یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

گزارشی از برگزاری سالگرد دهم شهریور
امروز خاک عطرآگین خاوران غرق در گل و بوسه شد

• گلزار خاوران امروز دهم شهریور ۱۳۸۵ میزبان جمع کثیری از مردم میهنمان بود. امروز خاوران بار دیگر، غرق در گل و بوسه شد و لبخندی بر لبان مادران و پدران داغدیده جانباختگان کشتار ۶۷ نقش بست . پدران و مادران، همسران و فرزندان این جانباختگان امروز درد و رنج خویش را در گرمای وجود انبوهی از مردم، که بطور وسیع در این مراسم شرکت کرده بودند، لحظه ای به فراموشی سپردند ...


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۰ شهريور ۱٣٨۵ -  ۱ سپتامبر ۲۰۰۶


گلزار خاوران امروز دهم شهریور ۱٣٨۵ میزبان جمع کثیری از مردم میهنمان بود. امروز خاوران بار دیگر، غرق در گل و بوسه شد و لبخندی بر لبان مادران و پدران داغدیده   جانباختگان کشتار ۶۷   نقش بست . پدران و مادران، همسران و فرزندان این جانباختگان امروز درد و رنج خویش را در گرمای وجود انبوهی از مردم، که بطور وسیع   در این مراسم شرکت کرده بودند، لحظه ای به فراموشی سپردند .
در گوشه ای خواهر یکی از جانباختگان با گریه می گفت "دیگر تنها نیستیم. امروز بسیاری از مردم خاوران را می شناسند، آنهمه درد و رنجی که برای حفظ این خاک کشیدیم دارد ثمر می دهد ".
حضور جمعیت به حدی بود که خیابان منتهی به این گلزار کاملا مسدود شده بود. همه با بغلهای گل، بسمت آرامگاه عزیزانشان در حرکت بودند.
نیروهای انتظامی در محل مستقر شده بودند و از ورود جوانان مجرد جلوگیری می کردند. درب اصلی خاوران را بسته بودند و درب پشت این" گلزار" را که محل دفن بهائیان است، باز کرده و در ابتدا از شرکت مردم در مراسم جلوگیری کرده و پس از اعتراض و پافشاری آنان، فقط تعدادی را به نوبت به داخل می فرستادند و تا خروج آنان از ورود بقیه به داخل جلو گیری می کردند .
برخی از افراد نیروهای انتظامی و چند تن نیز با لباس شخصی از جمعیت داخل گلزار خاوران و خارج از آن فیلم و عکس می گرفتند. این افراد در تمام طول مراسم در محل حضور داشتند و چندین ماشین نیروی انتظامی در خیابان های کوچک داخل خاوران پارک شده بود. اما در جریان برگزاری مراسم برخوردی پیش نیامد. فقط در مراحل پایانی مراسم، درگیری هائی با چند نفر پیش آمد و بر اساس گفته یکی از افراد شرکت کننده در مراسم، ماموران انتظامی چند نفر را بازداشت نمودند که تا لحظه تنظیم این خبر هنوز آزاد نشده اند .
حضور و حمایت گسترده مردم از مراسم امروز موجی از شادی و شعف در دل خانواده های این جانباختگان بوجود آورده بود که هیچ قلمی یارای بیان و تصویر آن نیست .
حضور فعال جوانان و مردمی که بعضا برای اولین بار به این گلزار آمده بودند، پاسخی شایسته به خانواده هایی بود که هیجده سال با درد و رنج بسیار، برای حفظ خاطره عزیزانی که در گلزار خاوران خفته اند، از هیچ تلاشی دریغ نکرده بودند .
مراسم امسال، همانند سالهای پیش با یک دقیقه سکوت و ادای احترام به جانباختگان آغاز شد و پس از آن عده ای از حضار که بعضا از دیگر نقاط ایران به تهران آمده بودند، از خاطرات خود با این عزیزان سخن گفتند. شعر و سرود خوانی و مرثیه های محلی نیز در آخر مراسم،   به رسم هرساله خوانده شد. شرکت کنندگان در این مراسم همگی سرود خوانان دور تا دور مکانی که عزیزانشان آرام در آن خفته بودند، می گشتند و همزمان گلهایی را که در دست داشتند   بر زمین خاوران می گذاشتند .
ناصر زرافشان وکیل شجاع در بند، که به دلیل بیماری در مرخصی است، با حضور خود در این مکان و ایراد سخنانی در لزوم شرکت در این مراسم، شور و شعفی تازه به جمع بخشید و مردم با شعار زندانی سیاسی حمایتت می کنیم از او استقبال کردند .
 
دادخواهان کشتار ۶۷
دهم شهریور ۱٣٨۵
 
گزارش کانون زندانیان سیاسی ایران (در تبعید)
مراسم سالگرد خاوران در فصای شدید امنیتی و حضور گسترده نیروهای لباس شخصی و اطلاعاتی رزیم برگزار شد
گزارش از ایران: امروز جمعه ده شهریور طبق قرار قبلی خانواده ها و جمع وسیعی از فعالان دانشجوئی، کارگری و سیاسی که تعداد آنها بالغ بر سه هزار نفر بود از اوایل صبح به تدریج در خاوران حصور یافتند. پیشاپیش جمعیت، ماموران اطلاعاتی و امنیتی در حاوران و بیرون آن به صورت گسترده حضور یافته بودند و در ورودی را قفل کرده بودند و از ورود جمعیت از در اصلی ممانعت کرده و جمعیت را دسته دسته به فاصله زمانی زیادی به کانال پشت گلزاز که از کنار گورستان ارامنه می گذرد هدایت کردند. یا دسته بندی جمعیت، ماموران امنیتی تلاش کردند از تمرکز جمعیت در خاوران در یک زمان معین جلوگیری کنند. در عین حال به طور مرتب به خانواده ها هشدار می دادند که باید مراسم را در ساعت یازده به اتمام برسانند. گروه اول که با فاصله یک ساعت از گروهای بعدی در گلزار حضور یافته بود، به دلیل فشارهای امنیتی راس ساعت یازده گلزار را از طریق کانال ترک کرد. جمعیت وسیعی که از سوی ماموران در بیرون از کلزار متوقف شده بودند به هنگام خروج گروه اول به داخل آمدند. مراسم ساعت ده صبح با اعلام یک دقیقه سکوت و خواندن چند شعر، از جمله "دوگل سرخ" سیاوش کسرائی آغاز شد و با خواندن سرودهای "شهیدان"، "سراومد زمستون" و انترناسیونال" و چند شعار از جمله "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" ادامه یافت. سپس جمعیت   به راه پیمائی و سرودخوانی در گلزار پرداخت.  
فشار امنیتی به حدی بود که هیچ سخنرانی انجام نگرفت. ماموران امنیتی تعدادی از جوانان را که فیلم و عکس از مراسم تهیه کرده بودند در بیرون از گلزاز دستگیر کردند. همچنین ماموران لباس شخصی حدود ساعت یازده و نیم به جمعیت جوانی که هنوز در خاوران باقی مانده بود و سرود می خواندند حمله کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و تعدادی را دستگیر کردند.
 
کانون زندانیان سیاسی ایران (در تبعید)
۱۰ شهریور ۱۳۸۵ برابر ۱ سپتامبر ۲۰۰


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست