یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آخرین گزارش ها از
بازداشت فعالان سندیکایی و دانشجویی در روز کارگر

• بنابر گزارش های رسیده از ایران، اجتماع کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران در برابر اداره ی مرکزی شرکت واحد، با هجوم پلیس و نیروی انتظامی و درگیری با کارگران به پایان رسیده است. این اخبار از بازداشت مجدد جمعی از فعالین سندیکای شرکت واحد و همچنین تعدادی از دانشجویان، حکایت می کند ...


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۱ ارديبهشت ۱٣٨۵ -  ۱ می ۲۰۰۶


بنابر گزارش های رسیده، اجتماع کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران در برابر اداره ی مرکزی شرکت واحد، با هجوم پلیس و نیروی انتظامی و درگیری با کارگران به پایان رسیده است. این اخبار از بازداشت مجدد جمعی از فعالین سندیکای شرکت واحد، حکایت می کند. به گزارش خبرنامه امیرکبیر، وابسته به دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک، فاضلی، عباس نجند کودکی، یعقوب سلیمی، محمود حژبری، غلامرضا غلامحسینی، غلامرضا میرزایی، حسن دهقان و غلامرضا خانی و همچنین ابراهیم مددی نایب رییس سندیکا امروز پس از تجمع کارگران اخراجی در مقابل اداره مرکزی شرکت واحد بازداشت شدند. بنابر این گزارش، تاکنون نیروهای امنیتی و انتظامی از پذیرفتن مسئولیت بازداشت کارگران شانه خالی می کنند و مدیریت شرکت واحد نیز اساسا منکر برگزاری تحصن امروز صبح شده و از مصاحبه با خبرنگاران امتناع می کند.

• آخرین گزارش ها

تجمع روز جهانی کارگر که به دعوت سندیکای اتوبوسرانی قرار بود ساعت ۱۱ در مقابل مرکز اتوبوسرانی برگزار شود با حمله نیروی انتظامی به زد و خورد منجر شد.
به گزارش کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر، ساعت ۱۱ صبح روز دوشنبه تعدادی از کارکنان شرکت واحد و تعدادی کثیری از دانشجویان دانشگاههای مختلف با حضور در مقابل مرکز اتوبوسرانی در خیابان هنگام ، با سردادن شعارهایی ضمن بیان مطالبات خود روز جهانی کارگر را گرامی داشتند.
حاضرین با در دست داشتن پلاکاردها و پخش شیرینی و شکلات به سردادن شعارهایی چون "سندیکای مستقل حق مسلم ماست" دانشجو کارگر اتحاد اتحاد"، "دانشجو کارگر پیوندتان مبارک"، "اشتغال مجدد حق مسلم ماست"، "منصور اسانلو آزاد باید گردد"، "اعتصاب حق مسلم ماست" و ... پرداختند.
اعضای هیئت مدیره سندیکا و بسیاری از دانشجویان و زنان مدافع حقوق کارگران از جمله شرکت کنندگان در مراسم بودند.
با گذشت دقایقی از تجمع، نیروی انتظامی با حضور در میان تجمع کنندگان و تهدید آنان خواستار پایان تجمع شد، اما بسیاری از کارگران با سردادن فریادهایی چون "امروز روز کارگر است، مزد کارگر اخراج کارگر است" و.... در مقابل دستور نیروی انتظامی مقاوت کردند.
در این بین و در حالی که نیروی انتظامی یکی از دانشجویان حاضر در مراسم را مورد ضرب و شتم قرار داده بود، یکی از کارکان اخراج شده ی شرکت واحد که پسر کوچک خود را بغل کرده بود با فریادهای: بیاید من را بزنید، ٣ ماه است حقوق نگرفته ایم، زن و بچه هایمان گرسنه اند.، من را بزنید، من را بزنید" باعث جلب توجه رهگذران و ابراز همدردی آنان شد.
با پررنگ شدن حضور نیروهای امنیتی و حضور گارد ویژه برخورد با تجمع کنندگان آغاز گردید و تعداد کثیری از دانشجویان و افراد حاضر در محل، بازداشت شده و سایرین نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
حاضرین با شعار "نیروی انتظامی خجالت خجالت"، "ولش کن ولش کن" انزجار خود را از برخورد سرکوبگرانه نیروهای امنیتی اعلام کردند.
کیوان رفیعی فعال سیاسی، از جمله بازداشت شدگان تجمع بود.
وی که یکبار توسط نیروهای انتظامی بازداشت و با کمک سایرین آزاد شد؛ در حال بازگشت مجددا دستگیر و به همراه دیگر بازداشت شدگان به مکان نامعلومی منتقل شد.
در حال حاضر از سرنوشت بسیاری از شرکت کنندگان در تجمع اطلاعی در دست نیست و احتمال میرود تعداد بازداشت های این تجمع در همان دقایق اولیه، به بیش از ۱۵ مورد رسیده باشد.
حدود ۲۵۰ نفر از کارگران شرکت واحد و خانواده هاشان در مقابل دفتر مرکزی شرکت واحد تجمع کرده بودند و بیش از ۱۰۰۰ نفر از نیروهای انتظامی این جمعیت را تحت محاصره داشتند، بطوریکه کارگران به مسخره می گفتند امروز روز پلیس است یا روز کارگر!!
بنابر گزارش های بعدی کوهیار گودرزی از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه شریف، جزو بازداشت شدگان است. وی که به همراه تعداد دیگری از دانشجویان در تجمع روز دوشنبه در مقابل ساختمان مرکزی اتوبوسرانی شرکت کرده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
کوهیار گودرزی عضو انجمن اسلامی دانشگاه شریف پیش از این نیز به اتهام سازماندهی تجمع ۲۲ اسفند در دانشگاه شریف به کمیته انظباطی دانشگاه احضار و تهدید به اخراج شده بود. وی در جریان " روز جهانی زن" در پارک دانشجو تهران نیز به دلیل گرفتن عکس از تجمع بازداشت ، اما پس از چند ساعت آزاد شد.
به گزارش کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر، تاکنون بازداشت بیش از ۹ فعال سندیکا به نامهای آقایان: فاضلی، عباس نژند کودکی، یعقوب سلیمی، محمود حژبری، غلامرضا غلامحسینی، غلامرضا میرزایی، حسن دهقان و غلامرضا خانی و ابراهیم مددی نایب رییس سندیکا و حدود ۵ دانشجو مسجل شده است.

 
• اعتراض به اخراج کارگران

سرمایه: براساس گزارش خبرگزاری‌ها، در تظاهرات کارگری دیروز تهران، هزاران کارگر در خیابان طالقانی تهران تا امتداد سفارت سابق آمریکا، راهپیمایی کردند.بانی اصلی برگزاری تظاهرات و تجمع تشکل‌های رسمی کارگری بودند، اما در میان جمعیت شعارهایی نیز در مخالفت با وضعیت معیشتی و همچنین نحوهء عمل تشکل‌های رسمی کارگری شنیده می‌شد.   

آغاز تظاهرات   
تجمع دیروز در ساعات اولیه صبح آغاز شد و با وجود آن که در ساعات ۱۱ این تجمع با قرائت قطعنامه‌ای پایان یافت، اما برخی از کارگران تا زمانی که نیروهای امنیتی و انتظامی آن‌ها را متفرق نکردند به سر دادن شعار ادامه دادند. تظاهرات کارگران در تهران که به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار شد، یک روز پس از آن بود که رییس کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرد که به دلیل سیاست‌های وزارت کار در افزایش حقوق کارگران، در فروردین ماه سال جاری، هفت هزار کارگر توسط کارفرمایان تحت فشار افزایش هزینهء تولید، اخراج شده‌اند.
اتفاقی که به گفتهء رییس کمیسیون صنایع قوهء مقننه، مجلس را هم واداشته است تا وزیر کار را برای پاره‌ای سوالات به کمیسیون مربوطه احضار کند.   

تریبون در اختیار خانهء کارگر   
در مراسم دیروز، تریبون سخنرانی در اختیار مسوولان تشکل‌ خانهء کارگر بود و علیرضا محجوب، دبیرکل خانهء کارگر نیز به عنوان اولین سخنران مراسم دیروز گفت: «هرکس که مقابل تشکیلات خانهء کارگر، روند و جریانات کارگری ایستادگی کند، با تمام قدرت در مقابل آنان ایستادگی خواهیم کرد.»نمایندهء تهران در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پرداخت نشدن حقوق و مزایای بسیاری از کارگران واحدهای صنعتی افزود: «اگر تا به حال سکوت کرده‌ایم، فقط به خاطر حفظ مصالح نظام است و ما از دولت و مجلس انتظار مساعدت داریم.»   

اعتراض صادقی به اخراج‌های بی‌رویه   
حسن صادقی، معاون وی هم پس از دبیرکل به ایراد سخنرانی‌پرداخت. وی گفت: «امروز جوانان ایرانی، با مشاهدهء وضعیت زندگی خود و وضعیت اجتماعی‌پدرانشان، از این که کارگر نامیده شوند، شرمنده هستند.»‌وی هم به مسالهء اخراج‌های اخیر اشاره کرد و گفت: «اخراج بی‌رویهء کارگران در ماه‌های آغازین سال جدید از آثار بودجهء نفتی سال ٨۵ و تکیه نکردن دولت بر صنایع تولیدی است.»   

اعتراض ربیعی به محدودیت‌های مدنی
سومین سخنران دیروز، علی ربیعی بود که سخنان وی با استقبال بیشتری از سوی کارگران مواجه شد. او که در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، مشاور امنیتی وی و مسوول دبیرخانهء شورای عالی امنیت ملی بود در مراسم دیروز گفت: «نمی‌توانید آزادی‌ها را محدود کنید زیرا برخورد با نهادهای مدنی به نفع هیچ کس نیست.» در زمان سخنرانی وی عده‌ای از کارکنان اتوبوسرانی، شعارهایی را در اعتراض به عملکرد خانهء کارگر سردادند که علی ربیعی در پاسخ گفت: «خانهء کارگر همواره از نهادهای کارگری حمایت کرده و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.»وی افزود: «خانهء کارگر حتی از تشکل‌هایی که عضو خانهء کارگر نیستند، ‌حمایت خواهد کرد.»مدیر مسوول سابق روزنامه کار و کارگر ادامه داد: «برخورد فیزیکی با کارگران را نمی‌پسندیم و اعتقاد داریم که مسایل باید در چارچوب قانون و حقوق پیش رود.» ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: «تلاش برای حذف نهادهای مدنی به ویژه آن دسته از NGO هایی که پرسابقه و ریشه‌دار هستند به نفع هیچ‌کس نیست و در بلندمدت خود آن‌هایی که اقدام به محدود کردن یا برخورد با نهادهای مدنی می‌کنند، متضرر خواهند شد.»وی در تایید سخنان خود گفت: «به عنوان نمونه، عده‌ای که به دنبال محدود کردن جنبش دانشجویی بودند، اقدام به برخورد با این جنبش کردند و اکنون نیز نتیجهء ناگوار این برخورد را شاهد هستیم.»وی بار دیگر به تحدیدکنندگان نهادهای مدنی هشدار داد و گفت: «اصول را قربانی منافع کوتاه مدت نکنید.»

قطعنامه پایانی: انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست
آخرین بخش از مراسم رسمی روز کارگر در تهران، قرائت قطعنامهء پایانی تظاهرات و تجمع بود که طی آن تاکید شد:«استفادهء صلح‌آمیز از فن‌آوری هسته‌ای حق مسلم ملت ایران است.»خانهء کارگر در قطعنامهء خود افزود: «خانهء کارگر جمهوری اسلامی ایران سابقهء دیرینه در ساختار تشکل‌های کارگری دارد و شهید بهشتی با اصرار اقدام به تشکیل خانهء کارگر با نگرش حمایت از کارگران کرده و عملکرد درخشان این خانه کارگر بر هیچ‌کس پوشیده نیست.»همچنین در این قطعنامه با اشاره به این‌که قانون کار یادگار امام است، آمده است: «معلوم نیست چطور افراد این پیام را درک نمی‌کنند و هر از گاهی خواستار تغییر این قانون می‌شوند.»در بند شش نیز به تامین اجتماعی به عنوان یک صندوق بین‌النسلی و برگرفته از منابع حق بیمهء کارگران اشاره شده و آمده است: « این صندوق اختصاص به جامعهء بیمه شده دارد و دولت باید استقلال کامل این صندوق را به رسمیت بشناسد.»خانهء کارگر همچنین در این قطعنامه خواستار حمایت دولت از صندوق بیمهء بیکاری با هدف حمایت از واحدهایی که با بحران مواجه هستند و راه‌اندازی فصل ششم قانون کار که جهت ارتقای سطح استقلال و عملکرد تشکل‌های کارگری است، شد.نظارت بر اجرای صحیح قانون کار بخصوص نظارت بر اجرای مقررات ناظر بر شرایط کار از دیگر خواسته‌های مطرح شده در قطعنامهء پایانی خانهء کارگر بود.در بند پایانی قطعنامه نیز، این تشکل، تعهد خود را به نظام جمهوری اسلامی و پیروی از آرمان‌های امام راحل و مقام معظم رهبری در برابر ایجاد ناآرامی در جامعه کارگری و واحدهای تولیدی اعلام کرد.

درگیری پراکنده پس از مراسم رسمی
همچنین بنابر گزارش خبرگزاری کار ایران، پس از پایان مراسم رسمی دیروز، عده‌ای از کارگران و گروه‌های مختلف در مسیر خیابان طالقانی دست به راهپیمایی اعتراض‌آمیز زدند و نسبت به وضعیت معیشتی و شغلی خود به دولت انتقاد کردند.ایلنا، همچنین گزارش داده است که در این تظاهرات، برخی از گروه‌های کارگری خواستار استعفای وزیر کار به واسطهء آنچه که دخالت‌های بی‌رویهء وزارت کار در امور تشکل‌های کارگری نامیدند، شدند. خبرگزاری فارس نیز از وقوع چند مورد درگیری مختصر در پایان تجمع خبر داد.به گزارش خبرنگار این خبرگزاری«عده‌ای از کارگران با رفتن به جایگاه مراسم و سر دادن شعار، نظم مراسم را برهم زدند که ماموران نیروی انتظامی با راهنمایی این افراد به پایین جایگاه، خواستار حفظ آرامش مراسم شدند که این مساله باعث درگیری بین این افراد و نیروی انتظامی شد.» همچنین بنا به گزارش شاهدان عینی، علت اصلی درگیری نیروهای انتظامی و امنیتی با این عده، شعارهایکارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی بود که نسبت به محدودیت‌های موجود پیرامون مطالبات صنفی اعتراض داشتند.

پایان مراسم
این مراسم با وجود درگیری‌های پراکندهء که منجر به بند آمدن خیابان طالقانی تهران شد در ساعات اولیهء بعد از ظهر پایان یافت و شرکت کنندگان در مراسم متفرق شدند.

• درخواست برکناری وزیر کار در مراسم خانه ی کارگر

در مراسمی که از سوی تشکل حکومتی خانه ی کارگر برگزار شد و خبرگزاری کار مدعی شرکت یک صد هزار کارگر در آن شده است، شرکت کنندگان در تظاهرات خواهان برکناری وزیر کار شدند. بنا بر برخی گزارش ها، علیرغم کنترل شدیدی که در این مراسم وجود داشت، گروه هایی از کارگران شعارهایی در جهت حمایت از سندیکای کارگران شرکت واحد و همچنین آزادی منصور اسانلو رهبر این اتحادیه که در زندان به سر می برد، دادند.
این مراسم در برابر سفارت سابق آمریکا برگزار شد و مسئولان خانه ی کارگر بخش مهمی از شعارهای آن را به حمایـت از سیاست های هسته ای حکومت، شعارهای مذهبی و پشتیبانی از خانه ی کارگر اختصاص دادند.
به گزارش ایلنا، شرکت کنندگان که شعارهایی در راستای استیفای مطالبات صنفی, مخالفت با اهانت برخی مطبوعات خارجی به ساحت پیامبر اسلام و تاکید بر حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌‏ای را سر می‌‏دادند ، بسیاری از خیابان های منتهی به خیابان طالقانی و لانه جاسوسی را با حضور خود مسدود کرده بودند.
استقبال کارگران از راه‌‏پیمایی روز جهانی کارگر به گونه‌‏ای بود که تردد وسایط نقلیه در بسیاری از خیابان های منتهی به لانه جاسوسی از همان لحظات اولیه مراسم، با مشکل رو به رو شد و پس از مدت کوتاهی ، خیابان طالقانی در اختیار کامل راه‌‏پیمایان قرار گرفت.
برخی از شعارهایی که سران خانه ی کارگر در روز جهانی کارگر مطرح کردند، به قرار زیر بود:
دشمن خانه ما دشمن این ملت است
تشکل انقلابی خانه کارگر است ، یادگار بهشتی خانه کارگر است
ای خانه کارگر، حامی هر کارگر ، حمایت حمایت
کارگر، کارگر، پیرو خط رهبر، حمایت حمایت
صل علی محمد، صلوات بر محمد
خانه اول ما خانه کارگر، تمام امید ما خانه کارگر
خانه کارگری خانه امید ماست
منافق حیا کن، کارگر را رها کن
انرژی هسته ای حق مسلم ماست
قانون کار اسلامی ‌‏است
قدرت کارگران خانه کارگر است
کرامت کارگر خانه کارگر است
اقتدار کارگر خانه کارگر است
مرگ بر دشمنان محمد مصطفی
صل علی محمد، سال محمد آْمد
انرژی هسته ای، قدرت این ملت است
کارگران می رزمند، خانم رایس می لرزد
رایس رایس حیا کن، کارگر را رها کن
با خانه کارگر، آینده کارگر، روشن روشن است
با خانه کارگر این کارگر زنده است، فریاد هر کارگر حمایت از رهبر است
 
محجوب و صادقی، دو تن از سران خانه ی کارگر، از جمله سخنرانان مراسم امروز خانه ی کارگر بود. علی ربیعی از کادرهای امنیتی سابق جمهوری اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود. وی که از او به عنوان عضو شورای مرکزی خانه ی کارگر نام برده می شد، در سخنرانی خود گفت: نمی‌‏توانید ، آزادی‌‏ ها را محدود کنید زیرا که برخورد با نهادهای مدنی به نفع هیچ کس نیست. وی در سخنرانی خود مدعی شد: خانه کارگر همواره از نهادهای کارگری حمایت کرده و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت. وی با تاکید بر حمایت خانه کارگر از تمامی تشکلات کارگری گفت‌‏: خانه کارگر حتی از تشکلاتی که عضو خانه کارگر هم نیستند ، حمایت خواهد کرد .
او تصریح کرد‌‏: برخورد فیزیکی با کارگران را نمی‌‏پسندیم و اعتقاد داریم که مسایل باید در چارچوب‌‏های قانونی و حقوقی پیش رود.
در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد : تلاش برای حذف نهادهای مدنی به ویژه آن دسته از NGO هایی که پر سابقه و ریشه دار هستند، به نفع هیچ کس نیست و در بلند مدت خود آن هایی که اقدام به محدود کردن یا برخورد با نهادهای مدنی می کنند، متضرر خواهد شد.
وی در تایید سخنان خود گفت: به عنوان نمونه، عده ای که به دنبال محدود کردن جنبش دانشجویی بودند، اقدام به برخورد با این جنبش کرده و اکنون نیز نتیجه ناگوار این برخورد را شاهد هستند.
وی بار دیگر به تحدید کنندگان نهادهای مدنی هشدار داد و گفت: اصول را قربانی منافع کوتاه مدت نکنید.
ربیعی با اشاره به جمعیت زیاد کارگران در راه‌‏پیمایی گفت‏: حضور این جمعیت، نتیجه تلاش‌‏های متمادی و خستگی ناپذیر خانه کارگر است.
بعد از پایان مراسم، شعارهای تندتری، جای شعارهای رسمی خانه کارگر را گرفت و کارگران با سر دادن شعارهایی نظیر: "مسوولان بی ایمان چه شد خون شهیدان", "مرگ بر این زندگی, این همه شرمندگی", "حکومت عدل علی, این همه بی عدالتی", مراتب اعتراض خود را نسبت به بی توجهی دولت به وضعیت معیشتی خود اعلام کردند.
بنابر این گزارش "کارگر زندانی آزاد باید گردد" و "وزیر بی لیاقت, استعفا , استعفا"، از جمله دیگر شعارهایی بود که در این زمان از سوی کارگران داده می شد.
 
• ۲۰ کارگر "فرنخ مه نخ" قزوین در بازداشت به سر می‌‏برند

جمعی از کارگران شرکت "فرنخ مه نخ" قزوین که در مراسم راهپیمایی روز جهانی کارگر در برابر سفارت سابق آمریکا در تهران شرکت کرده بودند، خبر از بازداشت ۲۰ نفر از کارگران این واحد دادند.
به گزارش خبرنگار گروه کارگری ایلنا, این کارگران گفتند: ٨ ماه است حقوق نگرفته‌ و مدت ۵ روز است اعتصاب کرده‌‏ایم، به همین دلیل تعدادی از کارگران در بازداشت به سر می‌‏برند.
این کارگران اظهار داشتند: به ریاست‌‏جمهوری, مجلس, وزارت صنایع ‌‏و استانداری قزوین مراجعه کرده‌‏ایم، اما تاکنون نتیجه‌‏ای نداشته است.
این کارگران گفتند: شرکت ۱۰۰ میلیارد تومانی را به قیمت ۱۰۵ میلیون تومان واگذار کرده‌‏اند
کارگران فرنخ و مه نخ، گفتند: ٣۰۰ میلیون تومان پس‌‏انداز کارگران و ۱۲۰ میلیون تومان اعتبار تعاونی مصرف توسط مدیران این مجموعه حیف و میل شده است.
آنان، با تاکید بر این که شرکت فرنخ و مه نخ قزوین جز بهترینهای خاورمیانه بود، گفتند: ٣ هزارکارگر به ٨۰۰ کارگر کاهش یافته‌‏ است، آیا این کار جای تاسف ندارد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست