یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حقِ آتشِ با و بی اختیاران - بهنام چنگائی


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۴ خرداد ۱٣۹۶ -  ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷


بوی گند کل بساط فرقه ای و کثافتکاری کل موافقان و مخالفان درون و بیرون خیمهِ امامت خامنه ای درآمده است. فرهنگ خودمحور رهبر، بسان خمینی که می گفت: اگر همه بگویند نه، من می گویم آری! ایشان نیز با پس شدن هوای سیاست های ماجراجویانه داخلی، منطقه ای و جهانی خویش، اینک از ترس و ناگزیری صیانت نفس، یکباره فرمان آتش به اختیار به سرسپرددگانش می دهد؛ و دست به ترفند مخاطره آمیز تازه ای برده تامگر همچون همیشه، حق چندشناک خداگونگی اختیارات بی پایانش را در تفویض به مافیای نظامی خویش محفوظ بدارد و "آتش به اختیاران" را در بزنگاهِ خطر بود و نبود گشتن منبر ولایت، بتواند درندگانش را چنان "دست باز" بگذارد که بیاری سرعت عمل در قتلعام مخالفان، شاید مصون بماند و آتش بجان خلافت اش نیافتد. و همزمان با این حکم خودکامانه حق آتش مسلم دفاعی را از بی اختیاران زنجیری اش سلب کند.
پس از ٣٨ سال جنون و خون و خودکامگی مفرط مذهبی توسط، یک کاست کوچک مفتخور با اختیارات شبه خدائی، حالا دیگر مردم عاصی و ستمزده ی ما حکومت ملا، رهبانیت فاسد ولایت فقیه مطلق و جنگ ثروت و قدرت باندها و مافیاهای خرد و درشت همه سویه کل نظام را بیش از هرزمانی خوب می بینند و با تشدید جنگ جناح ها و سران آنها " رهبر و روحانی" در برابر هردو سازش ناپذیرانه ایستاده اند. همگام با آن جنگ مذهبی "شیعی سنی" شعله ورتر شده و به آشوب بزرگی در منطقه رسیده که ترورهای داعشی، پیوسته بر آن دامن زده و بارها به انفجارهای مرگبار اینجا و آنجا انجامیده است. دول عرب مرتجع هم از بیم مردم خود ناگزیر، زیر چتر ائتلاف عرب، صهیونیسم و ترامپ رفته اند. در سوی دیگر امپریالیسم آمریکا نیز خود با بحران های سیاسی اقتصادی فراوانی دست در گریبان است که با غنیمت شمری فرصت، مشغول فروش جنگ آفزارهای مدرن به عربستان و ائتلاف می باشد، و سرگرم روغنکاری بحران های منطقه ای ـ جهانی سرکردگی خویش هست. و خامنه ای با خرد در این بازی مرگ و ویرانی می خواهد شرکت کرده و با تشویق بحران منطقه ای حیات خود را با "آتش به اختیار" تضمین و تداوم بخشد.
جان و مال مردم و تمامیت کشور ما در لبه ی پرتگاه می باشد. و این در حالی ست که قریب به اتفاق کارگران، تنگدستان، گرسنگان، بیدادرسان، زنان، جوانان، مخالفان و اصولا همه غارتشدگان رژیم تاب بردباری ندارد و سر بفریاد زده اند و کمتر کسی پیدا می شود که زهر و شلاق قانون اساسی و قضای الهی ـ اسلامی آن را با پوست و استخوان لمس نکرده باشد. خامنه ای درمانده با دادن حق آتش به اختیار هیچ، نکته ی تازه ای را روشن نکرده که بسود اختیار نداشته ی مردم باشد. و دست آویز کمک رسانی برای سرخوردگی اراده بی اختیار توده ها گردد. مردم ما که اراده تصمیمگیری ندارند؛ چه رسد به اختیار! در فرمان رهبر با انصاف، چه تحفه تازه ای هست تا پس از این بتواند، شفاف تر ساختار جدا از مردمی و ضدبشری شیعی را دلپذیرکند؟! دستگاه قداری که تلنباری از احکام ازلی و ابدی ست؛ اصول و فروع و دستوراتی که جز محصول دست ساز آخوندها نبوده و نیست. برای پی بردن به دلایل دست سازی آن کافی ست ما تنها، به جنگ ۱۴۰۰ ساله سنی شیعی برخودرد تاریخی کنیم.
با تفاوت هانی جهان اسلامی بجان مردمانش افتاده و آنانرا فریب داده و و اسیر فتنه برتریجوئی سران مذاهب سکتاریست کرده است. در این بازی قدرت و سروری دکانداران دینی اصول، مدیریت و رهبری فوق بشری آخوندهای سنی و شیعی کانون مشکل مسلمانان و دیگران است و همو، بنا بر تجربه های خونین تاکنونی، هیچگاه نتوانسته و نمی تواند با اراده ی انسان گرسنه، آسیب پذیر و بی اختیار متحول و متغییر شود. مذاهب با "اختیار انسان" سر سازگاری ندارند، و هرگز انسان شناسانه و نرمش گرایانه و تکاملی به شعور امروزی نوع مسلمان، بهائی نمی دهد و نخواهدداد. بهمین خاطر محتوای دین ۱۴۰۰ ساله بسان دیگر ادیان ابراهیمی مسکوتِ خواست وامانده ی مععم هاست. و ناگزیر مملو است از فرمان ها، ناخوانائی ها و ناهماهنگی های تحمیلی و جبری. جبری که در تلقیق با قدرت دولتی و لااقل در ایران و عربستان و افغانستان و عراق و سوریه ...جنایت های بی شمارشان روی هیتلرها را سفیدکرده است. ما بخوبی می دانیم که در این قوانین و دیدگاه های فوق انسانی مذهبی، وظایف به اصطلاح امت بسیار با تهدید، تبیه و تحدید گفته شده و برعکس آن، از تمایل و "خواست آزاد بشر" و ضرورت تنوع نگرش های فلسفی آن، سخنی بمیدان زندگی انسان ها که بیشتر برده اند کشانیده نشده است؛ مگر طبق احکام الهی و مصلحت اسلامی و شئون کائنات و نه بر پایه خاستگاه تاریخی انسان. از اختیار امت تنها، قبول اراده ی الهی، سرنوشت محتوم و فرمانبری از نمایندگان او در روی زمین چیزی یافت نمی شود. ما بی اختیاران در برابر بااختیارانیم. اما تاکی؟


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست