یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان: عنوان و اعتبار و حقوق معنوی سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان از تعرض مصون بماند


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۴ خرداد ۱٣۹۶ -  ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷


سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان یا سازمان حقوق بشر کُردستان همراستا با اهداف عالیه خود و همنظر با پدر حقوق بشر کُردستان ، از رشد و گسترش ادبیات حقوق بشری و عمومیت یافتن آن در سطح جامعه و توسعه و نیز افزایش شعاع دایره ی مدافعان و نهادها و گروههای حقوق بشری و به تبع آن، دفاع و حمایت خالصانه از حقوق بشر چه در ایران و چه در کُردستان، استقبال و حمایت نموده و می نماید. این سازمان بر این نظر بوده و کماکان نیز هست و آن اینکه برای دیده بانی جامعتر و پاسداری بهتر از حقوق بشر، نهادها و سازمانها و اشخاص بیشتری می بایست فارغ از اهداف و اغراض سیاسی و گروهی و جناحی به دفاع از حقوق بشر بپردازند. در عین حال این سازمان معتقد است چنین نهادهای ابتدائا‌‌‌" جهت رعایت اساس حقوق بشر می بایست از هرگونه دستبرد و تعرض به حقوق دیگران و استفاده و اقتباس غیر مجاز از عناوین واعتبار دیگران اجتناب بنمایند و مشخصا" از نام و عنوان و آرم و نشان مختص به خود استفاده کنند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان خود با پایبندی به اصل عدم تجاوز به حقوق و مالکیت معنوی دیگران و نیز با عدم نقض و یا عدم دستبرد به حقوق معنوی اشخاص حقیقی و حقوقی، انتظار مصونیت از تعرض به نام و عنوان و اعتبار و حقوق معنوی خود را نیز از دیگران داشت و دارد. این سازمان طبق اساسنامه و اعلامنامه و براساس سوابق سیزده ساله خود، در زبانهای فارسی، انگلیسی، عربی و کوردی عناوینی چون " سازمان حقوق بشر کردستان" و " سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان" و " سازمان حمایت از حقوق بشر کُردستان " را دارد که در مواردی واژه ایران به آنها افزوده شده و در کوردی نیز دارای عناوینی چون " ڕێکخراوی مافی مرۆڤی کوردستان " ، " ڕێکخراوی داکۆکی له مافی مرۆڤی کوردستان" و " ڕێکخراوی پاراستنی مافی مرۆڤ له کوردستان " و" ڕێکخراوی مافی مرۆڤی کوردستان له ڕۆژههڵات " است. که در مواردی نیز واژه " ڕۆژههڵات " بلافصل به این عناوین افزوده میشود. بنابراین افزودن یاکسر واژه یی به ابتدا ، به میانه و یا انتهای عناوین مزبور ، از سوی دیگران جهت نامگذاری و معرفی خود و گروه و نهادشان، مجاز نبوده و بلکه نقض غرض و نقض اصول بدیهی و بنیادی حقوق بشر و زیر پا نهادن اصول واضحه ی اخلاقی است. از این رو سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان انتظار رعایت بلا درنگ حقوق بدیهی و حقوق معنوی بلامنازع خود و رفع و رجوع موارد تاسف انگیز موجود و بوجود آمده را دارد. این سازمان امیدوار است دیگر گروههای همکار حقوق بشری مورد خطاب، با انتخاب نام و عنوان مستقل برای نهاد و ارگان و واحد خبری خود، تعهد خود را به اصول و موازین پایه‌ای حقوق بشر و رعایت حقوق اشخاص حقوقی و نیز عدم دست اندازی به حقوق معنوی شخصیت حقوقی این سازمان اعلام نمایند.

سازمان حقوق بشر کُردستان انتظار برآورد نمودن بموقع این توصیه برادرانه و این درخواست دوستانه را بطور جدی دارد و امیدوار است برای انجام این مهم نیاز به اقداماتی غیر از این توصیه دوستانه نباشد. در خاتمه این سازمان بار دیگر با استقبال از گسترش فعالیتهای حقوق بشری، و با فشردن دستان فعالان راستین حقوق بشر، آغوش خود را به روی همه ی گروهها و جمعیتهای حقوق بشری و همراستا در کُردستان و ایران می گشاید و موجودیت و فعالیت آنها و دیگر نهادهای مدنی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار می دهد.

چهارشنبه ۲۴خرداد ۱۳۹۶ / ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷
شورای مدیریت سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست