یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سفیران آینده ایران درسازمان ملل متحد
گزارشی از سفر عده ای از جوانان ایرانی به نیویورک


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱٨ آبان ۱٣٨٨ -  ۹ نوامبر ۲۰۰۹


این بار نمایندگان ایران در سازمان ملل متحد از نوع دیگری بودند، کلامشان از جنگ و مرگ خالی بود و لبهایشان پر نشاط و پر لبخند و تصویر دیگری از ایران می دادند. روز ۲۷ اکتبر، در یک روز زیبای آفتابی در نیویورک ۱۶ جوان و نوجوان ایرانی به همراه آموزگاران و نمایندگان انجمنها، برای ساعاتی مهمان سازمان ملل متحد بودند تا از نزدیک شاهد چگونگی عملکرد ارگانهای مختلف این سازمان بزرگ جهانی باشند . سفری که از ۲۲ تا ۲٨ اکتبر طول کشید و به غیر از بازدید از مقر سازمان ملل متحد و ملاقات و گفتگویی یک ساعته با سفیر کشور سوئد در سازمان ملل ، شامل گشت و گذار از مراکز دیدنی شهر نیویورک ، واشنگتن و فیلادلفیا بود. در ساعات نخست بازدید از سازمان ملل در گفتگو با سفیر سوئد، جوانان با طرح سئولاتی که نشان از آگاهی آنها به مسائل جهانی می داد، با وی وارد بحث در مورد مسائل گوناگون که در سطح جهان مطرح است شدند. سپس با ورود به مقر اصلی سازمان ملل در ابتدا از نمایشگاههای مختلف و سپس از سالن اصلی و محل کنفرانسهای عمومی بازدید کردند.
کاروان جوانان ایرانی پیش از پای نهادن به مقر سازمان ملل متحد در روزهای قبل تا حدودی با آمریکا و بخصوص ایرانیان مقیم آمریکا آشنا شده بودند. در سفر به فیلا دلفیا و بازدید از محل جنگهای استقلال آمریکا و مجلس اولیه آمریکا پس از استقلال، به دیدن یک مسابقه فوتبال آمریکایی رفتند که ایرانیان مقیم آمریکا برنامه ی آن را از قبل تدارک دیده بودند که با وجود باران شدید، توانست مورد توجه قرار گیرد. پس از خستگی راه و نماشای یک فوتبال آمریکایی خشن ، مهمان نوازی خانواده های ایرانی آمریکا به کمک جوانان و همراهان بزرگسالشان آمدند و با تقسیم جوانان در میان خانواده های داوطلب، برای آشنایی بیشتر با زندگی در آمریکا، همگی، در گروههای چند نفره، مهمان دوستان شدند. شاید این نخستین بار باشد که در میان ایرانیان خارج از کشور با اهداف آموزشی و نه صرفآ مهمانی چنین حرکتی به صورت از پیش سازمان یافته صورت گرفته است.
بازدید از دانشگاه نیویورک همراه با راهنما و .. از دیگر بخشهای این سفر بود.
از قسمتهای دیگر آموزنده، در این سفر، دیالوگ و گفتگو در پایان هر برنامه بین جوانان و سرپرستان بود که بسیاری از مسائل و انتقادات مطرح می شد و تلاش بر این بود که از پس این دیالوگها طرفین همدیگر را بیشتر و بهتر بفهمند. البته کاری که چندان ساده هم نبود ولی با درایت جوانان و سرپرستان به خوبی صورت پذیرفت. به طور کلی می توان گفت که دیوار آهنینی بین آنها نبود و امکان دیالوگ بدون استفاده از موقعیت علمی یا سنی مهیا بود.
واقعیت دیگر این است که چنین سفری با این حجم از برنامه و کیفیت تنها با بودجه ای که در اختیار گروه قرار گرفته بود امکانپذیر نبود. مقداری از مخارج این سفر از منابع مختلف در سوئد، از جمله اتحادیه سراسری ایرانیان سوئد (مرکز و واحد غرب)؛ همچنین مشاوران چند فرهنگی توسعه هنر و فرهنگ و ... تهیه شده بود و جوانان و سرپرستان نیز در تامین مالی سفر مشارکت کردند. ولی بدون همکاری ایرانیان مقیم آمریکا، به خصوص خانم و آقای دکتر ژیلا و مهندس حسام امام که تقریبآ بطور تمام وقت داوطلبانه در خدمت گروه قرار گرفتند و همچنین آقای دکتر حمید زنگنه و دیگر یاران مهربان در انجمن شب آهنگ؛ بخش مهمی از برنامه این سفر تحقق نمی یافت.
ناگفته نماند که تمام گروه، ساکن سوئد نبودند و دو نفر از کشور بلژیک به آنها پیوستند که در تداوم همکاریهای ایرانیان بین دو کشور صورت گرفت. و دیگر آنکه همراه گروه یک غیر ایرانی، که عضو شورای شهر یوته بوری (سوئد) و ... است، نیز شرکت داشت.

این ششمین پروژه جوانان بوده است، که با تلاش کانون پژوهش فرهنگ ایران (گوتنبرگ) و با همکاری کانون مهر، فرهنگسرای اندیشه، مرکز آموزشی ایران (گوتنبرگ)، انجمن دوستی ایران و سوئد در پارتیله؛ شبکه فرهنگی ایرانیان اروپا، اتحادیه سراسری ایرانیان سوئد ... و با همت تعدادی از آموزگاران زبان مادری ... انجام گرفته است. و امیدواریم اینگونه تلاش ها و همکاری ها توسعه یابد.
برای اطلاع بیشتر در مورد این پروژه و پروژه های دیگر، علاقمندان می توانند به سایت کانون و یا شبکه فرهنگی ایرانیان اروپا، با آدرس www.eucn.org مراجعه نمایند.


گزارشگر: سیامک فرید
بروکسل؛ ۵ نوامبر ۲۰۰۹


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست