقوق بشر در ايران اظهار اميدواری كرد كه اين مسئله توسط مطبوعات ‌آلمان بازتاب بيشتری داشته باشد.
سپس خانم زويا زرافشان دانشجوی دانشگاه   برلين در سخنانش بيان كرد:
مدت ۴ سال است كه پدر من دكتر ناصر زرافشان در زندان بسر می برد. دليل دستگيری پدرم افشاگری او در مورد قتل های زنجيره ای و پيگيری او در حمايت از خواست های خانواده های قربانيان اين رويداد است.
او در پاسخ به اين پرسش كه آيا ديدار شما با نماينده كميسيون حقوق بشر در سازمان ملل متحد، باعث فشار مضاعف به پدر شما نمی شود، گفت:
به گمان من هرچقدر در باره اين مسئله بيشتر گفته و يا پيگيری شود به نفع زندانيان سياسی است. ضمن اينكه اين موضوع به فراموشی سپرده   نمی شود.
  او در پاسخ به اين پرسش كه در سازمان ملل از دولت ها و بطور مشخص مثلا از دولت آلمان درخواستی خواهيد كرد، گفت:
تجربه نشان داده است كه دولت ها در پی منافع و روابط اقتصادی خودشان هستند، ما ترجيع می دهيم كه   مراجع بين المللی به اين امر رسيدگی كنند. او همچنين اضافه كرد، من اعتقاد دارم برای كنترل نقص حقوق بشر در ايران و بويژه در مورد بررسی وضعيت زندانيان سياسی در ايران، حضور دائمی يك هئيت ناظر بين المللی ضروری است.
خانم زرافشان در پايان تاكيد كرد كه مخالف جنگ بوده و اعتقاد دارد كه هر ملتی بايد خودش سرنوشتش را تعين نمايد.
آقای سهراب مختاری دانشجوی دانشگاه برلين گفت:
پدر من در يك بعد ازظهر سال ۱۹۹٨ ربوده شد و سپس به قتل رسيد. يك هفته پيش از او محمدجعفر پوينده به همين صورت به قتل رسيد و دو هفته بعد از آن نيز فروهر ها در خانه خود به قتل رسيدند. رژيم ايران تلاش دارد كه پرونده قتل های زنجيره ای را محدود به چهار نفر ذكر شده نمايد، در حاليكه نزديك به ۲۰۰ مورد قتل سياسی انجام گرفته كه همه آنها به پرونده قتل های زنجيره ای مرتبط اند.
آقای مختاری اضافه كرد:
گروه های ترور، فشار و شكنجه همچنان در كشور فعال هستند و دگر انديشان و مخالفان رژيم را از پای در می آورند. او همچنين به دستگيری، شكنجه و قتل خانم زهرا كاظمی و دستگيری فعالين سنديكاهای گارگری و فشار مضاعف بر زنان و اجتماعات آنان، اشاره كرد و گفت كه نقص حقوق بشر (كه در سال گذشته ۲۱۰۰ مورد بوده) موردی است كه در ملاقات با مسئولين سازمان ملل بيان خواهد شد.
آقای مختاری در پايان كنفرانس تاكيد كرد كه از جمله اهداف اين هئيت بردن پيام صلح و دوستی و مخالفت با جنك است. جنك برای هيچ ملتی آزادی و رهايی به ارمغان نياورده است.  
در خاتمه خبرنگاران حاضر ضمن تشكر از آقای سايان برای اين دو جوان آرزوی موفقيت كردند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست