یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

هواداران رئیس‌جمهوری فرانسه صاحب اکثریت قاطع در پارلمان شدند


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۹ خرداد ۱٣۹۶ -  ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷


با پایان گرفتن انتخابات مجمع ملی پارلمان فرانسه، شمارش اولیه آرا حاکی از آن است که حزب «جمهوری به‌پیش!» امانوئل مکرون و متحدان او، موفق شده‌اند اکثریت قاطع کرسی‌ها را از آن خود کنند.

به گزارش رادیو فردا، متحدان رئیس‌جمهوری تا ۳۶۵ کرسی را تصاحب کرده‌اند که هرچند از برآوردهای اولیه کمی کم‌تر خواهد بود، اما در حال حاضر نیز نشان می‌دهد آقای مکرون برای پیش‌برد برنامه‌هایش، حمایت قاطع پارلمان را همراه دارد.
هنوز وضعیت ۹۰ کرسی از ۵۷۷ کرسی مجمع ملی مشخص نیست، ولی بیش از ۶۰ درصد کرسی‌ها به «جمهوری به پیش!» و متحدان آن رسیده‌ است.
در جایگاه دوم، نمایندگان محافظه‌کار از حزب راست سنتی فرانسه، «جمهوری‌خواهان» قرار دارند؛ بین ۱۲۵ تا ۱۳۱ کرسی. نمایندگان چپ سنتی، از حزب «سوسیالیست»، نیز با بدترین شکست، از پایان جنگ دوم جهانی به این سو روبه‌رو شده و بین ۴۱ تا ۴۹ کرسی را به دست آورده‌اند.
کمونیست‌ها و هواداران ژان لوک ملانشون، سیاست‌مدار چپ تندرو، بین ۲۶ تا ۳۰ کرسی خواهند داشت. حزب دست‌راستی تندروی «جبهه ملی» هشت کرسی را از آن خود کرده و مارین لوپن، رقیب نهایی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری، نیز برای نخستین بار به مجمع ملی راه پیدا کرده‌ است.
هشت کرسی برای حزبی که نماینده آن جدی‌ترین رقیب انتخاباتی در راه کاخ الیزه به‌شمار می‌رفت، چندان زیاد نیست، اما خانم لوپن با انتقاد از همه احزاب و گروه‌های سیاسی فرانسه، اظهار داشته گروه او «تنها نیروی مقاومت در برابر توهمات» در آن کشور است.
جمهوری‌خواهان نیز که در حال حاضر بزرگ‌ترین اردوی مخالفان دولت، در مجمع ملی، هستند، گفته‌اند به مخالفت با سیاست‌هایی که با آن هم‌رای نیستند، به‌ویژه در مورد مالیات، ادامه خواهند داد.
پیروزی هواداران آقای مکرون پیش از آغاز رای‌گیری پیش‌بینی شده بود. برآوردها و گمانه‌زنی‌ها نیز تنها بر سر کرسی‌هایی که به آن‌ها می‌رسد، متمرکز بودند. خبرگزاری رویترز می‌گوید دیگر احزاب تنها در تلاش بودند تا از شدت ضربه ناشی از اوج‌گیری و پیروزی مکرون به خود بکاهند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست