یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

محمدجواد لاریجانی: گزارشگر ویژه ی حقوق بشر را نمی پذیریم!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۵ تير ۱٣۹۰ -  ۱۶ ژوئيه ۲۰۱۱


العربیه: محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که این کشور، گزارشگر ویژه حقوق بشر توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را نخواهد پذیرفت.

اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز جمعه، ۱۷ ژوئن گذشته، احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو و فعال حقوق بشر را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران انتخاب کردند. برپایه مصوبه شورای حقوق بشر او وظیفه دارد با سفر به ایران گزارشی از وضعیت حقوق بشر در این کشور را تهیه کرده و در اختیار سازمان ملل قرار دهد.

محمدجواد لاریجانی شنبه ۱۶-۷-۲۰۱۱ در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران "ایرنا"، اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در انتخاب گزارش گر ویژه برای ایران را اقدام یکجانبه، بی پایه و مبنای قانونی و بدون هیچ مفهوم و معنای منطقی دانست و اظهار داشت: "آنها اگر می خواهند گزارشگر حقوق بشر به تهران اعزام کنند باید چنین اقدامی را در مورد دیگر کشور ها نیز انجام دهند."

او با بیان اینکه تعیین گزارشگر حقوق بشر به سرکردگی غرب علیه ایران یک اقدام غیرقانونی است، افزود: "جمهوری اسلامی ایران با شخص گزارشگر حقوق بشر در مورد ایران مشکلی ندارد اما تعیین گزارشگر برای وضعیت حقوق بشرایران قابل قبول نیست و ما این موضوع را نخواهیم پذیرفت."

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران تصریح کرد: "کشورهایی که مدعی لزوم حضور گزارشگر حقوق بشر در ایران هستند باید اول اجازه حضور گزارشگر حقوق بشر در زندان گوانتانامو، ابوغریب و زندانهای رژیم صهیونیستی را بدهند و بعد ایران با آمادگی کامل پذیرای آنها خواهد بود."

لاریجانی با تاکید براینکه در کارنامه حقوق بشری ایران هیچ تنش و نکته ای وجود ندارد، ادامه داد: "تنشهای موجود برای ایران فقط تهاجم سیاسی و تبلیغاتی مخرب غرب علیه کشور است."

وی اضافه کرد: "همه اتهام هایی که تاکنون به شکل قانونی و رسمی از شورای حقوق بشر سازمان ملل به ایران وارد شده، با پاسخ های دقیق و صریح جمهوری اسلامی ایران همراه بوده است."

دسامبر سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ مصوب کمیته سوم مجمع عمومی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را تایید کرد. در این قطعنامه از "نقض شدید و مکرر حقوق بشر در ایران به شدت ابراز نگرانی" شده است.

در جریان سرکوب اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری دو سال گذشته ایران، شماری از بازداشت شدگان از شکنجه شدن خود در زندان خبر داده اند.

تعدادی از بازداشت شدگان در اثر شکنجه در بازداشتگاه کهریزک جان سپردند. پس از آن آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دستور بسته شدن این بازداشتگاه را صادر کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست